Terschijnt iaplijls, litgezoierfl DMais. A°. 1873. M 3270. Zaterdag November. BUITEHL&MDSCHE BERICHTE». BINNENLANDSGHE BERICHTE». 11R AIT. A B ONNBMEKIt Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85, Franco per Post, door hel geheole Rijk2 50. 1,11 111 BBMtl 11 UlTfflrr I Volgens bericht uit de badplaats Pau, in 't Zuiden van Frankrijk, is Woensdag morgen ten <4.25 uur, aldaar een vrij hevige aardschudding gevoeld. Men mcikte op vier schokken in de richting van 't Noorden naar het Zuiden, eneenindie van'tOosten naar 'tWesten. De prijs der steenkolen is thans in Engeland drie shillings per ton gedaald en men gelooft dat die vermin dering door verdere verlaging gevolgd zal worden. Het schip Westmorelanddat vóór Antwerpen in brand geraakte, is geheel verloren, 't Was een vaartuig dat reeds elf jaren lang had dienst gedaan als petroleum- schip en dientengevolge geheel en al met die fijne vloeistof als doortrokken was. Toen het schip vol water geraakte, dacht men het nog te kunnen behouden, doch het water bracht de naphta, voorkomende van het jzweeteu" der vaatjes, welke in het ruim gelegen hadden, naar boven en in aanraking met de vlammen, tengevolge waarvan het vaartuig totaal verloren ging. De schade wordt op300,000 fr. genaamd; de bemanning heeft groote verliezen aan kleederen en kostbaarheden geleden, het schip was echter verzekerd. Te Antwerpen is thans een cachelot of potvisch ter bezichtiging gesteld, die ter hoogte van Saftingen, bij Bath, op de Schelde, door een Antwerpsehen visscher is ge vangen. Deze visch heeft een lengte van ItZs en op liet dikste gedeelte van den romp een omvang van 2 '/.i meter. De gedaante van zijn kop wijkt van den gewonen bolronden vorm van dien der cetaceën af, daar hij het voorkomen van een varkenssnuit heeft. Uit een opening in den voorkop werpt hij, evenals de groote walvisschen, breede water stralen uit. Hij heeft drie vinnen, twee aan de zijden en dón op den rug. De Antwerpsche visscher heeft, toen hij hem op de oppervlakte zag drijven, een scherp klein anker, bij wijze van harpoen in den rug van het dier geboord, en is er in geslaagd, ofschoon de visch in het eerst door zijn spartelingen het vaartuigje van den visschei het onderst boven dreigde te keeren, hem op sleeptouw te nemen en te Antwerpen binnen te brengen. De Ostd. Zeit. maakt een schrijven van een geeste lijke bekend, waarinde schromelij ke verwarring geschilderd wordt, welke nu reeds door het verzet van den aarts bisschop Ledochowski ontstaan is. Ten slotte verklaart de schrijver dat de lagere geestelijkheid zeer wel inziet dat de bisschop het onderspit zal moeten delven, dat de kerke lijke wetten niets inhouden, waardoor he' geloof benadeeld wordt, en dat door de weigering om zicli aan den blooten vorm der mededeeling van de aanstellingen te onderwepen, de geestelijkheid geruïneerd en het volk vau zijne herders beroofd zal worden. De Pall Mall behelst een brief uit Rome van een Engelschman die daar in dehoogste kringen verkeert. Aan mij, den schrijver dezer regelen," schrijft hij, «heeft Z. II. verklaard, dat hij niets om zijn wereldlijke macht gafzoo lang hij maar een plekje had om te leven, was hij tevreden, maar wat zijn geestelijke macht betreft, daarvan zou hij, zoo lang hij leefde, geen tittel of jota afstaan." Er is reden te gelooven, dat deze briefschrijver beter is ingelicht omtrent de ware gezindheid van den Paus dan menig ander De commissie van likwidatie te Rome heeft tot heden de aanspraken van omstreeks 800 ordes-geestelijken er kend en hun de peasioen-acten uitgeteikt. De daarop te betalen pensioenen beloopeu omstreeks 300,000 frs. in het jaar, zoodat de uitgaven voor pensioen, wanneer de com missie haar arbeid voltooid zal hebben, voor Rome om streeks 1,000,000 frs. 's jaars zullen bedragen. Deze som zal echter, naar te voorzien is, al zeer spoedig een toe' nemende belangrijke vermindering ondergaan, daarvan de 4200 monniken niet weinigen reeds een hoogen leeftijd bereikt hebben. De kostbaarste nalatenschap der kloosters, welke aan de Regeering ten deel valt, bestaat in de biblio theken, De kunstwerken, hetzij schilderijen, beeldhouw werk en dergelijke, bevinden zich meest in de kerken en blijven haar eigendom; de kloosterwet bepaalt uitdruk kelijk, dat deze voorwerpen niet verkocht, en niet van de plaats waar zij voor don eeredienst gebruikt worden ver wijderd mogen worden. Tan de twee groote bibliotheken heeft de een haar nieuwen directeur reeds gekregenvoor de andere zal hij waarschijnlijk binnen weinige dagen be noemd worden. Inmiddels blijven de monniken er nog werkzaam, welke tot dusver den dienstin de boekerij ver richtten. "De opstandelingen te Carthagena hebben een duch tige les ontvangen. Daar zij hun eigenaardige begrippen over het eigendomsrecht hebben, altijd over dat van anderen, hadden zij 25000 pesetos van de Duitschers te Carthagena, wonende, afgenomen. Daar zy dit gedaan hebben met een schijn van gouver nementeel gezag, zou het woord stelen minder diploma tisch zijn. De Duitsclie regeering nam het evenwel zoo op en zond een eskader om de geroofde gelden terug te eisclien (Brieven Franco.) liet scheelde weinig of het ware tot een bombardement gekomen, hadden de opstandelingen niet ingezien dat in dit geval niet uit te stelleu viel. Geheel weigeren kouden ze wel niet maar wel eens be proeven of het voor uiet minder kon. Eindelijk boden zij aan dc som in kautonnale douros uit te betalen. De Duit schers vonden dit knutonualc geld evenwel minder gcpasL en verlaugdcn baares geld. Met de geopende vuurmonden van het eskader voor zich, viel niet veel te delibereeren en geen anderen uitweg ziende werd dan ook do som in goud betaald. De Italiaansche consul was minder hardnekkig dan de Duitschers. Hij nam de schadevergoeding dor aan deltali anen toegebrachte schade in kopeicn munt aan. Den 20 de/er is te Carthagena een militaite samen zwering ontdekt, welke ten doel had de wallen en de bas tions der stad te be/.eUen en der regeei ings-troepeu de poort te openen. Ongelukkig werd echter desamenzvveting ontdekt, anders ware de opstand misschien op dezelfde wijze geëindigd als die te Cadix, waar eveneens de muite lingen het eeist tot inkeer kwamen en hunne makkers tot het nederleggen der wapenen dwongen. Waarschijnlijk is men te Madrid en in het leger reeds van dit plan onder richt geweest. Tegelijkertijd met de opening der poorten zou de vloot vau admiraal Chicago de schepen der rebellen in de haven aanvallen en zoo noodig de forten bombai deereu. Doch, zooals gezegd, ongelukkig is de samenzwering ontdekt. De officieren der beide geregelde regimenten zijn allen ge vangen genomen, ook Contreras, die zich in het huis van den Franschen gezant verscholen hield, doch later gear resteerd werd. De heerschappij berust thans alleen in handen van Galvez en het uitzicht op een spoedige over gave der stad is door deze gebeurtenis weder geheel ver ijdeld, liet gerucht uit Madrid verspreid, dat iu de stad zelve een hevigen strijd, zelfs met geschut is uitgebroken, moet geheel verzonnen zijn, daar onpartijdige berichten uit Carthageua geheel het tegendeel bewijzen. SCHIEDAM, 28 November 1873. Door het Kiescollege der Hervormde gemeente alhier zijn gekozen tot ouderlingen, de hoeren: A. Schepp, AV. A. Hoek, J. F, Krabbendam, C, Makkers, P. La Verge, (A. "Witkamp Sr. en C. Broeksmit. En tot diakeuen, de hoerenC. 't Hart, F. Bijiandt, C. Mohring, D. C. Kok, J. J. de Wollf, W. F. IC Veihoeiï, L, Amoureus, J. Kloos en P. Heederik. Volgens telegraphisch bericht van Buitenzorg, gedag- teekend 25 dezer, was de naar Atsjia bestemde expeditio naire macht, onder den luit.-gen. van Swieten, Singapore gepasseerd. (St. Ct.) Ook deHII. C. Muijsken, Secretaris dor Nederland- sche Hoofdcommissie voor de Weener tentoonstelling (vroeger is verkeerdelijk de lieer Ilartog als Secretaris ge noemd), Von Baumhauer, Vogel en Ten Knte zijn naar ge meld wordt, begiftigd mot de Franz-Jozefoide. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat, op last van het Provinciaal Bestuur, voorloopigalleuitNedcrland komende schepen te Emmerik aan een onderzoek moeten worden onderworpen, ten einde den gezondheidstoestand te doen constateeren. Ingeval van Cholera, of vermoeden van besmetting aan boord, moeten de lijders of van besmetting verdachte personen naar een ziekenhuis worden vervoerd, terwijl het schip de reis niet mag voortzetten voor het gedesinfecteerd is. t Door de kinderen op onderstaande scholen is voor het geschenk, Z. M. den Koning aan te bieden bijeenge bracht op de R. C. parochiale school, 2de klasse te Delft, hoofdonderwijzer de lieer J. C. Maas, door 83 kinderen, f 4.90; op de openbare lagere school aan den Maasdijk, in de gemeente Naaldwijk, hoofdonderwijzer de heer P. F. Post- liumes, door 54 kinderen, f 14.50. De JV. It. Ot. vernoemt nader omtrent de schade door den jongsten storm aan de Noordzcewerkon toege bracht, dat in den Noorderdijk een gat is geslagen van minstens 20 meters lengte. Drie of vier betonblokken zijn er uitgerameid, deze liggen thans naast den dijk en steken boven het water uit. Naar de strooming van het water te oordeelen, vreest men dat er meerdere bressen in den dijk zijn gemaakt. De toestand zoo besluit het genoemde blad is thans treurig; vele werklieden worden bedankt. In Rotterdam is ten toongesteld liet model der monumentale fontein, welke aldaar wordt opgericht ter herinnot ing aan het Aprilfeest van 1872. 't Stelt voor een Iloliandsche maagd omgeven door wapenschildeu en rustend op een voetstuk, dat bezet is met beeldwerk en zinnebeeldige figuren, alseen Batavier, een poorter, een krijgsman en een werkman, de laatste uit deze eeuw. Dank zij den Haagschen commissaris van politie, Beukman, wordt thans in het buitenland den draak gesto ken met Nederland en zijn autoriteiten. In de Kolnische Zeitung vinden wij het verhaal opgenomen, dat, ten einde ABVEBTEHTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewono regels 1)0; iedere regel meer /"O.tOj Veer den werkende» sünd en voor weldadigheidde heUt van den prijs. een dor beschuldigden iu den moord van de weduwe van der Kouwen tot bekentenis te brengen, het spiritisme is aangewend. Men heeft de vermoorde opgeroepen, om met de beschuldigde te worden geconfronteerd. De vermoorde verscheen echter niet. Men weet niet, zegt de berichtgever, waarover zich meer te verwonderen, over het bijgeloof van de Jlaagsche autoriteiten, of over do onwettige toepassing dezer nieuwmodische, geestelijke pijnbank. In ieder geval ziet men, dat er nog altijd menschen en zelfs ambtenaren zijn, die nog niet aan de middeleeuwen zijn ontwassen. Ten slotte zegt de berichtgever, dat het feit door den Minister van Justitie is erkend, maar dat deze er zijn strenge afkeu ring over heeft uitgesproken, zoodat het schijnen moet, dat ook andere autoriteiten in Nederland met liet bijgeloof van den commissaris Beukman zijn beliebt. Wij misgunnen dien heer ea zijnen geestverwanten geenszins het onschuldig genot om geesten op te roepen en zich te verbeelden, dat zij den avond met doode men schen slijten; maar laat die aardigheid een particuliere uitspanning blijven en niet ten gevolge hebben, dat zij niet slechts hun zeiven, maar ook hun volk belachelijk maken. Laat ecu commissaris van politie, als zoodanig, zich ver genoegen met de nedei ige maar nuttige rol om levende b, -sdoeners te grijpen, en het oproepen van doode slacht- otlers geheel aan anderen overlaten. Aan de Arnh. Cour. wordt uit den Haag vrij stellig geschreven, dat de invrijheidstelling van de Jong, Rehagei en Vertind met algemeene stemmen is uitgesprokendat, volgens het gevoelen van raadsheeren en procureur-gene raal, de genoemde personen werkelijk onschuldig zijndat de fameuse steekouing" eu het niet minder fameuse «zilveren knipje" nooit bij mevr. v d. Kouwen aan buis zijn geweest; dat er door de justitie en politie in deze zaak flaters op Haters zijn gemaakt; dat een hooggeplaatst jus- titiemau door vasthouden aan het idéé fixe der schuld van de Jong c. s. de werkelijke daders gelegenheid heeft ge geven om te ontsnappen, eu dat hem dit door een nog hooger geplaatst justitieman bitter is verweten. De Ilaagsche correspondent der Midd. Oour., over dezelfde zaak sprekende, keurt vooral af de middelen, welke gebezigd zijn om de verdachten tot bekentenis te brengen. Niet alleen heeft een afdeelings-commissans van politie, die zich met de instructie eeuer strafzaak volstrekt niet mag bemoeien, een spiritistische séance gehouden in de cel van Vorlind; maar men heeft ook getracht een po- litie-spion bij een der verdachten te doen opsluiten, om hem een bekentenis lo ontlokken. Deze toeleg is echter door de waakzaamheid van den cipier belet. Te Voorburg heerschen de mazelen in die mate, dat de school is moeten gesloten worden. Te Gouda is Vrijdag jl. een kind, dat op weg naar school was, door een noodlottig toeval, achter de groote kerk in het water geraakt, in een koker gedreven en twee uien later daaruit levenloos te voorschijn gehaald. Voorde ouders is het des te meer te betreuren, daar zij binnen kort nog twee kinderen aan de cholera verloren. Door een jager te Giethoorn is dezer dagen een gans arend geschoten. Deze zeldzame en gevreesde roofvogel, die een vlucht had van circa 8 voet, is ook elders ter bezichtiging aangeboden. Van 't Loo schrijft men aan de 2Vr. A. Otdat zich aldaar een bouwcommissie gevormd heeftmet het doel om een logement te bouwen, in den trant der groote Zwit- sersche logementen. Z, M. de Koning is met dat plan zeer ingenomen. De kosten van het bouwen enz. worden bere kend op eeu millioen. Het maatschappelijk kapitaal zou drie millioen bedragen. Dit plan zou tevens gepaard gaan met den aanleg van grooten tuin, wandelpark, dreven, enz. Men schrijft aan het Utr. DU.: Sedert de vorige week staan alle diamxntfabiieken te Amsterdam stil. De oorzaak moetnaar men verneemt, worden gezocht iu een werkstaking op groote schaal, ontstaan tengevolge van on tevredenheid over een werkman, die een aanzienlijke partij diamant beneden den bij tarief vaslgestelden prijs ter be werking zou hebben aangenomen. De eisch der vereeni- giug van werklieden, dat bedoelde persoon niet meer op de fabrieken zou wordeu toegelaten, werd door de verschil lende directiën afgewezeuvan hier weigei ing om voort te werken. Met belangstelling ziet men den afloop tege moet. Naar aan de Qron. Ot. omtrent de zaak wordt gemeld, loopen ruim 1200 diamantslijpers en klovers te Amsterdam leeg. Voor het provinciaal gerechtshof in Limburg zal in den loop der aanstaande week behandeld worden de be kende zaak van deu zich noemenden J. W. K. Roger de Compaguolles, beklaagd van op 13 Mei 11. aan het postkan toor te Maastricht in liet register aangeteehmde brieven valsclielijk voor een geldswaarde van f24,000 aan bank papier te hebben laten inschrijven vier pakketten, welke liij wist dat niets dan eeuig karton, benevens eenige oude couranten inhielden, en zich te hebben doen ter hand stel len vier repus of ontvangstbewijzen voor de vier bedoelde pakketten; een wanbedrijf, vallende volgens het O. M., onder de artt. 147,150,104 en 405 W, v. S. ea de artt. 2 en 4 der wet van 29 Juni 1854.

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1