Terschijnt iaplljfa, litpaiSerl DMam m Donderdag li December. l«. 1873. NR<^j -A<?: 3278. BUITEMLASDSCHE BERICHTEN, j BMENLAMDSCHE BERICHTEN M K - I V." ri ~sx<« i"'A IMM S k 1 I -.-i. "7>5 'if W? i RANT. ABOltlfllBSIi Abonnomenlsprijsper Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het goheele Rijk2.50. fBricvcn Frnnco.j) ABVÏBÏEKTI1SII! Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ft 00; iedere regel meer fO.lOl Voor den werkenden stand en voor woldadiglicidde helft van den prya. Naar men uit St. Petersburg meldt is aldaar het plan in overweging, tot liet aanleggen van een spoorweg door Slberie, ter lengte van 7000 wersten, vooral ten dienste van den handel met, de Cltineesche en Japansche havens. Engelsche kapitalisten zouden daartoe een som van 360 millioen roebels hebben aangeboden, onder beding eenor rijks-garantie van 4 pCt. rente. In de vergadering van de «Geographical Society" j is medegedeeld, dat de heer Moresby, kapitein ter zee van i de Engelsche marine, oen nieuwen doortocht heeft ontdekt aan het zuidoostelijke einde van het eiland Nieuw-Guinea in den Indischen Aichipei, welke doortocht, naar men j meende, den weg van Australië naar China zeer ver korten zou. De «kleine ooi logen," die Engeland in de laatste 15 jaren voerde, hebben ongeveer 180 millioen gulden gekost. In 1848 oischte de Persische ooi log een uitgaaf van 900,000 pd. sterk, in den oorlog met China werd 6,114000 pd. sterk verslonden, de oorlog met Nieuw- Zeeland vorderde eeii som van 765,000 pd. sterk en aan de Abyssinische expeditie werd 8 A 10 millioen pd. ten koste gelegd. Ook de oorlog aan de Goudkust zal wel 10 a 15 millioen kosten. Tengevolge van de verhoogde prijzen der steen kolen is in Ei ankrijk een vereeniging opgericht, die de beweegkracht van den vloed zich zal ten nutte maken. De eerste proeven zullen genomen worden in den om trek van St. Malo, waar een zeer hoog tij loopt. In Berlijn is een vereeniging tot stand gekomen, om den voorraad van dierlijk voedsel te vermeerderen en de vleeschprijzen te doen dalen door den aanfok van konijnen op groote schaal. O. a. is de bekende prof. dr. Virchow ook lid van de vereeniging. Een onderzosk heeft aan getoond. dat kouijuouvieesch smakelijk, goedkoop en ge zond is. De beste rassen worden tot 5 kilo zwaar en ver menigvuldigen zich zeer sterk. In de nabijheid der stad is 63 morgen (circa 16 bunder) grond aangekocht, om daarop de vereischte hokken te bouwen. In Engeland, Frankrijk en Belgie is de teelt reeds jaren met goed gevolg in zwang. In de Hannoversche Zandwirthschaftliche Zeitung wordt dringend gewaarschuwd tegen de zwendelarij, die hoe langer hoe meer met valsche guano en in het algemeen met kunstmest wordt gedreven. In het bijzonder heeft deze waarschuwing betrekking a. op de zoogenaamde,Eu- ropeesche guano, die van Zuid-üuitschlaud uit in den handel wordt gebracht en die, ofschoon zij geen 2 thalor waard is, toch voor 5 thaler wordt verkocht; 5. op de zoo genaamde buiten-Europeesche guano, die, zooals onder zoekingen voldoende hebben bewezen, niets anders is dan vesuviuscliec. op de zoogenaamde «Fragcrb-guano", in gevoerd uit Engeland, die per 100 kilo voor T>i thaler wordt aangeboden, en niet half zooveel waard is; d. op do door Schallchn in Maagdenburg aangeboden chemicaliën, want hiervan ontvangt de kooper, die zich laat vangen, voor 46 thaler niet meer aan mestwaarde dan voor 5 thaler 7 silbergrosschcn. Deze zwendelarij met meststoffen is natuurlijk des te ge vaarlijker, en schandelijker, daar landbouwers, welke lichtzinnig zulke meer of minder krachtelooze stoffen koopen, niet alleen hun geld wegwerpen, maar ook, op de bedriegelykeaanprijzhigen vertrouwend, niet de mestkraeht op de akkers brengen, welke uoodig is, om daarvan goede oogsten te trekken. Over den schoolplicht lezen wij het volgende in de Köln. Zeit.uit Bergheim geschreven Het is bekend, dat liet met den Pruisiscliea schoolplicht in vele streken op verre na in werkelijkheid zoo fraai niet gesteld is als op papier. Een ontzaglijke menigte school verzuimen en dispensaties, waarvan de wetgever niet heeft kunnen droomen en de lezers van de schoolwet nog veel minder, worden overal aangetroffen, ook in de Rijnpro vinciën. Aan een van de hier bestaande verkeerdheden zal nu een einde worden gemaakt. Aan den burgemeester van een der kreitseu in deze provinciën is thans een schrijven van den Landraad gericht, waarin verboden wordt de scholieren in den schooltijd aan kerkelijke plechtigheden te doen deelnemen of aan begrafenissen, wanneer de over ledene niet tot de scholieren, het onderwijzend personeel of het schooltoezicht behoorde. Of de geestelijke daai toe ook Iqst gaf, zal voor den onderwijzer of de scholieren niet meer tot verontsohuldiging strekken. De tweede, gieting der groote klok van don Dom te Keulen is naar weffsch geslaagd. Bij liet uitgraven is ge bleken, dat liet wegvloeien eener boeveelheid gesmolten metaal eerst heeft plaats gehad nadat de vorm geheel gevuld was en de klok geen nadeel heeft toegebi acht. tDe huismoeders te Kassei vinden in haren strijd voor goedkooper levensmiddelen op voischoidenu plaatsen medewerking. Te Essen, Elborfeld, Dusseldorf en Orcfeld V,zijn reeds vrouwenvereenigingen, tot hetzelfde dool als die - te;-Kassei,-opgericht, terwijl.-een aantal-huisvrouwen te Doitnimul oen vrouwen-congies hebben bijeengeroepen, waarop zich ook deputation van de vereenigingen uit ge noemde steden zullen bevinden. In een militaho dagorder van 1624 aan de door den aartshertog van Oostenrijk te dineoren geuoode gasten, jonkeis, ofllcieion en vaandrigs, staat het voigcudete lezen: «Daar bet Z. K II. behaagd hoeft, verscheidenofiiciei en aan lioogstdeszelfs tafel te doen plaats nemen en daai ik herhaaldelijk getuige was van de ridderlijke wijze, waarop de meeste offteieien als echte cavalieis met elkan der vcrkeeien en elkauder gewoon zijn te onthalen, zoo zie ik mij verplicht de jonkers, die nog niet in het bezit van goede manieren zich bevinden, op het mensure regulaire bij de hoffeesten in gebruik, opmei kzaam te maken. 1. een ieder vcrschijue met blauk gepoetste wapenen, zmdelijken rolt en hooge laai zen enzorge, zich niet in be schonken toe-ïtaud aan Z. K. II. te laten voorstellen; 2. een ieder neme zich in acht gedurende het diné, niet met den stoel te wippen of wel de boenen recht oor zich uit te steken3. men drinke niet na eiken hap daar men anders te spoedig beschonken wordtledige echter na elk gerecht zijn bokaal ten halve, nadat men eerst mond en snorbaard behoorlijk afgeveegd heeft; 4 niemand grijpe ooit met de hand naar op tafel geplaatste schotels, of wei pe afge kloven beentjes op de schotels of onder de tafel5. niemand lilcke zijn vingeis ooit met de tong af, ofspuwe opliet bord of snuite zich den neus in het servet; 6. niemand han- teere den bokaal zóó vlijtig, dal hij van den stoel valt of niet meer op de voeten staan kan. De Hofmaarschalk." De Shah van Perzie, die op de Weenertentoonstelling •zulk een schitterend huis liet bouwen de gevel was ge heel ingelegd met driekante stukjes spiegelglas heeft de Weener leverancieis teleurgesteld. Ilij had beloofd bijzijn komst in Weenen alles te betalen, maar de man had niets dan juweelen meer overig en daarvan wilde hij niet scheidenhij zou dus bij zijn terugkomst in zijn land do gelden ovei maken. Fr kwam echter niets, tot dezer dagen door een bezending uit Teheran bleek, dat de Shall een grappenmaker is. Hij heeft al zijne leveranciers in het zonnetje gezet, door lien, in plaats van geld de Orde van de Zon te zenden, overtuigd, liet hij er bij schrijven, dat men daar moer op gesteld zou zijn dan op geld. De teleurgestelde leverancieis hebben geen keus, maar durven de orde niet eens dragen, uit vrees van uitgelachen te worden. Volgons berichten van de Kaap ,'e Goede Hoop worden er vooitduiend nog groote diamanten gevonden, bepaaldelijk op de zoogenaamde Nieuwe Rushlaatstelijk was er een gevonden van 163 karaat, goed van vorm, maar eenigszius geel. De vervoermiddelen naar de diamantvelden werden meer cn meer uitgebreid. 500 Kaffers waren van de velden weder huiswaaits gekeeld, omdat, wegens den grooten toevoer van arbekleis, het loon hun te laag was geworden. Verleden jaar zijn in do Vereenigde Staten van N. Amerika niet minder dan 941,992 tonnen aan spoonveg- rails gemaakt. Dat oude ijzer vei tegemvoordigde een ge deelte van de honderden millioeneu guldens, die uit do zakken der Ncdci kuulsclie kapitalisten over het land dei- Yankees zijn gestort. Onder de verschillende soorten au assurantiën is er een, welke alleen te New-York bestaat, ui. de vei zekering tegen regen. Iemand deukt, b. v. Zaterdag een goede zaak te docu, waartoe fiaai weer onmisbaar is, alsdan laat hij zich ccnige dagen le voren voor 1 dollar vei zekeren. Regent liet dien Zaterdag, dau krijgt hij de pi emie, eenige malen verdubbeld, terug. Blijft het choog, dau is hij die kwijt. Men zegt, dat de maatschappij schitterende zaken doet. De nationale brug te Buffalo (hi den staat New- York, aan 't Erie-meer, ter plaatse waar zich dit tot de Niagai a-rivier vormt), is onlangs voltooid. Drie jaren heeft men aan dit kolossale werk gearbeid en thans roit de loco motief zonder stoornis of hinderpaal van Canada naar do Vereenigde Staten. Tot dusver had dc overtocht steeds per boot plaats, met moeite en gevaar. Ofschoon liet plan, de Niagara te ovei bruggen, niet nieuw was, gelukte het toch eerst in '1870 liet benoodigde kapitaal bijeen te krijgen en de noodzakelijke inteiuationale verdragen te sluiten. Dc brug is 3651 voet lang en bestaat uit drie ge deelten, waarvan het eene, T9G7 voet lang, van den CaDa- daascliou oever tot Square Island, het tweede over Square Island, 1167 voet, cn hot derde 517 voet lang, tot deu Amerikaanschen oever ïeikt. De brug beeft een millioen dollars gekost. Zij is van groot belang voor Cauada, 't welk daardoor met de rijkste stalen dor Unie in verbinding komt en vooral voor Montrealde eigenlijke hoofdplaats van den Cnnadaschen handel, welke, thans het hart van 't westen, nader ligt dan New-York. De correspondent van de Daily News geeft een ver makelijke beschrijving van do inlanctsehe vrouwen van de Goudkust. Volgens den correspondent is een vrouw aldaar meer waaid dau vijf mauuen. Zij hebben meer moecl, zijn sterker en oneindig ,l i t?: A-/ -i i r tocht togen de Ashautijnen zijn de vrouwen alleen van nut. Zij zyn goed gedisciplineerd cn vormende achteihoede, daar zij de levensmiddelen en ammunitie voor het expe ditiekorps dragen. 1 Met hondei dtallen bieden /ij zich aan als roeraten en het schijnt een indrukwekkend schouwspel te zijn, twee com pagnieën Afiikaansche vrouwen, in volkomen goede orde vier aan vier, te zien optrekken. Ze dragen allen een kind op de heup en een doos ammunitie boven op liet hoofd. De negerinnen krijgen zes stuivers per dag en zijn onein-, dig minder lastig dan de mannen. Zij klagen niet, maar werken. Haar voornaamste eisch is, dat zij "en niemand anders de negers mogen geeselen, die zich lafhartig heb ben getoond in den strijd of die weigeren tegen den natioualcn vijand, deu Ashanty'n, op te trekken. De klachten over de mishandeling, waaraan de önge- lukkigen blootstaan, die zich hebben laten verleiden naar Brazilië te vei huizen, houden aan en nog altijd worden nieuwe slachtoffers gevonden. De Dantz. Zeitung deelt een verhaal mode over een familie, die onder tranen aan den schrijver haar nood klaagde. In Duitschlaud was hun land en/,, toegezegd en toen zij aaukwameu, werd de familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, naai- een koffie plantage 80 üuitsche mijlen van Rio vervoerd, waav.zy met zweepslagen tot /.waren arbeid werd gedwongen. De man ontvluchtte en bereikte Rio, waar hij den üuitschenconsul zijn nood klaagde. Door diens tusschenkomst werden de vrouw en de kiudereu door den pachter uitgeleverd, maar een der kinderen, een meisje van '14 jaren, heeft hij terug gehouden, zeggende dat het niet te vinden is. SCHIEDAM, 10 December 1873. Maandag en Dinsdag avond werd in Musis Sacrum" feest gevierd door de 800 leerlingen van de openbare armenscholen alhier. In de keurig versierde zaal werden ze onthaald op chocolade en broodjes, en dat een eu ander hun welkom was, bewezen zoowel de met genoegen ge zongen liedjes als de luide jubelkreten. Het was een waar genoegen, die vroolijke kinderen, te zien en te iiooren. Na veel zingen en nog veel meer juichen, zou men gedacht hebben, dat liet feest uit wasmaar ziet het mooiste kwam. nog achteraaneen tombola zou de pret besluiten.' Door de onvermoeide zorgen van de dames, die zich met de leiding en regeling hebben belast, en die gesteund werden door de giften van de burgerij, kon aan elk kind bij 't heengaan een of ander kleedingstuk en een vrijer of vrijster gegeven worden Dat bracht niet alleen de kleinen, maar ook de grooten, die ze kwamen halen, in verrukking, en gedurende gei ui men tijd was er geen einde aan het hè. Het is to hopen, dat de dames zullen voortgaan op 't in geslagen spoor, cn dat een volgend jaar het vijfjarig feest alle vorige in pret zal overtreffen. De Eerste Kamer der Staten Generaal is tot hervat ting van hare werkzaamheden, bijeengeroepen tegen "Woensdag den 17 December e. k., des avonds ten acht ure. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren heeft de heer van Wassenaer van Catwyck de volgende motie voorgesteld: »De Kamer, van oordeel, dat de bepaling van de 3e alinea van art. 494 der Grondwet, niet met zich brengt, •dat bij de oprichting van openbare scholeningevolge-de bepaling van art. 17 der wet op het lager onderwijs, geen rekening zou moeten worden gehouden met bijzon dere scholen, die geheel ofgedeeltehjk aan de behoeften van schooloudenvijs voldoen, gaat over tot de orde van den dag." Die motie door den voorsteller toegelicht, werd onder steund door de heeren van Kuyk, Ilaffmaus'en van Baar, doch, op velschillende, soms zoer uiteenloopende gronden," bestreden door de heeren Moens, Bergsmn, Idserda, Godefroi, Cremers, Begram, Wijbenga, Verheijen, van Ziuuicq Bergmannen van dor Does, terwijl de lieer Jonclc- bloet de mo'lie als geheel onschuldig en wellicht ook over bodig beschouwde. De motie behelsde niets anders dan wat art. 17 der onderwijswet voorschrijft. Ten slotte heeft de heer van Catwyck, wegens het verschil in opvatting, waaruit een scheeve stemming zou kunnen ontstaan, zijn motie ingetrokken; waarna ook de beraadslagingen over het lager onderwijs werden gesloten. De heer J. J. Gobius du Sart, predikant bij Je Herv. gemeente te Nijkerk op de Veluwe, lieeft voor het beroep naar die gemeente te Ylaardingcn bedankt. Voor het kindergeschenk Z. M. den Koning aan te - bieden, zijn door de verschillende;scholen te Meppel de volgende sommen bijgedragen: bctalende'school f46.45, niet-betalende school f'10.40, voor u. 1. o. voor,jongens f5,45, idem voor meisjes f5.25, totaal f37.25. In den middag van '1 dezer"waren er te Epe 'twee broeders, op een kar gezeten, in liet veld op de jacht, toen een hunner met het geweer in de hand Wilde afstijgen. Vermoedelijk geraakte het wapen aan hèt een .of ander tÜ'ös.U

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1