11*'1874 Vrijdag SS Januari. ~X* 3307. BUITENLflMDSCHE BERICHTE». BINNENLANDSCHE'TËRÏCHTÉSr" ABONNEMENT: Abonncmenlsprijs, per Drie Msmden franco per Post, door het gehceie Rijk (Brieven Franco.) ADTEBTÏKTIINi Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00iedere regel meer /'0.10. Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, de helft van den prijs. De dezer dagen door Keizer Alexander (I uitgevaar- ligde verordening, betreffende bet openbaar onderwijs, heeft het overhandigen van een adres van antwoord van jen adel uit Moskou aan den Keizer tengevolge gehad. Daarin drukt de adel zijn volkomen instemming met de leginselen uit, vervat in bedoelde verordening. Belangrijk zijn de door den Minister van Buiten- andsche Zaken, Decazes, gegeven ophelderingen in de Rationale Vergadering. De interpellatie van generaal du Temple, betreffende de iandhaving van een diplomatiek vertegenwoordiger bij tiet hof van den Koning van Italië was aan de orde gesteld ia de behandeling der belastingwetten. Zij behoefde dus aiet terstond in discussie te komen. Niettegenstaande dit beeft de Minister getracht de interpellatie te doen verdagen. Hij heeft de Kamer medegedeeld, dat hij zich niet in een liscussie kon mengen, waardoor de belangen van het land te veel gevaar zouden loopen, maar hij wilde toch vooraf jen soort van antwoord geven op de vragen en de kritiek van den heer du Temple. Hij verklaarde dat niets de spanning van de jongste dagen wettigde. Er bestond geen oneenigheidhoegenaamd metltalie. Onze politiek zeide hij bestaat hierin, dat wij onze zorg wijden aan de hand having van 't gezag en de geestelijke onafhankelijkheid van den Paus, en om tevens, terwijl wij de moreele be langen behartigen, in goede verstandhouding te blijven met Italië. Ook onze politiek tegenover de andere mogend heden beoogt niet anders. Wij verlangen vrede, omdat die voor ons noodig is. Daarom ook zullen wij alle botsingen, alle misverstand trachten te vermijden, en alle opwinding onderdrukken. "Verderen uitleg kon hij niet geven. Deze politiek is volkomen dezelfde als die van den heer Thiers, zooals deze haar indertijd uitgelegd heeft, in ant woord op een interpellatie van mgr. Dupanloup. Vooral de openhartige betuiging; dat Frankrijk den vrede verlangt, verdient opgemerkt te worden. Generaal du Temple handhaafde echter zijn interpellatie en toen de generaal den Minister wilde antwoorden, niette genstaande de tegen hem ingeroepen redenen van publiek belang, maakte de Kamer er voor heden een einde aan, door de prealable kwestie ten aanzien van de interpellatie aan te nemen. Het dagblad T ünivers is, zooals men weet, geschorst o. a. door de opneming van een mandement van den bisschop van Perigneux; maar wat nog meer opmerking verdient is, dat de bisschop zelf voor den staatsraad geroe pen en dat een waarschuwing naar zijn collega te Nimes gezonden werd. Men zegt zelfs, dat dit alles geschiedde op verzoek van vorst von Bismarck. De heer Frans C., oud 22 jaar, was sedert eenigen tijd verliefd op een borduurster, die juist boven het maga zijn woonde waar hij bediende was, namelijk in de rue d'Aboukir te Parijs. Het jonge meisje, mej. Eliennette R., scheen voor zijn liefdesbetuigingen niet geheel ongevoelig te zijn, maar had-steeds geweigerd hem op haar kamer te ontvangen, hoewel hij volgens zijn zeggen smoorlijk op haar verliefd was. De verliefde jongeling, ergens gelezen hebbende, dat de stoutmoedigheid over vele hinderpalen zegepraalt, besloot 's nachts de kans te wagen, plaatste een ladder tegen den muur en klopte op het venster, dat hij dacht dat van de kamer der juffer te zijn. Hij wachtte. Eens klaps werd liet venster geopend, en Frans C, werd bij den kraag gevat door een man, die dacht dat hij met een dief te doen had en om hulp riep. Frans O. werd aan de politie overgeleverd en eerst na een uur, toen de zaak tot klaar heid was, gekomen, losgelaten. De ongelukkige had aan een verkeerd venster geklopt. - In de dezer dagen te Frankfort a/M. gehouden ver gadering der aandeelhouders van bonds van den Kansas- Pacific-spoorwcg zjjn de voorstellen der commissie, welke strekten om, onder zekere voorwaarden, ter verzekering yan de belangen der obligatiehouders een aantal coupons in nieuwe obligatiën te converteeren niet aangenomen. Daarentegen werd de commissie gemachtigd, om met den heer Carr, voorzitter van voornoemde spoorweg-maat schappij, in nadere onderhandeling te treden, tot verkrij ging van meerdero concessiën ten gunste der houders van obligatiën. In de zitting van den rijksraad te "Weenen is door de Regeering ingediend een wetsontwerp, strekkende tot .volledige opheffing van het concordaat met Rome en tot regeling van de uitwendige rechtsverhouding der Katho lieke kerk. Die regeling betreft de vervulling van kerkelijke ambten en prebenden, de uitoefening van kerkelijk ambts- gèzag, do Katholieke theologische faculteiten, de opleiding van candidaten voor het geestelijk ambt, de kerkelyke ,cqrporatiën, het staatstoezicht op het kerkelijk beheer, en "de yyetteljjke erkenning van godsdienstige genootschappen. p:-r^Men..zegiy dat de. vluchtelingen uitJDarthagenain grié jcategorieën ^zullen^verdeeld, worden;?de'-Fransche tcommunausten,- die er onderczyiï; zullen voor een Krijgsraad! komen en de overigen zullen naar Zwitserland of Engeland gebracht worden, daar, zooals het Journal des DèlctU zegt, Frankrijk' zulke kolonisten in Algerie niet gebruiken zal. Het is de vraag, hoe men in Engeland, waar men het al zeer kwalijk nam, dat Frankrijk zijn eigen uitschot er heen bracht, het zal opnemen, dat liet er 't uitschot van Spanje naar toe zendt. Te Chicago hebben twee lievige branden plaats gehad. De Siameesche tweelingen zijn in een tijdsverloop van twee uren overleden. SCHIEDAM, 22 Januari 1874. Van Beuiers-Office is hot volgende telegram ont vangen: Pcnnng, 19 Januari De Nederlandsche tioepon blij ven werkeloos, in afwachting van vei sterking. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Ma drid, heeft de Spaansche Regeering tot nader orde de hef fing geschorst der belasting van lading en zeepolitie, ver meld in de Staats- Courant van 14 Oct. en 2 en 3 Nov. '1873. Het centraal-comité voor het kindergeschenk heeft bericht ontvangen dat zich te Suriname een koloniaal comité heeft geconstitueerd. De kwestie over het geschenk aan Z. M. den Koning op den 12. Mei a.s. begint thans ook in buitenlandsche couranten te worden besproken op een voor Nederland niet zeer vleiende wijze. De verdeeldheid, de kleingeestig heid, de dwaze plannen die worden gesmeed, en de bespot telijke voorstellen die worden gedaan, zijn zoovele aanlei dingen om ons in het buitenland, waar men toch zoo gaarne met Nederland den spot drijft, weder belachelijk te maken. In de ICclnische Zeitung van 20 Januari leest men het volgende van haar Rotterdamschen correspondent Zooals te verwachten was heeft het denkbeeld, om den Koning hij zijn 25jarigregeerings-,;wi:7em een nationaal geschenk aan te bieden, reeds tot allerlei verdeeldheid en verschil van meening aanleiding gegeven. Terwijl men totnogtoe de algemeene verwachting koesterde, dat de ge- lieele natie, dus alle provinciën gezamenlijk, den Koning één enkel geschenk zou aanbieden, heeft sedert cenige dagen de provincie Zeeland de vaan van het particularisme geplant, daar het provinciaal comité verklaarde, dat het zich niet bevoegd achtte, om de ontvangene bijdragen voor een algemeen nationaal geschenk te gebruiken, en dat de tijd om de afzonderlijke gevers te raadplegen te kort was, Om dit beginsel verder consequent door te voeren heeft één stad in Zeeland zich zelfs van de provincie afgeschei den en wil den Koning afzonderlijk een bewijs geven van hare loyaliteit. »De voorstellen op welke wijze de ontvangen gelden het best kunnen worden besteed, zijn dikwijls zeer kluchtig. Een rijtuigfabrikant stelt in het Dagblad voor om den Ko ning een met goud beslagen gala-rijtuig met acht raspaar den te geven; een ander wil de bijdragen tot een blijvend fonds vereenigeu, om uit de renten het Weerbaarheids honddat zijn ontstaan aan Prvssophobische oorzaken in 1867 te danken heeft patronen en geweren te ver schaffen enz." De correspondent beweert verder, dat het plan van den heer Alberdingk Thym, om te Arasterdam een waardig paleis voor den Koning te doen bouwen, de meeste kans van slagen heeft, De Arnh. Ot. bevat een uittreksel uit het dagboek van een officier vau het blokkade-eskader, gedogteekend van dereede van Atsjin, 8 Dec. Wij ontleenen daaraan het volgende: Eindelijk is de expeditionaire macht hier aan gekomen en levert Atsjins reede een prachtig schouwspel op. Jammer dat die ongewone levendigheid getemperd wordt door de cholera, die de schepen uit Balavia hebben medegebracht, Wel is waar zijn veel vaartuigen totnutoe van de besmetting vrij gebleven, maar het lijdt geen twijfel dat de ziekte zich op alle zal verspreiden, als er niet spoedig tot de ontscheping wordt overgegaan en het weder niet heter wordt. Reeds op weg naar Atsjin bezweken ruim veertig soldaten en dertig kettinggangers. De opeen- liooping van zooveel menschen in een kleine ruimte, dacht men, had de epidemie bevorderd; een spoedige ontscheping kon dus niets anders dan heilzaam werken. Dit noopte onzen eskader-kommandant, den kolonel van Gogh, nog vóór de aankomst van het generaalschip, om het 3de batal jon infanterie op Poeloe Nassi te doen debarkeeren. Onge lukkig begon het weder te regenen, zoodat het kampement, dat juist opgericht was, dadelijk in een modderpoel werd herschapen; en nu bleek het, dat de epidemie hier nog veel meer voedsel vond, want het aantal aangetasten nam schrik barend toe. Toen het schip met het hoofdkwartier aan kwam, ging de generaal Verspijck onmiddellijk het etablis sement op Poeloe Nassi inspecteeren en gaf last om de Europeanen weder ten spoedigste te doen embarkeeren. Het schijnt evenwel, dat'de meesten reeds de ziekte onder de leden hadden; want drie dagen daarna twaren er ruim etmaal bezweek. Nog twee dagen later telde dat bataljon 2estig dooden en bovendien tachtig aangetasten, zoodat er binnen veertien dagen 25 percent van dat bataljon verloren* ging, vóór dat het één kogel met den vijand wisselde 1 Het 9de bataljon, dat niet van boord ging, heeft naar gelang veel minder geleden. De equipages van de ingehuurde vreemde schepen be ginnen te morren; zij willen niet langer hier blijven, om ten slotte alle aan de ziekte te sterven. Dat niets doen als zieken weg te brengen en dooden over boord te zetten, is waarlijk niet opwekkend. Vooral op de Maddaloni moeten de matrozen zeer lastig worden, en de gezagvoerder Bixio heeft zich reeds uitgelaten dat, als er niet spoedig verande- i ing komt, hij zijn Italianen niet meer zal kunnen regeeren. De bankiers-faillissementen in de laatste dagen heb ben op nieuw in het leven geroepen allerlei vragen over prolongatie, heleening, pand, verkoop met recht van weder- inkoop, enz. Onder die vragen behoort deze: Kan de eigenaar van de bij een bankier in bewaring gegeven, maar door dezen verduisterde en bij anderen verpande effecten, die bij den pandhouder révindiceeren? Een grondig en degelijk advies over die vraag is in de laatste dagen van het vorige jaar uitgegeven bij Bril, te Leiden. Het antwoord hangt af van den zin, dien men hecht aan art. 2014 B. "W. en aan de juiste beteekenis van het possession vaut titre. De geleerde schrijver, en wij met hem, beantwoorden de vraag toestemmend, op grond hoofdzakelijk, dat men in art. 2014 te denken heeft aan burgerlijk bezit van hem, die bezit voor zich animo domini en dus niet aan den blooten houder der zaak. Men weet echter, dat er velen zijn die de zaak anders hegrijpen. (W. v. h. B.) In een den 20 Januari te Utrecht gehouden vergade ring van het Nederiandsche Weerbaarlieidsbond, is de vraag behandeld, of het boud, waarvan Z. M. de Koning beschermheer is, op 12 Mei a. s. afzonderlijk zou moeten optreden, dan wel zich aansluiten bij een nationaal ge schenk. Na velerlei discussies is bepaald, dat het Weer baarlieidsbond onder ernstige opwekking van alle leden, om het nationaal geschenk krachtig te ondersteunen, aan Z. M. op den dag van 12 Mei een bescheiden bewijs van be langstelling zal aanbieden. "Vervolgens werd gehandeld over het al dan niet houden van een vijfden nationalen schietwedstrijd in 1874. Er is een motie daaromtrent aangenomen, die het Centraal- comité nopen moet, om te trachten bezwaren, die tegen het houden er van bestaan, uit den weg te ruimen, hoofd zakelijk ook, behalve om denwensch, dat de nationale wed strijd jaarlijks gehouden worde, omdat aan het niethouden van een jaarlijkscken wedstrijd groote bezwaren verbon den zijn. Het onderzoek van de rekeningen en verantwoordingen van den 3den en 4den nat. schietwedstrijd is aangehouden tot een volgende vergadering, evenals de benoeming van een secretaris in plaats van den heer J. Des Amorie van der Hoeven. Een brief van het bestuur der vereeniging van officieren der schutterij over een conflict bij den derden nationalen schietwedstrijd is ter afdoening aan het Centraal-comité verzonden. Op enkele plaatsen in de provincie Utrecht heeft men reeds ooievaars gezien. In het jaar 1873 zijn in de provincie Friesland 1614 runderen ten gevolge van longziekte gestorven of afge maakt. In de jongste maand December had de ziekte een niet onbelangrijke uitbreiding ondergaan. Sedert den 17 December 1849, het tijdstip der invoering van verordenin gen tegen de longziekte, zijn in de genoemde provincie 42,135 aan longziekte lijdende runderen gestorven en af gemaakt. Te Pingjum heeft men een feitelijk oproer te be treuren, zooals er nog in de annalen van het stille dorp niet is gehoekt. Zeker huisman had een woning verhuurd, doch gelegenheid hebbende om meer geld met zijn pand te ver dienen, zegt hij zijn huurder op. Daar deze niet genegen is om goedschiks op te stappen, gaat de verhuurder over tot maatregelen van pressie, Hij spijkert den schoorsteen van boven dicht, zoodat het vreeselijk in de woning rookt; hiermede geen gewenscht effect behalende, gooit hij met emmers water door het dak, zoodat de huurder aan zijn inboedel schade bekomt. Doch nu begint de bevolking partij te trekken voor den huurder en begint het den ver huurder aan zijn woning eveneens lastig te maken. Men loopt met een balk den muur zijner woning in, verbrijzelt een raam en zou wellicht nog meer gedaan hebben, was de burgemeester, gesterkt door vier veldwachters, niet uit Makkum gearriveerd; hierdoor werd de orde schielijk hersteld. Uit Delden wordt thaus gemeld dat het bericht, be treffende het voorgevallene met een onlangs aldaar plotse- ling overleden meisje, voor een groot deel bezijden de waarheid is. De zaak is eenvoudig deze: Voorreenige weken overleed daar zeer plotseling een meisje,"na te zijn^ bevallen van eeu levenloos kind, welke laatste omstandig-'? heid even goed aan den geneesheer als aan de ouders be- COURANT. InnniiM«mn ^nnnVatoef Mftn'walt anntal ltlnnan aan

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1