V r ij d a g SB ^ovembe r. A". (873. M 3269. BUlTEHUniDSGHE BERICHTEN. BINNENIANDSCHE BERICHTEN. A B ONNEMBNTs v Abonnementsprijs, per Orio Maandenf 1.85. Franco per Post, door tiet geheele Rijk2.50. liet nieuwe Fransche Ministerie is aldussamengeslold: de Broglie, Minister van Binnenlandsehe Zaken en vice- president van den Ministerraad; Decazes, Buitenlandsche Zaken; Fortou, Onderwijs; Desseilligny, Koophandel; deLarcy, Openbare "WerkenDepeyre, Justitie; Magne, (Financiën)du Barrail (Oorlog) en Dompierre d'Hornoy, (Marine) behouden hunne portefeuilles. Het Journal OJJiciel zal morgen deze samenstelling van het Ministerie bekend maken, zoomede de benoeming van den heer Baragnon tot onder-secretaris bij het departement van Binnenlandsehe Zaken. De fractiën der Kamer zijn druk in de weer om can- didaten-lijstjes te maken voor de aanstaande verkiezing van 30 leden, die met het onderzoek der constitutioneele wetsontwerpen zullen worden belast. De rechterzijde keei t weder tei ug tot de oude taktiekzij wil hare tegen standers voor '/i toelaten, ten einde in schijn een blijk van gematigdheid te geven, mits zijzelve over der stemmen kan beschikken. De gestelde candidaten der rechterzijde en uiterste rechterzijde behooren tot dejlne- Jleur der monarchalenmen denke zich de heerenCuinout metlaRochefoucauld-Bisaccia, de Kerdrel met Larochette, de Larcy met Auberjon, de Meaux met Combier, de Sugny en Labassetière, Tailhaud en Daru, d'Haussonville, Grivart, d'Andelarre, Lacombe, Lambert-Sainte-Croix, Talon, Paris (Pas-de-Calais), Keiler en Chesnelong, de meerderheid vormende in de commissie van 30, kan men de heeren Laurier, Vingtain, Dufaure, Laboulaye, Waddiugton, Le- fèvre en Jules Grévy slechts beklagen, dat zij geroepen zijn tot de ondankbare taak om een minderheid te vormen tegen deze meerderheid van hzt parti-pris. De linker zijde heeft een candidaten-lijst opgemaakt, waarop 15 namen van afgevaardigden van de verschillende fractiën der linkerzijde voorkomen; de 15 overige plaatsen op het stembiljetzuileniniAznco worden gelaten. De uitverkorenen der linkerzijde zijn de heeren Emanuel Arago, Marcel, Barthe, Bethmont, Berthaud, Dufaure, Albert Grévy, Jules Grévy, Laboulaye, Leroyer, Casimir Périer, Charles de Ré- musat, Ricard, Scherer, Jules Simon en Waddington. Voor het hof van assises te Parijs is deze week weer een aandoenlijk drama gespeeld. Een eenendertigjarige weduwe stond terecht wegens kindermoord. De arme vrouw was gehuwd geweest met een individu, die tijdens de Commune is gesneuveld en haar tien kinderen had nagelaten. Van de tien kinderen had zij in het voorjaar nog maar een overgehouden. De andere waren van gebrek omgekomen. De vrouw alleen, waschvrouw van beroep, had in hunne behoeften niet kunnen voorzien en zij was te bedeesd om te vragen. Hard werkend kon zij nu voor het eene kind, dat haar was overgebleven, den kost verdienen, doch nu werd zij dood ziek en ten einde raad, besloot zy met haar kind uit het leven te gaan. Te dien einde wilde zij zich laten stikken door kolendamp doch, hoewel tot drie malen toe de poging herhalende, gelukte het haar slechts haar kind te dooden. De komst der bui en, door de kolen damp gewaarschuwd, redde haar het levende commis saris van politie kwamde dood van het kind werd gecon stateerd; de vrouw werd naar de gevangenis gebracht en dezer dagen stond zy terecht wegens kindermoord. De 'advocaat-geneiaal liet echter de beschuldiging vallenen deed zelfs een beroep op het medelijden van de jury, die de ongelukkige vrijsprak, ja nog 60 fr. bij elkaar bracht, waarbij de leden van het hof 15 voegden, opdat de vrouw bij haar invrijheidsstelling in haar onderhoud gedurende eenigen tyd zou kunnen voorzien. De heer Thomas BariDg, die aan het hoofd stond van het wereldbekende Londenschebankieishuis Baring Bro thers Co., den 18 dezer te Bournemouth, een zeeplaats, waar hy gedurende den winter zijn verblyfdachtte houden, overleden. Hij bereikte in September 1'. den ouderdom van 73 jaien en vertegenwoordigde sedert 30 jaren de stad Huntington als conservatief lid, zonder ooit eenige op positie te ontmoeten. Hij weigerde twee malen de betrek king van Minister van Financiën, daar zijne bezigheden te menigvuldig warenook sloeg bij de eer tot pair van het rijk verheven lo worden van de hand. Hij was een der directeuren van de bank van Engeland, alsmede van de O. en "W. Iud dokmaatschappij en, en gedurende 40 jaren president van Lloyds. Behalve deze posten bekleedde hij nog eenige van minderen rang en was lid derMaatschappy van kunsten en wetenschappen en der IConinkl. aardrijks kundige vereeuiging. De cerate Baring, die zich in En geland vestigde, kwam uit Duitschland en heette Franz Baring, piedikant bij de Luthersche gemeente te Bremen. 'Diens zoon, John Baring, zette zich als lakenfabrikant te Larkbeare bij Exeter neder en verwierf een groot ver mogen. Ily liet vier zoons na, waarvan twee zich te Lon den vestigden als invoerders van geverwde wolion stoffen en het agentschap van Larkbeare waarnamen. De oudste broeder, John, keerde naar Exoter terug, doch de jongere, Francis, wisselde den lakenhandel voor baukierszaken en iondernam groote zaken in staataleeningen, Hy werd de (Brieven Franco.) ADVEBTENTTENt Prijs: va» 1 tot 10 gewone regels f 00; iedere regel meer f 0.101 Voor den werkenden stond en voor ueldidighcid, de helft na don prijs. vriend en financiëele raadgever van lord Shelburne, die hem »deu prins der kooplieden" noemde. Toen de jongste Pitt eei-'.e minister van Engeland werd, won hij de gunst van den bankier, door hom m 1793 tot baronet te verhef fen, zoorlat de heer Francis Bat iug toen sir Francis Baring heette. Deze stierf als stichter van de firma Baring in 1810 en liet twee miilioen p. st. na, in dien lijd gelijkstaande met meer dan het dubbele tegenwooi dig. De zoon van sir Francis, de vader van den nu ovetledea lieer Thomas Baring, stierf als parlementslid eu hoofd van het bankiers huis iu 1818, nalatende vier zonen, waarvan de oudste lord Northbrook en de jongste de Bisschop van Duiham was. De broeder van sir Francis werd tot pair vei heven, met den titel van lord Ashburton en was vele jaren geleden een zeer gewichtige steun der firma, tijdens een finaueieele crisis in Amerika Gedurende de laatste jaren vervulden de Barings drie zitplaatsen in bet Iloogerhuis, terwijl niet minder dan zeven leden van liet geslacht leden, van het Hoogorhuis waren op verschillende tijdstippen sedert de reformwet. De nu ovei leden heer Bariug laat eeu der beste kabinetten schilderijen na. In Engeland is een Railway Tribunal in het leven ge roepen. Deze rechtbank zal van het beginsel uitgaan, dat de spoorwegen voor het publiek bestaan, en niet het publiek voor de spoonvegeu, en zal contróle uitoefenen op de han delingen van de directeuren der spoorwegmaatschappijen. De Koning der Belgen is het slachtoffer geweest van de vervulling van den wensch zijner Ministers, inde troonrede door hemzelven uitgesproken, dat de Kamer zich mocht onthouden van s verbitterende discussiën." Na zijn rede te hebben gehoudeu, was hij namelijk naar zijn kasteel in de Ardennes gegaan, waar hij eenige dagen meende te vertoeven, terwijl de Kamer debatteerde over het adres van antwoord. Dit jaar echte bleven zooals hij gewenscht had de debatten achterwege, en plotse ling vernam de Koning per telegram, dat de commissie be noemd was, om hem het aangenomen adres te over handigen. Oogenblikkelijk besloot hij naar Brussel terug te keei en. De hof-spoorwagens waren echter niet binnen zijn bereik, en de tijd ontbrak voor de gewone maatregelen, om den Koning per buitengewone gelegenheid te doen reizen. Hij moest dus als eeu gewoon sterveling plaats uemen iu den algemeeuen tiein, en met tegenzin slechts ontruimden de reizigers een coupé eerste klasse, daar hun de reden niet werd medegedeeld, waarom die ontruiming verzocht werd. De trein kwam gelukkig nog tijdig genoeg aan, om den IConiug in de gelegenheid te stellen de depu tatie uit de Kamer te ontvangen. Hij stelde blijkbaar te veel prijs op de constitutioneele etiquette, om de volksver tegenwoordigers te doen wachten. Het Amerikaansche driemastschip Westmoreland gezagvoerder Heron, is eergislerenochtend te Antwerpen, van welke haven het op 't punt stond naar Philadelphia terug te keeren, in brand geraakt. In een oogwenk stond het vaartuig, met ledige petroleumvaten geladen, in volle vlam, zoodat de bemanning slechts deu tijd had zich met eenige kleedingstukken te redden. Het schip is aan den grond gezet en is waarschijnlijk voor een deel behouden gebleven, Het rapport der Pruisische commissie tot onderzoek in de zaak der spoonveg-concessiën is thans bekend. Het bevat een reeks voorstellen, welke ten doel hebben, om aan de bestaande misbruiken een einde te maken. De com missie stelt o. a. verschillende strenge bepalingen voor omtrent den waarborg voor het kapitaal der ondernoming, de administratie on do publiciteit teo opzichte van liet be heer der kas enz. Overigens verklaart zij zich nadrukkelijk ten gunste van uitsluitend staatsspoorwegen en geeft in overweging, om bij elke commissie te bepalen, binnen welken tijd de door concessionarissen aangelegde spoor- weglijn door den Staat kan overgenomen woi den. Aller waarschijnlijkst zal het rapport iu het laatst dezer week in het Huis der Afgevaardigden aan een commissie van onderzoek verzonden worden. De Times weet te vermelden, dat de Spaansche Mi nister van Koloniën, die in persoon naar Cuba is verti okken, uit Havauna heeft getelegrafeerd, dat de noodige maatre gelen waren genomen om aan de Amerikanen hun prijsge- maakte geld en goed terug te geven. Het Amerikaansche Congies zou ooi Is geneigd zijn tot een minnelijke regeling van het geschil mede te werken. De Rcgeering van Was hington zet intusschen hare krijgstoerustingen voort; 49 schepen met 643 vuurmonden worden in dienst gesteld, en 20 daarvan kunnen reeds binnen drie weken in de wateren van Cuba voor anker komen. Het Kabinet heeft uitge maakt, dat de Virginius van behoorlijke Amerikaansche scheepspapieren was voorzien; het verlangt nu overgave van het schip en do nog in leven zijnde bemanning, ver schooning voor de aangedane beleediging, schadever goeding aan de nabestaanden der geëxecuteerden, be straffing of uitlevering van de voor de executiën verant woordelijke personen, en maatregelen tot teruggave van het ontnomen eigendom. Van de afschaffing der sla vernij wordt geen eisch maar een wensch gemaakt, en de sbeleediging" van den generaal Sidkles wordt niet ver volgd, omdat de Pegeering don gezant terstond in bescher ming heeft genomen, terwijl de schuldigen zijn gestraft. Onder de gevolgen van den Spaanschea burger oorlog telt the Fall Mall Gazette oolc du wauiselüjnlijke vermindering van den uitvoer van sinaasappelen naar Engeland. liet blad hoopt echter dat de Balearische ei landen dp leemte zullen aanvullen, want Londen zou er ti o uiig uitzien wanneer het gedurende den winter zijne vroolijke hoopen gouden appels voor de glazen miste. Van Majorca komen scheepsladingen Sinaasappelen naar Marseille, evenals inen hier iu het noorden aardappelen transporteert, en worden aan deu wal voor een spotpr'y's verkocht, De exporteurs sorteereu ze, pakken de schuone exemplaren in vloeipapier en kistjes in en maken gewoonlijk uitstekende zaken met dezen handel. Behalve het Spaansche vastelaud en de Balearische eilanden biengen Itahe, Sicilië, Malta en zuidelijk Frankryk tnillioeneu dezer vruchten voort, maar voor de kenners verdienen die van Spaansehen oorsprong de voorkeur. Het woord paniek" heeft in Amerika geneel het burgerrecht bekomen. De manufactuurwinkels adverteereu alles »tot paniekprijzen", de bakker levert »pauiekbrood", en de houdeis van opeubare verkoopingen kondigen aan dat zij de prachtige verzamelingen van meubelen en ander huisraad, ten gevolge van de paniek, tot paniekprijzen zullen verkoopen. SCHIEDAM, 27 November 4873. De correspondent van het Vaderland te Weenen schrijft het volgende: Geheel anders dan voor vier -weken laat zich thans de tentoonstelling aanzien; alle landen houden zich dagelijks van 's morgens 8 tot 's namiddags 4 uur druk bezig om de tentoongestelde goederen met den meesten spoed ieder uiac hun bestemde plaats terug te zenden. Wat de afdeeling Nederland betreft, is <n de verschillende afdeelingen den 3 November een aanvang met den arbeid gemaakt, en thans is men met de Kunsthalle zoover ge vorderd, dat Maandag 24 dezer de schilderijen in de waggons worden opgeladen en alle naar de Nederl. Hoofdcommissie ie Amsterdam zullen getransporteerd worden, om ze van daar ieder aan de eigenaars te doen toekomen. Van de Industrie- en Agricultuurballe keert een groot gedeelte niet meer naar Holland terug, daar het eene verkocht en het andere, waaronder ook de trophee van de Nederl. Handelmaatschappij,cadeaugegeven ishetoverige wordt verzonden naar de commissie te Amsterdam en Rotterdam om het van daar uit aan de verschillende in zenders terug te zenden. Naar het zich laat aanzien, zullen deze goederen niet meer in de maand November van hier worden vervoerd; de inzenders behoeven alzoo voor Januari niet op de ont vangst van het door hen geëxposeerde te rekenen. In de Machinenhalle waar Nederland een kleine plaats inneemt, heefl tot op heden nog niets betiekkelijk de ver pakking plaats gehadalleen de twee locomobiles van de heeien Bakker en Rueb te Breda, welke verkocht zijn, zijn door de koopers zelf weggehaald. Men rekent zoo ongeveer tegen 10 December met alles gereed te zijn, zoodat de Commissie alsmede het detachemeut onderofficieien op de helft vau genoemde maand naar Holland zullen terug- keeren. Naar men verneemt, heeft het algemeen Beurs comité voor publieke fondsen te Amsterdam zich dezer dagen per missive tot den Minister-President te Athene gericht, met ernstigen aandrang tot een spoeilige regeling der Grieksche leeuingon van 4824 en 4825. Ook van het Comité van Effectenhandelaren te Rotterdam zal eerst daags in gelijken zin een schi\i"«n volgen. Twee Amerikanen, chei rs d industrie, reisden in de nfgelo'open week in ons land, om een voor hen zeer voordeelige affaire te doen. Zij waren namelijk voorzien van een paitij Central Pacific obligatiën, die zij beneden beuis prijs aan deu mau trachtten te brengen. Zij konden dit gemakkelijk doen, daar al wat zij ontvingen hun nagenoeg een zuivere winst opleverde. De stukken waien namelijk valsch. De beide heeren hadden zich te Londen van aan bevelingsbrieven aan aanzienlijke huizen te Rotterdam en Amsterdam weten te voorzien. Te Rotterdam werd hun toeleg gelukkig spoedig ontdekt en werden de Amster- damsclie huizen van daar uit gewaarschuwd. De politie te Rotterdam heeft, zooals men verneemt, van de zaak reeds werk gemaakt en naar men hoopt ons van dit gevaarlijk bezoek ontlast. (lijf. hl.) De kassiersknecht K., die zich den 22 Nov. jl. met een hem toevertrouwde som van ruim f 4800 heeft ver wijderd, is Woensdag door de politie te'sHage aangehou den en bevindt zich thans in verzekerde bewaring, Bij zijn aanhouding was er niets van het vermiste geld te vinden, bewerende K., dat het hem door een ander persoon ont stolen was. Het bleek evenwel, dat hij voor zijn vertrek COURANT.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1