4 c I I '4 \o., 1874: As 3310. Woensdag 28 Januari. il gIMHEMLAHDSCHE BERICHTEN. 1 1 -• 4i- .«'-: - - - i - i J>*- c- -■j V «-, 1 .w I K 4 f' A.AV- *- its* *'4 M. f (Brieven Franco.]) ar k SCHIEDAM, 27 Januari 1874. De gemeenteraad alhier zal Woensdag, den 28 Januari, des namiddags ten half twee ure, eene openbare ver gadering houdende alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Rekening beheer Heel- en Verloskundige Instrumenten; verzameling ovex 1872, enrapportFinancieleCommissie. Adressen P. Stolk om afstand van grond en rapport Com missie van Fabricage. Adressen B. G. Fliehe en A. Stolk, als boven. Adres H. J. Plant Co., om afstand in huur van grond aan het Oosterhavenhoofd. Adres A. Penders, echtgenoot van J. Kleijheeg, om demping gedeelte sloot achterhaar erf aan de Nieuwe Havenstiaat, rapport Commissie van Fabricage. Benoeming vaste Raads-Commissiën. Idem, hulponderwijzer 2e openbare Armenschool. BeslissingomtrentdeBank vanLeening. Adres van A. van der Most en daartoe betrekkelijke voor- stellen der commissie voor de Bank van Leening en vau Burgemeester en Wethouders. Ontwerp-besluit tot wijziging der uitgave van het gedrukte verslag der hande lingen van den Raad. En verdere voorstellen en mede- deelingen. Reeds waren er gisteren tegen den avond geruchten in onze stad in omloop, dat onze troepen de Kraton in Atsj in hadden veroverd, toen ons telegram daai van de bevestiging gaf. Was bij velen de vreugde daarover groot, nog waren er anderen die twijfelend een nader bericht vanRegeerings- wege afwachttendoch toen heden morgen een Regeerings- telegram het zegel zette op het bericht van den consul van Penang, was als het ware in één oogenblik onze stad in feestdosch getooid en aller gelaat blonk van vreugde en opgetogenheid. Al wat met het Vaderland het goed meende, en kon vlagde; van den toren, van alle openbare gebouwen, van de schepen zwierden weldra de vlaggen, de Victorie ver kondigende door onze dappere troepen in Atsjin behaald menige handdruk werd gewisseld met den heilgroet: Victorie! en het oude Hollandsche hart deed zich te goed nog eens weder zich te kunnen uitdrukken: ziet ge wel, die waaxachtig Nederlander is, verheugt zich er in als het zijn Vaderland wel gaat. Onder den heuglijken indruk van de gelukkige tijding, deed de plaatselijke commissie, tot het doel samengesteld om een nationaal geschenk zijner Majesteit den Koning Willem III aan te bieden, op den 12 Mei 1874, bij gelegen heid van Hd. 25jarig kroningsfeest, haar rondgang in de gemeente, die dan ook blijk gaf van hare ingenomenheid met dat feest, daar de opbrengst daarvan bedroeg f1874 51. Inmiddels had de feestcommissie voor 12 Mei 1874 een telegram aan Z. M, gezonden, vau den volgenden inhoud Aan den Koning! De Feestcommissie voor 12 J/ei 1874 ioenscht den Koning en het Vaderland geluk met de roem rijke overwinning op Atsjin lehaald. (get.) H. W. M. Roelants, Voorzitter. Nadat de leden der Plaatselijke Commissie, bestaande uit de leden van den Raad, den voorzitter en secretaris, van haar rondgang ten raadhuize waren bijeengekomen, werd door haar het volgende telegram aan den Koning ge zonden: Z. M. den Koning zij geluk gewenscht met de over winning door Nederland lehaald. Schiedam viert feest. De Baad der,gemeente is de tolk van de vreugd dergansche Imrgerij, (get.) De Burgemeester P. J, van Dijk van 'Matenesse. Des namiddags ten 2 ure bracht de muziek der dd. schut terij uen ovatie aan den Gemeenteraad, die op het raadhuis vergaderd was, bij welke gelegenheid de Burgemeester tot de talrijke menigte, die zich op de markt bad verzameld, een korte toespraak hield. Met welgevallen, zeide hij, zag het bestuur der Gemeente de blijken van sympathie voor de groote gebeu'tenis; lijj wenschte den Gemeenteraad en de burgerij er geluk mede, en noodigde allen uitommethemonzewenschen te vereenigen bij den kreet: Leve de Koning. Luide lioerahs van het bestuur der gemeente en der burgerij ge tuigden van de instemming met het gesprokene. Tot verlevendiging der algemeene vreugde en tot ge noegen van de ingezetenen trok daarop de muziek door de gelieele stad, gevolgd door een aanzienlijke schare, die met geestdrift de vaderlandsche liederen begroette, welke door haar ten beste werden gegeven. Naar wij vernemen zullen er heden avond nog Optoch ten woi'den gehouden, door de feestcommissie, met fakkellicht en assistentie van de schilderschool van den heer P. van der Burg, de muziek der stedelijke schut terij en van de Harmonie-vereeniging sApollo," terwijl liet Scherpschutterskorps van Schiedam evenzeer een op tocht zal houden met muziek en fakkellicht. De feestelijke'stemming van de burgerij werd, door het bespelen van het carillon, niet weinig verhoogd. De Commissie, die zich voorloopig geconstitueerd had Scherpschutters-Vereeniging, is thans voltallig ge- f'- ico'r- poratiën, die zich een gelijk doel voorstellen als voornoemde Vereeniging; het bureau bestaat thans uit de heeren: G. Visser Bz.,P. J. Meijer en L.W.C. Walraven; de Commissie uit de heerenP. v. d. Burg, J. de Goederen, P. v. Gent, J. C. v. d. Hoeven, J. Jasker, P. Kok, J. N. Kouw, C. Mal tha, J Roetman, J. A. Rodi, C J. Smith, N. Tak, D. Visser, A. Verboon, C. Vredenbregt en J. Zwaau; terwijl zij zal vermeerderd worden naar gelang zich nog meerdere cor- poratiën aanbieden. De loting der in het voi.g jaar voor de Nationale Mi litie ingeschi evenen zal o. a. voor Schiedam plaats hebben op Dinsdag den 17 Februari a.s., des morgens ten half tien ure. Voor Delfshaven en Kelhel en Spaland op Woensdag den 18 Februari a.s. des morgens ten half tien en half twaalf ure. In de week van den 18 tot den 24 Januari zijn aan Aziatische cholera ovei-leden: te Gouda 3, te Utrecht 7, te zamen 10 personen. De rijksveldwachter 3e kl. P. Radernaker, te Pernis, is, op verzoek, bij beschikking van den Min. van Justitie, met 20 dezer eervol ontslagen. Het Dagllad bevat de tekst van de dagorder, door den generaal-opperbevelhebber van Swieten, bij de aan vaarding van zijn commandement uitgevaardigd. Zij was van den volgenden inhoud «jotlloor den Koning benoemd tot civiel regeerings-com- miSsai is en militair opperbevelhebber der tweede expeditie tegen Atsjin, verklaar ik l.^t bevel over de gezamenlijke strijdmiddelen te hebben aanvaard. »Het hervatten der ooiiogsopei'atiën zal aan velen uwer ontberingen en vermoeienissen opleggen, die gij echter, vertrouw ik, met geduld en voihaiding zult weten te di agen. »DuIdt niet dat uwe vaandels, op den vijandelijken bodem ovei gebracht, door roof of brandstichting worden onteerd. »Zy, die de wapenen tegen u keeren, moet gij met dapperheid en volharding bestrijden, maar aan vrouwen en kindei en en mannen, die zich vreedzaam gedragen, moogt gij geen leed doen. j> Vijandelijke versterkingen moet gij onschadelijk maken, maar de woningen en de kampongs moogt gij niet ver branden of vernielen. DÏIet zijn misdrijven, die met den dood gestraft worden en die u van de middelen berooven om onder dak te komen of beschutting te vinden. sliet Vaderland en de Koning verwachten dat gij uw plicht zult doen. Laat ons zorgen, dat die verwachting niet worde teleurgesteld." Met betrekking tot de voor omstreeks honderd jaar gezonken Lutine, is een nieuwe brochure verschenen, die oij velen de belangstelling voor deze zaak weder heeft op gewekt. De schrijver geeft namelijk de middelen aan, waardoor men de zandlaag, die het wrak bedekt, kan ver wijderen, zoodat het niet onaardig sommetje van 15 millioen gulden op deze wijze zou kunnen herkregen worden. In de eerste helft der maand Maart a. s., zal in den Haag een examen voor onder-officieion van het leger tot het verkrijgen van den rang van 2en luitenant worden afgenomen. Voor het wapen der inf. worden 50 plaatsen opengesteld, waarvan zoo mogelijk 10 door de aspiranten van het lichter examen behooren te worden vervuld; voor dat der kaval- lerie worden 40 en voor dat der artillerie 5 plaatsen open gesteld. Ten einde in de behoefte aan officieren bij het wapen der inf. in Nederl. Indie te voorzien, zullen voorts, even als ten vorigen jare, de onder-officieren der infanterie van het leger hier te lande, die genegen mochten zijn tot een be noeming als 2e'luitenant der infanterie by het leger in Ned. Indie in aanmerking te komen, zich daartoe kunnen aanmelden. Zij zullen aan dezelfde eischen moeten vol doen, als die voor het leger hier te lande en in staat moeten wezen om het gewoon examen ingevolge het voor schrift, vastgesteld by de aanschrijving van 23 Maart 1868, No. 31 (Bee. Mil. II. 60), af te leggen. Het voornemen bestaat om, bij voldoenden uitslag van dat examen, onmiddellijk een22tal dier onder-officieren in aanmerking te brengen tot een benoeming als 2e luit. der inf. by het Nederl. Indisch leger. Het examen zal worden afgenomen ten overstaan eener commissie, welke by Z. M. besluit van 15 dezer, No. 28, daartoe is benoemd, als: generaal-majoorN. Mac-Leod inspecteur der inf., voorzitter, en de majoors G. F. "W. Vijgh, van het reg. gren. en jagers, J. J. Collard, van het le reg. vest-art. en S. R. A. van der Meulen, van het le reg. huz., en den kap.-adj. W. C. D. van Rijen, van het 2e reg. inf., als leden; alsmede den kapt. J. "W. Boelloard, adj. van den insp. der inf., als secretaris van die commissie, Aan die commissie is voorts, voor zooveel betreft het afnemen van het examen der onder-officieren tot het ver krijgen van. den rang van 2en luit. bij het wapen der inf. van het N.-I. leger toegevoegd H. F. Meyer, thans met verlof hier te lande. Tot examinatoren zijn benoemdde kapt H. VV. Alma, van het le reg, vest.-art., de '.e luits. W. J. H. Rümer, van het le reg. huz., en G. Bloauw, van het reg, gren. en jagers, alsmede de le luit.-adj. J. L. A. O. de Broek, van het reg. gren en jagers. Dezer dagen is in een der bladen melding gemaakt van moeilijkheden, gerezen tusschen de curatois in liet faillissement van de firma Overklift en den daarbij fungee- renden rechter-commis' aris tnr. F. A T. "Weve, Het schijnt, dat bedoeld bericht waarheid bevatte; althans ver neemt men uit vertrouwbare bron, dat heeren curators, naar aanleiding van een verschil tusschen hen en den rechter-commissaris, aan de rechtbank hun ontslag hebben ingetrokken, tengevolge van een nader overleg met dat rechtscollege. Betrekkelijk zeer weinig lieden verstaan de kunst om op doelmatige wijze een paard zijn dekkleed om te hangen. Gewoonlijk wordt het over den rug van 't dier gelegd, zoodat het afhangt langs de ribbon en soms over den staart, juist die lichaamsdeelen ongedekt latende, die 't meest benadeeld worden door ruw weder of strenge koude. Het is voornamelijk de borst van het paard, die, wijl zij de longen bevat, meer behoefte heeft aan be schutting dan de rug en de zijde. Indien wij menschen, aan een scherpen Noordenwind of felle vorst zijn blootge steld, zullen wij immers instinctmatig borst, hals, nek en schouders tegen dien verkleumenden invloed beveiligen, want zoodra die teere deelen voldoend verwarmd zijn, kan het overige van 't lichaam veel meer koude verdragen, zonder daar schadelijke gevolgen van te ondervinden, dan in geval de longen niet behoorlijk worden warm gehouden, 't Zelfde nu geldt omtrent het paard. Zijn wollen kleed moet den nek en de schoften omsluiten en over dè borst dubbel worden aangelegd, precies zoo als elk, die een over jas bezit, die op de borst dichtknoopt, wanneer hy storm of felle vorst moet trotseeren. En daarom is het zaak, dat ieder, die zijn paard van een doelmatig dekkleed wil voor thans by den aanvang van den winter er een aan- 1 ,1 «11 zien, schafte dat borst en schoften bedekt. Die uitgaaf zal goede renten opbrengen. Vele voerlieden in Engeland hechten een dikken wollen lap of kraag van achteren rond het lichaam van hunne paarden, en laten die bedekking tot over de borst afhangen; deze handelwijze is excellent, vooral indien het kleed van onder door riempjes of lussen rondom het boven ste gedeelte der voorpooten bevestigd is en het opwaaien aldus belet wordt. Eene dergelijke verwarming zal het paard vrij wat nuttiger zijn dan de deken die hem ge woonlijk vrij achteloos over den rug wordt geworpen, zoo als hier te lande meestal geschiedt. 1 Het paard is niettegenstaande zijn groote lichaamskracht een teer dier, zoodat zijn gezondheid vele voorzorgen ver- eischt. Evenals een mensch vat het zeer licht koude, en de gevolgen van gevatte koude openbaren zich ook by het paard in ongesteldheden der ademhalingswerktuigen, en bovendien in stramheid der beenen. Zoolang het paard in beweging blijft, zal het zelden of nooit letsel ondervinden 1j door strenge koude of hevigen wind, maar zöodra het f onder het werken en dus in meerdere of mindere mate be- - zweet zijnde, stil staat, ook zelfs maar in enkele oogen- blikken, zal het den nadeeligen invloed eener gestrenge temperatuur niet ontgaan, en ten gevplge daarvan is het oud dat is onbruikbaar vóór zijntijd. Door het paard zorgvuldig te beschutten tegen het vatten van koude be- s voordeelt de voerman zyn beurs alzoo in de eerste plaats. (Androclet.) 283STE S T A A T S L 0 T E R IJ. lil if ■f STEDELIJK fiHEUWS. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 Januari. Cornelia Adriana, dochter van A. Stolk en A. M. Hoogendam, Lange Nieuwstraat. 24. Johanna Helena, dochter van L. Zijdemans en J. Suttörp, Nieuwsticht. Neeltje, dochter van A. vau der Bil en H. Tromp, Breeistraat. 25. Joseplius Petrus Paulus, zoon van J. M. Bomans en A. M. Leuven, Korte Saven. vl 26. Maria Cornelia, dochter van M. C. Kraaipoel en J. Pep- pinck, Gasstraat. 'A Overleden: 24 Januari. Albertes de Vries, oud 38 jareu en 8 maanden, Kreupelstraat. r~MARKTPKlJZIiN AAN UB BEURS TB SCHIEDAM, vau den 26 en 27 Januari 1874. Kogge zonder handel. Gerst: per 1950 kilo Libau f 219 6/w.f 220 3/m. Moutwijn: f 14Yi per hectoliter Ct. "4- JeneverAmsterd. Proef, f 18V* li f 18s/i per hecto-1 liter Ct. zonder fust en zonder belasting. 'AH er y<( Spoeling: dagelijks f 1.50 >per ketel, COURANT. i t ABONNEMENT: Akonnesnenlsprijsper Drie Miandonf 1.85. Franco per Post, door het geheele Rijk- 50. ADVEBTENTIENt Prijs: vin 1 tot 10 gewone regels f i 00; iedere regel moor /0.101 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. jSK V "i: Prtjten en prennen van f 100 en daarboven Ve Kl. 17o Trcklt., 24 Januari. No. 10777 f 1500, premie van f30000 en van f 3000 Nos 450, 1074, 1782, 2754, 3179. 4079, 4618, 4813, 5204, 8092, 8331, 11139, 11485, 11668, 12416, 13074, 13803, 13991, 14266, 14272, 15448, 15818, 16122, 16937, 18060 cn 19510, ieder f 100 vV ,7 f jit-i.. ka1 I.—

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1