J L Donderdag 25 December. lint fi, A'0.-1873; M 3288. i-'V. r (Brieven Franco.) Om het Kerstfeest zal heden (Donderdag) avond geen Cou rant worden uitgegeven. BUiTENLANDSCHE BERICHTEN. Blijkens een van regeeringswege uitgegeveti lijst van de ongelukken, die in fabrieken in Engeland plaats hebben, zijn van 1 Jan. tot 1 Mei dezes jaars 162 perso nen gedood; 491 zoodanig gewond, dat een lichaamsdeel moest afgezet worden; 257 werden zwaar, doch niet doodelijk verminkt aan het hoofd, en 2540 menschen werden op minder ernstige wijze gekwetst, welke hen voor min of meer langen tijd onbekwaam maakte voor den arbeid. Bazaine is de negende maarschalk van Frankrijk, die ter dood werd veroordeeld. Zijn lotgenooten waren 4. Gilles de Laval, maarschalk van Retz, wegens het bedrij ven van verschrikkelijke moorden en gruwelijke wreed heden in 1440 te Nantes opgehangen, waarna zijn lijk werd verbrand. 2. Louis de Luxembourg, graaf de St.-Pol, connetable van Frankrijk, 19 December 4475, op do place de Grève te Parijs onthoofd, als samenzweerder tegen Karei VII en Lodewijk XI. 3. Charles de Gontaut, her tog van Biros, 41 Juli 1502 in de Bastille onthoofd, als samenzweerder tegen den Staat. 4. Hendrik (II) hei tog van Montmorency, in den slag van Castelnaudy gevangen genomen en aan de koniuklijke troepen overgeleverd, 30 October 1532 te Toulouse onthoofd. 5, Maarschalk de Marillac, 10 Mei 1732 te Parijs op de place de Grève ont hoofd, ter zake van een samenzwering tegen het leven van Richelieu. 6. Baron de Luckner, verdacht van land verraad en onthoofd krachtens vonnis der revolutionaire rechtbank, in 4794.7. Philippe de Nouilles, hertog de Monchy, in den ouderdom van 64 jaren, met zijn echt genoot Anne d' Aspagon, in 1794 geguillotineerd, ah aan hanger en verdediger van Lodewijk XVI. 8. Maarschalk Ney, 7 Becember 1815 gefusilleerd. Bazaine is dus de eerste maarschalk van Frankrijk die de over hem uitge sproken doodstraf niet ondergaat. Voor Jeanne d'Arc, de maagd van Orleans, zal wel dra een standbeeld worden opgericht op het plein Rivoli, te Parijs. De maagd wordt voorgesteld te paard, in de linkerhand de teugels en in de rechterhand de lelievaan houdende. Het wetsontwerp nopens den boekhandel, door den minister van justitie bewerkt, is aan de kamerleden rond gedeeld. Het wil in dit opzicht de herstelling van de vroegere wetgeving vóór die van 10 September 1870. Deze datum maakte haar vrij, zooals in alle beschaafde landen het'geval is. Nu zal men voortaan in Frankrijk, wil men „uitgever of boekdrukker zijn, geauthoriseerd of van een brevet moeten voorzien zijn. De Zwitsersche Bondsraad is eindelijk met zijn lange en vermoeiende taak ten einde gekomen Het ontwerp tot herziening der bondsconstitutie, geamendeerd door de twee .itakken der bondswetgeving, zal weldra aan het vollis- ioordeel onderworpen worden. Het ontwerp bevat vele 'elementen en krachtige middelen voorliet bondsgezag om 'Jte handelen. Bovenal zijn er nieuwe bepalingen in opge- >nomen betrekkelijk de vrijheid van geweten, den toestand -van de geestelijkheid en vooral betreffende de verhouding ftusschen Kerk en Staat. De onlangs in België gedane uitvinding eener nieuwe ihrandstof (een emmer steenkolen, en twee emmers aarde ^natgemaakt vermengd met kilo sodazout) geeft aan de /Belgische'bladen nog dagelijks stof tot beschouwingen. '.Thans heeft men'te Verviers een nieuwe lichtstof uitge vonden, die, naar men beweert, de petroleum met vrucht •.vervangen kan. Die stof of dit vocht is samengesteld uit 130 gr. fijngevreven of gestampte soda, opgelost in een halve Jkan regenwater en vermengd met een zevental druppels -fnaphta. Volgens de opgave van een dagblad van Verviers, fis de 'bovengenoemde hoeveelheid voldoende geweest, om •een1 winkellamp (quinquet) van des namiddags half vijf tot {middernacht te doen branden met een vlam niet minder {helder en wit dan die van ontstoken aardolie. 'Aan het antwoord, dat debisschopReinkensop de ♦Pauselijkeencycliek van 21 November, in een herderlijken tbrief, heeft gegeven, ontleenen wij o. a. het volgende: DeiPaus spreekt in zijn encycliek ook over deOud- iKatholieken. Hy beschuldigt hen van ïmonstrueuze dwa- 'lingen rin de voornaamste waarheden des Katholieken •ïgèloofs." maar hij noemt geen enkele dwaling op. i De ^hoofdbeginselen van datgeloofnuzijn: vooreerst de schrift verklaring naar de Christelijke gemeenschap aller eeuwen ,ten ten tweede de traditie. Beiden zijn in'1870 door den 'Paus en het Vaticaansch Concilie omvergeworpen, terwijl die -bisschoppen, die tegen deze handelwijze opkwamen, ïnoar huis werden gezonden. Zoodoende werd datgeno dóór ^vastgesteld, ..wat,, naar de herhaalde getuigenissen der ge-! L ileerdste^èn? grootste bisschoppen, nooit te.voren overal en! door allen was of tegenwoordig wordt geloofd. Daardoor werd het den Paus mogelijk, de monstrueuze dwalingen van den 18 Juli '1870 te verkondigen en met geweld den Christenen op te dringen. Verder beschuldigt de Paus de Oud-Katholieken van heiligschennis bij hun godsdienstoefeningen. Als hij echter ooit in de gelegenheid was zulk een godsdienstoefening bij te wonen, zou hij daar meer godsvrucht zien, dan hij wel licht ooit iu de St. Pieterskerk heeft opgemerkt. Wie m de leer van Christus volhardende voor het altaar staat, begaat geen heiligschennis, maar wel hij, die van zijn ge/ag mis bruik maakt om de geloovigen, door onthouding der Sacramenten en door nadeel aan hun goed en eer, te nood zaken onwaarheid als Godswoord te erkennen; evenzoo hij, die voor het altaar met den mond belijdt wat hij in gemoede verwerpt. Ten slotte verdedigt de Bisschop Reinkens de wettigheid zijner benoeming als Bisschop, ontwikkelt het gevoelen dat niet hij, maar de Paus zelf, door die Vaticaansche be sluiten, buiten de Kei k staat, en eindigt monsgr. Reinkens met een vermaning aanzijn geloovigen, om tegenover de verongelijking, die zjj van Pius IX ondervinden, liefde en vrede te bevordeien, De Aachenar Zeit. vestigt, als een bewijs van onver draagzaamheid, de aandacht op een advertentie in de Ore/elder Zeit., waarin eenige Katholieke ingezetenen al daar bekend maken, dat het tegen hun geweten strijdt, om hunne oud-Katholieke medeburgers op de straat te groeten, aangezien de pauselijke encyclica vau 21 Nov. jl. alle ver keer met die ongeloovigen verbiedt. Ia het Elisabeth's hospitaal te Berlijn werden lien dagen geleden twee dienstmeisjes in bedwelmden toestand aau de zorg der geneesheeren toevertrouwd. Zij hadden de schuif van de kachelpyp te vroeg dichtgedaan, zoodat kolenoxydegas het vertrek vergiftigde. Zij werden, ja, nog levend maar geheel bewusteloos gevonden. De genees heeren wendden alle denkbare middelen aan, als: elec- triseeren, mee natte doeken slaan enz.maar na 8 dagen is het nog niet gelukt haar tot bewustzijn te brengen. Beiden ademen en zijn warm, maar verder schijnen alle functiën stil te staan. Bij een der patiënten moesten de op elkander geklemde tanden open worden gebroken om er eenig voedsel in te krijgen. De andore heeft naden zesden dag door een bijna onhoorbaar antwoord te kennen gegeven, dat zij verstond wat tot haar gesproken werd. Uit eigen beweging heeft zij echter nog geen teeken van leven gegeven. Toch hebben de geneesheeren hoop op haar herstel. Er is zeldzaam een geval van zoo langdurige verdooving voorgekomen. Te Monaco verwekt een speler, algemeen onderden naam van ide Maltheser" bekend, groot opzien. Dage lijks verschijnt hij met onverstoorbare kalmte en onver schilligheid aan de groene tafel om aan de bauk geregeld aanzienlijke vcrliezente berokkenen. Bij zijn buitengewoon geluk ia 't spel is hij tevens zeer weldadig. Op het eiland Maltha heeft hij onderscheiden weldadigheids-instellingen gevestigd, wier onderhoud hem jaarlijks meer dan 100,000 frs. kost; van elke winst die lnj met het spel behaalt, wordt een ruim aandeel voor de armen afgezouderd. Een ooggetuige verhaalt vau de executie van den kapitein van de Virginius en van zijn matrozen, stuur lieden, machinisten, enz. op Cuba, het volgende De 36 gevangenen werden door 3 regementen infanterie, terwijl een vroolyk deuntje gespeeld werd, metdearmenop den rug gevonden buiten de stad gebracht- Zij toonden grooten moed. Men gelastte hun te knielen met den rug naar de soldaten, waarvan 200 waren aangewezen om hen te dooden. Na de eerste 200 schoten lagen allen deeilyk gewond op den grond, alleen de kapitein was onmiddellijk gedood. Nu begonnen de Spanjaarden op nieuw op de ongelukkigen te vuren. Zij hielden de geweren ten laatste tegen de hoofden der gewonden aan. Een man was slechts licht gewond. Twee Spanjaarden naderden hem. De een duwde hem ruw de tromp van zijn geweer in den mond. De kerel greep in zijn doodsangst den loop met beide handen vast, daar het schot, dat hem gewond had, hem van het touw om zijo handen had bevrijd. De andere Spanjaard plaatste zijn geweer in het oor van den man. Beiden schoten tegelijk, en niets bleef van het hoofd over. Vijf vuilniskarren werden nu op het terrein gebracht, en door tuchthuisboeven werden de overblijfselen der gedooden in de karren geworpen. BlNNEfilUNDSCHE BERICHTE?!. S C HIE D A M, 24 December 1873. De gemeenteraad alhier zal Maandag, den 29 December, des namiddags ten half twee ure, eeue openbare ver edeling houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gesteldeonderwerpen zijnIngekomen stukken, waaronder een rapport der commissie voor de belastingen met ont- jwerp gewijzigdei verordeningen op de heffing en invor dering va'n'schoplgelden op de openbare school voor meisjes, welke stukken zijn ter visie gelogd. Deliberatie over: Adressen der agenten van politie der le, 2e en 3e klasse, om verhooging van jaarwedde; benoeming lid der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur; idem van drie geneesheeren en heelmeester der armen en der lijders in het Stads-Ziekenhuis; idem van een leeraar in gym nastiek aan de Hoogere Burgerschool; bevordering van een hulponderwijzer bij het lager ouderwijsvoorstel van het Raadslid, den heer J. Lechner, tot iutrekking van het besluit tot opheffing der Stadswaag; en adres van den waag- meesler J. H. Berghout om wachtgeld; stemming over het voorstel van liet Raadslid, den heer J. Lechner, tot ver pachting van de Groote Vischmarkt; beslissing omtrent de bestendiging der Bank van Leening en adres van A. van der Most met rapport Commissie voor de Bank van Leening en voorstellen tot verhooging der jaarwedden van de beambten aan die Bank; missive Burgerlijk Armbestuur, betreffende den apotheker Numan, met betrekking tot de leverantie van geneesmiddelen voor de algemeene armen. En verdere voorstellen en mededeelingeu. Bij de heden door Burgemeester en Wethouders gedane aanbesteding van het geduiende 1874 benoodigde bureau-materieel, van de schoolbehoeften en van de schooi en leesboeken en schoolprijzen, ten dienste der gemeente in drie perceelen, is het eerste aangenomen voorf136,60» en het derde met 23 pCt. rabat, beiden door den boekhan delaar J. B. C. Hulsman, het tweede voorf 177.57 door den boekhandelaar C. II. Jung. Bij de heden door Burgemeester en Wethouders gehouden openbare verhuring van een perceel weiland, gelegen in het West-Frankeland, voor den tijd van 4 jaren, is huurder geworden de bouwman H. van der Most, voor f 190 per jaar, dus f760 voor de vier jaren. Naar wij vernemen is de commissie uit de leden van het Departement der Maatschappij tot Nut van H Algemeen, belast met de oprichting eener zangschool alhier, ijverig bezig met het nemen van maatregelen om tot het ge- wenschte doel te geraken, en zal zij op een eerstdaags te houden veigadering van het Departement haar daartoe betrekkelijk voorstel indienen. Wij meenden dit te moeten mededeelen aan de belang hebbenden, die reeds verlangend uitzien naar de gelegen heid dat hunne kinderen degelijk zangonderwijs zullen kunnen ontvangen, in de mcening dat zij, evenals wij, der commissie erkentelijk zullen zijn voor den spoed waarmede zij in de vrij algemeen gevoelde behoefte aan een zang school tracht te voorzien. Naar wij van goederhand vernemen, heeft Z, M. de Koning goedgunstig beschikt op de aanvrage der feest commissie uit de Scherpschuttersvereeniging 1feêrlands Burgerioacht te Amsterdam, tot het geven van een feest- concouis op de vuurwapenen, bij gelegenheid van het te vieren zilveren kroningsfeest in Mei 1874. Tot dit feest zouden de verschillende Nederlandsche vereenigingeu worden uitgenoodigd, benevens deputatiën van marine, leger en schutterijen in Nederland .en de verschillende Luxemburgsche en Belgische scherpschuttersvereeni- gingen. Namens den Min. van Buitenl. Zaken heeft de Com missaris des Konings de aandacht van hh. burgemeesters in deze provincie gevestigd, op de omstandigheid, dat rei zigers in Rusland nog niet worden toegelaten zonder be hoorlijke en geviseerde paspoorten. "Volgens bericht toch van den Nederlandschen consul te Koningsbergen, melden zich meermalen reizigers bij hem aan tot het bekomen van een paspoort ten einde naar Rusland te kunnen reizen, waaronder er zijn, die, ofschoon de gelegenheid bestond hier te lande behoorlijke paspoorten te nemen, dat hadden nagelaten en zich met binnenlandsche passen of wel zonder eenige legitimatie op reis hadden begeven. In een gehouden vergadering van leden en aandeel houders van de Rotterdamsche Diei gaarde, is het voorstel gedaan om een leening van hoogstens f500,000 te sluiten, (rente en bedrag door het bestuur te bepalen), met het doel om een nieuw sociëteitsgebouw te stichten, om te ver beteren en te verfraaien wat noodig is om gronden te doen aankoopen, ind'en zij tot redelijken prijs te verwerven zijn, en om die gronden te doen inrichten en aanleggen naar ge lang van de beschikbare middelen. De adhaesie van het 3A gedeelte der leden is noodig om dit voorstel kracht van wet te geven. Te Brielle is in de vorige week een aanvang ge maakt met de voorbereidende werkzaamheden voor het bouwen van het asyl voor invaliede zeelieden. De publieke aanbesteding daarvan was niet gegund en nu is het uit de hand aangenomen door den heer W.Loch, te Steenbergen. De hoogste prijs in de verloting van de Maat schappij voor Landontginaing, gevestigd te Apeldoorn, is gewonnen door den heer II. Hammingh, broodbakker te Stedum in Groningen, op no. 6098. Men meldt uit Beesd, in d. 17 Dec: Als een bewijs hoe zeer de waarde der landerijen hier sedei t een eeuw gestegen is, moge het volgende dienen. "Voor eenige dagen is hier een stuk bouwland van middel matige kwaliteit verkocht ter grootte van' een ouden 1 J'V «vl j4 s con ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per One Maanden Franco per Post, door not geheels Rijk f 1.85. 2 50. H ..'"v. - i l -H \1 A D V E B T E N T I E N: Prijs: van 1 lot 10 gewone regels fi 00; icdoro regel meer ƒ0.10 Voor den werkenden stond en voor woldadiglieidde helfi van den prijs. «VA vf i ft 'Fi

Schiedamsche Courant | 1873 | | pagina 1