Vmclljit Saplijls, litpmiM DWap. 1874, M 3298. Zaterdag 10 Januari. A B ONWEMBNT: Abonnementsprijs, per Drie Maanden franco per Post, door het gehcele Rijk r 1.85. 8.50. (Brieven Franco.) BU1TEMUMPSGHE BERjCHTEH. In een krankzinnigen gesticht bij St. Petersburg is dozer rlagen een opstand onder de verpleegden uitgebroken. Terwijl de bedienden het middagmaal gebruikten, drongen de krankzinnigen een zaal binnen waar eenige wapenen geborgen waren, afkomstig van een kort te voren inge- trokken wachtpost, en verdeelden die onder elkander. Toen jjya opzet werd ontdekt, barricadeerden zij zich in de zaal en weigerden aan de bevelen te gehoorzamen. De schoonste beloften hielpen niet Eenige bedienden, die zich in de gaal waagden, werden bij de haren gepakt en met sabel- t bouwen overdekt. Drie hunner werden op die wijze ge- dood en twee zwaar gekwetst. Daar niets hielp besloot roen geduld te oefenen en de belegerden uit te hongeren. C Eerst na achtenveertig uren gelukten het de inmiddels I onder elkander strijdenden tot overgave te dwingen. De reuzenmaag van Londen verslindt behalve eenige honderdduizenden runderen en schapen en p millioenen visschen en allerlei andere schepselen ook een r zeer aanzienlijk lieir eenden, De voornaamste plaats voor ]iet uitbloeden van eenden is het stadje Ailesbury in Buckinghampshire, van waar in het seizoen vaak een ton g tot 8 weken oud zijnde eendjes naar Londen gezonden s" wordt. Daar deze vogels in dezen ouderdom een ge- tf middeld gewicht van 3 pond hebben, zoo worden diens- i volgens alleen uit Ailesbury van Februari tot het einde f van Juli iederen avond 700 eenden naar Londen ge- zonden. De prijs variëert van 9 tot 21 shill. per dozijn en het genoemde stadje zou met eenige naburige dorpen niet minder dan f240.000 daarvoor uit Londen ontvangen. In den regel houden zich de hutbewoners met niets anders bezig, dan met deze eenden-fokkerij, en in het voorjaar kan men, inzonderheid voor den voederingstijd, nauwe lijks zijn eigen woord hooren van wege het eendenge- snater. De vogels, welke voor den verkoop bestemd zijn, j worden nooit in het water, ja vaak zelfs niet eens buiten v- de deur gelaten. Hun eerste voedsel bestaat uit hard gekookte en vervolgens in kleine brokjes gesneden eieren. die met gekookte rijst vermengd worden. Zoodra zij ouder worden en dus meer verteren kunnen, worden zij met 7 gerstenmeel en kanen gevoederd. Hoe groote liefhebbers onze Belgische naburen zijn van postduiven-wedstrijd kan blijken uit de volgende mededeelingen, aan het blad TEpervier ontleend. In 1873 hebben in JBelgie niet minder dan 1140 zoodanige wed- - strijden, om 24,770 prijzen, plaats gehad. Een gemiddeld getal van acht duiven per uitgeloofden prijs aannemende, komt men tot het cijfer van 198,160 duiven, die aan 114Ó i concoursen hebben deelgenomen. Het gezamenlijk bedrag van den inzet was niet minder dan 591,480 francs. Te Berrente, een dorp bij Miskolez in Oostenrijk, zaten drie meisjes te treuren over den dood baars vaders. Het brandende ndoodenlampje" was op het punt van uit te ■- gaan en toen een der zusters, Julia genaamd, er petroleum y wilde ingieten, liet zij het lampje vallen, waarop hare klee- deren vlam vatten. Onmiddellijk vlogen de twee andere g. meisjes op haar oudste zuster af, om haar ie redden, doch ook hare kleeren werden reeds door de vlammen aangetast, I" zoodat zij van het reddingswerk moesten afzien, ten einde Jj, zichzelven legen het vernielend element te verdedigen. De oudste zuster, die het meest door het vuur bedreigd was, snelde in wanhoop de kamer uit en de straat op, waar zij riep: dBrandhulp 1 redding I" Doch de voorbijgaande boerenvrouwen, die een geestverschijning met vlammend |phoofd meenden te zien, weken ontsteld op zij en sloegen v} een kruis. Te vergeefs riep het ongelukkige meisje ff sHelp 1 ik ben Julia," maar het baatte niets. De menschen liepen weg. Een boerenjongen vloog een huis binnen, 6 haalde er een geladen geweer uit en vuurde dit op het van onbeschrijfelijke pijn ineenkrimpende meisje af, als wilde 7 hij aan zijn vrienden het bewjjs leveren dat hij niet bang 2. was voor den duivel. De kogel trof echter het doel niet, Eerst toen het ongelukkige meisje bewusteloos was neer gevallen, kwamen ,er eenige moedigen bij om hulp te bieden, doch nu was het te laat. Binnen een uur was het meisje een lijk. De beide andere zusters kwamen er met p- eenige minder gevaarlijke brandwonden af. In 4867 werd een dapper Italiaansch soldaat tot 16 jaren dwangarbeid veroordeeld wegens struikrooverijde veroordeelde had te vergeefs zijn onschuld bezworen en II getracht die te staven door getuigen a décharge; niets f. mocht baten tegenover de pertinente verklaring van een K der ambtenaren, die in hem de opperste der roovers her- P' kende. Na 4 jaren stierf de délinquent in het tuchthuis, toen kort daarop eene bende misdadigers gevat werd en het ■p zonneklaar bleek, dat de arme soldaat de waarheid had ft gesproken, als zijnde bedoelde roof gepleegd door dezen |1;. troep, welke wist, dat daarvoor veroordeeld was een hun geheel onbekende en onschuldige, die nooit in de minste betrekking tot hem gestaan had, veel min hun hoofdman ■geweest was, daar deze mede tot de gevangenen behoorde. pMHet proces van den soldaat is nu herzien enzijnnage dachtenis gerehabiliteerd. - Voor de familie van den onschuldig veroordeelde is die ehabilitatie een aangename voldoening, doch de ongeluk kige, die onschuldig 4 jaar in den kerkermoest doorbrengen en als misdadiger overleed, is wel te beklagen. BliNEKUlDSCHE BERICHTE». SCHIEDAM, 9 Januari 4874. Heden namiddag ontvingen wij de onderstaande Rcgeerlngs -Telegrammen SIjVCREIj6 Januari, dus waarschijnlijk A/TSJIN, 3. Blijkens het eerste had na 26 December geen gevecht plaats gehad. Het belegoi ingspark was tot den aanval gereed gebracht, en kort daarop een pa- allel geopend. "Wanneer de batterij daarin gereed zou zijn, zouden de kraton, op 600, en de Missigit, op 375 meters van de batterij gelegen, beschoten en beworpen worden. Den vorigen dag was er regen gevallen. De kapitein der genie Nollhenius was aan de cho lera overleden. Blijkens het tweede telegram was de Marine den vorigen dag van Pedir teruggekeerd, na het fort Pedir zwaar beschadigd en in brand geschoten te hebben. Een kruitmagazijn was ontploft en de kampong Pedir stond op verscheiden plaatsen in brand. Een landing met mariniers en matrozen op ultimo December had geen resultaat opgeleverd. Een adelborst en 90 mindere schepelingen waren gewond en 2 gesneuveld. De Badja van Gighen had zijn land aan het Gou vernement aangebodenop de door het te stellen eischen, en wenschte in den Kraton een poging tot bemiddeling te doen, vreezende dat de oorlog het land geheel te gronde richten zou. De ongunstige geruchten in Reuters telegram van Benang 6 dezer, omtrent den gezondheidstoestand in het Nederlandsche kamp, worden in het eerste telegram van Swieten naet geen woord bevestigd. Een extra Staats-Courant verschijnt met nog eenige toelichting omtrent den datum van den terugkeer van het smaldeel uit Pedir, als niet overeenkomende met de opgaven vau Reuter. De Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft in zijn antwoord aan de Eerste Kamer onderanderen ver klaard: izijn er middelen te vinden om aan gegronde be zwaren van de zijde van het bijzonder onderwijs te gemout te komen, met behoud van den grondslag en de strekking der wet van 4857, wier handhaving ook door onder scheidene leden dezer Kamer wordt verlangd, de Minister voorzeker zal ze in ernstige overweging nemen." De Minister van Financiën heeft bij resolutie van 31 December 4873 vastgesteld de 284ste Staatsloterij Zij bestaat uit 20,000 loten, 40,000 prijzen en 2 premién. De collecte wordt geopend op Maandag den 2 Februari en ge sloten op Zaterdag den 44 daaraanvolgende. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen op den 2 Maart e. k., en de laatste 400 nommers zulien op Zaterdag den 23 Mei 4874 worden getrokken. De Vereeniging tot bevordering van de belangen van den Boekhandel heeft bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aangedrongen op maatregelen tot het verlagen van de vracht voor de verzending van kleine pakjes. De Minister heeft op het daartoe ingediende adre3, na overleg met zijn ambtgenoot voor Financiën, het volgende geantwoord: 4. dat door een verlaging van het tarief voor vervoer van kleine pakjes op de staatsspoorwegen, zoo daarentegen overigens geen bezwaar was, de uitkomst door bestuurders der "Vereeniging bedoeld, niet zou bereikt worden, daar bij het vervoer over lijnen van verschillende ondernemingen toch aan elk barer een redelijke vergoeding voor het ver voer en de bezorging zou moeten toegekend worden en de totale vrachtprijs, gelijk met de som dier vergoedingen, in vergelijking van de regeling in Duitschland hoog zou blijven; dat tegen uitbreiding van het vervoer van zulke pakjesdoor den dienst van den brievenpost, gelijk in Duitschland, groote bezwaren zijn, wegens de inrichting der brievenposterij, van de daarvoor bestemde lokalen en middelen van vervoer. De kwestie der groote-bcursbelasting is thans te Rotterdam aan de orde van den dag en wordt druk be sproken. Middelerwijl iseennieuwadresaan den gemeente raad ingediend door een tweetal voorname graanhande laars, die op verzoek van vele anderen het initiatief namen. Genoemd adres treedt ia een zeer uitvoerige wederlegging van het advies der kamer van koophandel aan den gemeen-, Prijs: van 1 lol 10 gewone regels f 1.00; iedere regel meer f0 10i Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den pry«. teraad, in der tijd gedaan ten einde door eene beursbelas- tiug de vele overtollige bezoekers te weren of af te zonderen. De kamer van koophandel stelde voor een heffing van f40 en f 5 per jaar voor do geregelde en 25 cents entrée per beursgang voor de niet geregelde bezoekers. Adressanten komen tot de conclusie, dat die belasting in werkelijkheid alle eenheid ter beurze zal verbreken entotbeurs-aristocra- tie voeren. Gisteren kwam in den gemeenteraad deze zaak op nieuw in behandeling, doch moest wegens het ver ge vorderde uur tot een volgende worden verdaagd. Naar het Vail. verneemt, is op de onlangs gehouden vergadering van hoeren buigemeesters der verschillende provinciale hoofdplaatsen van ons land, om met elkander te spreken over het zilveren feest van onzen Koning op 42 Mei a. seerst ter sprake gebracht het aankoopen door de natie van een buitengoed te 's Heerenberg, dat met 4400 hectaren grond 4 millioen en met slechts 400 hectaren 6 7 ton moet kosten. Dit plan stuitte echter af op het be zwaar dat het te veel geld zou kosten, welk bezwaar even eens werd ingebracht tegen het plan om den Koning een nieuw paleis te Amsterdam, in plaats van liet stadhuis aan te bieden. Algemeen zag meu in, dat een geschenk ia zilver cd goud de meeste kans van slagen zou hebben, zoodat men zich daartoe dan ook bepalen zal. Reeds van tal van burgemeesters moeten brieven van adhaesie zijn in gekomen. In een artikel van het Vaderland, getiteld: dJo op- louwende kritiek in sake onderwijswordt gewezen op de redevoering van den heer Moens in de Tweede Kamer over ons lager onderwijs, waarin deze zoo juist en duidelijk den slechten toestand van dat onderwijs aantoonde en op ver betering daarvan door wijziging der schoolwet aandrong, 't Zelfde wil het Vaderland, De lieer Moens heeft het aan getoond, wat het onderwijs moet zijn, als het onderwijzend personeel te klein, wat het kan zijn als dat personeel vol doende is. Om dat voldoende aantal te bereiken, moeten de tractementen verhoogd worden. De Regeering moet medewerken. Die medewerking verleent zij nog wel niet maar, zegt 't Vaderland ten slotte, toch heeft ook de Re geering erkend, dat ons onderwijs ziek is en een genees middel toegezegd. Laat zij bedenken, dat alleen radicale geneesmiddelen hier kunnen helpen. Laat zij echter boven al bedenken, dat spoed in deze een hoofdvereischte is. Een Regeering, dieongeueigd bleek te zijn, om door daden te toonen, dat zij goed volksonderwijs op den hoogsten prijs stelt, zou daardoor alleen reeds de sympathie van alle liberalen in den lande verbeuren. De Leidsche studenten hebben een aanzienlijke som bijeengebracht, ten einde den bekenden heer Loyson (vroeger père Hyacinthe) in de gelegenheid te stellen, ge bruik te maken van hun uitnoodiging, om eenige voor drachten hier te lande te houden. Reeds in het einde dezer maand zal aan deze uitnoodiging gevolg worden gegeven, Het Ni v. d. D. vestigt de aandacht op het bis schoppelijk museum te Haarlem, dat wellicht minder be kend, echter zeer zeker een korte vermelding verdient. Het is in de laatste jaren bijeengebracht en omvat zeer be langrijke proeven en in viij groot aantal, op het breede ge bied der kerkelijke kunst verzameld: oude schilderijen, waaronder van eerste meesters, handschriften, gobelins, drijf-, graveer- en stikwerk, kanten en paramentiek, etsen en wiegedrukken, snijwerk en afgietsels van proeven van practische kunst. Het museum staat voor ieder open, die zijn verlangen om het te zien, aan het uisdom te Haarlem doet kennen, Aan d i Middelt. Gt wordt uit den Haag geschreven: Een ander Haagsch nieuwtje betreft onze Haagsche Grüiider-zaak, de mijncompagnie Nederland, met hare zilvermijn in Colorado. Naar aanleiding van de groote teleurstelling der aandeelhouders, die in plaats van de voorgespiegelde zware dividenden te ontvangen, van niets dan geldgebrek der compagnie hoorden, terwijl de resul taten der exploitatie een bevreemdende afwijking toonden van den door twee uitnemendeNederlandsche deskundigen, na een technisch onderzoek in loco geconstateerden toe stand der mijn, is er een commissie benoemd om de gansche zaak tot klaarheid te brengen. Die commissie heeft thans verslag uitgebracht, waaruit, naar ik verneem, blijken moet: i. dat de laatste eigenaar haar voor nog geen f 150,000 had gekocht, 2. dat hij haar had verkocht voor 4 millioen dollars (een aardig winstje I) aan een zestal lief hebbers, waaronder een Haagsche baron, wiens naam. waarschijnlijk eenmaal in de gedenkboeken van Hollandsch roem in zwof liever in financieele behendigheden zal worden vermeld, en 3. dat die zes of zeven liefhebbers de mijn voor 3 millioen dollars (een nog grooter winstje I) aan de goede Hagenaars hebben aangesmeerd. Het schijnt nu te blijken dat do mijn voor 4 millioen dollars gekocht, een goede zou kunnen zijnergo kunnen de gelukkige aandeelhouders, waaronder de hooge aristocratie sterk vertegenwoordigd is, rekenen dat ze 60 percent van hun kapitaal kwijt zijn. De eenige troost is dat zij den be doelden Finanz-Baron nu iederen dag in een net coupétje met een Hinken schimmel voor hun geld kunnen zien rondtoeren. COURANT. Lsva'.r t ADVBSTBHTIEJf: s,

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1