Ai»..-1874. M 33 Woensdag 18 Maart. A fk ondigi ng. YtmUjit flapljjls/ÉpiM Nap. li BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. i halen" was het te laat. Allen hadden opgehouden te leven. rf COURANT. •A B ONNBMBNT: Abonnementsprijs, per One Mannden Franco per Postdoor het geheeie Rijk f 1.85. 2 50. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien Art 6 der Wet van den 4 Juhj 1850 Staatsblad No. 37); Doen te welen. Dat naar aanleiding*- van Art. 10 der boven aangehaalde Wet de lijsten bevallende de personen die tot liet kiezen van Leden van do Tweede Kamer der Staten Generaal, van do Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, np den 14 Maart 1874 zijn vastgesteld, en to rekenen van hedengedurende veertien dagen, van des voormiddogs 9 tol des naniidlags half vier ure, op do Gemeente-Secretarie vooreen icdei ter inzage zullen worden ncdergelegd, en dat daarenboven een Exemplaar van die lijsten zal worden aangeplakt bmncn de Koopmans beurs, ten einde de desbevoegden in de gelegenheid le stellen Imnne bezwaren daartegen in te brengou, onder uifnoodigmg levens, om die bezwaren, vóór of op den 31 Maart aanstaande, bij verzockscbnft, op ongezcgeld papier, door do noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad in te dienen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat do aan den voet dezer gestelde namen, ingevolge Art 35 der gemelde Wet zijn geschrapt van de in het vorig jaar geslolen kiezerslijsten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 Maartl874 Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, A. VV. MULDER. NAMEN DER, VAN DE IN HET AFGELOOPEN JAAR GESLOTEN KIEZERSLIJSTEN, GESCHRAPTE KIEZERS. Voor zooveel betreft de Lijsten der Kiezers van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en der Provinciale Staten. Burg. (Johannes Martmus van der Bmjtcndofp (Willem Fredenk Bijlaadt (jan Cool (Simon Eeuwijk (Jan Eijdman. (Franciscus Hendricus Foppe. (Jacobus Gerardus Heederik. (Pietor Hooykaas. (Dr Izaak Huiswaard. (Bcrnardus Johannes Jacobson. (Gerhard Joan Jansen. (Henrlcus Clirisliaan Kersscn (Adrianus Kramers (Hermanns Theodoras Kroos. (Jan do Lijton. Antomus Carolus Most. (Arij van dor Nolet. (Johannes Cornells Florentius Romijn. (Gernt Slotemaker. (Willem Leonard Stolk. (Hermanus Timmerhaus. (Gerardus Ilcnricus Velden. (Willem van der Visser. (Basliaan Visser Johannes Hermanus VVitllf'ampf. (Bernard Anton'Joseph Wolf (Jan de Zeilstra Jan Voor zooveel betreft de Lijsten der Kiezers van Leden van den Gemeenteraad. Berg. (Gerrit van den Bossolaar. (Willem Cool. (Simon Dirkzwager. (Marinus Cornells Driessen. (Jacobus Dijkstal. (Mattlicus Eijdman (Franciscus Hendricus Eijk. (Lcendcrt van Eijk. (Basliaan van dor Foppe. (Jacobus Gerardus Groenewcg (Hermanus Held (Hendricus Martinus den Held. (Martmus den Hootjkaas (Dr. Izaak Houtman. (Jolian Hendrik Huiswaard (Bernardus Johannes Jacobson (Gerhard Joan Jansen. (Henricus Clirisliaan Jung. (Carel Hondrtk Kersscn. (Adrianus Klcijpool (Coenradus Kramers. (Hermanus Theodoras Kruirung. (Arnoldus Lansbergen. (Henricus Lelyvcld (Jacobus Lijten. (Antomus Carolus Meijer (üehdrik Most. (Arij van der Nolet. (Johannes Cornells Florentius Pcrquin. (Adrianus Pinster, (Jan Poot. (Plcun flombout. (Franciscus Jacobus Romijn. (Gorrit Ruscler. (Jan Hendrik Schipper. (Jan Schunlau. (Frcderik Simonis (Johannes Henricus Slotemaker. (Willem Leonard Stevens (Johannes Willebrordus Stevens. (Lambertus Timmermans. (Martinus Velden Pz. (Cornells van der Velden. (Willem van der Vissor Az. (Adrianus Visser. (Bastiaan Visser. (Johannes Hermanns Voorcn. (Bastiaan van Willcmse, (Henricus Wiltkampf. (Bernard Anton Joseph Wolf (Jan de Te Cambden-house zijn gisteren 6200 toegangkaar- ten alleen aan Franschen uitgegeven. De ex-Keizerlyke Prins heeft in zijn antwoord aan den hertog van Padua be dankt voor de trouwe herdenking aan de nagedachtenis van den Keizerhij constateerde dat, niettegenstaande het vertrouwen, dat door de loyauteit van Mac-Mahon inge boezemd werd, de openbare meening zich voor een be roep op het volk verklaart. Hij toonde zich bereid, de uit spraak van het land aan te nemen, lietzy de meerderheid der Regeering gunstig was, hetzij de naam van Napoleon voor de achtste maal nit de stembus des volks te voor schijn trad. "Volgens den 2?ays weigert PrinsNapoleon te voldoen aan de uitnoodiging om zich naar Ghislehurst te begeven. De scheuring tussehen hem en de Keizerin met den Keizer lijken Prins is alzoo een feit, De wisselagenten te Parys zijn insgelijks voornemens een feest aan Mac-Mahon aan te bieden, hetwelk dat wat door de Kamer van Koophandel gegeven werd verre moet overtreffen. Er gaan daartoe lijsten rond. De politie van Brussel heeft een dievenbende in hechtenis genomen, bestaande uit jongelieden, die meeren- deels tot deftige familiën der stad behooren en reeds ge- ruimen tijd den winkelstand dier stad schandelijk exploi teerden. Zij gaven in de winkels de namen op van voor name lieden, die zijden, fluweelen en andere stoffen ter in zage wenschten le hebben, en verzochten een bediende het stuk te brengen op een bepaald uur, waarop zy wisten, dat fédeheer des huizes afwezig waa "Waren de stoffen bezorgd, -w 'rai-'z.,- 'A'S->v- n-Vv (Brieven'- Franco.) dan ging een der oplichters een oogenblik later aanbellen en verzocht die terug, onder voorwendsel dat zy aan een verkeerd adres waren bezorgd. Dikwijls gelukte hen dit bedrog. De hoofdschuldigen zijn reeds gearresteerd, be nevens een vrouw die van hen het gestolene tegen geringen prijs koóht. De Nordd. Allg. Zeit. bevestigt het bericht, dat de wet op het verplicht burgerlijk huwelijk in Pruisen do ko ninklijke bekrachtiging erlangd heeft en binnen weinige dagen in den Staats-Anz. zal afgekondigd worden. Het officieus orgaan voegt er bij, dat de verordeningen tot uit- voeiing der wet, welke bij het Ministerie van Binnen- landsehe Zaken voorbereid worden, gelijktijdig met de wet in werking zullen komen. Het heeft zich nu officieel bevestigd, dat al de leden der commissie, welke door de Beiersche Regeering met het onderzoek der kwestie belast is, of de erkenning van bisschop Reinkens al dan niet met de Beiersche wet in strijd zou zijn, zich met de verklaring van prof. von Pozl vereenigd hebben, t. w. dat de wet, zooals zy thans luidt, geen vrijheid geeft, om aan mgr. Reinkens machtiging te verleenen lot het uitoefenen van bisschoppelijke functiën in Beieren. Men heeft dezer dagen te Cannstadt, bij hel uitgraven voor de fondamenten van een huis, op een diepte van 5 voet in den bodem een groot Romeinsch altaar gevonden, benevens een aauzienlijke hoeveelheid ossenbeenderen vazen en andere voorwerpen. In het daaraan belendende huis vond men, bij een uitgraving van den kelder, een volledige werkplaats van een Romeinschen bronswerker, met een voorraad geheel en gedeeltelijk afgewerkte lepels, messen, enz. Keizer Frans JozefheeftpertelegraafuitPesthaan denheer von Stremayr, Minister van Eeredienst, zijn goed keuring over diens op Maandag jl, in het Lagerhuis van den Ryksraad te Weenen gehouden redevoering, betreffende de confess'ioneele wetsontwerpen, te kennen gegeven. Een paar waggons, door toeval van een goederen trein op de lijn van Santander afgehaakt, zijn oorzaak ge weest dat een personentrein met troepen gederailleerd is gewordener kwamen 9 menschen bij om, terwijl er 24 ge wond werden. De Engelsche stoomboot Laeonia, die te AJexandrie 395 uit Mecca terugkeerende bedevaartgangers scheep ge nomen had, is den 13 dezer met slechts 278 van hen te Algiers aangekomen, daar 117 bedevaartgangers op den overtocht, gedurende een hevigen storm, door een stortzee overboord gespoeld zijn. SCHIEDAM, 17 Maart 1874. In een gisteren avond in Musis Sacrum alhier gehouden vergadering van de Vereeniging nAeschyius", werd aan de opgekomen gewone en buitengewone leden kennis gegeven, dat de inteekenlijst, die in de vorige week heeft gecircu leerd, f 275 had opgebt acht, welk bedrag zou worden aan gewend voor een uitvoering in de feestweek van Mei, en voor deelneming aan den Optocht, door de Feestcommissie te houden, waartoe zich zoowel gewone als buitengewone leden verbonden. Een commissie, tot regeling daarvan, werd benoemd, bestaande uit de heeren F. H, J. Sas, J. Roetman en M. van der Burg. De KerJe. CL deelt ia haar Zaterdag verschenen nommer mede, dat door het Prov, Kerkbestuur van N.- Holland emeritaat is verleend aan den heer A. Kuyper, theol. dr. en predikant bij de Ned. Herv. gem. te Amster dam, in te gaan 16 Maart. Blijkens een rapport van den luitenant-generaal J. van Swieten in de Java-Courant van 4 dezer, is het aan drie der vier volgelingen, die Mas Soemo Widikdjo verge zelden bij zijn zending tot overbrenging van een brief aan den Sultan vanAtsjm,gelukt aan de handen der Atsjineezen te ontkomen. Omtrent hun wedervaren wordt het vol gende medegedeeld. Het gevolg van Mas Soemo Widikdjo bestond uit den Maleyer Ma-Arsah van Serdang, de Javanen Mas-ICerta Soedira, Soero Melangi en den jeugdigen raden Tegoeh. Zij vertrokken den 23 December uit het bi vouak; nabij de missigit gekomen, werden zij aangehouden dooreen troep volk, dat, toen zij hun doel hadden bekend gemaakt, een der hoofden ging roepen. Weldra verschenen de pan- glima's der XXVI en der XXV Sagi's, benevens Toekoe Talang, die de brieven aannamen met de bewering, dat zij de radja's waren, Onder het omstaande volk gingen stem men op om de gezanten te vermoorden en dat advies werd sterk ondersteund door een kettingganger, een Ohinees en een Bataviaschen huisjongen, die van Poeloe-Nassi naar den vyand moet zijn ovevgeloopen. Aan Mas Soemo Widikdjo werd zijn zilveren sirihdoos ontnomen. Gelukkig,'kwam.er een hadji tussehen beide (waarschijnlijk Toekoe Radja Pakik), die zeide dat ten tijde van den vorigen Sultan nooit leed mocht worden gedaan aan een brenger van een brief. Zjj werden hierop terug- 1 v,vK'' ADVEETBHIEHi Prij's: van 1 lot 10 gewone regels ƒ100; iedere regel meer 'f 0.10, Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van don prijs. gezonden, zelfs was or een jong mensch, dien berichtgevers Toekoe Leman noemen, die aan Mas Soemo Widikdjo zijn gouden kaikdoos, als vergoeding voor de hem afgeno men zilveren sirihdoos. Zij hadden nog geen kwartier uurs den terugtocht aangenomen, toen Mas Soemo Widikdjo en de zijnen werden terug gehaald, van hunne wapens en kleinoodiën beroofd en gevankelijk opgebracht naar de kampong Batok (Langbattah), waar zy twee dagen ge vangen bleven in een soeran (langgar), die Toekoe Tangla tot zijn tijdelijk, verblijf scheen te hebben gekozen. In den laten avond van den 25 December werd Mas Soemo Widikdjo van daar weggehaaldbij die gelegenheid werden alle gevangenen gebonden, maar, uitgenomen Widikdjo, die zóó weggevoerd werd, werden allen'spoedig weder losgelaten. Toekoe Talang deelde hun mede, dat men tot den dood van Widikdjo besloten bad, omdat hij een voornaam persoon was. Widikdjo lachte toen onge- loovig, maar den anderen dag kreeg zijn gevolg de tijding, dat hij verdronken was. Raden Tegoe werd eenige dagen later naar Panglima Polim's verblijf overgebiacht, De drie anderen bleven bij Toekoe Talang, die hen als volgelingen gebruikte om zijn geweer en sirihdoos te dragen. Zij kregen weinig en slecht eten, maar hadden geen bepaalde mishandelingen te onder gaan alleen moesten zij van 's morgens tot 's namiddags in de zon zitten ten aansehouwe van het publiek. Den 11 Januari jl. werden ook zij gebonden, met de mededeeling, dat zij den volgenden dag zouden vermoord worden. Hunne wel geslaagde poging tot ontvluchting was daar van het gevolg. Mas Kerta Soedira beet zyne banden stuk, maakte toen da beide anderen los, en omstreeks 7 uur's avonds vluchtten zij in de rivier, die zij eerst den volgenden morgen om 5 uur nabij onze voorposten verlieten. Alleen Soera Melangi waagde zich een oogenblik aan wal, maar had het ongeluk in handen van eenige Atsjineezen te vallen, die hem weder naar dei ivier brachten en onder water hielden tot zij hem dood waanden. Zij gaven hem ten overvloede nog twee lanssteken in de borst, en legden hem vervolgens in een kuil, waarover een laag aarde werd vet spreid. Soera schijnt toen te zijn bijgekomen, verliet zijn graf, en haalde weldra zijne makkers in. Hij bereikte onze voorposten, waar hij uitgeput neerzeeg. Naar de hoofdambulance overgebracht, stierf hij des anderen daags aan zijn wonden. Volgens schrijven van kapt. H. Dienske, gezagvoerder der Kosmopoliet III, van de rede van Atsjin, dd. 17 Januari, had hij den 14 December de eerste gewonden aan boord gekregen, en wel twee Atsjineezen. De eerste was zwaar aan het hoofd gewond en stierf drie uren, nadat hij aan boord werd gebracht. De andere was aan het been gewond, maar had zich letterlyk dood laten hongeren. Hij wilde volstrekt niets gebruiken, zoodat hij den vijfden dag overleed. Al spoedig lag het schip met zieken en gewonden vol. Er is zooveel mogelijk gezorgd, dat er geen cholera- lijders aan boord van de Kosmopoliet kwamen. Deze werden eerst naar Poelo Nassy gebracht en later aan het strand van Atsjin. Het was echter zeer moeilijk, want iedereen kwam in aanraking met schepen, daar de cholera aan boord was; daarbij moest er alle dagen een boot met het scheepsvolk naar den wal om de zieken te halen en te brengen, zoodat er ook enkele gevallen op de Kosmopoliet zijn voorgekomen, waaronder twee der equipage. De eene herstelde, de andere overleed in zeer korten tijd op 26 De cember. Het was de lichtmatroos Carl Hansen. Den 17 Januari scheen de cholera geheel geweken, maar deden zich aan den wal veel koortsgevallen voor. Er lagen gestadig 100 gewonden, of zieken aan boord. Het gaat echter uitmuntend. Het weder is alle dagen mooi. Land en zeewind, friseh weder, dat zeer te stade komt. In de Haagsche kroniek van het Handelsblad wordt' gemeld, dat het anatomisch kabinet, door wijlen prof. Hen driks met groote geldelijke offers, zeldzame kennis bijeen verzameld en door zijn zoon nog vermeerderd, dezer dagen" bij publieke veiling is verkocht. Eenmaal had men daar voor een som van f30,000 geboden, ofschoon deskundigen beweerden, dat om de volledigheid der verzameling éen universiteit gerust een ton daarvoor had kunnen uitgeven. Dr. Hendriks sterft en het anatomisch kabinet wordt voor kwartjes en dubbeltjes aan onhebbel'y'ke uitdragers en beunhazen verkocht, zoodat het de gezamenlijke som op bracht van vijfhonderd gulden. Zaterdag namiddag begaf zich de knecht van den landbouwer D. te Maastricht in den overdekten Vergader- bak, waarin het vuilnis uit koe- en paardenstallen bijeen loopt. Nauwelijks bevond hij zich op do daarin geplaatste ladder of hij viel, door de opstijgende gassen bedwelmd, naar beneden. Zijn meester, do heer D., die hem ter hulp snelde, onderging hetzelfde lot, terwjjl een op het hulpge schrei toegeschoten brouwersknecht, die zich ingelyks in den put waagde mede een slachtoffer zijner mensehlievend- heid werd. Het mocht niet gelukken hen tijdig ter hulp te - komen. Toen men er eindelijk in slaagde hen boven te - a J - a- i s - j i

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1