A0. 1874. M 3337. Vrijdagf 6 Maart. BUITENLANDSSHE BERICHTEN. BlWËNUNDSCHE BEMHtEN7" BI COURANT. AB ONNEMENT Abonnementsprijsper Drie M.nmlcn Franco per Post, door het gehceln Uyk f 1.85 (Brieven Franco.) De Daily Telegraph meldt, dat de advocaat Kencaly zicli in zake Tichborne in cassatie zal voorzien legen het vonnis van het hof de Queen's Bench. Bovendien zou ge melde advocaat zich tot het huis der lords wenden,'om de nietigverklaring vanhef g&heele "proces te verkrijgen, en wel op grond dat een jury uit Middlesex niet bevoegd was om oordeel over een misdaad te vellen, die in de City van Londen gepleegd is. Eenschatrijk zadelmaker te Londen had een dochter van merkwaardige, zeldzame schoonheid. Hij liet haar een kolossaal vermogen na, maar verbond bij testament aan die erfenis de voorwaarde dat zijn dochter met een zadelmaker moest huwen, of van de erfenis afzien. De hertog van Halifax, getroffen door de buitengewone schoon heid van het meisje, nam de vooi waarden aan Zeven jaar was hij bij een zadelmaker leerling en werkzaam, zoo lat hij voor don bekwaamstee in het vak niet behoefde te wijken hij werd toen overeenkomstig de regelen en hot gebruik in het gilde als meester opgenomen, en huwde de rijke erfdochter. In de zitting der Fransche Nationale vergadering, van 3 dezer, heeft de afgevaardigde Léon-Say zijn amen dement ontwikkeld, waarbij hij de vei hoogiug van de be lasting op den alcohol wil vinden door de verdubbeling vau het i echt op het vervoeren van wijnen. De Dien Public, hot orgaan van den heer Thiers, be vat de volgeude beschouwingen over den tegen woord igen toestand in Frankrijk: i>IIet ongeluk, dat in dit jaar de arbeidersklassen trof, is een gevolg van een totaal gebrek aan vertrouwen, welk gebrek uit de besluiteloosheid onzer staatslieden in regecringspolitiek ontstaat. Men verbeeldt zich, dat men, oin loyaal" te handelen, de partijen niet van haar hoop moet boroovon. Men voerde een sooi t van interims-regeeriug in, die aan alle woelingen vrije speel ruimte laat, roet dén woord, men maakt uit Frankrijk een Staat, die op den een of anderen dag het voorwerp van een coup of de schouwplaats eoner revolutie kan worden. Zoo beschermt men niet de ontwikkeling der algemoene belan gen en bevordert men niet de vermeerdering van het kapitaal. Zoo lang deze toestand der dingen voortduurt, zul leu do kapitalistet hun geld niet voorschieten en zullen de arbeiders zonder werk blijvenIn zoodanigen toestaud bevinden wij ons. Zoo ver heeft ons de intrigues-sineedende en weifelende politiek gevoerd, welke men niet wil laten varen, schoon die het ergst vau alles is. Het is waar, men zal voortaau slechts naar vaste vormen sprekenWat beteekenen voor ons echter vormen Wij hebben hande lingen uoodig. Door handelingen, d. i. door een sterke Regeering, die met der daad toont, wat zij is, zal men ver trouwen beginnen te scheppen, en van dezen dag af zal men niet meer zoo vele matrassen naar de bank van leeniug zien brengen. De Oorr. Havas bericht: liet schijnt, dat wij liet mistige Londen aan zelfmoorden overvleugelen zullen, lieden (26 Febr.) hadden te Parijs een aantal zelfmoorden plaats. Vijf vrouwen, ouder wolke een 82jarige, wierpen zich het venster uit. Van de andere zelfmoorden door op hanging, verstikking door kolendamp, in het water sprin gen enz. willen wij, om niet te uitvoerig te worden, geen gewag maken. De meeste dezer ongelukken zijn een gevolg van diepe ellende, schoon zoowel de publieke als private weldadigheid alles doet, om deu-hongerhjdenden ter hulpe te komen. De aanzienlijke restauraties hebben de lofieiijke gewoonte ingevoerd, om iedereu ochtend vau af 7 uur de overblijfselen van dea vorigeu dag aan de nooddruftigen om niet te geven. In de gaarkeukens gaat het even leven dig toe. Zeer fatsoenlijk gekleede heoreu, onder deze zélfs met ridderorden, zien zich helaas gedwongen, huane spijzen in deze inrichtiugen te gebruiken. Een groot aantal winke liers deelen brood, anderen aardappelen uit, en weer anderen verlengen gratis de pandbriefjes.Door honger en ontberingen van allerlei aard worden vele lieden ziek en zijn de hospitalen gevuld. Nog lieden ochtend kwam een lieele troep ingevallen gezichten in het hospitaal der Pitié, om opgenomen te worden, en toch zag prof. Lorain, een der edelste mcnschenvrienden, die het menschelijk lijden dagelijks in ziju naakte gestalte aanschouwt, zich genood zaakt, al deze ongelukkigen af te wij ren. En ditallesin '1874 Ook te Marseille gaat het mot de zaken" zeer treurig. Gedurende 't vorige jaar zijn er niet minder dan twee honderd acht en vijftig bankroeten gemaakt. Te Parijs werd onlangs op de kunstveiling van Blin een schilderstuk van Adriaan van Ostade voor 79,800 fr. verkocht aan prins Paul Demidofl'. Uit Duisburg wordt aan de KölniscJie Zeitung ge- sehieven, dat men zich te Keulen vroolijk heeft gemaakt over alles wat geschreven is rnet betrekking tot een nieuwe door een Belg uitgevonden brandstof, bestaande uit steen kolen met aarde en een oplossiug van soda vermengd. De ontdekking zou naar ontstanu daaraan te danken hebben, dat een Belg, die weinig Duitsch verstaat, in Keulen zag hoe men steenkolen met aarde en water vermengde, tot ballen kneedde en dan 'in kachels verbiaiulde. Aan een of anderen arbeider vroeg hij swat mengl gij daar door die kolen?" De arbeider antwoordde: Leim, nl. klei. Nu vroeg do Belg welk vocht hij over het mengsel wierp, en het antwoord was sodewasser, de volksuitdrukking voor gootwater. Zeer tevreden; met deze wetenschap teekunde de Bejg het ge b o ovdftOfl* ging~ het. met behulp van een woordenboek vei talen, en kwam zoo tot een mengsel van steenkolen, aarde en sodawater. Het schijnt echter vol gens den berichtgever dat lint Keulsche gootwater beter is dan het sodawater. De dagbladen van Weeuen verhalen een feit waarin de electi ieiteit een voorname rol speelde. Een ingenieur, die aau de diieetie van een Oostenryksclien spoorweg ver bonden was, bespeurde sedert cenigon tijd dat er uit zijn lessenaar geldsommen verdwenen, zonder dat de dief kon betiapt worden. Hij lcwarn op het denkbeeld om den dief op een geheel nieuwe manier te vangen. Zonder iemand daar iets van te zeggen bracht hij zijn lessenaar door een electrieken draad in verbinding niet een springbus, welke in de voorkamer geplaatst was. De elecrieke draad zelf werd in aanraking gesteld met een rolletje geld, zoodat bij de geringste aanraking of de wrijving van dit metaal tegen den electrieken draad de springbus moest oulploileu. Toen op zekeren dag al deze voorzorgen genomen waren en het geld op een goed in het oog springende plaats gelegd was, vertrok de ingenieur en zoide dat hy een kleine reis ging ondernemen. Weinige uren na zijn vertrek, bracht een lievige ontploffing schrik en ver warring onder aide bedienden van het bureel. In groote lmast liepen allen naar'tburecl van don iugeniour waar zij een expediteur nan- troffen, die, geheel verbluft door de ontploffing, voor den geopenden lessenaar stond en dus zichzelf verraadde als den op heeleidaad betrapten dief. In het Reuzengebergte (Bohernen) heeft een vreese- lijke sneeuwstorm gewoed, waardoor hel publiek verkeer geduieudo enkele dagen totaal gestremd werd. Van onder de sneeuwmassa's zijn reeds verscheiden lijken opgedolven. De ImaucicTo plannen vau den Ttaliaanschcn Minis ter Minghetti, die don Staal 40 inillioen fis. 'sjaars meer zullen moeten opleveren, zullen op het volgende neer komen: herziening van de personeele belasting, opleve rende 4 millioeu; herziening van de gemaalbolastiug, op leverende 3 miilioen; herziening en vorhoogiug van de zegel- registratierechten, opleverende 13 millioeu, waarvan te behalen door de bepaling, dat allo niet gezegelde en geregistreerde stukken nietig zijnbelasting op liet goede renvervoer met de spoorwegen, 3 millioeu; herziening der belasting op de bieren en het gedistilleerd, opleverende 2 millioeu; belasting op de chicoiei, geiaamd op 7i millioeu; invoering van liet tabaksmonopolie in Sicilië, opleverende 6 miilioen; opheffing van alle vrijdommen bij de brieveu- posterij, opleverende 2 miilioen; neiziening dor wetgeving op de maten en gewichten, opleverende 1, en invoering van een statistiek invoerrecht, gemamd op 2 millioeu Verder een belasting op de tiansactiën ter beurze, waarvan de op brengst op 3 miilioen geiaaind wordt. De bekende schrijver Max Schlesinger deelt het vol gende mede: In de dagbladen van Turin leest men nu en dan de volgende aankondiging. sLessen in het Duitsch, Eugelschen ilongaaisch tegen matigen prijs, gegeven door L. Kossauth, 164, Nieuwstraat." Hij, die deze advertentie plaatsen laat is niemand anders dan de beroemde Ilongaarsche dictator-. Hij is thans bijna vergeten, zelfs in zijn eigen land, onder het wicht zijner jaren gebukt en geeft les voor een franc per uur. Dit moge vernederend schijnen, hij echter is trotsch op zijne armoede. Hij verhaalt, dat tlrie jaren geleden zijn ilongaarsche vrienden hem een geschenk hadden aangeboden van 50 duizend francs, hetwelk hij geweigerd heeft. nNooit heeft mij dit berouwd, zegt hij, zelfs r.iet in de oogenblikken dat ik honger en dorst leed." Schlesinger was geen vreem deling voor den grijsaard, want hij had hom vroeger te Londen ontmoet, waar hij hem gegevens had verstrekt voor diens werk over Hongarije in 1849. »Toen ik in zijn kamertje kwam, verhaalt hij, herkende hij mij niet en ik was diep gclrollen door de armoede, die in deze kleine ruimte heerschtc. Hoe was ook zijn uiterlijk vei anderd, zijn haren waren grijs geworden, zijn wangen ingevallen en zijnoogdof; zijn voorheen zoo rechte gestalte was gebogen en met moeite slechts richtte hij zich op om mij we1 kom te ireeten. »Toen ik hem meegedeeld lmd wie ik was kwam er een glimlach op zijn gelaat. Thans herken ik u, zeide hij tegenwoordig komt men mij niet dikwijls opzoeken; ieder een vergeet mij Een ver.mi,/-, kelijke ramp heeft onlangs te Rome plaats gehad op ue werf van de werken der waterleiding, waar men bezig was met het veranderen der riolen, langs welke het water in de stad wordt geleid. Op den weg, die naar de nieuwe wijk leidt, tusschen het station en do iaden van Diocletianus, heeft men diep gegraven, om een Redding voor de riolen te maken. De ingenieurs bevonden echter, dat de werklieden, toen zij op zekere diepte waren ADVESTBHTIEM: Prijs: van 1 tol 10 gewone rogels f I 00; iedere regel meer ƒ0.101 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, üohelft van dcirprijs. gekomen boven een afgrond waren. Door middel van pei lingen kreeg men spoedig do zokei beid, dat mcu boven de gaanderijen eener oude porseleinmyn werkte. Men groef de gewelven dier gaanderijen door en was, toen minsteus 52 meter diep in dcu grond. Ten ll'/a ure, toen het werk volk den arbeid staakte, hoorde men een verschrikkelijk ge kraak de balken en planken, die do aardmassa van beide zijden ondersteunden, waren getvoken eu eeu instorting bad plaatsgehad. Do commissaris van politie, die aan het station was, en de luitenant-kolonel Rossi, die in de ka zerne de noodkreten had gehoord, begonnen onmiddellijk maatregelen tot redding to beramen. Vier werklieden, die op het oogenblik der ramp aau den arbeid waren, werden onder het puin bedolven. Kolonel Rossi liet dadelijk een aFdeoliug kanonniers en oen compagnie infanterie komen, die met schoppen on andere werktuigen de redding be gonnen. Men zag in de diepte een arm uit do aarde steken, en groef iu die nabijheid ounjiddellijk de aarde op, maar oen nieuwe instorting deed den arm weder in de aarde verdwijnen, en de mansehappcu, die zelf in levensgevaar begonnen te verkceren, kregen bevel zich te verwijderen. Don volgendon dag zijn twee lij keu uit den afgrond nanr boven gebracht. De smartelijke docli noodzakelijke maatregel, de door generaal Lorna be werkst-dligdc ontruiming vanTolosa, is op de meest gelukkige en spoedigste wijze volbracht. AI de inwoners dezei hoofdstad van Guipuzcoa, dio de wraak- ui toe fen iugen of de afpersingen der Carlisteu vreesden, zijn het garnizoen en de vrijwilligers gevolgd, om zich zoo gced on zoo kwaad mogelijk te San-Sebastiaau te gaan instal- lccren, dat het laatste toevluchtsoord, iu dit gedeelte van do Noord-Westelijke provinciën der liberalen is. De bevol king van Tolosa is dientengevolge vau 6000 tot op 2000 verminderd. SCHIEDAM, 5 Maart 1874 Iu de zitting der Tweede Kamer vau gisteren is het' nieuw benoemde lid Bichon var IJsselmonde toegelaten, beëodigd en heeft zitting genomen. Overgaande tot de benoeming van zeven leden der commissie betrekkelijk de enquête omtrent de koopvaardijvloot, zijn benoemd de heereu Messchort van Yollonhoven, Tak, Insinger, 's Jacob, Mirandolle, Mackay en van Houten. De Arnh. Ot. heeft drie artikelen geleverd: »de kwestie der outbiuding", naar aanleiding van een artikel in de Middelb. t., waarin deze beweert, dat de liberalen zich voor Kamer-ontbinding wachten moeten. De Arnh. Ct. komt tot de slotsom, dat het uitstellen der ontbinding slechts een rekken, een bestendiging is van een voor Iteneering en land valsche, demoraliseerende en op den duur toch onhoudbare positie. De Regeering zal langzamerhand en by gedeelten gesloopt worden; na nog een poos een kwijnend bestaan voortgesleept te hebben, zal zij eindelijk aan verval van krachten sterven, en opgevolgd worden door een andere Regeering, die zal moëten.bygin- nen met aan het land een andere Kamer te verzoeken, wier meerderheid homogeen is met de Regeering. Wat geeft ons dit anders dan verlenging van lijden? Dan een voor allo onderworpen van wetgeving ailerverderfelijkste open baring van gouvernementeele en parlementaire onmacht? Laat wat de Middelb. Ot- meent, maar de Arnh. Ct. niet toegeeft de uitslag der verkiezingen wezen een anti- libeiale Kamer en de optrediug van een anti-liberaal Kabinetis, zelfs dan, die uitslag het sneuvelen van het liberale Kabinet op het slagveld niet verkieslijk boven de langzame doodmarteling? Bij dc afJeeliug voor de tentoonstelling vau het Oostenrijksche Ministerie van handel en nijverheid komen dagelijks, zoowel uit het binuen- als buitenland, aanvragen in om de onderscheidingen die den bekroonden zijn toege- kend. Het Ministerie kan echter op deze aauviagennog geen bepaald antwoord geven, daar het aan tal medailles eu diploma's, hetwelk moet worden vervaardigd, zoo groot is, dat het onmogelijk zal wezen de verzending der prijzen- voor Juli a. s. to doen plaats hebbenvoor het buitenland zal die geschieden door tusschenkomst der tentoon stellingscommissie in ieder land. Te 's Ilage is in 't licht verschenen een anti-revo- lutionaiic catechismus, ook voorliet volk achter de kiezers. Schrijver is de heer I. Esser. tl. Naar wij vernemen, is aan den tegenwoordigen directeur der landsdrukkerijden heer C. W. Mieling, eervol ontslag verleend. Men brengt dit ontslag in verband met een reorganisatie der landsdrukkerij, waarover, gelijk men weet, dezer dagen een rapport door een commissie is uitgebracht en aan de Tweede Kamer medegedeeld. De Huagsche coi respondent vau de N. Middelb. Ot. meldt o. a.»In de zaak der firma Overklift en Co. zoude toestand van den boedel betrekkelijk nog meevallen en- zouden de crediteuren, zoo alle pvetentiën worden betaald, nog eeu kleine 40 pCt. van het hun toekomende ont vangen." M

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1