Vrijdag SI November. BU1TENUÜDSGHE BERICHTE». terifeik:^Kvr-r-..Cl7-7, bi»»ewla»dscheberTchte»7 ,W 3564. "J$i I ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franca per Post, door fact gelicole liijk r 1.85. 2.50. De commissie van vijftien uit de Fransehe Nationale Vergadering is bereid om den termijn van zeven jaren rooi de verlenging van dat mandaat van Mac-Malion aan te nemen, mits er concession gedaan worden ten opzichte van artikel 3 en de prorogatie-wet met de constitutioneele wetten één geheel uitmaken. De rapporteur de Laboulaye heeft aan de Nationale Ver gadering mededeeling daarvan gedaan. Hij besloot met te zeggen dat: aangezien de Ministers inait. 3 een opschor tende voorwaarde zien, en er volgens de commissie in het geheele ontwerp geen zoodanige voorwaarde bestaat, de hoop op verzoeuing vervlogen is, en hjj dus in zijn rapport dezelfde conclusie als te voren handhaaft met artikel 3 er bij. De afgevaardigde Bertnuld heeft daarop uit naam van het linker-centrum de machtsverlenging bestreden, en met veel scherpzinnigheid betoogd, dat de eenige oplossing die men aan al de intriges kon geven, waaraau Frankrijk reeds sedert drie maanden ten prooi was, bestond in het ontslag van den Minister-President de Broglie. Spreker verklaarde het op dit punt volkomen met den afgevaardigde Prax-Paris eens te zijnmen moest een beroep op het volk doen. De heer Piax-Paris nam dadelijk de gelegenheid waai en herinnerde aan het verbond van Bordeaux. Hij zeide dat de heer Thiers omvergeworpen was omdat hij niet genoeg de onzijdigheid had gehandhaafd; hij voor zich beweerde dat liet tegenwoordig Gouvernement vrij wat verder ge gaan was; het had de onzijdigheid verbroken door een poging om de Monarchie in 't leven te roepen. Het speet hem dat dit Kabinet den Maarschalk-President als het ware gedwongen had, uit zijn rol te treden, die boven alle partijen verheven moest zijn; hij drong daarom ook op het ontslag van het Ministerie aan. Het rechter-centrum, alsnu bewogen met het lot van den hertog de Broglie, heeft op middelen gepeinsd om hem het onaangename van een nieuwe berisping over zijn gedi-ag te besparen. Het eischte daarom onmiddellijke staking van het debat, maar de Kamer heeft aan dit verlangen niet willen voldoen. De heer Jules Simon heeft daarna het Gou vernement nog eens bestreden en de heer Castellane het verdedigd, totdat ten slotte de heer Chesnelong een monar chaal manifest voorlas, waarin gezegd werd, dai de monar chalen, zonder hunne medewerking te willen ontzeggen aan de herstelling van het Gouvernement van maarschalk Mac- Mahon, desniettemin van meening blij ven, dat de Monarchie den natuurlijken en noodzakely keu regeeringsvorm voor Frankrijk is. De zitting is geëindigd met een rede van den Minister vati Financiën, den heer Ernoul. Deze heeft de deugden van Mac-Mahon hemelhoog geprezen, doch het is hem evenmin gelukt de afgevaardigden te overtuigen van de noodzake lijkheid en de nuttigheid der machtsverlenging, onder zoo danige voorwaarden als zij gevraagd wordt. In de ItópuLlique Frangaise wordt ovei' de boodschap van den maarschalk Mac-Mahon, onder anderen het vol gende gezegd:'De Nationale Vergadering gevoelde een levendige verrassing en een diepe verbazing toen zij den Minister de Broglie het stuk hoorde voorlezen, waarin ge sproken werd over de reserves en opschortende voorwaar den. De Vergadering van 3 Februari, tot welke men bij zoo vele gelegenheden gezegd heeft, dat zij souverein is, heeft deze stoutmoedige mededeeling van de eischen van het Uitvoerend Gezag niet kunnen vernemen zonder zich in het hart getroffen te gevoelen. Zoowel de rechter- als de linkerzijde heeft zich bewogen gevoeldwij durven dit te schrijven omdat.het de'waarheid is. De banden, welke de Nationale Vergadering aan haren gedelegeerde verbinden, zijn op eens geslaaktvoor ieders oogen is de ware politieke toestand plotseling duidelijk geworden. De Nationale Ver gadering, de Wetgevende Macht, ziet zich thans-geplaatst tegenover eeu gedelegeerde, tegenover een hoofd van het Uitvoerend Gezag, die voorwaarden stelt en zich weder kering aan geen voorwaarden onderwerpen wil. Het doet weinig af, dat men, om de gepleegde fout te vergoelijken, later gezegd heeft dat de in de aangehaalde zinsnede be doelde reserves en voorwaarden, slechts ^opschortende" reseryesen voorwaarden zijn. Indien dit woord bij de voor lezing der boodschap mocht uitgesproken zijn, dan heeft eten het in elk geval niet verstaan, en is de ontroering der geheele Vergadering dus gewettigd. Die ontroering was diep en zij zal blijven bestaan. Alle parlementaire zenuwen hebben getrild bij deze slecht gekozen woorden, welke de geheime bedoeling der boodschap aan het licht hebben gebracht. Men verlangt niets anders dan een onbeperkte dictatuur. Men wil de voorwaarden der Souvereine Verga dering niet aannemen: Men i wil nevens haar een onaf hankelijk en haar in geen enkel opzicht ondergeschikt gezag vestigen. Na een feilen aanval op het Ministerie, op welks raad de President dezen eisch-zou hebben gesteld, .vraagt het radi- f^ale blad vérder; Meerit mèri misschien, dat het genoeg is (Brieven Franco.':) een onbeperkte macht te eischcn om haar te verkrijgen. Zoo ver zijn wij nog niet gekomenFranki ijk hangt nog niet af van de willekeur van een soldaat, die, tot schade van het land, geen overwinnaar is geweest. De politiek heeft wetten, welke niet ongestraft overtreden worden. Er zijr omstandigheden waarin de dictatuur, hoe gevaarlijk een uit> middel ook zij, begrijpelijk en te rechtvaardigen is. Mam noe kan zij bij deu tegenwoordigeu staud van zaken gerechtvaardigd worden? Moet eeu nieuwe iuval worden gekeerd, een buitenlandsch vijaud bestreden of voor de onafhankelijkheid des. lands gestreden worden? Van niets van dat alles is er meer sprake. Frankrijk heeft alleen behoefte aan genezing zijner wonden, aan herstel van krachten, aan arbeid, aan productie, aan hervorming zijner instellingen, opdat het zijn wettige plaats onder de Staten kunne hernemen. Wat behoeft hot voor dit innerlijk werk? Een soldaat of een man van verstand? De keuzeis niet moedijk: wan neer men zich met een man moest te vredeu stel len, dan zou men een man van verstand boven een man van het zwaard stellen. Maar hetgeen Frankrijk zoekt is zelfregcering vaste en definitieve instellingen, waardoor alle talenten, alle krachten tot werkzaamheid en ontwikkeling kunnen komen in do politiek, in het bestuur, in de diplomatie, in het leger, in alle takken des gezags. Hetgeen Frankrijk wil is een vrij en vredelievend Gou vernement, hervormings- en verzoenings gezind. De dicta tuur is een middel, dat het verwerpt, en Europa, dat zijn blikken op ons gevestigd houdt, acht ons te hoog om te kunnen gelooven dat wij on-, daaraan ooit zouden onder werpen. De hh. Rothschild hebbev de maires van Parijs doen verwittigen, dat zij, evenals in vorige jaren, weder 50,000 fr. ter hunner beschikking stellen, bestemd om ge durende den winter de huur te betalen van de nood druftige ingezetenen. De familie van den heer Bisschoffsheim heeft aan deu prefect der Seine 25000 fr. doen toekomen, om verdeeld te worden onder de bureaux van weldadigheid te Parijs. De hondenbelasting brengt in Fi ankrijk op5,-461,100 francs. Het aantal honden, die worden aangegeven, be draagt 1,860,113. De Standard heeft een extra-nommer uitgegeven, waarin gemeld wordt, dat de Engelsche mariniers nabij Elmina een landing gedaan, de Ashantijnon. na een leven dig gevecht verslagen en vijf dorpen verbrand hebben. De Ashantijnen hadden onmiddellijk hun hoofdkamp opge broken, en waren in de richting der Prah afgetrokken. Binnenkort is te Londen de verschijning te ver wachten van Motiey's nieuw werk over het leveu en den dood van Johan van Oldenbarneveld, benevens de voor naamste oorzaken van den SOjarigen oorlog. De haven van Kingston in Ierland was dezer dagen het tooneel van een loerend drama. Den '10 Nov., 1 uur 's nachts, deed een groote koopvaarder, met alle zeilen bij, moeite om den ingang der haven te bereiken. Toen hij dicht bij was, merkte men dat het schip iu brand stond en de bemanning niet eens moeite deed om zeil te minderen. Groote ontsteltenisDe haven was vol van tot verttek ge reed liggende schepen. Vergeefs dat het schip dadelijk zijne ankers liet vallen; zij hielden niet en de drijvende vuurmassa kwam tegen eenzwaarbeladenschooner die zonk. De equipage redde zicli door overspringen. De brander liep toen op een sloep, wierp dezen tegen de rotsen, waarop zij verbrijzeld werd. De kapitein, door den schok te water geslingerd, verdween; een ander zeeman ging denzelfdeu weg. Maar nu strandde ook het brandend vaartuig. Daar daagde hulp voor do bemanning, die aan land werd ge bracht. Het schip bleef branden, en men besloot het in den grond te schieten. De Nanrjpore zoo was de naam kwam van Calcutta met een lading katoen voor Liverpool. Reeds vier dagen had het vuur gesmeuld. Daar men wegens tegenwind Holyhead niet kon aandoen, zette hij het met alle zeilen op Kingston aan. De equipage was zóó uitgeput, dat zij zich bijna niet meer verroeren konde. In Dusseldorf is een spoorwegbeambte tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij verzuimd had den weg af te sluiten, tengevolge waarvan een rijtuig den weg passeerde toen een rein aankwam, Het rijtuig werd ver brijzeld, en de vier daarin gezeten personen, zoomede de koetsier, kwamen om hot leven. l)e veroordeelde had reeds 13 jaren dienst en had nog nooit reden tot aan merking gegeven. De Engelsche kapitein Simpson heeft onlangs een bezoek gebracht aan een der boomdorpen" op de Zuidzee- eilauden. De berichten die hij van den toestand en de levenswijze der bewoners medebracht, schijnen bijna on- geloofelijk. Deinboorltngen hebben hunne huizen gebouwd in de boomen, en wel één huis aan den voet en een op de kruin van den boom. Do onderste woning wordt in vredes tijd gebruikt, de andere dient als kasteel en vesting in tijd vau oorlog. liet bovenhuis is dan ook voorzien van een groote menigte steenen, die de partijen door middel van slingers met groote behendigheid elkander naar het hoofd werpen. Doch ondanks al hun maatregelen van voorzorg ADVEBTENTIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer /OIOi Voor den werkeuden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. zijn do inwoners toch nooit veilig, want al hun leven zijn ze er op uit om elkander het hoofd af te slaan. Dit hoofd wordt als zegeteeken bewaard en het lichaamgegeten. Het is eigenlijk eeu wonder dat er nog één levend schepsel op dit eiland is. Op sommige dezer eilanden dragen de mannen lang haar, dat ze over den rug laten hangen of ais een chignon samenbinden. De vrouwen hebben korter haar, doch besteden er niet de minste zorg aan Van kleederen hebben die lieden volstrekt geen begrip. S CIIIE D A M, 20 November 1873. Heden werd in sMusis Sacrum" alhier geopend de Tentoonstellings-Bazar van de Afdeciing Schiedam der Algemeene Nederl. Vrouwenvereeniging sTesselschade". De groote zaal is voor deze gelegenheid keurig net ver sierd met levend groen en bloemen, daartoe welwillend afgestaan door mejuffrouw A. Loopuyt, dr. C. J. Vaillant en eenige kennissen van het bestuur. De verschillende rubrieken van dames-lingeries, kindergoed, fantasie artikelen, broderies en wollen goed ren, zijn op smaakvolle wijze op vijf tafels afzonderlijk geëtaleerd, waar jonge dames, die daartoe door het bestuur werden aangezocht, de koopers op minzame wijze het verlangde ter hand stellen. Al de artikelen zijn uit het hoofd-depot en andere depots gezonden. Bijzondere attentie verdienen de prachtig geborduurde kinderjurken, keurig gekleede poppen welke echter al spoedig waren uitverkocht de geschilderde waaiers en doosjes uit Amsterdam, broches en haarspelden van ge maakte bloemen, schiiderijlijstjes, medicijn-glaasjes, eau de cologne, enz., alles vervaardigd door de dames-werksters vau de vereeniging uTesselsehade", Groot debiet vinden vooral de lingeries ea wollen arti kelen. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat het bestuur zich aanvankelijk in een flink debiet mag verheu gen. Het laat zich wel wachten dat het bezoek aan de Tentoonstellings-Bazar morgen nog drukker zal zijn dan heden, omdat elke bezoekster in haren kring, zeker even gaarne als wij, ieder tot een bezoek zal aansporen. Onder de bezoekers merkten wij er verscheidene van elders op. De Minister van Oorlog brengt ter kermis van belang hebbenden, dat ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij Wet instructie-bataljon in dienst treden, en die, ter voorkoming van noodelooze reiskosten, de zeker heid willen hebben, dat die jongelingen daai toe de ver- eischte lichamelijke geschiktheid bezitten, zich kunnen aanmelden bij den plaatselijken ofgarnizoens-kommandant, in hunne woonplaats gevestigd, ofwel der naastbij gelegen garnizoensplaats, opdat bedoelde jongelingen aan een ''jor- loopig gc.ieeskundig onderzoek worden onderworpen. In de Staats.-CJow. van 15 Nov. is opgenomen een kou. besl. van 11 Nov. bepalende de voorwaarden, waarop een onbepaald aantal jongelingen kunnen worden aange nomen als adspii aut-korporaal ofadspiraut-onderoflicier, alsmede het programma van het daarvoor af te leggen admissie-examen. In een artikel, getiteld Openbaarheid, klaagt het Handelsblad, dat er geen voldoende openbaarheid wordt gegeven aan hetgeen do burgers niet alleen behooren te lezen zooals het Bijbladrnaar ook moeten kennen, namelijk de wetten in het Staatsblad. Voor een paar duizend gulden kon in dit opzicht veel verbeterd worden. Wanneer de-Regeering zegt het blad aan elk gemeentebestuur twee exemplaren van het Staatsblad zond een om te worden aangeplakt, het ander om te worden nedergelegd op een plaats waar ieder het steeds kon inzien, dan zou, naar het ons voorkomt, in be langrijke mate aan dien eersten eisch der openbaarheid zijn voldaan. Met het Provinciale en het Gemeenteblad zou het zelfde behooren te geschieden, en in de wetten, die het provinciaal- en het gemeentebestuur regelen, een bepaling te worden opgenomen, om de openbaarmaking te ver zekeren." Eerlang zal zoo meldt het 2V. v. d. D. hier te lande de gelegenheid worden gegeven, om, indien de af zender zulks verlangt, een telegram ongesloten te doen bezorgen. In Duitschland heeft men vooreenigen tijd dezen maatregel ingevoerd, Naar men uit Londen mededeelt aan de Middelb. Ot., is de directie der Great Eastern Spoorweg-Maatschappij sinds eenigen lijd met onze Regeering in onderhandeling over een directen dagelijkschen mail-dienst naar Neder land, over Vlissingen. Die dienst zou, wanneer de Neder- landsclie Regeering in de door de maatschappij gewenschte financieele schikking mocht willen treden, in verband wor den gebracht met een door de maatschappij in te richten dagelij ksche vaart van Harwich op Antwerpen, waarvan de booten tot het afgeven van mailpakketten, passagiers en goederen Vlissingen zouden aandoen. >t-u r *i Sf COURANT. H

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1