Vrijdag 12 Déceiftber. W 3279. ë'UlTEDUÉtSCHË BERICHTE!». BINNENLANDSCHE BERICHTEN. STEDELIJK NIEUWS. A0. Abf$?; Abonnementsprijspér Drie Maanden Franco per Port, do'br het geheblè Rijk (Brieven Franco.]) Gisteren is het proces-Bazaine tea eiade gebracht en heeft de generaal Poureet zijn eiéch volgehouden, waar- -;by jiij op de noodzakelijkheid wees, om een afschrik wekkend voorbeeld te stellen voor het jongere geslacht. Vóórdat de krijgsraad zich yérwijdeide om uitspraak te doen, nam Bazainö hei woord. Twee woorden staan in mijn Ëart gegrift, zeide hijhet zijn de woordenEer en Vader land. Ik heb gedurende 42 jaren mijn vaderland gediend, ionder aan ditschoone devies te kort te doen. Ik zweer het voor ChristusNooit heb ik mijn vaderland verraden. De krijgsraad heeft daatop uitspraak gedaan. Bazaine is schuldig bevonden aan bet capituleeren, zoowél te Metz als met zijn leger in 'f open veld, zonder alles gedaan te hebben, wat plicht en eer hem vooi schreven. Dientenge volge is hij met eenparige stemmen van zijn militairen rang vervallen veiklaard en ter dood veroordeeld, Bij een paar kooplieden in comestibles te Parijs trokken dezer dagen 4_ zeeschildpadden de aandacht, die uit México waren aangevoerd en tezamen 620 kilo- grarrfrrién wogen. Ttvé'e Van dézë cfierfeii warén aan het muéeum adhgeboden, maar h én kon hen daar niet houden omdat een te gröote hoeveelheid zeewater werd vereischt. In tegenstelling van die der landschildpaddèn is hun schaal dun en ongeschikt voor handelsartikel. Het vleesch levert echter een smakelijk gerecht. Omtrent het vergaan van de Tille de Hdvre lezen wij in 't Handelsblad, Vrijdagnacht toonde een heldeien sterren hemel; de passagiers waren voor het eerst gerust naar bed gegaan, en 'de kapitein, die het dek niet verlaten had sinds zyn vertrek 'iiit New-York, ging om 12 üur naar zijn hut. Om twee uur des nachts werden allen opgewekt door een verschrik- k'ehjkeri schok. Mannen, vrouwen en kinderen snelden naar het 'dek, waarover ze den boegspriet van een groot schip zagen uitsteken, terwijl ze het vyatêr hun eigen schip hoorden binnenstroomen. De Lach Barn, een schip uit Glasgow, had de Fille de Hdvre aan stuurboordzij mid scheeps geraakt, een gat borende van 12 voet diep en 30 voet ijzeren platen wegslaande. De panische schrik, welke zich meester maakte van de passagiers, verhinderde elke poging om hen te redden. Bovendien waren door den schok dê groote mast en de bezaansmast overboord geslagen, in hun val de twee groote booten verbrijzelende en een tnïenigVé passagiers doodende. Iedereen voelde het schip onder zijn voeten wegzinken en toen de overtuiging zich van allen had meester gemaakt, dat zij reddeloos verloren waren, werd er geen ander geluid meer gehoord dan het murmelen van gebeden. Een plechtige kalmte heerschte, 'en ieder wachtte zwygend den dood af, welke niet te ont- wijk'eh 'was. Twaalf minuten na de aan varing zonk do Vitte 'de Hdvre met haar 301 opvarenden, met uitzondering van Hén tweeden luitenant, die er in geslaagd was de aan zijn zorg toevertrouwde awalvischboot" in zee te krijgen, en "van een paar matrozen, die de giek van den kapitein hadden weten neer te lafen. De talrijke pdsSagieré, die in hun hut ten den dood haddén afgewacht, verdronken onmiddellijk. Yan hen, die op het dek waren, kwamen de meeste naar bóven. Velen hadden zich vastgésjo'-d aan ledige vaten, aan 'stukken hout of aan reddinggordels. De Loch Barn was op een Engelsche mijl afstand bijge draaid en had vier booten gezonden om te redden wat te redden was. De tweede luitenant had zijn nwalvischboot" /spoedig gevuld. „De door hem gereddé matrozen roeiden de boot naar de LochBam, vanwaarzij onmiddellijk terug keerden om een nieuwe boot vol te redden. De eerste en tweede kapitein werden gered, na twee uur lang beurtelings gezwommen en op hun rug gedreven to hebben. De eerste luitenant zwffrft naar de Loch Barn e -n afstand van een mijl.. Tien danïés werdén gere!d. Zij hadden bli 'de drie uur j or (ijfgedr.e Ven fc$ stukken hout, en waren bewusteloos van koude, toen zij gered werden. Dus werden 87 personen gered, waaronder 23 eerste klasse passagiers (10 dames en 13 heeren). Slechts 'één tweede klasse passagier (een dame) werd gered en drie derde klasse passagiers (mannen). Van de 45 officieren van 't schip werden zes gered en van de bemanning 54v Al de geredden .waren in hun nacht kleederen en eênigen zwaar 'gewond. De nrièed ei tegen woordigheid van geest door velen getoond Svas bewonde renswaardig. Vele Amerikanen vermaanden tot kalmte. Eenige riepen »Let us die nobly, as die we must" (Laat ons op edele wijze sterven, daar we sterven moéten). Onder al die helden was er een, wiens naam ons niet wordt mede- 'gedeeld, doch die een voorbeeld gaf van. plichtgevoel en heerlijke Zelfverzaking, welke het hart van ieder menscli sneller zal doen kloppen. Hij was een Fransche priester. Hij stond op het dek te midden der stervenden en gewonden, die door den grooten mast verpletterd waren, juist op het 'oogenblik dat ze in de .booten, gered zouden,worden. Geen oogenblik verloor hij zijn zelfbeheersching, te midden van de ontzettende wan- ho°P^en het nameloos lijden dat hem omringde. »Geen enkele gelegenheid miste hij zoover ik zien kon", zegt een der geredden, »om te troosten, om te vergeven, om te zegenen, om moed in te spreken aan lien, die weldra sterven zouden." »Zijt gij een Katholiek?" hoorde ik den priester zeggen tot een passagier naast hem, op het oogenblik dat de golven over h'e't dek sloegen. »Ja vader," was hot ant woord. iHeb dan berouw over uwe zonden, en ik zal d in dén naam van' God uwe zonden vergeven." Deze waren zijn laatste wóórden. Het' schip zonk en de eerwaarde priester verdween onder de golven. De passagier, die hij stervend zegende, werd gered. Wij gelooven, dat er geen mensch zoo hardvochtig zal zijn, die dezen edelen Christen niet bewondert, en die de Roomsche Kerk niet geluk wenscht, met het bezit van zulke heilige priesters. Dichters en kunstenaars kunnen moeilijk een meer ridderlijk held verheerlijken, dan dezen eenvoudigen Franschen priester, die, terwijl anderen zicli Cast sjorren aan hout en tonnen, enkel dénk! afin' troöMen én zeg'enèn. Onzfe inriige bewondering drukken wij voor deze Christenheld uit. Men vei zekert, dat Zaterdag jl. een schikking met het bankiershuis Matheson and Co. te Londen tot stand gekomen is, waarbij deze de betaling van den Juli-coupon der Spaansche schuldbrieven op zich neemt. Voor den aanstaanden Januari-coupon zou echter nog geen betaling te wachten zijn. De verregaande onveiligheid, die er thans in Berlijn heerscht, blijkt o. a. ook uit de advertentién in de dag bladen. Er worden b. v. bloedhonden daartegen te koop aangeboden, en in een andere adveitentie leest men: Bij de toenemende oi veiligheid van Berlijn recommandeer ik mijn revolvers met zes loopen, van 4'/> thlr., en tevens mijn winterpaletots, waardoor een kogel niet gemakkelijk heengaat Sedert eenige dagen is in de Belgische bladen sprake van een ontdekking, welke gedaan is dóór een boer uit de Kempen, Ramaekers genaamd en geboortig uit Schoon beek. Hij is er in geslaagd een brandstof samen te stellen, door een hoeveelheid aarde te vermengen met steenkolen en het te besproeien met een oplossing van salpeter, en wel in de volgende verhouding: 3 kilo aarde, 1 kilo steenkolen, 150 gram salpeter en 300 gram water. De proefnemingen, hiermede gedaan, hebben uitmuntend aan de verwachting beantwoord. Als brandstof voor de machines wordt het mengsel zeer aanbevolen, aangezien het veel hitte geeft. Onlangs is te Rome op 65jarigen leeftijd overleden mejufvrouw CatharinaScarpellini, een Romeinsche dame, de nicht van den sterrekundige Scarpellini. Voor zoover die betrekking door een vrouw te vervullen is, nam zij de function van amanuensis van den beroemden astronoom waar, en bestuurde na zijn dood het door hem op het kapitool gestichte observatorium. Als schrijfster van ver scheidene wetenschappelijke werken stond zij tot aan haren dood met de grootste sterrekundigen van alle landen in betrekking. S C HIE D A M11 December 1873. "Was er dezer dagen sprake van de ontbinding van het leesgezelschap, onder de zinspreuk Tot Nut en Genoegen, wij kunnen met ingenomenheid meldenen voorzekei' tot genoegen van velen, dat in een jl. Dinsdagavond ge houden vergadering besloten is, dit leesgezelschap, onder een eenigszins gewijzigd reglement, in stand te houden. Het oudste dat te dezer stede bestaat, werd dit gezel schap opgericht den 17 Deeerhberl795, onder de zinspreuk Begt door Zeeen telde onder zijn oprichters den predikant vanGogh. Het vijftigjarig bestaan werd feestelijk herdicht in de sociëteit Dp Vriendschaponder voorzitterschap van dén héér J. Rodi, die als voorzitter werd opgevolgd door den heer O. Dijkmans. In 1857 trad de heer P. F. B. de Greve als voorzitter op, onder wiens presidium het 75jarig jubilé in 1870, in het koffiehuis Belvedère, met een diner werd herdacht. Van harte wenschen wij dit leesgezelschap nog menig jaar toe en tevens dat het meer en meer door een toene mend ledental moge bloeien. In de maand October zijn, volgens de opgave van Veritas, 167 zeilschepen, waaronder 4 Nederlandsche en 21 stoomschepen, waaronder geen Nederlandsch, totaal verloren. 1 Spaausch zeilschip en 4 Spaansche stoom schepen zijn gekaapt. - Voor de vacante betrekking van inspecteur van het lager onderwijs in Drenthe hebben zich 80 personen aan gemeld. Uit de rapporten van het blokkade-eskader voor Atsjin wordt liet navolgende ontleend omtrent een op neming van Poelo Nassy (thans voor ziekeninrichtingen In bezit genomen) door Zr. Ms. stoomschip Amboina. Den 17 Sept. stoomde de Amboina langs de Zuidzijde van het'eiland, waar weinig bewoonde plekken en geene ADVEBlTENTIHNt Prijsvjn 1 tot 10 gewone regels ft 00; iedere regel meer fO.lOj Voor den werkenden Stand en voor weldadigheidde helft Yin den prjji. vaartuigen gezien werden, naar de NoordwestZijdé/die een zeer bewoond en welvarend aanzien had. Een groote menigte klapperboomen en djagongvelden en veel vee werd bespeurd, en de bevolking scheen niet slecht gezind, daar zij zich ongewapend aan het strand vertoonde, In den morgen van den 18 werd de luitenant ter zee 2de kl. Steup met een gewapende barkas naar den, wal ge zonden, om opnemingen te doen en zich, zoo mogelijk, met de bevolking in betrekkibg te stellen. Toen de barkas dicht bij den wal kwam, vertoonden zich achter de boomen eenige inlanders met klewangs, pieken en geweren gewapénd, die, toen van de bai'kas met een witten zakdoek gewuifd werd, met vijandige gebaren ant woordden. De luitenant Steup debarqueerde evenwel met 6 mariniers en 2 matrozen. De inlanders waren het bosch ingegaah, maar vertoonden zich na eehigen tijd weder, waarop de luitenant trachtte hen te ontmoeten. Met twee hunner kwam hij in gesprek. Hij vernam van hen, dat efy behalvè de kampong in hunne nabijheid nog èen kampbn| aan de andere zijde van het eiland was. De een verhaalde dat de bevolking uit 100, de ander dat zij uit 3000 zielen bestond. Terwijl dit gesprek gevoerd werd, naderden van alle kan ten inlanders, allen met klewangs en krissen, de meesten ook met geweren en donderbussen gewapend. Enkelen gaven den luitenant Steup de hand, anderen namen een meer dreigende houding aan en hielden zich eenigszins achteraf. Daar de inlanders zich bereid verklaard hadden tegen betaling sappies te leveren, zeide de luitenant hun, dat hij naar boord wilde terugkeeren om geld te halen. Men liet hem en zijn geleide ongehinderd vertrekken; allen kwamen ongedeerd in de sloep, maar toen de dreg zou gelicht wor den, vielen plotseling een tiental schoten van den wa), waarvan een tusschen den luit. Steup en den schiemans maat de Wijk doorging. Van de sloep werd terstond met geweervuur geantwoord, waarop de inlanders ylingsde vlucht namen. Ter bestraffing van den verraderlijken aan val werd de kampong vervolgens door het geschut van de Amboina beschoten, totdat de geheele bevolking van daar de wijk genomen had. St.-Otv Het 300jarig bestaan der Leidsche hoogeschool zal 8 Februari feestelijk gevierd worden. Eene bijzonderheid is het dat de voorzitter der Feestcommissie by het250jarig bestaan, thans de voorzitter van den Hoogen Raad, Mr. F, de Greve, nog in leven is. Heden nacht is te Amsterdam overleden dê heer J. II. Burlage, ook in wijder kring bekend door verschil lende gedichten. Te Amsterdam is de bewoner van het perceel, ge legen naast het Zaterdag 11. uitgebrande pakhuis in de Spuisti aat, in hechtenis genomen, omdat het gebleken is, dat hij tijdefas den brand de muren zijner woning met petro leum heeft besmeerd. Zijn inboedel Was hoog'verzekerd. Met het oog op hetgeen in andere provinciën, wet name Zuid-Holland, geschied is, waar Ged. Statèh de trac- tementen van burgemeesters, wethouders, secretorissénen ontvangers verhoogd hebben, soms tegen den zin dét be trokken gemeenten, zijngemeenteleden en belangstellenden in de provincie Groningen ten getale van35 bijeengekomen, om over tijdige maatregelen tot keering te beraadslagen. De 35 opgekomenen hebben besloten zich te richten tot Gèd. Staten met het verzoek, om de nieuwe règeliiig niet In lé voeren in die gemeenten, die daar tegen wareh, en aan Z. M. den Koning bij adres de niet-goedkeuring der vootètetlei van Ged. Staten tot verhooging te vragéh. Te Goes is een kind van twee jaar verbrand, dat doéür de roekelooze móéder alleen thuis was gelaten. Toen de buren op het geschreeuw Van het kind zich met geweld toegang tot de woning verschaften, was het reeds te laat om het kind nog te redden. Dr. Sasse behandelt in het jongste nommer van het weekblad De Huisvrouw de lucifers, en bestrydt de over dreven vrees voor de phosphoV-béstanddeelen der gewonfe lucifers. Wel geeft hij de voorkeur aan de bekende Zwéèdscho lücifers, do'cli ihè'rkt op dat aan de'oppervlakte der doosjes zich 'amorphe pllosphorus bevindt, welke door lang aan de lucht bloot te statin, dezelfde vergiftigde eigenschappen van gewone phosphorus aanneemt, zoodot men ook daarmede voorzichtig behoort te zyn. -r *•- riri ai,», "at.*— ren: 9 December. Pieter, zoon van B. Géoèhèweg i Wiéringen, Hoofdstraat. Johann'es, Zöon "van BURGERLIJKE STAND. 'Cfclboren en G. van T. A. Nijkamp en 'M. G. Van der Mayk, 'Nietlive Haven '10 Wesselina Cornelia, dochter van P. Dee'ehM.'van Neck, Spinhuispad. Johannes Leonardus, zoon vanH. Holier- hoek en A. Koelewijn, Bottèrdamschc Dijk. Overleden9 December. Johanna Kok, oud 12 weken, Nieuwe Buurt, ,40. "Willem van der Kruit, oud 14 maanden, Nieuwe Haven. -V- i - C 11R A i T; ABONNEMENT; '*VrvK *'s>&

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1