A0. 1874. M 3328. Zaterdag 21 Februari. BUITEWUNDSCHE BERICHTEN. BINNEftLANDSCHE BERICHTEN. JLBOJVNEMENTi Abonnementsprijs, per Drie Maanden Franco per Post, door bet geheelo Rijk (Brieven Franco.) De Times, van den vermelden uitgebrachten toast door Keizer Alexander II sprekende, neemt de viervoudige alliantie, waarvan de Czaar gewaagde, aau, met dien ver stande, dat Engeland mede werkzaam wil zijn, om de volken van het vasteland te beletten, hunne geschillen door oorlogen te beslechten. Met een andere bedoeling, b.v. als een demonstratie tegen Frankrijk, zou die alliantie met Engelands beginselen in strijd zijn. liet te Paiijs, onder presidium van den hertog van Padua, gevormde comité wordt beschouwd als een in stemmen met den brief van den heer Rouher. Door al die demonstration lijdt het Kabinet en is de meerdeiheid er op bedachtgeworden er zich mede bezig te houden, Sommigen hunner willen hierop antwoorden dooi' een vice-president- schap over de republiek, ten gunste vau Aurnale, in het leven te roepen. Anderen zouden weder meer met een toe nadering tot het linker-centrum ophebben, doch daar deze toenadering slechts op het terrein van de definitieve vesti ging der republiek zou kunnen worden tol stand gebracht, zou het een noch het ander tot stand kunnen komen. Het eeuigste middel zou misschien zijn een ontbinding der tegenwoordige meerderheid. Ter gelegenheid van half-vasten zal door den heer Debrousse, groot financier en directeur van een dor Paiij- sche bladen, de Tresse, in het Paleis l'Industrie een groot feest worden aangeboden aan maarschalk Mac Mahon, President der Republiek. Niet minder dan 40,000 per sonen zullen tot dat feest worden uitgenoodigd, dat be rekend wordt op de kosten van 600,000 francs. De heer Debrousse heeft voor dit feest een millioen beschikbaar gesteld. De orchesteu der verschillende opera's en die der voornaamste Parijsche theaters, alsmede de muziekkorp sen der verschillende regimenten, de koren van het con servatoire, zullen door hun concours dit feest opluisteren. De behangsels en versieringen zullen uit de magazijnen van den Staat ve. strekt worden. De Presidente Mac Mahon zal voor een 150tal der eerste staatsdames hebben te zorgen, die na afloop van net con cert een collecte voox* de armen zuilen houden. Bataljons van werklieden zijn reeds bezig met de toebe reidselen tot dat gioote feest. Om zich een klein begrip van de uitgebreidheid er van te vormen, bedenke men slechts dat de danszaal alleen een oppervlakte van '14,000 vierk. meters zal hebben. De rechtbank der Seine heeft een echtscheiding uit gesproken tegen een huwehjkspaar, waarvan de vrouw 77 en de man nog twee jaar ouder is. De Kroonpiius Frederik "Wilhelm vau Pruisen, die grootmeester van de Landsloge der vrijmetselaars te Berlijn is, heeft die betrekking thans neergelegd. De aanleiding tot dat bedanken is de meerdere tijd, dien Z. KII. sedert de ziekte van Keizer Wilhelm aan de leiding der staats zaken moet wyden. Vermoedelijk zal de Kioonprins in die hooge betrekking door den kamerheer von Dachröden worden opgevolgd. Ruim 30 jaren geleden waren er in Duitschland nog geen fabiieken voor locomotieven en spoorwegrijtuigen. Nu levert dat land jaarlijks minstens 1000 locomotieven en 30,000 spoorwegrijtuigen, een waarde vertegenwoor digende van ruim 54 millioen gulden. Mej. D., een jonge wees, woonde alleen in een vrij groot huis, in de gemeente Buvrinnes. Z'y was bij al haar beleenden geacht en bemind en zou oulangs in het huwelijk treden met een jongeling van Anderlues. Tweo dagen te voren ging zij haar meter bezoeken, die een andere ge meente bewoonde, ten einde deze op haar bruiloft te noodigen. Men had elkander zooveel bijzond irheden te ver tellen, dat de nacht mej. D. verraste en zij genoodzaakt was dien bij haar meter door te brengen. Dezegelegeuheidmaakten dievenziel» ten nutte, om in het huis der verloofde te dringen eu alles mede te nemen wat zij vonden, lot zelfs haar bruidskostuum. Menoordeele over de teleurstelling, toen men den volgenden dag den gepleegden diefstal bemerkte; doch mejuffrouw D. gaf den moed niet ophaar naaister werd per telegraaf van het gebeurde verwittigd, en eenigo uren daarna was ern nieuw kostuum gereed, en de bruiloft had op den bepaalden dag en met de gewone plechtigheid plaats. Al de genoodigden waren tegenwoordig, en men vermaakte zich even alsof er niets gebeurd was. De Keizer van Brazilië wordt gerechtelijk vervolgd, en wel door den eigenaar van het Grand HStel du Louvre te Parjjs. In dat hótel heeft de Keizer gelogeeul, en van den hotelhouder ontving hij een rekening van zulk een schrikbarend hoog bedrag, dat Z. M. dom Pedro II weigert tc betalen. De sclmldeischer beweert zijn goed recht en heeft den schuldenaar voor de rechtbank gedagvaard. De Keizer wacht geduldig den afloop van het proces af, en heeft verklaard, dat de som, waarmede de rechtbank naar billykheid het bedrag der rekening zal verminderen, door hem aan de amen geschonken zal zjjrs. SCHIEDAM, 20 Februari 1874. Aanstaanden Zondag zal de heer II. "VV. Crcutzberg, beroepen predikant bij de AJsiv. gemeente alhier, in den morgengodsdienstoefening bevestigd worden door zijn broeder, den heer L. II. F. Creutzberg, predikant te Zeist, en hij zijn inti eerede houden des avonds ten half zes ure, in de Groote Kerk. Wordt er in velschillende dagbladen melding gemaakt van een meer dan gewone feestviering van 'sKonings ver jaardag in vele gemeenten van ons land, ook Schiedams ingezetenen hebben blijk gegeven dien dag met sympathie te hebben gevierd. Reeds hebben wij melding gemaakt dat men schier algemeen de nationale of Oianjevlag had uit gestoken, als bewijs van belangstelling, wij kunnen daarbij voegen, dat de geest van oud en jong den geheelen dag bij zonder opgewekt, maar tevens prettig was, en tot in den laten avond voortduurde. Het Scherpschuttersliorps gaf zijn gewone jaarlyksche huishoudelijke soirée, die ook ditmaal met de tegenwoor digheid van deu Burgemeester werd vereerd, en door een talrijk opgekomen pubiek werd bezocht, een soirée ecliter, die in den aamang wel een soirée met hindernissen kon genoemd worden, doch, die door de doeltreffende maat regelen van den Kommaudant in een alleraangenaamste samenkomst eindigde. Al spoedig toch bleek het, dat het niet mogelijk was het vastgestelde programma der muziek en van den zang ten uitvoer te brengen, daar onderscheiden leden, die daaraan zouden deelnemen, verhinderd waren te komen. Dit werd echter op een schoone wijze vergoed, door een grand duo brillatit, voor viool cn pianouit de Tannhauser van Wagaer, en een potpourri mede voor viool en piano, van Gounod, uitgevoerd door de jongeheeren J. D. Kimmijser en A. Mendel, welke uitvoeringen den levendigsten bijval en met recht ten deel vielen. De muziek van het korps, dat blijken gaf van goede vorderingen, verlevendigde het genoegen van deu avond niet weinig. Ten einde het genot van den avond voor liet publiek zooveel mogelijk te verhoogen, werden er nog, nadat er blijken van bedievenheid in de scherm- en batonneerkunst waren gegeven, een paar tooneelslukjes ten beste gegeven door leden van het tooneelgezelschap «Otliello", waarvan er ook leden van het korps waren. Die stukjes a ïimpr ovists opgevoerd, werden vlug en flink uitgevoerd en verwierven de toejuiching van iedereen. De zaal was eenvoudig doch net gedecoreerd, waaronder de -ig van Atsjin was op te merken. Dat een heildronk op den Koning niet vergeten werd, zullen wij wel niet behoeven te vermelden, evenmin als dat de vaderlandsehe liederen met geestdrift en staande ge zongen werden. In het gebouw Paulus gaf het Harmonie-gezelschap Apollo een uitvoering, onder directie vau den heer F. Denzlcr, vau Rotterdam, waarvan het welgekozen pro gramma op uitstekende wijze werd ten gehoore gebracht ook daar heersclite gulle vroolijkheid en werd de avond met genoegen doorgebracht. Ook deze zaal was eenvoudig en net gedecoreerd, waarbij de geschilderde buste vau onzen Koning, en fresco, bijzon- dor de aandacht trok. Uit 'silage wordt ons bericht, dat, naar aanleiding der geruchten, vrij algemeen door de stad vei spreid, de Koning ernstig ongesteld zou zijn, men kan verzekeien dat, hoewel Z. M. Woensdag avond door een plotselinge ongesteldheid werd overvallen, deze gelukkig weldra bleek niet van dien aard te zijn, om de receptie en het diner ten hove gisteren geen voortgang te doen hebben. De Minister van Financiën heeft als bijlagen van de door hem ingezonden nota van beantwoording op de munt wet, aan do Tweede Kamer der Staten-Generaal doen geworden a. Een slaat van het bedrag dat in elk der jaren'1840 tot en met 1873 aan standpenningen en zilveren pasmunt aan 's rijks mant is afgeleverd, respectievelijk een totale waarde aanwijzende van f429,240,938.50 en f7,706,187.40; b. een beiekenmg van het bedrag dat aan standpen ningen en zilveren pasmunt vermoedelijk ter inwisseling zal worden aaugeboden; c. een staat aantoonendo den gemiddelden stand van den wissel op Engeland van '1840 tot en met 1873 d. een wckelijksche opgaaf van den wisselkoers van Amsteidam op Londen en van den prijs van het ziher per «ounccstaudard" volgens the Economist sedert 1 Januari 11. totnutoe. Den 30 December is hetEngelsche oorlogsschip de Thalia op de reedo van Atsjin verschenen, om een brief van II. M. de Koningin aan den Sultan over te brengen, waarin deze wordt aangespoord zich te onderwerpen aan liet Ne- derlaudsche gezag. Omtrent do vraag, wat ten opzichte van Atsjin door ons "gedaan moet worden, als wij de zegepraal behaald AKVEBTEHÏXENl Prijs: van 1 tot 10 gevone rogels f i 00; iedere regel meer 0.10) Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. hebben, in verband met de verzekering des Ministers, dat de Regeering er niet aan denkt, Atsjin onder ons reeht- streeksch bestuur te brengen, schrijft het Algem. DaglL van Nederl. Indie o. a. het volgende: «Atsjin onder ons rechtstreeksch bestuur te brengen, schrijft de Minister, daar aan wordt door de Regeering niej; gedacht. DochjJenkt zij er aan, dat een Regeering bovenal moet kunnen regèéren, en dat, wanneer zij den Sultan van Atsjin het recht van zelfbestuur laat, niet zij regeeert maar hij Kan een Re geering volstaan met te verklaren, dat zij ergens niet aan denkt? Is het niet veeleer de vraag, waaraan zij behoorde te denken? Den Sultan van Atsjin het recht van zelfbe stuur te laten hebben wij daarom vijftig jaren lang Engelands drilstok gekust? Zijn wij daarom, in April '1873, met het merk vau dien vorst op de wang huiswaarts ge keerd? Inderdaad, het kan den Minister geen ernst zijn met die verklaring. Zij is de boutade van een debater, niet het laatste woord van een dienaar der kroon, verant woordelijk voor de eer der natie. De tijd zal andere en betere dingen loeren I" Een officier bij het Indisch leger schreef aan zijn be trekkingen een brief uit het bivouac Penajong, dd. 13 Jan. 1874, waarvan aau de Arnh. Ot. welwillend een uittreksel wordt gezonden. «Mijn laatste brief was van 27 December. Het voornaam ste na dien tijd was de aanval op de missigit. Den 6 Jan,, des morgens ten vijf ure, werden wij met vlotten en sloepen de rivier overgezet, om zeven ure was de 2de brigade aan den linkeroever vereenigd; ons bataljon (het 3de) was voorop. Wij marcheerden ruim een kwartier met de nood'ige voorzichtigheid voorwaarts, toen wij in een zeer bedekt terrein kwamen, waar wij geen tien passen vooruit konden zien. Nog uiet lang waren wij voorwaarts gerukt, of eensklaps werden wij door een hevig geweervuur over stelpt, zonder dat wij iets zagen; evenwel rukten wij steeds voorwaarts, om op een open terrein te komen. Spoedig hadden wij den boschrand bereikt en zagen toen, omstreeks 50 pnssen voor ons, een groote aarden versterking, waarop wij onmiddelly k ons vuur richtten. Weldra waren er geen handen genoeg om onze gekwetsten te helpen. Wij lieten hen maar door onze gelederen naar achteren kruipen, en die dat niet konden, bleven maar liggen, tot dat er hulp voor hen kwam opdagen. Wij zullen daar ongeveer tien minuten hebben gestaan zonder den vijand te kunnen dwingen de versterking te verlaten, terwijl inmiddels onze gelederen hoe langer zoo meer gedund werden. Daarom werd het signaal van stor men geblazen, waarop onze soldaten, zonder aarzelen en met een daverend hoera, den looppas aannamen en op de versterking instormden. De vijand nam daarop ijlings de vlucht, en niet zoodra was het verband onzer troepen her steld, of wij rukten weer verder op, kwamen spoedig voor den muur der missigit en vonden deze verlaten. Ons bataljon en het rechter-half 14de bataljon werden bestemd om de missigit te bezetten, terwijl de overige troe pen naar hun bivouac terugkeerden. Yier dagen zijn wy daar gebleven, niet uit de kleeren geweest en hebben bijna geen oog dicht gedaan, daar wij, vooral de twee eerste da gen, bijna zonder ophouden werden beschoten. Ik ben nog steeds friscli en gezond. De cholera heeft ons verlaten en is, volgens onze spionnen, naar den vijand over gegaan doch welke verliezen de vijand ook lijdt, steeds houdt hij moedig stand en gaan wij slechts voet voor voet vooruit; de algemeene opiuie is dan ook, dat, al worden wy bezitters van den kraton, de vijaud nog van geen vrede zal willen wetenzoodat het eind van den oorlog nog niet is te voorzien." Van algemeene bekendheid is bij het meer ontwik keld publiek reeds de Bijbel voor Jongelieden, door de heeren Oort en Ilooykaas, onder medewerking en toezicht van prof. Kuenen, door welke uitgave de boekhandelaar Behrns te Ilarlingen in een dringende behoefte voorzag voor het liberaal denkend godsdienstig publiek van Neder land. Door zijn innerlijke waarde wordt dit werk hoe lan ger zoo meer lectuur in de meer beschaafde kringen. Toch bleef er nog altoos een leemte bestaan: men had totnogtoe geen geschikte handleiding voor Tcinderen bij de lezing des bij beis. In die behoefte zal, naar wij vernemen, ook door den uitgever van den Bijbel voor Jongelieden worden voorzien dqor do uitgave van een uittreksel, waar van de bewerking is opgedragen aan den heer B. ter Ilaar Bz. van Nijmegen, zeker zeer bevoegd om voor een inkleeding te zorgen, welke door duidelijkheid en aange nomen toon aantrekt. De auteurs van het groote werk zul len hun zorgvol toezicht ook over deze goedkoope en meer beknopte bewerking laten gaan. Ongetwijfeld zal deze nieuwe uitgave zeer welkom zijn bij alle voorstanders der moderne richting op godsdienstig gebied en kan zij by huiselijk gebruik en voor catechisatiën, alsmede voor zon dagsscholen, uitstekende diensten bewy zen Vad.) Ter beiu'ze te Amsterdam heeft Dinsdagnamiddag het dringen in den effectenhoek een schromelyk ongeluk ten ge volgé geh ad, De groep handelaars in Oost- Hongaren maakte een zeilènde beweging,"waardoor een commis- .sionair, W- COURANT. if> r i"

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1