Maandag «22 December. t M 3286. Ao. 1873. BU1TENLAMDSCHE BERICHTEN. De derde zoon van den Keizer van Rusland, Groot vorst Alexis Alexandrowitsch, die eerst onlangs van een veeljarige reis otn de wereld met het fregat Swetland naar Rusland is teruggekeerd, heeft bevel gekregen zich voor een nieuwe reis gereed te maken. Daaruit maakt men op, dat de verzoening tusschen den Keizer en zijn zoon nog niet is tot stand gekomen. Over de oorzaak van de oneenigheid in de Keizerlijk Russische familie deelt men mede, dat die is ontstaan door een geheim huwelijk. Grootvorst Alexis heelt namelijk, zonder medeweten zijner ouders, een huwelijk aangegaan met een der hofdames, Alexandrine Shukowski, een nicht van den Russischen Minister van Financiën von Reutern. Toen de Keizer deze mesaillance ontdekte, was hij zeer vertoornd en stelde alles in het werk om het huwelijk te laten vernietigen. De jonggehuwden evenwel weigerden hiertoe mede te werken en hielden zich aan de aangegane verplichtingen. De jeugdige vrouw bevond zich te Nizza, toen de vertrouwde des Keizers, graaf Peter Schuwaloff, belast werd zich derwaarts te begeven om de gewezen hofdame te bewegen hare medewerking tot ontbinding van het huwelijk te verkrijgen. Zijn zending mislukte. De echtgenoot, die inmiddels van een zoon was bevallen, bleef standvastig weigeren. De Keizer zond toen zijn zoon op een reis, die eenige jaren moest duren, in de hoop hem tot andere gedachten te brengeu, doch totdusver heeft dit niet gebaat. De Grootvorst moet, evenals zijne gade,vast besloten hebben zijn huwelijk te handhaven. Onder de mededeelingen van Samuel Baker omtrent zijn jongste expeditie in Boven-Egypte, welke hij onlangs te Londen voor een talrijk gehoor gedaan heeft, kwam het volgende voor: »Deze jonge man (de Koning van Masindi) heeft zich onderscheiden door zijn geheele familie te ver moorden onder de volgende omstandigheden: Wanneer een Koning sterft, wordt zijn lijk op een soort van grooten rooster gelegd en geroosterd. Het lijk blijft dan onbegraven te praal liggen en is het signaal tot burgertwist. De zoons vechten tot dat een hunner de bovenhand behoudt, en als teeken van overwinning steekt hij zijn speer in zijns vaders lijk. Daarna volgen de begrafenis-plechtigheden, overeenkomende met die, welke bij de oude Scyten moeten in zwang zijn geweest. Er wordt een groote kuil gegraven, waarin eenige vrouwen van den overleden Koning worden nedergelaten, die het lijk op hare knieën nemen. Daarop worden rooftochten naar eenige naburige dorpen onder nomen, wier bewoners men aan den rand van den kuil brengt alwaar hun de armen en beenen worden verbrijzeld en in dezen toestand worden zij naar beneden op het lijk geworpen. Dan wordt de aarde in den kuil geworpen en door het volk vastgetreden, en hiermede zijn de begrafenis plechtigheden afgeloopen. Deze ceremonie was te Masindi verrichten de zoon die zijn vader opgevolgd washad daarna zijn betrekkingen tot een gastmaal uitgenoodigd, waai aan hij ze allen liet ombrengen." Bazaine zou nog deze week naar het eiland Sainte- Marguérite vertrekken. Zijn adjudant, de kolonel van den staf Villette, die dezer dagen tot chef van den staf van een divisie infanterie benoemd was geworden, heeft 11. Vrijdag aan den minister van Oorlog verzocht dat hij liever ontsla gen wenschte te worden. Men heeft te Verviers een nieuwe lichtstof uitge vonden, die, naar men beweert, de petroleum met vrucht en voordeel vervangen kan. Die stof of dit vocht is samen gesteld uit 30 gr. fijngewreven of gestampte soda, opgelost in een halve kan regenwater en vermengd met een zevental droppels naphta. Volgens de opgave van een dagblad van Verviers is de bovengenoemde hoeveelheid voldoende ge weest om een winkellamp van des namiddags half vijf tot middernacht te doen branden met een vlam, niet minder helder en wit dan die van ontstoken aardolie. Dezer dagen moest de deurwaarder Nicolas te Trian- court (departement de la Meuse) beslag leggen in de woning van zekere Victorine Collard, te Petz. Daar hij voor tegenstand van de zijde van deze vrouw vreesde, re- quireerde hij twee gendarmes en onder hun geleide begaf hij zich met den maire en een smid naar de woning van vrouw Collard. De drie sommatiën om te openen hadden geen gevolg en den smid werd gelast om het slot open te maken, doch toen deze daarmede bezig was kreeg hij drie slagen op het hoofd met een sabel, die vrouw Collard door een reet van de deur had gestoken, zonder echter eenige belangrijke wonde te bekomen. Hierop be sloten de gendarmes ieder met een hand de sabel te grijpen in de hoop die te zullen breken of er door te trekken, doch vrouw Collard was op hare hoede en trok mot een zoo hevigen ruk de sabel terug, dat de gendarmes ernstige wonden aan de hand bekwamen en den een drie vingers werden afgesneden. De deur word opengeloopen en men t stond tegenover vrouw Collard. die ieder die haar naderde ft dreigde neder te slaan; de gendarmes maakten zich echter Ivan ,haar meester en de deurwaarder kon zijn werk ver- 'richteni- - - - - (Brieven Franco.) De Pruisische Regeering heeft thans nader inliet Huis der Afgevaardigden te kennen gegeven, dat zij, over eenkomstig de wet op de inbeslagneming der bezittingen van den gewezen Koning van Hannover en den gewezen Keurvorst van Hessen, omtrent het bedingen het beheer dier bezittingen geen rekenschap aan den Landdag ver schuldigd is, en dat daarop dus ook door de rekenkamer geen contróle woult gehouden Intussehen vei zekert de Regeei ing, dat dit beheer geheel in overeenstemming met voornoemde wet is, en dat het gebruik der batige saldo's niet door een of twee Ministers, maar bij een besluit van het geheele Ministerie wordt vastgesteld, liet Heerenhuis heeft in zijne zitting van 17 dezer, liet door het Lagerhuis aangenomen voorstel, tot dadelijke opheffing van het dagbladzegel, verworpen. Men schrijft uit Wesel: Den 15 Aug. 11. stootte een Nederlandsch zeilschip, met steenkolen geladen tegen de in aanbouw zijnde stroornpjjlers der brug van den Venlo Hamburger-spoorweg bij Wesel, en ging te gronde. De kolen waren voor 1100 tlialer verzekerd bij de ïNieder- rlieinische Guter-Assecurauz." Destijds heette het, dat de eigenaar van het schip, wegens de liooge kosten van het op halen van zijn eigendom had afgezien en dat de Assurantie maatschappij de kolenzou betaleu. Thans echter, na vei loop van vier maanden, werd hij door de Maatschappij ge sommeerd, haar de som van 1100 thaler te voldoen, onder bedreiging bij weigering de zaak voor de Rechtbank te zullen brengen. Daar nu de eigenaar heeft verklaard aan de sommatie geen gevolg te zullen geveu, is er een rechter lijk onderzoek geopend. Prof. Ludwig Johann Rudolf Agassiz, wiens over lijden de transatlantische kabel meldde, is de zoon van een Zwitscisch predikant; hij werd den 18 Mei 1807 te Mottier geboren en promoveerde in 1830 te Mun- chen tot doctor in de geneeskunde. In liet bijzonder logde hij zich toe op de studie der natuurwetenschappen, met liet gevolg, dat hij tot hoogleeraar in de natuurlijke historie te Neufchatel werd benoemd. Van die richting zijner studiën zijn vele, hoogstbelangrijke werken, vooral op het gebied der ichthyologie, het gevolg. Later schreef Agassiz zijn beroemd werk over den aard der glelschers. In 1846 nam hij een benoeming aan tot hoogleeiaar te New-Cambridge, bjj Boston, en van 1852 tot 1831 vervulde liij gelijke betrekking te Charleston. Na dien tijd bestudeerde hij de dierenwereld van Noord-Amerika; zijn onderzoekingen werden met het gelukkigste en rijkste gevolg bekroond. In de laatste jaren volbracht Agassiz een expeditie langs de kusten van Amerika tot vei hooging van de kfnnis der zee en hare bewoners. Agassiz was een wetenschappelijk man van hooge be- teekenis; zijn overlijden is een groot verlies Gelukkig zijn de voornaamste resultaten van zijn onverpoosde studiën nedergelegd in zijne werken, waarvan de belang rijkheid door voorlteffelyke gravuren veriioogd wordt. De Emancipators Qattolico maakt een petitie aan het parlement openbaar, geteekeud door 504 priesters en' leeken. De onderteekenaars verwerpen liet onfeilbaarheids dogma, verlangen dat de verhouding tusschen keilc en staat strikt omschreven woi de, en bepleiten voor het volk het recht van verkiezing der pastoois en bisschoppen. Ook heeft de gebrekkige toepassing van de wet op het burger lijk huwelijk aanleiding gegeven tot talrijke klachten. Met het oog daarop, heeft de zegelbewaarder de volgende be palingen aan de goedkeuring van de Kamer onderworpen »De geestelijke, van welkcbelijdeuis ook, die, voor de vol trekking van 't burgerlijk huwelijk een echtpaar inzegent, zal gestraft worden met een boete van 200 tot 500 francs, en, bij herhaling met 2 tot 5 maanden gevangenis. Het echtpaar zelf, dat de hieromtrent bestaande voorschriften overtreedt, zal strafbaar zijn met een boete van'100 tot 500 francs. Uit den Ashantijnschen Slaat, op de Westkust van Afrika, deelde de Eugelsche Qlole dezer dagen het volgende mede: In 1817 is de heer Bowdich gedurende eeuigen tijd vertegenwoordiger der Brilschc belangen geweest te Cape- Coast-Castle (Afrika). Uit den aard zijuer betrekking deed hij verscheiden reizen in de binnenlanden en drong hij ook tot Commassie door, om met den Ashantijnschen Koning te onderhandelen. Later heeft hij een volledige beschrijving van deze Afrikaansche hoofdstad in het licht gegeveu. Onder de hoofdstraten, zegt hij, zijn er vier die een halve mijl of 800 meter lang zijn. Hij heeft 27 groote straten ge teld van 50 tot '100 meter breedte. Het paleis van den Koning is een groot vierkant gebouw, waarvan het dak be dekt is met geslagen koperen platen, rustende op ivoi en gebinten. De deurposten en de pilaren zijn eveneens van ivoor. De vensterruiten zijn in gouden lijsten gevat. Vol gens het verhaal van onzen reiziger, hebben de klompen goud en het stofgoud te Commassie zoo weinig waarde, dat de inwoners er hunne zakken mede volstoppen en liet als zand op de publieke markt uitstrooien. Ougetwijfeldom zyn onderdauen tot wat meer omzichtigheid aan te spoien, heeft de Koning op straffe des doods verboden, het kostbare metaal op te rapen, dat aldus weggeworpen wordt. Een- maal per jaar wordt het plein met de grootste zorgvuldig- heid aangeveegdhet goud dat men dan op die wijze bijeen zamelt wordt geschat op een waarde van 800 tot '1000 pond sterling (10 i\ '12,000 gulden) en komt geheel ten bate van's Konings schatkist. Een eigenaardig vonnis werd onlangs te Schitzula in Japan geveld. Een gehoorzame zoon, die bij zijn ouders inwoonde, liatl een xantippe tot vrouw, die liet haren schoonouders voortduiend zeer lastig maakte. Om aan den familietwist een einde te maken, vergiftigde de zoon zijn vrouw. Het gerechtshof veroordeelde hem tot tien jaren deportatie, doch nam verzachtende omstandigheden aan en vergunde hom daarom, daar hij als zoon zooveel liefde voor zijn oudeis getoond had, om zyn straf, namelijk/ 10 jaren in de ketenen, in het ouderlijk huis te ondergaan. BÜKNENLANDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 20 December 1873. Aan dr. G. C. Steynis is op verzoek, eervol ontslag verleend als leeiaar in het Ilebrceuwsch aan het gymna sium te Leiden. De betiekking zal niet opgeheven worden, waai toe aanvankelijk het plan bestond. Naar men aan het JV. v. d. JD. mededeelt hebben de gemeentebesturen iu Nederland aanschrijving ontvangen, om een juiste opgaaf der onderwijzers-tractementen te doen. Die aanschrijving geschiedt door de inspecteurs op vei zoek van den Minister van Binnenl. zaken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijn zitting van Donderdag met 20 tegen 14 stemmen aangenomen het beginsel dat ter Beurze een belasting zal worden geheven. Woensdag jl. is door het Kiescollege der Herv. gemeente van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht, het volgende zestal predikanten samengesteld, nl. de heeren G. Ringnalda, te Doornspijk; G. Boer, te Ouderkerka/d IJsel; II. C. Voorhoeve, te Amersfoort; D. P. M. Huet, te Dirksland, J. C. K. Nonhebcl, te Elburg; J. van lieerde, te Oudewater. Waaruit onmiddellijk het onderstaande drietal is gefor meerd; nl. de heeren: G. Boer, G. Ringnalda, J. van Ileeide. Het bestuur der christelijke school te Vlaardingen heeft besloten, voorzoover deze school betreft, zich aan te sluiten bij het Centiaal-Comité voor het kindergeschenk aan den Koning, en niet bij de commissie, die zich gevormd heeft uit het hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke onderwijzers in Nederland. Het bestuur is tot dit besluit geleid door de overweging, dat elke scheiding in deze niet alleen onnoodig, maar zeer te betreuren is, en door de hoop dat vereeniging alsnog mogelijk blijke. Uit hot prae-advies van burgemeester en wethouders van 's Gravenliage, omtrent de plaats ter oprichting van het standbeeld van wijlen Thorbecke, bij den gemeenteraad aldaar ingekomen, blijkt, dat over de plaatsing van het monument verschil van gevoelen heerscht tusschen het hoofdcomité voor eon huldeblijk ter nagedachtenis van dien staatsman en de commissie van fabricage uit den gemeenteraad en het college van burgemeester en wethou ders. Vroeg het comité 'siaads vergunniug tot oprichting van een monument op den Vijverberg nabij het Tournooi- veldhet dagelijksch bestuur en de commissie van bijstand voor de plaatselijke werken en eigendommen hebben daar tegen bezwaar wegens de onvoldoende ruimte. Laatstge noemde wenscht do verrijzing van het beeld op de Groote Marktbrug óf aan het einde der Prinsegracht, met de voor zijde naar de Groote Markt gekeerd, óf wel midden op het Plein aldaar een plaatsing waarmede het hoofdcomité zich niet ingenomen betoónde. Naar het oordeel van burgemeester en wethouders ver dient liet plan van de minderheid der commissie van fabri cage, de opi icliting van het standbeeld op de Plaats met de voorzijde naar den Vijverberg, de voorkeur en hebben zij den raad voorgesteld de oprichting te vergunnen op de Plaats. De wed. Mathijssen, geboren Lips, te 's Prinsenhage, vierde dezer dagen haar lOOsten verjaardag. Zij heeft nog in leven 6 kindereu (haar oudste zoon is 67 jaren), 18 kleinkinderen en 16 achter-kleinkinderen. Tot op haar 99ste jaar heeft zij het laudbouwersbedrijf uitgeoefend en geniet nog steeds de beste gezondheid. De gemeenteraad van Gorinchem heeft het aanbod aangenomen van het bestuur der spaarbank, tot een rente loos voorschot van f 26,000, om daaruit de kosten eener nieuwe armenschool met gymnastiek-lokaal te bestrijden. Dit vooischot zal met f2000 's jaars afgelost worden. Uit het Noorden des lands meldt men, dat do prijzen van 'tvce woldra hunne oude hoogte weder zullen bereikt hebben. Inzondeihoid voor de vette en kalfkoeien besteedt meu weer veel geld. De verzending naar de Hollandsche en buitenlandsche gemeenten vangt weder aan en hieraan is dan ook toe te schrijven derijzing der prijzen. In de Ensch. Ot. deelt de heer W. J. D. van Itterson mede dat jonge varkens, met slachtersafval gevoed/meestal,, 'i'ii V" ,->■ i. i 'i COURANT. A B ONNEMBNTi Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijk50. ^'l '"«L 14 .«r t »4 jT lp» w - y. ADVEJRTBNTIEN: Prijs vin 1 tui 10 gewone regels f\ 00; ledeie regel meer ƒ0.10 Voor den wei kenden stond en voor wcldidigtieidde lielfl van den prijs. - ij", -i 1 t j 1 L ri'jjg .rfó-JaV* XÏi£h Vjgjj'tl {jr

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1