"-• ■■-•£. '"'- V-• •t';'1; "'-Sf Donderdag 2 April. 1874. 4 3356. b, i' Om den Goeden Vrijdag, zal aan staanden Vrijdag-avond geen Courant worden uitgegeven. SIHHEHLAKDSCHE BERJCHTEW. SCHIEDAM, 1 April 1874. De Gemeenteraad heeft gisteren een openbare verga dering gehouden, die door al de leden werd bijgewoond. 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van Don derdag 26 Februari jl. werden gelezen en goedgekeurd. 2. ïs ingekomen een missive van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring van de besluiten tot verhuring van grond aan H. J. Plant 8c Co. en tot den openbaren verkoop van boomen. 3. Idem, houdende goedkeuring van het besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der be grooting voor 1873. 4 Idem, houdende goedkeuring van het besluit tot opheffing van de wekelijkscbe veemarkt. 5. Idem, houdende goedkeuring van het suppletoir kohier der Plaatselijke Directe Belasting voor 1873. Al deze missi ves worden voor kennisgeving aangenomen. 6. Missive van de Commissie van Fabricage tot wijziging van het raadsbesluit voor de bestrating van den Singel. Ter.inzage nedergelegd en de behandeling aangehouden. 7. Missive van de Commissie van Toezicht over de Bank van Leening met ontwerp-tarief voor de administratie kosten enz. Ter inzage en aangehouden. 8. Rapport van de Plaatselijke Schoolcommissie op het adres .van de onderwijzers-zangvereeniging, om gebruik van het schoollokaal. Ter inzage en aangehouden. 9. Missive van dezelfde Commissie, houdende de tijds bepaling voor het examen van de armen- en tusschen- scholen. Aangenomen voor kennisgeving. 10. Voordracht van den Schuttersraad tot af-en over schrijving op de begrooting der Schutterij voor 1873.-— Ter inzage en aangehouden. 11. Voordracht van het Burgerlijk Armbestuur tot het doen van een af- en overschrijving op de begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en Ziekenhuis voor 1873. Ter inzage en aangehouden. 12. Adres van N. van -der Sluijs, tot het bekomen van een gratificatie, als sluiswachter. Ter inzage en aange houden. 13. Adres van A. Houtman 8c Co., tot het bekomen van een gasleiding voor hare distilleerderij. Verzonden aan de Commissie voor de Stedelijke Gasfabriek, ten fine van beschikking. 14 Adres van S. B. Hartogh Heijs, om ontheffing van boete wegens te late levering van de ijzeren voetbrug. Verzonden 'aan de Commissie van Fabricage ten fine van bericht en raad. 4 15. Adres van Bussmann en Co., om ontheffing van de betaling der boete van de niet bebouwing van den grond ami de Westvest. Ter inzage en aangehouden. 16. Vaststelling van vijf ontwerp-besluiteu tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1873 en 1874 Aangenomen met algemeene stemmen. 17. Vaststelling van den gewijzigden legger der wegen en voetpaden. Aangenomen met algemeene stemmen. 18. Adres van P. Stolk, om wijziging van de koopsom van! den aan hem afgestanen grond. Het voorstel van Bur gemeester en "Wethouders, om op dit adres afwijzend te beschikken, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 19. Missive van den Commissaris des Konings en adres van 0. Kok, om verhooging van zijn jaarwedde als Com missaris van Politie. Het voorstel van Burgemeester en "Wethouders, om die jaarwedde met f500 te verhoogen, wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Voor de heerenJ, A. Nolet Wz., J. Lechner, Kerdel, Rjjnbende, J. F. Legner, .Vrijland, van der Schalk, Knappert en van der Drift. Tegen de heeren: Roelants, Melchers, Loncq, J. B, Nolet, Zoetmulder, L. W. Jansen en Ris. 20. Benoeming van een lid der Plaatselijke School commissie. Daartoe wordt benoemd de heer S. C, Knappert met 11 stemmen. Er worden 4 stemmen uitgebracht op den heer G. C. Beukers,en er, z\jn 2 blanco-biljetten. 21. He hulponderwijzer J. Beumer wordt bevorderd op een jaarwedde van f 500. 22. 'Tot hulponderwijzer wordt benoemd J. van Katwijk met 14 stemmen. Er wordt 1 stem uitgebracht op C. G. Wemmerslager. Er zijn 2 blanco-biljetten. 23. Aan,deiorde iff de herstemming'oVer.het voorstel der Commissie," betreffende het gedrukt verslag der Handelin gen van den Raad. Dat voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. (Brieven Franco.) Tegen de heeren: J. A. Nolet "Wz., Roelants, Kerdel RijnbendeZoetmulder, Vrijland, van der Schalk en Knappert. De Voorzitter verklaart daarop, dat hij dit besluit in strijd acht met de wet en hetalzoo niet ten uitvoer leggen zal, maar daarvan inheroep zal komen bij den Koning. 24 Hierop is aan de orde de herstemming over het voorstel betrekkelijk de Bank van Leening. Zooals men weet hadden in de vorige zitting de stemmen gestaakt over liet voorstel, strekkende tot opheffing van de Bank. Nu werden er langdurige beraadslagingen gehouden over de vraag of men tot een herstemming zou overgaau dan wel de zaak tot eeu volgende zitting aanhouden, ten einde in nadere overweging te nemen de stukken, die lieden van de Commissie van Toezicht over de Bank waren ingekomen. Bij deze discussion kwamen verschillende leden op de zaak zelve terug en bleek het, dat er groot verschil van gevoel bestond. Aan de eeue zijde beschouwde men de Bank van Leening als een nuttige, noodzakelijke inrichting, waar aan de minvermogende stand givote behoefte had. Aan den anderen kant werd de instelling als verderfelijk be schouwd, die nooit op den tegenwoordigen voet moest worden voortgezet en die in allen geval nooit onder het be heer van de stad moest staan. Ten slotte werd het voorstel, om de behandeling van deze zaak tot een volgende zitting aan te houden, verworpen met 0 tegen 7 stemmen. Foor de heerenJ. Lechner, Roelants, Kerdel, Rijnbende, Zoetmulder, van der Schalk en Knappert. Nu werd na eenige discussie het voorstel zelve in om- vrage gebracht en met 10 tegen 7 stemmen besloten tot de opheffing van de Bank van Leening op den tegen woordigen voet. Foor het behoud stemden de heeren: J. Lechner, Kerdel, Melchers, Zoetmulder, J, F. Legner, van der Schalk en van der Drift. Tegen het behoud stemden de heerenJ. A Nolet Wz., Roelants, Rijnbende, J. B. Nolet, Loncq, Vrijland, L. W. Jansen, Knappert, Ris en J. L. J.'Jansen. Toen dat besluit gevallen wasverklaarde de heer 3prej;en van wat ook wel aanspraak op eene restauratie heeft, J. Lechner, dat hij zich daartegen in beroep zou wenden jiej 1S ons gemeentehuis. Liever nog hielp ik een nieuw Stad- tot de Ilooge Regeering. Hierop ontstond een discussie over de vraag, wat er nu met de'Bank moest geschieden, waarop de heer L. W. Jansen het voorstel deed, dat de Bank uiterlijk tot 1 Sep tember aanstaande op den tegenwoordigen voet zou wor den voortgezet, terwijl vóór dien tijd de wijze van liquidatie dier inrichting zou worden vastgesteld. Dat voorstel werd aangenomen met '15 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren J. F. Legner en van der Schalk. 25. Adres van A. van der Most, om verhooging van jaar wedde. Ten gevolge van de zoo even omtrent de Bank genomen besluiten werd dit adres buiten verdere behande ling gelaten. 26. Voorstel van het raadslid J. Vrijland, tot verhuring van de Stadswaag, en adres van den heer J. D. Meijer c. s. tot herstel van de Stadswaag. Hierover werden breed voerige discussiën gehoudenwaarvan de slotsom was, dat het voorstel van den heer Vrijland met 9 tegen 7 stemmen werd verworpen, maar dat op het adres van den heer Meyer c. s. met 10 tegen 6 stemmen werd besloten, de Stadswaag te herstellen, zullende de Commissie voor de Belastingen worden uitgenoodigd een nieuw tarief te ont werpen dat aan Hoogere goedkeuring zal worden onder worpen. Tegen, de heeren Roelants, Rijnbende, J. F. Legner, Vryland,! van der Schalk en van der Drift. 1 Bij deze stemming was de heer Knappert afwezig. 27. Voorstel van de Commissie voor het Middelbaar Onderwijs lot het splitsen van de 4e en 5e klasse, ten einde voor de jongelingen, die voor den handel worden opgeleid, daartoe de gelegenheid te openen. Ter inzage en aange houden. 28. Twee missives van de Plaatselijke Schoolcommissie, strekkende tot uitbreiding van het hulppersoneel. Ter inzage en aangehouden. 29. Mededeeling van de Commissie van Fabricage over een 'herstelling van het uurwerk der Koopmansbeurs. Aaugenorneu voor kennisgeving. 30. Mededeeling van de opbrengst van den verkoop der boomen en van het hakhout. Aangenomen voor kennis geving. Aan het slot der Vergadering vroeg de Wethouder Lechner het woord en sprak het volgende: Mijne Heeren I Deze rede wordt met toejuichingen begroet. Daarna werd de vergadering gescheiden, 4 -i ''-J'3 ;S' J* ilaVMrtS .-.*X "'\!t '"^'tVs^fS^'A'"Hjogt*""" if. '"--^'^V COURANT. A B ONNEMENT: Abonnementsprijsper Drio Mnnntlsnf 1.85. franco per Post, door hot geheolo 2.50 ADVERTENTIE N: H Prijs: van 1 tot 10 gewone regels f 1 00; icüere regel meer f0.10. Vuur tien werkenden stand en vuur weldidiglietd, de helft van den prijs. kelijken en ons zonder overijling nnar do besta middelen doen uitzien, f I Wanneer wij liet oog slaan op hetgeen in onze gemeente aanspraak heeft op voorziening, dan zal men mij niet van over drijving beschuldigen, als ik u wijs op uw \ooriierneii.tot uit leg van de Westei haven, maar wat nog dringender is, 'tis de watei vervorsching van do binnenstad. En ofschoon wij wat do billijkheid ook vordeit', mogen verwachten dat daartoe door de betrokken waterschappen en de provincio zal worden bijgedragen, zal tocli in de kosten van stichting en onderhoud een goed deel ten onzen laste komen. Verder mogen de kaaimuren ook wel aan de beurt komen, die van do Oranjebiug tot aan de voormalige Ylaardinger Pooit de houten schoeiing moeten ver» vangen, tenzij aan een heistelling dier schooling do voorkeur werd gegeven. De beschoeiing van de Broersveldgraclit vordert, zoo ik meen, algcheele vernieuwing, en de overlieuïing van de sloot langs de Westvest kan ook niet lang meer worden uitgesteld. Maat' wat ook wel aanspraak op een gunstig gehoor verdient is het verlangen naar communicatie, waar men annexeerde. Wij willen dus 's Gravolaml ook te gemoetkomen, zoo onze hand maar, de middelen er toe vinden mag. Ik voeg hiel- in eenen adem den Buitenhavenweg bij, die, gerekend van den draai tot aan de voormalige Rotteidainsche poort, geen gemeenschap met Plantage en Hoofd heeft. Alles bijzonder aan te wijzen zou te veel van uw geduid ge vergd zijn, daarom wijs ik met één woord op de vei betering van wegen en straten en het aanleggen van nieuwe straten en trottoirs. Eu al behoeft alles niet dadelijk te geschieden, toch ga ik u wjjzen op de noodzakelijkheid eener keus voor een geschikte gelegenheid voor een nieuwe Burgerlijke begraaf- plaats. Door de annexatie van Mathone=se en den aanbouw, van woonhuizen atdaar zal de tegenwoordige begraafplaats zicli straks in de bebouwde kom der gemeente bevinden. Reeds zjjn met kermis de tenten op haar grens opgeslagen, dat niet ongegrond tot ergernis aanleiding heeft gegeven. Niet omdat zij, die daar rusten, zullen gestoord worden door het gejoel j eener lichtzinnige menigte, maar omdat het natuurljjk gevoel' van eerbied voor onze dooden er door gekwetst wordt v Voorts moet ik nog spreken van de verbouwing van een schoollokaal, tenzij de Raad in zijn wyslieid beter mocht vin den, een geheel nieuwe stichting daar te stellen. Maar hetzjj dat de burgerschool voor lager onderwijs in den Doele gevestigd blijve of naar liet lokaal in Mathonesse worde overgeplaatst, een verbouwing zal moeten geschieden. Nu heb ik nog niets genoemd dan wat noodzakelijk is. Wildo Een vierde gedeelte van liet jaar is reeds vorloopen en on gaarne zou ik, wanneer liet tijdstip zal aanbreken om weer in de finaiicieele behoefte onzer gemeente to voorzien, in den staat van een zoekende, verkeeren.Ik acht itnij derhalve'gerechtigd en verplicht tevens om reeds nu in herinnering te brengen op welk een wij? wij de begrooting over liet loopend dienstjaar hebben doen sluiten. Ongaarne zou ik, wat mij betreft, dit jaar denzclfden weg bewandelen. Ik acht dan ook het afgeloopen uitzondering op den regel. Een vervroegd overleg,' r de zucht om onzen. Dnancieelen toestand-op grondslag te .vestigen, zal onze taak:, vorgemakl 0-~a 0- huis daarstellenovereenkomstig den rang eener gemeente van 20 duizend inwoners en die zich de derde handelsstad van Nederland mag noemen. Maar ik laat dat rustenik maak geen pretentie op weelde, maai merk het alleen op. Ik heb voor 't oogenblik ai genoeg opgesomd cn vraag met al den ernst dien deze zaak verdient, hoe zullen wij de middelen vinden om al die werken uit te voeren? Door leeningen? liet is kort en bon dig! maar daarop volgt rente-betaling en schuldverhooging. Dat is dus de weg niet. Op toevallige baten rekenen en bij gemis daarvan hetzelfde doen? Dat mag evenmin worden aanbevolen. Wij moeten vaste, bestendige inkomsten hebben,om onze uit gaven te dekken, opdat wij ten minste blijven, wie we zijn, Dus onze plaatselijke directe belasting verhoogen? Het is een zeer eenvoudig en uiterst gemakkelijk middel. Maar wij hebben den tegenstand gezien,' die zulk een maatregel zou ontmoeten. Bij al wat de ingezetenen betalen aan 't Ryk en de gemeente is die tegenstand niet ongegrond. Er moet dus een andere weg gezocht worden. Toen de wetgevende macht een greep deed in het financieels stelsel der gemeente, liet zij toch aan 48 'gemeenten toe de belasting op het gemaal te blijven beffen. En dat was op gemaal van graan, waaruit brood werd gebakken, en sommige dier ge meenten hellen daarop nog een kolossale belasting. Ik roeen van 5 tot 7 gulden per mud. Maar Schiedam, dtri ook zijn eerbiedig verzoek tot de Wetgevende Vergadering had gerichtwerd afge wezen, en toch gold het hier een belasting van een luttel bedrag, vnn slechts f2.10 per last, en welke belasting nietrwas een be lasting op het gemaal maar op graanwaaruit jenever wordt gestookt, die door het Gouvernement zelf zoo ibuitensporig hoog wordt belast, dat het buitenland daarmede zeer in de hand wordt gewerkt En nu Wil ik gevraagd hebben of er een stad is in'ons gansche land, die als Schiedam, in zulk een exceptioneelen' toestand ver keert? De penningmaat was niet anders dan een belasting om tegemoet te komen in hetgeen Schiedam jegens fabrieken en wat daarmede in verband staat, presteelt: onze straten, onze knaienf. onze brandbluschiniddeicn cn de uitgaven aan de brandweer'by brand zijn allen zoo veel welsprekende bewijzen. Sedert die belasting ons is ontnomen verkeeren onzen finan ciën in een gedrukte stemming, die in een staat van kwijning is overgegaan. De fleur is er uit Het was een belasting, waar van wij do overtuiging hadden, dat zij hier thuis behoort Zij moest ons nooit ontnomen zijn. Zy was geen belasting op het gemaal, maar op een voorwerp bestemd tot een goheel ander gebruik. Op grond der Gemeentewet kan deze belasting gevraagd woiden en vertrouw ik dat het Gouvernement én do billijkheid én de noodzakelijkheid van haar wederinvoering zal beseffen en inzien, dat onze gemeente verplicht is op haar schreden terug te keeicn. Mocht men liever aan een andere belasting de voorkeur geven bijvoorbeeld aan een heffing onder de benaming van weg- en straatgelden, waarbij men den eigenaar van een perceel zou kunnen aanslaan tot een zeker bedrag per meter over de geheelc breedte van zijn eigendom? Ik zou mij daarmede'ook kunnen vorecnigen. Wat uw gevoelen ook zijik heb gemeend, hetgeen mijn ge dachten bezig hield, in uw midden te moeten nedci leggen. Be reid zult gij mij vinden met u samen te werken, ook waar.gij mij een beteren weg kunt aanwijzen om onze gemeente-financien op te beuren uit haar gedrukten toestand, opdat wij niet ach terlijk zouden blijven in de verdere ontwikkeling onzer gemeente.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1