w 3311. Donderdag 29 Januari. Tmclijit Éplijls, litiBiterl Hap. N o t i f i c n t i e. BUITEMLAMDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Ao. 1874. t-sr c VJ- rN?3^'T^w -x-t-i- E Q U R A N T. ABONWHMBIÏT: Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85. Franco per Potl, door het geheeie 2 50. (Brieven Franco.) ABT EBT1SI1 IRl Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 00; iedere regel mdtr /0.10| Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prgs. Dn Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gelet opart. 73, alinea 2 der Wet van den 4den Julij 1850 (Staatsblad no. 37); noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór 1 April aanstaande aan hun Gollegie te doen blijken, door overlegging van het aan slagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaangeslagenen, verkies baar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van lo. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2o. de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en 3o. bijaldien hij buiten 's lands is geboren, of, en zoo ja, waarom, hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mogt hebben plaats gehad, 's Gravenhage. den 20sten Januarij 1874. De Gedeputeerde Staten voornoemd, FO CKVoorzitter. J. ROELL, Qriflier. Te Glasgow zal den 23 Febr. e. k. in een der zalen van het raadhuis, mede een bijeenkomst van sympathie voor Duitschland, in zijn strijd tegen het ultramontanisme, plaats hebben. Intusschen hebben de ultramontanen, als tegenhanger van de groote volksmeeting, welke dienbe- treffende den 27 dezer alhier zal plaats hebben, het houden eener bijeenkomst, onder de leiding van den hertog van Norfolk, tegen den 6 Febr. uitgeschreven. Het gezamenlijk bisschoppelijk bestuur heeft toegezegd, dat het daarop zal tegenwoordig zijn. Uit Parijs meldt men, dat de zelfmoorden aldaar weder op in het oog loopënde wijze toenemen. In den loop van één dag hebben niet minder dan tien personen zich van het leven beroofd. Een voorval dat ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen, greep eergisteren avond in de Folies-Bei gères te Parijs plaats. De zeven leeuwen van den dierentemmer Delmonico waren onrustiger dan naar gewoonte, en een der dieren beet zijn meester bij de oefening hevig in den duim der rechterhand. Met een zeldzame tegenwoordigheid van geest, die hoogst noodzakelijk was in zulk een netelig oogenblik, vroeg de dierentemmer een zakdoek om het bloed uit de gewonde hand voor de onrustige dieren te verbergen en vervolgde toen zijn voorstelling. Het gevaar was hiermede echter nog niet ten einde, want alvorens de' oefeningen der wilde dieren geëindigd warengreep een der leeuwen naar zijn meester en hapte hem bijna in het been; nochtans was het dit dier, waarvoor Delmonico de minste vrees koesterde. In den nacht van 31 December jl. op i dezer is de sKeizerseik", ten jare 4871 in het sterrebosch nabij Kleef geplant, vernield. De herinneringseik is niet slechts bij den grond afgezaagd en in het naburige water geworpen, maar men heeft het daarom geplaatste hekwerk omgehakt en weggeworpen. Het schijnt dat de daad, die de algemeene verontwaardiging heeft opgewekt, door verscheidene per sonen is gepleegd. Tot heden heeft men hun spoor niet ge vonden. De architect Scammozzi heeft te St. Nicolas in Tor- raine een tafel gezien, uit een enkel stuk notenboomhout vervaardigd en die 8 el breed en naar evenredigheid lang was. In 1724 gaf keizer Frederik III een prachtigen maal tijd op dit reusachtig blok hout. Volgens berekening van een geleerde moet de noteboom, waaruit deze tafel ver vaardigd is, ten minste negenhonderd jaar oud geweest zijn. school is benoemd E. E. van de Pol, hulponderwijzer te 's Gravesande. Wegens het vergevorderde uur zijn de vraagstukken nopens de Bank van Leening en het verslag der Han delingen van den Gemeentel aad aangehouden tot een vol gende vergadering. Aan Burgemeester en Wethouders, is een krediet van f 2000 verleend voor de feesten, in Mei aanstaande te houden, terwijl aan de feestcommissie is toegestaan het gebruik van het Beurslokaal, Exercitieveld en de beschik bare ruimte in den Doele. Heerschte er gedut ende den geheelen dag van giste ren een prettigen, opgewekten geest onder Schiedams ingezetenen, waaruit ten duidelijkste bleek, hoezeer men verheugd was over de behaalde zege teAtsjiu, de avond van dien dag zette de kroon op den feestvierenden zin van. het algemeen. Reeds vroeg in den avond liepen honderden kinderen zingende langs de straten, en wel tengevolge van het uit reiken van een toepasselijk feestliedje op de scholen, van den volgenden inhoud Heil 't Vadeilandf Heil 't Vaderland I De KRATON is gevallen; VAN SWIETEN hield weer dapper stand, Hij liet niet met zich mallen; SCHIEDAM, 28 Januari 1874, Be Gemeenteraad alhier heeft heden een langdurige openbare zitting gehouden, waarvan wij in een volgend nommer breedvoerig verslag zullen geven. Wij zullenalleen vermelden, dat de Burgemeester do werkzaamheden in het nieuwe jaar met een gepast woord heeft geopend, waarop door den heer Roelants, als oudste lid in jaren, op hartelijke wijze is geantwoord. Onder de ingekomen adressen bevond zich een tot weder- openstelling van de Stadswaag. Er is besloten die kwestie meen volgende vergadering te behandelen, maar intus- schen het gebruik van de "Waag voor belanghebbenden g open te stellen. ,r ^hulponderwijzer aan de tweede openbare armen Dat d' oude Held gezegend zij, 1 vij. bi*. Dat wenschen en dat bidden wij. Viert feest Schiedam! Viert feest Schiedam! Wilt allen vroolijk zingen, Nu deze tijding tot ons kwam Kan ieder dansen, springen, En bij de vreugde bidden wij, Dat Nederland gezegend zij. bis. dat weldra een algemeene vroolijke stemming te weeg bracht, zoowel bij oud als jong, die al jolende langs straat en gracht trokken. Ten 8 uie vereenigde zich de feestcommissie voor 42 Mei 4874 in Musis Sacrum, ten einde een optocht te or- ganiseeren, in den loop van den dag op 't touw gezet, en daaibij hoofdzakelijk geholpen en gesteund door de schil derschool van den heer P. van der Burg en de muziekver- eeniging »Apollo." Met de muziekvereeniging voorop, toog de feestcom missie, gevolgd door een ridder der Militaire Willemsorde, Musis Sacrum uit, begeleid door de volgende banieren, allen ontworpen, geschilderd en gedragen door de leer lingen van bovengenoemde schilderschoolHulde aan de overmnnaars van Atsjin, Hulde aan van Swieten; Hulde aan KohierHuldeaan den Gouverneur-Generaal LoudonHulde aan Transen van de JPutte. Hierop volgde een vierkant chassinet met schuine hoe ken, en van binnen verlicht, voorstellende den Kraton. Aan den eenen kant zag men een kry gsman, met de rechterhand zijn chacot zwaaiende, in de andere hand de Hollandsche vlag, de eerste op den Kratonmet het omschrift: Hulde aan den eerste op Atsjins Kraton. Aan den anderen kant las men: Hail aan Koningen Vaderland, met het borstbeeld van Willem III in een lauwerkrans. Aan de achterzijde: Dank aan het In dische leger en de vlootaan de voorzijdeNeerlands roem gehandhaafd, terwijl jde schuine hoeken met tropeeën voorzien waren. Daarna volgden nog de banieren, waarop te lezen stond: Hulde aan VerspijcJc, en Hulde en dank aan de gesneuvelden. De optocht richtte zich ten eerste naar de Groote Markt, waar zij driemaal om het stadhuis defileerde, voor het bor des stand hield en de feestcommissie den Burgemeester en den Gemeenteraad, aldaar vereenigd, den gelukwensch toebracht over de behaalde overwinning. Eenige officieren der schutterij brachten eveneens hun heilgroet aan de Stedelijke Regeering, terwijl de muziek der schutterij, daartoe u'.tgenoodigd, eenige vaderlandsche stukken ten beste gaf, om de feestvreugde te verhoogen. Vervolgens trok de optocht door verschillende straten en grachten naarMusis Sacrum terug, waar men eenigen tijd genoeglijk en opgeruimd bijeenbleef, en menige feestdronk werd ingesteld o. a. op den Koning, van Swieten, den Bur gemeester, en op allen door de banieren vertegenwoordigd, op P van der Burg, Roelants en Levi, voor de organisatie van den optocht en op de feestcommissie in 't algemeen, terwijl de president hulde en dank biacht aan P. van der Burg en zijn schilderschool, waaraan dan ook hoofdzakelijk de eer van den avond, bij dezen optocht, toekomt. Het Schiedamschc Scherpschutterskorps was ten half negen ure uit de exercitie-schuur getrokken met de muziek voorop. Op de Groote Markt werden een paai' volksliede ren geblazen en een paar andere stukken, waarna het door de voornaamste straten trok en op enkele plaatsen halt hield en muziek maakte, zooals in de Plantage, het Broers- veld, enz. Ten tien ure trok het korps naar het locaal Paulus, be reidwillig door andere huurders voor dien avond daaraan afgestaan, en bracht men ook (laar nog eenige genoegelijka r ev ,.V i il H». t i uren door, lustig menigen toast op Koning, Vaderland, van Swieten enz. uitbrengende. Daar beide optochten door fakkellicht werden opge luisterd en op en in de nabijheid van de Markt door dezen en genen bengaalsch vuur en vuurwerken werden afge stoken, gaf het een en ander een levendig en schitterend geheel, dat niet weinig werd gestoffeerd door de duizen den, die elkander als het ware verdrongen. Te bejammeren is het, dat geen der beide optochten hun gang tot aan het Hoofd uitstrekte, waarover wjj, een naar ons inzien rechtmatige klacht ontvingende muziek der schutterij werd in den middag aldaar door de in de Haven en zelfs in de Kielhaven liggende schepen, met drie maal op en neerlaten der vlaggen gesalueerd. Wij merkten aan een woning aldaar een afbeelding van hout vau het Metalen Kruis op, omgeven door vlaggen, geïllumineerd en waarboven een bord was aangebracht, waarop de woorden: Hulde aan generaal van Swieten. Tot laat in den nacht hield de vroolijke stemming ook langs de straten aaneen stemming zóó gepast, zóó prettig, dat zij door niet de minste onordelijkheid werd gestoord. Naar wij vernemen, komt bet programma der feeste lijkheden, door de feestcommissie samengesteld, in hoofd zaak hierop neder: Op den avond van den 41 Mei wordt het feest aange kondigd door het luiden der klokkenten negen ure is er muziek op de Groote Markt door de daartoe beschikbare muziekkorpsen, welke korpsen daarna met de feestcom missie door een gedeelte der gemeente een muziektocht houden. Op den feestdag zelveaDinsdag 12 Mei, wordt het feest met een koninklijk saluut van 21 schoten geopend. De morgenuren zullen waarschijnlijk gewijd zyn aan een godsdienstoefening bij de verschillende gezindten. Op den middag op nieuw 21 schoten, en het bespelen van het carillon. Van half een tot half driemuziekuitvoe ring, benevens volksspelen en oplaten van luchtballons. Ten drie ure allegorische optocht. Des avonds ten 9 ure, wanneer zeker de openbare en par ticuliere gebouwen wel zullen geïllumineerd zijn, verlich ting van een of meer torens met bengaalsch licht, in de nationale kleuren. Tegelijkertijd zullen er muziekuitvoeringen wordenge - gevenen gelegenheid voor de burgerij zijnzich in nader aan te wijzen lokalen te vereenigen. Zoo mogelijk teu half twaalf ure, vuurwerk. De commissie hoopt verder in de feestweek een kinder feest te organiseeren, met kinder- en volksspelen, luchtbal lons enz., en op twee of meer avonden haar stadgenooten de gelegenheid te geven tot het bijwonen van een tooneel- voorstelling, die zij zoo genoegelijk mogelijk zal trachten in te richten. Binnen kort zal een meer breedvoerig programma wor den bekend gemaakt Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onder scheiden militieraden voor de lichting der nationale mi litie van 4874 o. a. in het 2de militiedistrict Rotterdam, tot voorzitter den heer H. de Bie, lid der Prov. Staten; tot zyn plaatsvervanger den heer C. Viruly, lid der Prov. Staten; tot lid den heer W. A. van der "Wenstot zijn plaatsver vanger den heer P. Overgaauw, beiden leden van den ge meenteraad te Rotterdam. De Minister van Financiën brengt ter algemeene ken nis, dat de prijzen der edele metalen, waarvan aan 's Ryks munt gedenk-, prijs- en eerepenningen worden vervaar digd, in overleg met het muntcollege en den muntmeester voor het jaar 4874 worden bepaaldvoor het goud van 0.983 fijn op f 4730 per kilovoor het zilver 0.985 fijn op f112 per kilo. In deze prijzen zijn de vergoeding van renten en het verlies van stof begrepen. De kosten voor het slaan der penningen zijn vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 48 September 1863, no. 62, te vinden in de Staats-Qt. van 6 October 1863, no. 236. De Minister van Koloniën maakt bekend: dat bet voornemen bestaat aan twee of meer jongelieden, in het bezit van het getuigschrift van voldoend afgelegd examen B, bedoeld by art. 65 der wet van 2 Mei 4863 (Stsbl. no. 50), houdende regeling van het middelbaar onderwijs, het uitzicht te openen van, na de noodige verdere opleiding, gedeeltelijk aan de Polytechnische school, gedeeltelijk in der vreemde, te hebben genoten, na het afleggen van het bij de wet ter bekoming van het diploma van mijnen-inge- nieur voorgeschreven examen, en na volbrachte weten schappelijke reis, als adspirant-ingenieurte worden gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned. Indie, om te worden benoemd tot ingenier der derde klasse bjj het mijn wezen dddr te lande. Naar uit Luxemburg aan de Amst. Ct. gemeld wordt heeft de Kamer van Afgevaardigden aldaar het initiatief genomen voor het feest der 25jarige Regeering van Koning Willem IH. Het weekblad de Hederlandsche Industrieel deelt by geruchte mede, dat tot de oprichting zou zyn besloten van een afzonderljjk Departement van Waterstaat en Openbare

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1