1 j -Vrijdag 50 Januari. A°. 1874. W 3312. BütTEMLAMDSCHE BERICHTEN. r BI Vg 11- (JÏ •X'.V. E Q U R A N T. 1st I', S. n- ia 31' ABONNEMENT! Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door het geheele Rijk To Berlijnhad dezer dagen een crimineelej terecht stelling plaats \an den 30jarigen huisonderwijzer Kreutz- burg, wegens een ongewone misdaad. K., schoon alles behalve een Adonis, vertrouwde op zijn geluk en werd eensdaags, de smartkreten van een 37jarige juffer ver- hoorende, door middel van een dagbladad-vertentie, onge zien tot haar bruidegom gekozen. Lekker gemaakt door een voorschot van 130 th. uit den spaarpot van zijn liefste, plaatste hij op eigen houtje huwelijksannoncen in het In- telligenzllatt en binnen korte weken meldden zich 4 schoonen, die alle haren doopcedul reeds verloren hadden, om onder niet onbelangi ijke opofferingen alle de gelukkige uitverkorenen van den heer K. te worden. Kerstavond van 1873 was een ongeluksdag voor den hoopvollen bruidegom. Bruid no. 1 was bij hem, om huwelijksaangifte te gaan doen. Terwijl zij nog kozen, meldt bruid no. 2 zich aan, om voor K., die tijdelijk een weinig om geld verlegen is, de huur te betalen. Met niet minder edel doel komen no. 3,4 en 5. In grooter angst heeft geen sterveling ooit verkeerd. Snuivend van woede verwijdert het quintet zich, om elkander voor den strafrechter weder te zien. Het gerecht veroordeelt onzen don Juan, die door de schoonen zoowel als door den straf rechter nein ganz gemeiner Mensch" genoemd wordt, wegens herhaalde en voortgezette oplichterij, tot een jaar gevangenis. Een meisje van ongeveer 13 jaien kwam te Ant werpen iu een winkel, met verzoek een baakbiljet van 100 fr. te wisselen. Op de straat gekomen, deelde zij het geld met 5 of 6 jonge knapen en meisjes en kwam een oogen blik later in denzelfden winkel terug om een tweede biljet van gelijke waarde te laten verzilveren. Dit verwekte achter docht bij den winkelier en deze ging het den wijkcom- missaris verwittigen. Het kleine meisje beweerde toen eerst, dat zij de bankbiljetten gevonden had, maar erkende later, toen zij voor den rechter van instructie gebracht werd, het geld aan een dame in de St. Pauluskerk ont- stolën te hebben. De knapen en meisjes, onder welke het geld verdeeld werd, zullen insgelijks vervolgd worden. Dezer dagen stapte een net gekleed heer in een hotel te Namen af, waar hij talrijke brieven ontving onder den naam van burggraaf de X. Den 15 Januari meldde de burggraaf, dat hij naar Berlijn vertrok voor familie-aange legenheden, betaalde zijn rekening en reisde af. Den vol genden dag kwam er een politie-beambte uit Reims met het signalement van den burggraaf, die niemand anders was dan een ontrouwe knecht, die met 42,000 fr, van zijn meester wegliep. Er bleef aan den beambte niets anders over, dan den dief te Berlijn te gaan opzoeken. SCHIEDAM, 29 Januari 1874. Volgens een telegram van Beuters office, hebben de Nederlandsche troepen bij het innemen van den Kraton 18 gewonden en 3 dooden verloren. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad waren 15 leden tegenwoordig. Afwezig de heeren van der Schalk en Kerdel. De Voorzitter opende de vergadering met de volgende rede: Mijne Hoeren! Terwijl het vooruitzicht eener voor geheel ons Vaderland oven'heuchelijke als gewichtige gebeurtenis, het aanstaande 2ojarig kroningsfeest van Z. M. onzen geüerbiodigden Koning, ons, sedert den aanvang des jaars, reeds een. en andermaal heeft doen bijeenkomenis het heden de eerste vergadering in den nieuwen tijdkring, aan onze gewone werkzaamheden gewijd; èn, moge deze eerste Raadsvergadering nu ditmaal iets later plaats hebben, dan in den regel verschillende oor zaken hebben hiertoe aanleiding gegeven toch wil ik den gebruikelijken vovm niet verzuimen en bied ik, onder ver nieuwde dankzegging voor de belangstelling, bij de intrede des jaars van zoovelen uwer, van zoovele ingezetenen van allen rang en stand ondervonden, u en onze stadgenooten in het algemeen, mijn beste wenschen aan voor aller heil, voor don bloei en de welvaart van Schiedam. Gij weet liet, Mijne Heeren, dat, onder Hoogeren Zegen, onze bemoeiingen aan dien bloei en die welvaart, zoo belangrijk kunnen bijdragen: moge dan bij ons het vaste voornemen 1 bestaan om al onze krachten in te spannen tor bevordering van hetgeen ons allen is opgedragen en toevertrouwdter bereiking van het duidelijk aangewezen doel dat ons hier tezamen brengt. «Eendracht maakt macht," was een spreuk van onze vaderen, van ons krachtig voorgeslacht, laat het ook ons een drachtig stroven wezen om datgene te bevorderen wat de alge meene ontwikkeling van onze gemeente, hare ontwikkeling op zedelijk en stoffelijk gebied verhoogen kan. Neen het is mijn r wensch niet en evenminmijne begeerte dat, nopens eenig vbeltmgrijk ondenverp,^zonder-»nau\ygèzet oygrleg, zou worden f 1.85 2 50 (Brieven Franco.) van denkbeelden wordt de waarlioid geboren"; dat er wrijving zij en blijve van denkbeelden onder ons, maar dat daarbij de grondtoon onzer overwogingen en bedoelingen tovens zij en bhjve: onderlinge en wederkoerigo wolwiliendkeid. Wordt deze in liet oog gehouden en het welzijn dor gemeente als ons hoogste doel, dan Kan het niet anders of Schiedam moet er de vruchten van plukken. B.j eendrachtige en welwillende samenwerking zullen moeilijke en ingewikkelde vraagstukken, die aanhangig zijn sedert korter of langer tijd, op de best mogelijke wijzo worden geregeld of opgelost en kunnen grooto zakon tot stand komen in liet belang van onze stad. Nog gisteren, op de bhjmaie der roemrijke ovorwinning door Nederland op Atsjin bevochten, heeft de Gemeenteraad, in zijn gelukwensch aan don Koning, naar waarhoid kunnen getuigen dat Schiedam feest vierten do Raad zich de tolk moge noemen van de vrougd dor gansche burgerij. Raadsleden en Ingezetenen! laat er ons allen naar streven om gestadig dien onderling eendrachtigen zin te bevorderen, die niet anders dan tot hot boste doelwit kan leidon. Ik heb gezegd. Deze rede werd door de vergadering met algemeene toejuichingen begroet. De heer Roelants beantwoordde den Voorzitter aldus: Mijnheer de Voorzitter! Als oudste lid van don Gemeenteraad in jaren, acht ik mij verplicht, uwe toespraak te beantwoorden. Ik twijfel geenszins of de leden van den Gemeenteraad, zullen wel willen instem men met datgene wat ik zeggen zal, en dan moet ik u, mijnheer de Voorzitter, dank zeggen voor de hartelijke woorden die gij gesproken hebtwat gij gezegd hebt aprécieeron wij lioog, en reciprocieeren dezelve gaarne onder wederkeerigen heilgroet bij do verwisseling des jaars; de Gemeenteraad wenscht u toe, dat gij voort zult gaan met de belangen van de Gemeente te blijven behartigen, waaraan wij niet mogen twijfelen, omdat het bij u reeds een gewoonte is geworden die steeds voor te staan en te bevorderen. De Gomeenteraad is bereid u ten allen tijde zoo noodig de hand te reiken en bij te staan. Ook deze rede werd door de vergadering met algemeene toejuichingen begroet. 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van 29 December jl,, worden gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen een besluit van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de gemeente-rekening over 1872. 3. Idem, tot goedkeuring van raadsbesluiten tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1873. 4. Idem, tot goedkeuring van betaling van onvoorziene uitgaven over 1873. Deze resolution worden voor ken nisgeving aangenomen. 5. Proces-verbaal van de opname der kas en der boeken bij den gemeente-ontvanger. Aangenomen voor ken nisgeving. 6. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken over 1873. Ter inzage nedergelegd en aangehouden tot een volgende vergadering. 7. Adressen van O. Montfoort en 7 anderen, om afschrij ving wegens plaatselijke directe belasting over 1873. In handen van Burg. en Weth., ten fine van beschikking. 8. Adres van P. W. van Melaan, die benoemd zijnde tot hoofdonderwijzer te Lekkeikerk, zijn ontslag vraagt als hulponderwijzer. In handen gesteld van de Plaatselijke Schoolcommissie, ten fine van bericht en raad. 9. Missive van de Feestcommissie voor 12 Mei aan staande, die kennis geeft van hare optreding; en gebruik wenscht te maken van de localen van het beursgebouw, den Doele en het exercitie-locaaldat verzoek wordt dade lijk in behandeling genomen en onder zekere voorwaarden toegestaan. 10. Adres der agenten Van politie van de 1ste en 2de klasse, houdende dankbetuiging voor de verhooging hunner jaarwedden. 11'. Gelijkadres van de veldwachters; beide adressen worden voor kennisgeving aangenomen. 12. Adres van J. D. Meijer J.Pz. en anderen, houdende verzoek tot wederopenstelling van de Stadswaag; hier over ontstaat een zeer langdurige discussie, waarbij ver schillende voorstellen worden gedaan. Eerst wordt het voorstel van den heer J. F. Legner, om dit adres dadelijk in behandeling te nemen, afgewezen met 11 tegen 4 stemmen. Voor de heeren J. F. Legner, Ris, L, W. Jansen en J. Lechner. Door den heer Vrijland wordt voorgesteld om de waag te verhuren, welk voorstel in een volgende vergadering zal worden behandeld. Intusschen wordt besloten, om, in afwachting van de later te nemen beslissing, de waag ten gebruike te stellen van belanghebbenden. 13. De rekening van het beheer der heel- en verloskun dige instrumenten-verzameling over 1872, wordt met alge meene stemmen goedgekeurd. 14. Adres van P.Stolk, tot intrekking van zijn verzoek om afstand van grond. Aangenomen voor kennisgeving. 1 15. Adressen van B. G. Fliehe en A. Stoik, om afstand van grond. Dat verzoek wordt toegestaan tegen f 3 per I centiare, met algemeene stemmen. Het betreft daarby een afstand van ruim 2000 centiaren. t „A' 'V,., -r 'r - i AÏVEBTB JTIB3I Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer fO.tOJ Voorden werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. 10. Adres van P. Stolk, om afstand van grond. Na langdurige discussie, wordt op voorstel van den heer Vrjj- land met 12 tegen 3 stemmen besloten, den gevraagden grond, groot omstreeks 330 centiaren, af te staan tegen f3.50 per centiare. Tegen de heeren: Roelants, Melchers enJ. B. Nolet. 17. Adres van II. J. Plant en Oo,, om afstand in huur van grond langs het Oosterhavenlioofd. Na discussie met algemeene stemmen tot die verhuring besloten, tegen een huurprijs van f400 in het jaar, tot wederopzegging en ten langste voor drie jaren. 18. Adres van A Penders, echtgenoot van J. Kleijheeg, om demping van een gedeelte der sloot achter haar erf aan de Nieuwe Havenstraat. Met algemeene stommen wordt dit verzoek, onder zekere voorwaarden en tot wederopzeg ging, toegestaan. 19. Op voorstel van Burgemeester en 'Wethouders wordt hen een vernieuwd krediet van f1000 toegestaan, tot het nemen van maatregelen tot wering van de cholera. 20. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten, dit jaar, voor de plaatselijke directe belasting, wederom 3 pet, van het belastbaar bedrag te heffen. 21Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met algomeene stemmen besloten, hun een krediet te ver- leenen van f2000 voor de feesten, te houden op 12 Mei aanstaande. 22. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt, na discussie, besloten, een gedeelte van den Singel, met klinkers te bestraten, waartoe een openbare aanbesteding zal worden gehouden. 23. Wordt overgegaan tot de benoemingen der vaste Raadscommissiënen worden (de meesten herbenoemd) gekozen de heeren: 1. Commissie voor de Strafverordeningen, onder voor zitterschap van den Burgemeester P. J. van Dijk van Matenesse, J. Lechner, mr. A K. J. van der Drift, L. W. Jansen en J'. B. Nolet. 2. Commissie voor de Herziening van Plaatselijke Belas tingen: J. B. Nolet, voorzitter, J. A. Nolet Wz., H. W. Roe lants, M. Kerdel en mr. A K. J. van der Drift. 3. Commissie voor den Staat der Eigendommen van de Gemeente: P. J. van Dijk van Matenesse, voorzitter; J. Lechner en T. Zoetmulder. 4. Commissie voor de SchutterjjJ. L.J.Jansen, voor zitter; A. C. Ris, plaatsvervangers de heeren: L. W. Jansen en A. Knappert. 5. Financieele Commissie: C, J. Loncq, voorzitter; L. W. Jansen en A. Rijnbende. 6. Commissie van Controle, benevens Burgemeester en WethoudersJ. B. Nolet, J. F. Legner, A. O. Ris en J. L. J. Jansen. 7. Lid van de Commissie voor de Bank van Leening:. T. Zoetmulder; en 8. Stembureau voor de Verkiezingen gedurende dit jaar: J. B. Nolet, J.M. van der Schalk; plaatsvervangers: J. A Nolet Wz.T. Zoetmulder, mr. A. K. J. van der Drift en J. L. J. Jansen. En zoo noodig al de overige leden van den Raad naar anciënniteit. 24. Met algemeene stemmen wordt tot Hulponderwij zer aan de Tweede Openbare Armenschool benoemd: E. E. van de Pol. Wegens het vergevorderd uur wordt' de behandeling van de overige aan de orde gestelde onderwerpen verdaagd tot een volgende vergadering. Is het baantje van verslaggever voor een, dagblad dikwijls zeer ondankbaar, en worden de daaraan bestede moeite en zorg veelal met laatdunkendheid en betweterij beloond, toch is het somtijds een aangename voldoe ning, wanneer men van hetgeen gezien of ten aansfchouwe is gebracht, hoort zeggen: dat hebben wij met genoegen gezien. Het is dan ook met een zekere vooringenomenheid, dat wij melding maken van de tooneel-uitvoering, gisteren avond door de Schiedamsche vereeniging aAeschylus", in Musis Sacrum gegeven. De goed bezette zaal gaf dadelijk bij het inkomen een aangenamen indruk, die nog verhoogd werd, door de prettige stemming die er heerschte Niet weinig bracht hiertoe bij, dat onze geachte Burge meester welwillend aan de uitnoodiging van het bestuur der Vereeniging gevolg hadgegeven,en de voorstelling met zijn tegenwoordigheid vereerde, hetgeen door het publiek naar waarde werd erkend bij zijn binnenkomen in de zaal, door onmiskenbare blijken van sympathie en waardeering,' terwijl ook de meeste leden van de Feestcommissie voor 12 Mei door hunne tegenwoordigheid bl\|k gaven van hiia, belangstelling in de Vereeniging. En wat nu de voorstelling zelve aangaat, dan hebben wij slechts te herhalen wat de algemeene uiting was van hen die haar bijwoonden, en de echo te zijn van het eenparige! getuigenishet is goed, het is mooi, het is uitstekend Ja 't was good en mooi en uitstekendaltijd in den zin genomen, dat wij van dillettanten spreken, die tijd,'moeite en geld opofferen om zieh onderling te bekwamenten,te ontwikkelen in een kunst, waarvoor wetenschap en.be- schaving^anden geestbehoeften zjjn. «i 11 f) I Til

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1