Temüjit Mb, oitpzoiM Dinsdags. Zaterdag 0 December. A°. 1873. \3 3275. BUITEBLABDSCHE BEBIBHTEB. BINREMLAMDSCHE BERICHTEN. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door hot gehcelo Rijk2 50. (Brieven Franco.) ADVEfiTENTIENs Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer ƒ0.10; Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. Omtrent de ontzettende ramp der stoomboot Ville du Havre, wordt nader uit Cardiff gemeld dat die stoom boot in den ochtend van den 22 Nov. in aanvaring is ge weest met het Engelsche schip Loch Earn, hetwelk de stoomboot midscheeps aan boord liep. Drie der booten van de Loch Earn, benevens twee van de Ville du Hdvre, die men had kunnen uitzetten, deden al het mogelijke tot redding der opvarenden. Maar slechts 87 van de 313 per sonen konden gered worden; daar het stoomschip binnen twaalf minuten na do aanvaring zonk. Drie en vijftig man der equipage, benevens de gezagvoerder, wei den gered. Onder de geredde passagiers bevinden zich 10 dames, die benevens de bemanning denzelfden dag overgescheept werden aan boord van het Amerikaansche schip Trimoun- tain, dat hen te Cardiff aan wal heeft gebracht. Het vergaan van deze boot komt aan de Engelsche ver zekeringmaatschappijen te staan op een verlies van tachtig of negentig duizend pond sterling, alleen wat het schip betreft, de lading niet medegerekend. Aan een Engelsche maatschappij is concessie verleend voor de doorgraving van de landengte van Corinthe en voor de exploitatie van het te graven kanaal, gedurende 99 jaren. De maatschappij, welke een nominaal kapitaal heeft van 800,000 X, zal het kanaal graven ter diepte van 27, en ter breedte van 39 Engelsche voeten. Halverwege zal een groot dok worden aangelegd van 35000 yards in oppervlakte en van een genoegzame diepte om de grootste zeeschepen te kunnen bevatten. Volgens de berekeningen kunnen de werken binnen ze3 jaren voltooid zijn. Eerstdaags zal te Berlijn een eigenaardige rechtszaak worden behandeld. Een loopjongen bij een koopman trok op een vierde lot in de loterij een hoogen prijs. Zijn patroon vroeg hem, op het vernemen van de voor den armen jongen zoo gelukkige gebeurtenis, hoe deze aan het geld was go- komen, om een vierde lot te kunnen koopen, waarop de jongen berouwvol antwoordde, dat hij uit de opbrengst van een aan zijn patroon ontstolen stuk goed het lot had ge kocht. Nu cischt de patroon den op het lot gevallen prijs als zijn eigendom op. De bloedverwanten van liet knaapje weigeren, en het gerecht zal uitspraak moeten doen. Er is een gerechtelijk onderzoek tegen den nog zeer jongen pastoor Schmitt te Vischel ingesteld. Aanleiding daartoe zijn zekere uitdrukkingen, door hem den 2 Nov. 11. op den kansel tot zijn gemeente gedaan. Hij zeide toen o. a. het volgende: »Tot dusver heb ik in gelijkenissen tot u gesproken, doch de tijd is gekomen, waarin het noodig is, om ronde woorden te gebruiken. Ik zeg u dus onbewim peld, dat liet keizer Wilhelm I van Duitschlnnd is, die uw godsdienst ondermijnt, Nu weet gij, waaraan gij u te houden hebt. Gij zijt gewaarschuwd, zijt op uwe hoede 1" De half-officieele JSfordd. Allg. Zeit. vermeldt het nemen van twee Duitsche koopvaardijschepen bij de Spaanseh-Indische koloniën in den Soeloe-archipel. Dade- ljjk na de ontvangst der eerste onvolledige berichten had den de Duitsche gezanten te Madrid en te Londen last ge kregen, om dienbeti effende de noodige stappen te doen. Thans, daar intusschen een meer volledig bericht omtrent die aangelegenheid van den Duitsclien consul te Manilla ontvangen is, zal de gezant te Madrid de rechten en be langen der Duitsche reeders beschermen. Men mag hopen, dat de Spaansche Regeering het vonnis, waarbij die koop vaardijschepen prijs verklaard zijn, niet zal handhaven. Het blad T Huivers maakt een Passelijke encycliek openbaar van den 21 November, waarbij de aanranding besproken wordt van het wereldlijk gezag van den II. Stoel door het Italiaansche gouvernement en de vervolging tegen de Katholieken in Zwitserland en Duitschland. De Paus geeft inzonderheid zijn afkeuring te kennen over de maat regelen in beide laatstgenoemde landen, aangaande de opleiding en benoeming van geestelijken. Hij spreekt de ex-communicatie uit over geestelijken die door leeken zijn verkozen, inzonderheid over bisschop Reinkens, en eindigt met de verklaring, dat bij allen in den gebeden in dachtig zal zijn. SCHIEDAM, 5 December 1873. De gemeenteraad alhier heeft gisteren een openbare vergadering gehouden, die door 16 leden werd bijgewoond. Afwezig was de heer J. L. J. Jansen. 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van Donderdag 30 October, Vrijdag 31 October, Dinsdag 4 November, en Donderdag 6 November worden gelezen en na een korte discussie goedgekeurd. 2. Ingekomen is een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de nadere regeling der jaarwedden van net om uw ijzend personeel. Aangenomen voor kennis- geving. 3. Gelijke missive omtrent de waterverversching. Ter inzage nedergelegdzullende nader worden beslist of deze missi ve in openbare of besloten vergadering zal worden behandeld. V A ->••! - A - r- V - ■- 4. Rapport van de Commissie van Fabiicage op het adres van dn firma van Noorden en Schei zei, om ontheffing van boete wegens te late allevering van trottoir-banden. Dat rappoit strekt tot afwijzing van hot verzoek.Ter inzage en aangehouden. 5. Rapport van de Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs, op het adres van C Duijzer, om vei hooging van jaarwedde als concierge van de Hoogere Burgerschool, liet rapport stiekt tot afwijzing van liet vei zoek. Ter inzage en aaugehouden. 6. Aanbeveling \an een lid van de Commissie voor het Middelbaar Onderwijs, in plaats van het aftredend lid, den heer J. A. NoletWz., waarop voorkomen de heerenJ. A. Nolet Wz. en J. S. M. de Groot. Ter inzage, om in een volgende vergadering tot de benoeming over te gaan. 7. Idem tot benoeming van een lid van de Plaatselijke Schoolcommissie, in plaats van het aftredend lid, den heer JE. Elzevier Dom, waarop voorkomen de heeren /E. Elze vier Dom en F. Visser. Hetzelfde besluit. 8. Idem lot benoeming van een lid van de commissie voor het Burgerlijk Armbestuur, in de plaats van wijlen den heer J. C. F. Nolet. Daarop komen voor de heeren J, S. M. de Groot en W. J. M. "Wernicke,'. Hetzelfde besluit. 9. Rekening van het beheer van de heel- en verloskun dige instrumenten verzameling over 1872. In handen van de financieele Commissie, ten fine van onderzoek en rapport. 10. Missive van den Wijkmeester E. de Koning, hou dende dankbetuiging voor de hem toegekende gratificatie. 11. Gelijke missive van C. Bubberman, wegens de ver hooging van zijn iaarweddo als gemeente-bode. 12. Gelijke missive van J. C. Etman vegens de ver hooging van zijn jaarwedde als keurmeester van hel vleesch. Deze missives worden voor kennisgeving, aangenomen. 13. Adres van N. P. J. Woensdregt, om ontslag als hulp-onderwijzer aan een der openbaie scholen alhier, met rapport van de Plaatselijke Schoolcommissie, waaruit blijkt dat er geen bezwaren bestaan het verzoek toe te staan. Ter inzage nedergelegd en aangehouden. 14. Adres van de agenten van politie der 3de klasse, om verhooging van salaris. Ter inzage en aangehouden. 15. Adres van H. J. Plant en Co., om afstand in huur van grond aan liet Ooslerhavenhoofd. Ter inzage en aan gehouden. 16. Adres van II. C. Jansen, om afschrijving van de plaatselijke directe belasting. Ter inzage en aange houden. 17. Adressen van B. G. Flielie en A. Stolk, om afstand van grond, In handen van de Commissie van fabricage ten fine van bericht en raad. 18. Nader adres van dezelfden van gel'yke strekking. Hetzelfde besluit. 19. Adres van P. Stolk, houdende intrekking van een vroeger gedaan verzoek om afstand van zekeren grond, maar die thans verzoekt om hem anderen grond af te staan. Hetzelfde besluit. 20. Adres van J. II. Berghout om wachtgeld ter zake der opheffing van zijne betrekking van waagmeester. Ter inzage en aangehouden. 21. Vooistellen van de Commissie van Plaatselijke Ver ordeningen, tot vaststelling van gewijzigde verordeningen nopens de heffing en invordering 1. van schoolgeld voor de hoogere burgerschool2. op de openbare school voor meisjesen 3. nopens de belasting op de honden. Tot de dadelijke behandeling besloten. 22. Verordening nopens de heffing en vordering van het schoolgeld op de hoogere burgerschool. Na discussie wordt de verordening nopens de heffing aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Voor de heerenJ. B. Nolet, Vrijland, L. W. Jansen, van der Drift, J. A. Nolet Wz., J, Lechner, J. F. Legner, Meichers en Zoetmulder. Tegen de heeren Ris, Loncq, Knappert, van der Schalk, Roelauts, Kerdel en Rijnbende. De verordening nopens de invordering wordt aange nomen met 13 tegen 3 stemmen Tegen de heeien: Ris, Loncq enRoelants. Na discussie wordt besloten, orn op den staat aan Gedep. Staten over te leggen de kosten van het gebouw, grond en mobilair van de hoogere burgerschool, eene som van f 80,000 uit te trekken, waarvan don 5 pCt. rente zal worden berekend. Ook dat bedrag werd met 9 tegen 7 stemmen aangenomen, 23. Verordening op de heffing en invordering van schoolgeld op de openbare school voor meisjes. Over het ontwerp der verordening nopens de helfing wordt een langdurige discussie gevoerd, waarvan de slotsom was, dat dit ontwerp met 9 tegen 7 stemmen werd verworpen, Tengevolge daarvan kwam de verordening nopens de invordei ing te vervallen. Voor, de heerenJ. B. Nolet, Vrijland, L. W. Jansen, van der Drift, J. A. NoletWz., Meichers en Zoetmulder. Tegende heeren: Ris, Loncq, Knappert, van der Schalk, J. Lechner, Roelants, Kerdel, J. F. Legner en Rijnbende. 24. Verordening nopens de heffing en de invordering A PJse -V 'si 3S f I, dei belasting op de honden. Deze worden aangenomen met '15 stemmen tegen 1. 'legen de heer Roelants. 25 Rekening van het beheer der fondsan van het Oude Mannenhuis over 1872. De ontvangsten bedragen f2842.66 en de uitgaven f2821,91, zoodat er een batig slot is van f20.75 Aangenomen met algemeene stemmen. 26. Adres van de wed. van A. van Venrooy, tot het be komen van eene gratificatie Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt op dit adi es met algemeene stemmen afwijzend beschikt. 27. Adres van P. J. Willems, om een uitgang aan de Gedempte Broersvostgracht De Commissie van Fabi icage stelt voor op dit adres afwijzend te beschikken. Op voorstel van den heer J. F. Legner, woi dt met 13 tegen 3 stemmen besloten hot verzoek toe te staan tot wederopzeggingtoe. Tegen de heeren J. A. NoletWzJ. Lechner en Rijnbende. 28. Adres van G. Makhoudende aanmerkingen op een rapport van de Commissie van Fabiicage. Overeen komstig een voorstel van die commissie wordt omtrent dit adies overgegaan tot de orde van den dag. 29. Adres van G. Mak, om een uitgang te bekomen op de Gedempte Broersvestgracht. Op voorstel van den heer Roelauts wordt ook dit verzoek toegestaan met 13 tegen 3 stemmen, Tegen de heeren: J. A Nolet, Wz., JLechner en Rijnbende. 30. Benoeming van een hulponderwijzer op de openbare school voor jongens. - Met 13 stemmen wordt daartoe benoemd K. Missel, te Maassluis. 31. Benoeming van een hulponderwijzer aan de eerste openbare Armenschool. Met 11 stemmen wordt daartoe benoemd L. Ki ullaars, te "Vlaardingen. Er worden 2 stem men uitgebracht op E. E. van der Pol; zoowel bij de vorige als bij deze benoeming waren er drie blanco briefjes. 32 Benoeming van een commissie betreffende het gedrukt verslag der Handelingen van den Raad, Met 9 tegen 7 stemmen wordt besloten, dat die commissie uit drie leden zal worden samengesteld. Na velschillende stemmingen worden tot leden dier commissie benoemd de heeren: L. W, Jansen, J. Lechner en Loncq. 33. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van een af- en overschrijving op de begrooting voor 1873. Aangenomen met algemeene stemmen. 34. Op voorstel van Burgemeester eu Wethouders wordt hun machtiging verleend tot de verhuring van een stuk weiland, waarvan de huurder overleden is. 35. Evenzeer worden Burgemeester en Wethouders gemachtigd over te gaan tot de jaarlijksche openbare aanbesteding van schoolboeken, school-, schrijf- en bureau behoeften voor 1874. 36. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorge steld, ter uitvoering van het Raadsbesluit, in zijn laatste zitting genomen, om aan H. C. van Abshoven het recht van afslag aan de vischmarkt zonder verpachting op te dragen. Door den lieer J. Lechner wordt echter voorgesteld tot een openbare verpachting over te gaan. Dat voorstel wordt tot een volgende vergadering aangehouden. 37. Voorstel vau Buigemeester en Wethouders, ten ge volge van een mededeeling van het Burgerlijk Armbestuur, om den apotheker F. E. Naman te roijeeren van de lijst der apothekers, belast met de leverantie van geneesmiddelen voor dat bestuur. Aangehouden tot een volgende zitting. 38. Door deu heer Roelants werd de vraag geopperd wat er geschieden moest, nu de verordening nopens de heffing van schoolgeld voor de school voor meisjes was verworpen. Hierover ontstond een langdurige discussie, ten slotte waarvan de heer J. Lechner het voorstel deed om die ver ordeningen op het schoolgeld te renvoijeeren aan da commissie voor de Plaatselijke Verordeningen, ten einde met het oog op hetgeen in den Raad was voorgevallen, een nieuw voorstel te doen. Dat voorstel zal in een vol gende vergadering worden behandeld. 39. Door den heer Meichers werd de aandacht van den Raad gevestigd op artikelen, geplaatst in de Scldedamsche Courant, bepaaldelijk van 10 November jl., die hij kwet send achtte voor de Katholieke Leden van den Raad en waardoor hij meende dat al de Leden van den Raad in hunne rechten waren aangerand. Uit dien hoofde deed hij het voorstel, dat men zoo spoedig mogelykalle betrekkingen van de gemeente tot de ScMedamsche Courant sou afbreken en de bestaande overeenkomsten zou opzeggen. Dat vooi stelzal in een volgende vergadering worden behandeld. Ten half 5 uro is de Vergadering gescheiden. Naar men met zekerheid verneemt, bewoont de predi kant P. J. R. Laanvoor geruimen tijd reeds uit het krank zinnigen-gesticht te Utrecht ontsnapt en naar wiens ver- bij fplaats men zoo ijverig heeft gezocht sinds eenigen tyd gemeubeleerde kamers te Amtwerpen. Hij heeft er conversatie aangeknoopt met onderscheidene Antwerpsche familiën, alsmede met Nederlandsche Protestanten, daar verblijf houdende. Hij spreekt dokters en advokaten, kooplieden en predikanten, en allen verklaren, niets aan hem te bespeuren, wat naar krankzinnigheid gelykt. Verder brengt hij den tijd door met letterkundigen arbeid. Het zal nu de taak worden van de Justitie omteans nauwkeurig te onderzoeken, of de zaak van Ds. Eaan'éenJ -T 1 t-~ s r VI' t V;

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1