-aar a 11 Prijzen te lieten aan ie Ban te Aistertai. Sfr 88. li. carg! lIjster a; "1874. M 3293. Zaterdag 5 Januari. ijüt Mij 8ÜBWEHLA8JDSCHE BERICHTE! 283STE vSTAATSLO TËITijT STEDE LIJK JnfïjWsT r «Vi» IRsÖfc f. ABONNBMBNT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1,85. Franco per Post, door hot gelicele Dijk2 50. Wy moeten nog eens terugkomen op de Melchers- zoak. Men vreeze niet dat wij zullen napleiten. Wij wenschen de kwestie uit een ander oogpunt te beschouwen. Er is uit het gebeurde leering te trekken, en het zou jammer zijn als men dat niet deed. f "Wanneer de motie-Melchers een groote minderheid lof wel eene kleine meerderheid voor zich gehad had -4.- t Jzou de zaak geen andere beteekenis gehad hebben, dan dat een artikel van de Maasbode bij ongeluk in de notulen van de Raadsvergadering te land was geko- men. Ook dan zou er wel tegen den geest van de ge- 7 meentewet gezondigd zijndoch ons althans zou dat |weinig verwonderd hebben, omdat wij van die zijde ''nooit werkelyken eerbied voor grondwet en gemeentewet v verwacht hebben. Thans evenwel nu de gansche Gemeenteraad, met ■f, ïden liberalen Burgemeester aan het hoofd" die uit- drukking is van de Maaslode zich vóór de motie verklaard heeft, thans krijgt de zaak een gansch ander aanzien. Buitenaf moest men wel gaan denken, dat alle leden van den Schiedamsehen Gemeenteraad weinig juist besef hebben van drukpersvrijheid en van hun eigen grond wettige bevoegdheid. Nu weten wij wel, dat Je Gemeen teraad daartoe aanleiding gegeven heeft, maar toch het is te betreuren, dat de degelijke en meer vrijzinnige gemeenteraadsleden thans zeer natuurlijk met hunne minder degelijke en minder vrijzinnige collega's, over óón kam geschoren worden. Wij willen wel niet beweren dat buiten de ultra- montanen en hunne volgelingen alle andere leden even zeer doordrongen zijn van den geest van grondwet en gemeentewet. "Volstrekt niet. Maar de heeren Roelants, Loncq, van der Schalk en Knappert hebben openlijk het recht der vrije drukpers gehandhaafdvan sommige leden die niet gesproken hebben valt het niet te be twijfelen dat ook zy van dezelfde meening waren de Burgemeestereen man dieimmers juist om de getrouwe uitvoering der wetten? met het bijzonder vertrouwen des Konings vereerd werd, is te zeer door gedrongen in den geest van onze wetgeving, dan dat de eigenaardige roeping van een Gemeenteraad hem niet in duidelijke trekken voor den geest zou staan; het is dus niet mogelijk, bij alle die tot de motie mede. "werkten, onkunde aangaande het karakter onzer wet geving en geringon vrijheidszin aan te nemen. Doch al is dit zoo, de zaak wordt daarmee slechts te raadselachtiger. "Voorstanders van drukpersvrijheid stemden vóór eene motie die die drukpersvrijheid mis kende, en een beproefd uitlegger van de gemeentewet 'moedigde den Gemeenteraad aan een besluit te nemen dat althans met den geest dier gemeentewet weinig in overeenstemming was. Nog eens: 'tis raadselachtig, tochgelooven wij is alles voldoende te verklaren. Men beginne met bet verloop van de raadsvergade. ring na te gaan waarop de bewuste zaak behandeld werd. Reeds dat maakt veel duidelijk. Hoe is men tot de motie gekomen? Dc heer Melehers begon natuurlijk met zijn voorstel afbreken van alle betrekkingen met de Sehiedamsche Courant. De meer verlichte leden van onzen Gemeente raad wilden alles in het werk stollen om de aanneming van dat voorstel te verhinderen. Toch de debatten duur den lang en de discussie scheen velen leden onoan genaam te zyn. Evenwel ten langen leste moet het duidelijk merkbaar geweest zijn, dat de kanssn op aanneming niet zeer groot waren. Althans de heer Melehers, ziende dat zijn voorstel zooveel tegenkanting ondervond, trok het op het onverwachts terug en 'haaïdo toen de motie kant en klaar voor den dag den wensch te kennen gevende dat de Raad ten minste die motie zou aannemen. Die wending van zaken ver rustte kennelijk de tegenstanders van het voorstel; en vèrrastte hen aangenaam. Men vond het heel wel van uvooirtol von den keor van dor Schalk ward hot woord Ca /;.t_h°ltoko in on d or Boh'o id one, veranderd, f (Brieven Franco.) AIVlETEBTIEll! Prijs- van 1 tot 10 gewone regels f 100; iedere regel meer /"0.10 Voor den werkenden stind en voor weldadigheid, de Imlfl van don prijs. den heer Melehers, dat hij zooveel toegeeflijkheid be toonde, en wanneer die beer begon met water in zijn wijn te doen, dan geloofde men zou het ouaar- zijn van zijn kant ook niet iets toe te geven. Men was dus geneigd ten pleiziere van don heer Mel ehers vóór de motie te stemmen. Men had het immers van den beginne af aan eikend dat de ScUedamsclte Courant wat al te scheip geweest was, en er waren er waarschijnlijk ook wel die dachtendie Schiedammer verkiest zich overal mee te bemoeienhet kan dus geen kwaaddat hij eeus krijgt wat er bij staaten zoo viel het niet moeilijk een afkeurend oordeel over den Schiedammer uil tc spreken, te meer daar men daar door een onaangename zaak voor goed uit dc wei old meende te helpen. De Burgemeester lei toen nog zijn machtig gewicht in de schaal, en het pleit was in betrekkelijk korten tijd beslist. Zóó is de zaak in haar werk gegaan; wij moeten er nog twee dingen bij opmerken le dal niet alleen in de handelswereld, maar ook in andere zaken zeer dikwijls het meerdere gevraagd wordt om zeker te gaan dat men althans liet mindere krijgen zal, eu dat volgens Ultiamonlaansche voor stelling een verlies van 200 guldon eiger is dan een formeele blaam uitgesproken door don half-ultramontaan- seheu Gemeenteraad. 2e dat evenals de Ultramontanen, wanneer zij bij de schoolgelden-kwestie dadelijk met het voorstel tot w'ijziging der verordeningen waren voor den dag geko men, en er niet een financieele kwestie van gemaakt hadden, minder kans zouden gehad hebben hun doel te bereiken, dat evenzoo de motie-Melchers niet licht zou zijn aangenomen als zij vooraf op de agenda geplaatst was geweest. Uit dit alles nu gelooven wijwordt de zaak vrij duidelijk. "Wat is nu de leering, die men er uittrek ken kan. Zij is, gelooven wij, deze: dat men een eerlijk en vrijzinnig man wezen kan zonder nog een geschikt tegenstander van Ultramoutanen te zijn. Wil len wij dan dat onze gemeenteraadsleden slimmer zullen worden? o Neen, volstrekt niet. Wij voor ons hebben zeer weinig op met slimmigheden en wij gelooven niet dat groote beginselen door list kunnen zegevieren, liet is ook geheel overbodig tot slimmigheid of list z'yn toevlucht te nemen. De vrijzinnige Nedei lander beeft heel wat betere wapenen in zijn tuighuis. Wan neer men de liefde voor onze vrije Nederlandsche instellingen diep in merg en bloed heeft opgenomen, wanneer men eindelijk de oogen opent voor het gevaar waarmee de gansche Europeesche maatschappij en onze stad in het bijzonder van het Ultramontanisme be dreigd wordt, dan is men niet alleen krachtiger in de verdediging van de belangen van vrijheid en vooruit gang, maar dan loopt men ook minder kans zijn eigen waardigheid in de waagschaal te stellen door de groote klove tusschen syllabus en grondwet met zwakheden en toegeeflijkheden te willen aanvullen. Dat is het wat in onze stad nog maar veel te weinig begrepen wordt: dat de strijd togen het Ultramonta nisme een groote strijd van beginselen is, ea dat men het daarbij met de kleine wapenen, die in dagelijksche gevallen misschien wat uitrichten mogen, weinig ver der brengt. Schiedam, het is een zekere waarheid, is druk op weg een tweede kleiu-Spanje te worden en men moet niet meenen, dat het gei aar bijtijds zal kunnen gekeerd worden, wanneer de vrienden van onze Nederlandsche beginselen zicli niet kort en goed zonder aarzeling en omwegen aan de gevaarlijke bewe ging in den weg stellen, SCHIEDAM, 2 Januari 1874. Mochten wij in een vorig uommcr van een trouwe vijf entwintigjarige dienstvervulling gewagen, weder kunnen wij tot ons genoegen daarvan melding maken, daar II. Geul by den heer J. D. van Olterdyk gedurende zulk een tyds- verloop trouw en nauwgezet werkzaam was. Hoezeer dit door den patroon en diens zoon werd op prijs gesteld mocht ,o. a. blijken uit de keurige geschenken waarmede zy den jubilaris vereerden. lili>-«ntiUllflllW 1. M. de Koning heeft aan den heer J. J. B. J. Bouvy, te Dordrecht, voor zijne glnsbuigerij en stoomglasslyperij enz. vergunning verleend tot het voeren van het konink lijk wapen. De raad der Kon. Ned. Yacht-Chil te Rotterdam beeft het initiatief genomen lot oprichting aldaar van een Maritim Museumwaai van do openstelling voor het pu bliek binnen korten tijd te gemoet wordt gezien. De prijs van het gas van de Fabi iek aan de Scheep makerslaan te Rotterdam is van 1 Januari af bepaald op 10% ceut per stèic. Door de Ilaagsche afdeeling der veraeniging ter be vordering van Fabriek- eu Handwerknijverheid in Neder land zal in 1874 in de residentie een nationale tentoon stelling van meubelen en houtsoorten, waai uit meubelen kunnen worden vervaardigd, worden gehouden. Thans verneemt men nader, dat de tentoonstelling zal plaats heb ben van 13 Juli tot en met 30 Augustus in de teeken academie. Zij, die voorwerpen voor de tentoonstelling wenschen in te zenden, zijn verplicht daarvan vóór 1 Mei aan den secretaris der teatoonstellings-commissie, den heer P. F. W. Mouton in den Haag, bericht te geven. DeheerFabius, lid der Tweede Kamer voor Amster dam, heeft van velschillende scholen dankbetuigingen ontvangen voor de flinke woorden, door hem in de Kamer ten gunste van de Nederlandsche jongens gesproken. De kweekelingen van de Kiveekschool voor Zeevaart te Amsterdam zonden hem, naar men verneemt, hunne por tretten sals een blijk van erkentelijkheid voor het vleiend oordeel, door hem in de Tweede Kamer, bij de discussie over hen uitgesproken." In het jaar 1848 schatte men de waarde aan goud op aarde op 6720 millioen gulden. De jaarlyksclie productie van goud vertegenwoordigde toen een waarde van om streeks 100 millioen gulden. In 1852 steeg de productie tot 325 millioen en in 1856 tot 435 millioen. De geheeie opbiongst der goudproductie van 1851 tot 1871 was on geveer 0000 millioen gulden, zoodat de goudvoorraad in de laatste twintig jaar ongeveer verdubbeld is. Prijzen en pretnten tan f 100 en daarboven Ve Kl 3e Trekk3! December —No 12447 f 1000. Nas 1039, 3181, 17585, 18132 on 18832 ieder f 400 Nos 485, 4458, 9719, 11539 en 15248 ieder f 200. Nos 518, 1672, 1763, 4944, 5606, 8401, 8728, 10544, 12324, I3G41, 14526, 15315 en 15741 ieder f 100 B U R G E R L IJ IC E STAND. Geboren: 31 December. Pieter, zoon van J. Noordam en II. J. van der Laan, Kindcrluurt.Alida Helena Maria," dochter van J. J. Hoenderkampen M. Wijzenbroek, Heeren straat. Hendricus Johannes, zoon van J. B. Schrijver en W. Bier, Singel. Jacobus, zoon van J, M. Krommenhoek en J. van der Hoeven, Niemue Buurt. Overleden: 30 December. Elizabeth Ris, oud 60 jaren, echtgenoot van J. van der Most, Oude Sluis. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 4 en 2 Januari 1874. Ilogge en Gerst zonder handel. Moutwijnf 14% per hectoliter Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f 18% ii f'18% per hecto liter Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 1 Januari, fl.70; 2. fl.30 per ketel. By de SchiedamscheSpoeling-Vereeniging: 1 Januari, f 1.302. f 1.20 per ketel. TAGANROG. James Malan, (stoomb) k J. Paine, 8200 ischw. Rogge. pCt. Kedfrl. Werkelijke Schuld. 2 Ilandcl-Maalschappij Boxtel-Wcsci 4% Spanje, Binnonlantlsche. 3 Dilo, Uuilcnlnndsciie3 Poiitugal, 1867 3 Kijslind, oude 5 Dito, édo sciie. 5 Dilo, isening 1867 4 Spoorweg-Actiën 5 Poli TiHis Spoorw. 5 Moskow-Jnr 5 Nieuwe Loten 1864 Oostenrijk, Obl. konv. papier 5 it ziivcr 5 Italië, Ccrt. Insclirijv. 5 Turkije, Dinncnlandschc. 5 Griekenland, obl. 1825 5 Verh.mcde Staten 1882 6 Mexico, oude3 Dito, nieuwe 3 Venjjuela'3 Nieuw Grenada - Dito gest. uitgesteld 31 Deo. 57'%, 134% 1 Jan. 13% s 17%, s 42'%e 101 89 78»/,, 235% 89 266 266% 00% 64% 98% 43% 45% 98% 8"/i, 8 Per Taloer. 2 Jan. 58%, 134% B4V„ 43%, 15%

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1