m Tersclijit flap®, iitpzonilerfl Binsflap. surrsiuwassHE berichten Prijzen der Efectea aan de Beurs te Amsterdam. Prijzen ter lieten aan te Besrs te Bottarfla. Hl A0. 1874: M 3841. Donderdagi 12 Maart. 1!'A BMENLANDSCHE BERICHTEN. s K'j!' - ojy.e 'V-« v •AA COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, por Dno Maandenf 1.85. Franco per Poildoor het gchoele Rijk2 50. (Brieven Franco.) ADVEBTENTIB]?: Prijs: van 1 tot-10 gewone regels ff.00; iedere regel meer (0.10) Voor don werkendqn stand enyopr weldadigheid, dg helft van den prijs. jam QBMBI 111 gaai a1 PI ivimi u mgMMawcnT'tA-Jpfitrwi In de zaak der betaling van de kosten van. bet proces van den gewezen maarschalk Bazaine is dezer dagen een schikking tot stand gekomen. Het gezamenlijke bedt ag der kosten beliep meer dan 100,000 fr.algemeene gerechts kosten 84,000 fr. en kosten van installatie in Trianon en te Compiègne 80,000 fr. liet Gouvernement is echter van oordeel geweest, dat de billijkheid oïschte, dat slechts een gedeelte dier kosten door don vei oordeelde gedragen werd. Zijn aandeel daarin is ten slotte op 23,000 fr. bepaald en dit bedrag is van zijnentwege in de eerste helft van Februari in de schatkist gestort. In het Journal des Dêbats wordt weder melding ge maakt van eeu welgeslaagd geval van transfusie van bloed, bij een jonge vrouw van 21 jaar, die in zulk eon staat van uitputting verkeerde, dat zij bijna een lijk scheen.. Kenige uren na de opeiatie was reeds toeneming van levenski acht merkbaar en geheel hei stel is gevolgd. Bij de Luxembuigsche Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende lot ïegcling van don arbeid van kinderen in fabrieken enz. liet is geheel geschoeid op de leest van de Duitsche wetgeving op dat punt, welke veel meer bescherming verleent aan het kind, dat in fabrieken enz. arbeidt, dan de Fianschc of Belgische wet. In de zitting van het Lagerhuis van den Oostenrijk- scheu Rijksraad van Maandag heeft de Minister van Eere- dienst het aanhangige confessioneeie ontwerp verdedigd. Hij noemde deze wet het icsultaat eeucr kalme, onbevoor oordeelde behandeling der zaak, waai bij het de Regeering niet te doen is om over de Katholieke kerk te heci scheu, maar te zorgen dat er van den godsdienst geen misbruik wordt gemaakt ten nadeele van den Staat. De Regeering mag niet toelaten dat bedienaars van den godsdienst fuu- geeren als lasthebbers eener voor den Staat gevaailijke oppositie. Zij zoekt geen strijd tegen de Kerk, maar wil alleen regeling der rechtsbetrekkingen tusschen Kerk en Staat. De. Keik kan vrij haie heilige roeping volgen, maar zij mag geen inbreuk maken op het onaantastbaar staats recht. De Minister-President verklaarde van zijn kant, dat de Regeering tegenover de bedreigingen der oppositie de uitvoering dezer zal weten te haudhavcn. De herhaalde daverende toejuichingen, waarmede de woorden der beide regeeringsleden werden ontvangen, deden reeds den afloop der stemming, die alsnu plaats had, voorzien. 7001' liet ontwerp verklaarden zich 224 leden, terwijl 71 leden tegen stemden. Volgens berichten uit Pest hadden aldaar jl. Zondag in de voorstad Neu-Pesth, oproerige tooneelen plaats, bij gelegenheid van de begrafenis van een slager, die zich in de gevangenis vau kant had gemaakt, volgens geruchten, daartoe geprovocceid door mishandelingen der politie Hetgopeupol, meest bestaande uit lieden zonder vverk, was daardoor zoo opgewonden, dat het voor het ïaadhuis samenschoolde en dit in brand stak. Do aangerukte bt and- weer werd met steenen begroet. Do openbare macht was verplicht van de vuurwapenen gebruik te maken. Er zijn vier doodeu gevallen en verscheiden personen ernstig ge wond. Eerst te middernacht gelukte het den brand te blusscheu. In de Zaterdag gehouden zitting van het Italiaansche Parlement zijn de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp nopens de versterkingen afgeloopen en heeft de Kamer met bijna eenparige stemmen de volgende motie van orde aangenomen, die ook door de Regeering aange nomen was: »de Kamer, gehoord de inlichtingen van den Minister van Oorlog, keurt de door dezen Minister gegeven richting aan do militaire administratie goed, en gaat over tot de behandeling artikclsgewijze." De Minister had. voor (ion aanvang der discussiën ver klaard, dat er geen politieke kwestie in lag, maar dat hij alle opschortende motion van zich zou werpen, aangezien de oplossing van de kwestie der versterkingen tot zelfs voor de financiën nuttig was. Sadyk-pacha, de Tui ksche Minister van Financiën, die met een zending naar de Europeesche hoofdsteden belast is, om te zien geld te krijgen, heeft te Parijs het zelfde antwoord als-elders ontvangen, dat er zonder invoe ring eener degelijke contróle op het financieel beheer van Turkije aan geen ondersteuning van de Europeesche geld markt valt te denken. SCHIEDAM, -U Maart 1874. Nu de naaste familie met het treurig bericht is be kend gemaakt, kan worden medegedeeld, dat, blijkens he> telegram van den luitenant-generaal van Swieteu van 5 dezer, aan de bekomen verwonding overleden is de 1ste luitenant der cavalerie W. O. Tijl. Hij weid gewond by dcu aanval en de inneming op 15 Febiuari, van de verster- kingen vau Ketapau Doewa. 1 raai van Swieten belast met het overbrengen der brieven aan den Sultan van Atsjiu, en die door de Atsjince/.en is verinoord, wordt nader medegedeeld dat hij een meer dan 70jarig grijsaard wa«, mas ngabehi Soemo Widikdjo ge naamd. De drie veldtochten naar Bali werden door hem in een nagenoeg gelijke positie mede gemaakt, en daaibij be wees hij zulke goede diensten, dat bij besluit van den 15 Februari 185U hem de bronzen medaille voor moed en trouw werd toegekend. In I860 vergezelde hij de 2de expeditie tegen Boni, als hoofd der koelies uit de residentie Soeiabaya, en oogstte toen weder de tevredenheid zijner chefs en van de Regeering in, welke laatste hem ter be- looning een geschenk toekende. Nauwelijks was hem bekend dat zijn oude chef, de luit.-geneiaal J. van Ssvi ten, de 2de expeditie naar Atsjiu zoude aanvoeren, of hij stelde zich weder beschikbaar en van zijn aaubo.1 werd gaaine gebruik gemaakt. Ho h'evue de Droit international, le Geutuitkomemlo, geeft in haar vorig nommer de vertaling van de brieven van den luitenanl-geneiaal van Swieten, bij (leu aanvang vau de expeditie tegen Atsjin, waai in de striktste naleving van dc rechten van den oorlog van Nedeil zijde worden aangekondigd. Gemelde Iècvue, den geest van niensch- lievcndheicl waardceiende, die hier ook bij het uiteiste van den krijg gevolgd werd, zegt dat die verkondiging in Atsjiu van do rechten onder beschaafde volken gebruikelijk slot de grootste eer verstrekt aan liet Nederl. leger en zijn beroemden opperbevelhebber." In de Kerhel. CA deelt de secretaris der Algemeene Synode o a. het volgende mede omtrent de werkzaamheden der Synode. De Synode is niet getreden in het voorstel der commissie vau advies om een afzonderlijk gioot lichaam, uitsluitend met de hoogste wetgevende macht bekleed, onder den naam van Algemeene Synode, in het leven te roepen, uocli ook in de afzonderlijke voorstellen der-eerste en dorde sectien der commissie, op de kerkorgauisatie betrekking hebbende. De voorstellen der commissie tot verandering van het regle ment op de beuoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping der predikanten zijn echter door (le synode met enkele wijzigingen aangenomen, in verband met de bewer king der hoofdgedachte in het vooistel van de tweedesectie der commissie, waai toe met een meei derheid van 9 tegen 7 stemmen besloten is. De hoofdzaak der alzoo door haar ontvvoi pen reorganisatie der kerk is savneugevat in een verandering van ai t 23 van het algemeen reglement, naar welke dit artikel zal luiden: »IIet recht tot benoeming van ouderlingen en diakenen en tot beroeping van predikanten berust bij de gemeente. »Dit recht oefent de gemeente uit, met eerbiediging der rechten van derden en behoudens de uitzonderingen, in liet belaug van minderheden, wier godsdienstige richting van die der meerderheid verschilt, in de bijzoudeie reglementen te omschi'ijven, wat de benoeming van ouderlingen en diakeuen betreft rechtstreeks door hare stemgerechtigden, wat, de beroeping van piedikanten aangaat door haren kerkeraai!.'" Het letter- en taalkundig congres zal te Leiden ge houden worden op Maandag, Dinsdag en Woensdag 31 Augustus, '1 en 2 September e. k. in de sladszaal. Men meldt uit het Westlaud: Vrijdag der vorige week heeft de watcrmolcnaar K. v. II., te Wateringen, terwijl hij bezig was den molen te smeeren, zijn rechter hand zoodanig geklemd, dat die ïeeds des avonds tot aan den elleboog moest worden afgezet. Op denzelfden dag is het 12jat*igr zoutje van den tuinier J. v. d. K., te Poeldijk, op jammerlijke wijze verdronken in eensloot tusschen twee tuiuen, m de nabijheid van de ouder lijke woning. De lcnaap was bujlen weten zijner ouders, alleen met een schuitje gaan varen, is er waarschijnlijk af gevallen en heeft zoo den dood gevonden. Men meldt uit Groningen, dd. 7 Maart: Aangaande hoi vermoedelijk verongelukken van het te Pekeia te huis bohoorendegaljootsehip Maria Janlina, kapt. de Boer, van hier naar Gloucester bestemd, bericht kapt. Kladder, voerende het schip Uenclrika Uilleehiena, van hier te Swansea binnen, dat hij genoemd schip met de geheele bemanning heeft zien verongelukken, doch dat het hem vvegens liet noodweer onmogelijk geweest was hulp te verleenen. Een gehouden conferentie tusschen het gemeente bestuur en een commissie uit het korps officieren der dd. schutterij te Ilarlingen heeft er toegeleid, dat laatstge noemden, hun aanvraag om ontslag aan Z. M. den Koning wederom hebben ingetrokken. 'tSehijut gebleken te zijn, dat Buigemeester eu Wcthoudeis in dozen'niet anders konden hancleleu eu dat dc officieren nimmer hun ontslag zouden hebben aangevraagd, indien z\j door den koraman- aUont; van te voren volledig ingelicht waren geweest van „«tv, O O O alles, wat vooralgegaan was. De lieer van Hobokeu, Rijks-betaalmeester te Zwolle, bewoner van het geboortehuis van Thorbecke, die vroeger voorliet doen plaatsen-\an oen gedenksteen inden gevel van zijn huis dc voorwaarde stelde, dat de gemeente zich ig gebouw achter z'yn woning te doen verrijzen, is van dat plan teruggekomen en wil nu hebben dat de Thorbecke-commissle hem het recht verschafte, om in zijn buurmans welput een pomp te plaatsen. De gedenksteen van Thorbecke heeft hier'wel met hindernissen en conditiën te maken. Als eeu bijzonderheid kan van Groenlo gemeld wor den,_dat in de vorige week uit de stadsgracht een groots hoeveelheid visch is gevangen. Naar begrooting van des kundigen zou 'twel 600 kilo zijn, v.elke daarnaopden afslag aan den meestbiedende is verkocht. Op de eerste te Doesborgh gehouden voorjaars beesten- en vaikensmarkt werden aangevoerd nagenoeg 200 stuks vee. De besteedde prijzen waren voor éénwinter- malen van f70 tot f90. "Voor guste koeien van f120 tot flöO, en voor drachtige koeien van f150 tot f190. De handel was echter niet levendig daar de kooplieden, of schoon in gi'ooteu getale opgekomen, niet genegen waren om de hooge prijzen te besteden, welke door de aanvoerders geêischt werden. De betrekkelijk kleine aanvoer, en de daarmede in vet band staande geringe handel, kon worden toegeschreven aan het algemeen vetspreide valsche be richt, dat de invoer van vee uit onze streken in Pruisen verboden zou z'yn. Bij nader onderzoek is gebleken, dat hiervan niets waar is, en dat dit bericht z'yn ontstaan te dauken heeft aan de niet respectabele speculatie-geest van enkeleu, die mot hot verspreiden daarvan hun persoonlijk belaug beoogden. Naar aanleiding van een bericht, dezer dagen in ver schillende bladen opgenomen, over de aanhechting van Schokland aan den vasten wal, meldt de Sloomp. dat vol gens het hij de Regeering aanhangig on in het bericht be doeld plan van het droogmaken van het zuidelijke gedeelte der Zuiderzee de afsluitdijk ongeveer 3800 meter bezuiden Schokland blijft, om in oostelijke strekking op 1 kilometer bezuiden den kop van den linkerleidam van den Ketelmond aan de Overijselsclie kust bij de Haatlandersluis aan,te sluiten. Aanhechting van Schokland aan den vasten wal staat hoegenaamd geen verband tot het plan voor de droog making van een deel der Zuiderzee. Te Aalst had een vrouw, terwijl zij in het dorp een boodschap ging doen, haar vijfjarig zoontje alleen thuis ge laten. Toen zij daarin terugkeerde, vond zij den onge- lukkigen knaap het kind was doofstom zoo erbarme lijk met brandwonden overdekt, dat hij binnen twee uren aan de gevolgen er van overleed. pCt. Nedeiil. Werkelijke Schuld. 2% llanilcl-M lalscluppij Boxtel-Wesel4% Spanje, Dinucnlnndsche. 3 Dito, Uuitenlniulsche3 Portugal, 18157 3 Rusland, oude 5 Dito, (5de serie- 5 Dito, leening 1867 4 Spoorweg-Actiën 5 Poti TiDis Spoorw. 5 Moskow-Jer 5 Nieuwe Loten 1866 Oostei.ujk, Olil. konv, papier 5 i zilver 5 Italië, Ccrt. Inschnj». 6 Tuiikije, Binncnliindsclic 5 GRIEKENLAND, o til. 1825 5 Veiuemcdë Staten 1882 6 Mexico, oude3 Dita, nieuwe 3 Venezuela3 Nihjw Grenada Dito gest. uitgesteld 10 Maart. S9'/„ 15'/, 18 i£ «y. o 10! 80% 80% 239% 98% 270 81% 64% 39% 99% UfJ, 11% 16% Per Tolegr. 11 Maart 59 111% 18' 80% 240 270 64% 39% 15 7% 8% Pretnio Leening Rotterdam Nebeiil. Workolijko Schuld Spanje Obl. 3% nu Dito Binncnlandsclio Dito Buitcnlandsclie 1867 Portugal, 1867 Ruslamd oude, 1867 Spoorweg-Ar tien. Poti-Tiflis Spoorweg Jolcz Orel Spoorweg Nieuwe Loten 1864 Oostenrijk, 051. konv. papier. zilver Turkije, BinticnLunlsclie. Egipte .vV Veiieenigde Staten 1882 x - 1885 Nieuw Grenada dito gest. uitgesteld. Mexico 1851 1864 Roer» op Londen Parijs •'Antwerpen, pCt. 3 2% 2% ,3 3 3 5 4 5 5 Per Telegr. 11 Maart. 18% 44% 80»/,, 239% 61% 64% 39% 102% 11.89® 47.15 r46.90

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1