Woensdag 8 April. st^üjïT¥iTü1a<^ 1874. W3359. BUITEULANDSOHE BERICHTE». w BMNENLAESDSCHE BERICHTE». Hl ABONNHMBNT; Abonnementsprijs, per Drie Maandenf 1.85, Franco per Post, door het geheele RijkS.50. (Brieven Franco.) Londen bedroeg in de vorige De wanorde en ontsteltenis in de mngen der meer derheid van de Fransche Nationale "Vergadering zijn grooter dan immer. Alle dagbladen hitsen de partijen en zichzelven tegen elkander op. Le Frangais erkent met schande de vorderingen die het Bonapartisme maakt. J] Ordre vraagt op zijn beurt aan den Frangais, hem te willen zeggen wat de hertog de Broglie met zijn vrienden sedert den 24 Mei gedaan hebben om de herinnering aan den onder het keizerrijk genoten voorspoed uit te wisschen en voorspelt dat het keizerrijk spoedig weerwraak hierover zal nemen. L' Z/nion eindelijk, het orgaan der ligitimisten, vei kondigt in zijn kolommen, dat het in openlij ken strijd is getreden met de Regeeriug van den Minister de Broglie, daar het blad op een verzoek van dien Minister, om zijn taal ten opzichte van het septennaat te matigen, geant woord heeft, dat het septennaat slechts kan bestaan wan neer men het georganiseerd zal hebben en dat het blad, in afwachting hiervan, van zijn recht gebruik zal blijven maken. Een parlementaire crisis zal er dus wel uitbarsten, en zoo zij niet door het een of ander onvoorzien incident tot uit barsting komt, dan zal zij óf bij de behandeling der consti- tutioneele wetten óf bij de onschendbaarheid van het alge meen stemrecht te berde worden gebracht, To Toulon is men dezer dagen getuige geweest van de verhuizing eener ongemeen talrijke school ansjovissen. De bewegelijke bank, die zij vormden, was meer dan vier mijlen lang; zij had een breedte van twee kilometers en een diepte of dikte vaneen meter. De visschers-vaartuigen, die haar ontmoetten, zijn met volle ladingen aldaar binneD gekomen. Deze ansjovisschool werd door een overgroot aantal springvisschen, door verscheidene bruinvisschen en door eenige haaien vergezeld, Het aantal armen te week 107,200, waarvan er 36,818 in de verschillende werkhuizen zijn opgenomen en 70,471 bedeeling genieten. Bij vergelijking van het aantal armen daar ter plaatse, in dezelfde weken der drie voorgaande jaren, blijkt dat er een verschil in minder bestaat van 10,410 bij 1873, van 11,445 bij 1872 en van 38,264 bij 1871. Aan het Londensche kantoor der JSTew- YorTe-Her aid is den 29 Maart 11. een telegram betreffende het overlijden van dr. Livingstone ontvangen, dat de eigenaars dier courant welwillend aan de Londensche bladen hebben me degedeeld. Het is van den volgenden inhoud»De Malwa is in den avond van den 11 den in het gezicht van Suez ge komen, met de heeren Laing en "Wainwright aan boord, die belast waren met het lijk van Livingstone. ®Hij had verscheidene maauden aan chronische dyssen- terie geleden. Schoon goed van levens- en geneesmiddelen voorzien, schijnt hij een voorgevoel gehad te hebben dat zijne ziekte doodelijk was. Hij bereed een ezel, maar werd later gedragen, en kwam zoo te Muilala, voorbij het meer Bemba, in het land van Bisa; toen zeide hij»Bouw mij een hut om in te sterven." Zijn volgelingen bouwden de hut, na hem eerst een bed bereid te hebben. Op den derden dag zeide hij: sik heb het zeer koud; leg meer gias op de hut." Hij leed veel en steunde nacht en dag. Zijn bedien den spraken niet en gingen niet tot hem. Kitumbo, het Opperhoofd van Bisa, zond meel en boonen en behandelde het reisgezelschap goed. Den vierden dag werd Living stone gevoelloos en omstreeks middernacht stierf hij. Zijn knecht Majuabra was tegenwoordig. Den 27 April had hij voor het laatst iets in zijn dagboek opgeteekend. Veel en op weemoedigen toon sprak hij over zijn huis en de zijnen. Toen hij zich ziek begon te gevoelen, zeide hy tot zijn be dienden, dat hij alles voor ivoor wilde inruilen om hun te geven, naar Zanzibar wilde terugkeeren en pogen wilde Engeland nog t.e bereiken. Op den dag van zijn dood be raadslaagden zijn knechten wat te doen en besloten zij het stoffelijk overschot tegen bederf te bewaren. Zij vreesden het Hoofd van Livingstones dood kennis te geven. De secretaris bragt het lijk naar een andere hut, waaromheen hij hooge pallissaden bouwde. Zij openden het lichaam, namen er de ingewanden uit en begroeven die in een blik ken doos binnen de omheining onder een grooten boom, waarin Wainwright sneed: »Dr. Livingstone: gestorven den 4 Mei 1873." Het lijk werd met zout gebalsemd en gedurende 12 dagen in de zon gelegd. Toen werd de doodstijding aan Kitumbo gebracht, die, als eerbewijs, schieten en de trom roeren liet en den bedienden vergunde het lijk te vervoeren, dat in een kist van boomschors gelegd werd; zij reisden ongeveer zes maanden lang naar Unyanyembe en zonden boden vooruit naar Livingstone's zoon. Te Unyanyembe word Living stone's lijk in een andere kleinere kist van boomschors gelegd en als een baal ingepakt, ten einde de inlanders te misleiden, die bezwaar maakten tegen het vervoeren vaneenlijlc. Zooishij naar Zanzibar vervoerd. Livingstone's kleederen, papieren en instrumenten vergezellen zijn lijk. Gedurende zijn ziekte bad Livingstone veel. Te Muilala (2T, Ot.) SCHIEDAM, 7 April 1874. Verslag van het verhandelde in de veigadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier van4 dezer. Afwezig de heer L. W. C. "Walraven met kennisgeving. 1. Resumtie der notulen van de vorige vergadering. 2. Mcdedeeling der ingekomen stukken. 3. Naar aanleiding eener missive van Iïeeren Gedepu teerde Staten dezer provincie, door heeren Burgemeester en Wethouders dezer gemeente medegedeeld, ten fine van bericht en raad, en waaruit blijkt dat door A. Kersson c. s., ondernemers van den wagendienst lusschen Schiedam en Rotterdam, is verzocht de uren van vertrek injdien zin te wijzigen, dat de eerste rid van Schiedam ten 7 ure in het tijdvak van 1 Mei tot 15 September vervalle, wordt beslo ten te kennen te gevendat hoewel geen overwegende bezwaren tegen de inwilliging van het gedane verzoek zich hebben voorgedaan, het toch niet te ontkennen valt, dat de handel in het algemeen belang heeft bij veelvuldige en ge regelde communicatie-middelen, dat inzonderheid de com municatie tusschen Delfshaven en Schiedam door de in williging van het verzoek zou lijden en de Kamer het derhalve verkieselijker zou vinden dat die eerste rid be houden bleef. 4. Het verslag der Kamer over den toestand van de nijverheid, den handel en de scheepvaart in 1873, ontwor pen en ingediend door do commissie ad hoe, bestaande uit de heeren J. T. Beukers, J. F. Legner en J. J. van Otterdijk, wordt na eenige discussies goedgekeurd en vastgesteld. Het ongeluk aan den scheepmakersknecht jl. Zater dag overkomen, is niet voorgevallen op de scheepstimmer werf van de heeren D. Gips Sc Zonen, maar op die van den heer L. C. Verboom, do Hoop. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 31 Maart 1874 in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam25,472,732 kilogr. Rotterdam18,962,588 Schiedam900,431 Dordrecht998,053 i Middelburg1,456,042 i Totaal 47,789,846 kilogr. De heer J. II. van Peursem, te Uti echt, heeft het portret van Z. M. den Koning in oieographie uitgegeven, bewerkt door de hh. Treslong Sc Co., lithographen des Konings te Amsterdam. Wij achten het niet ondienst''g onze lezers een bijzonder heid omtrent dit prachtig en keurig bewerkt portret, dat sprekend gelijkend is, mede te deelen. Toen Z. M. bekend werd met bovengemeld plan, gaf Z. M. den bepaalden last een photographie bij Zr. Ms. photo- graaf te Vevy te bestellen, op de grootte van de te ver schijnen chromolithographie. Daarmede gaf Z. M. zijn per soonlijk oordeel over de teekening te kennen en wees daarbij tevens bevoegde autoriteiten aan tot het geven van critiek. Na eenige kleine veranderingen, op den wenk dier heeren aangebracht, achtten zij de beeltenis sprekend. Wij durven onze lezers dan ook gerust op deze uitgave opmerkzaam maken, te meer daar de prijs, naar verkiezing op mahoniehouten paneel of op karton opgezet, f2.50 be draagt en dus uiterst gering is. Blijkens een mededeeling van de Belgische post administratie, is het vertrek der pakketbooten, beurte lings varende tusschen Antwerpen en New-York en tusschen Antwerpen en Philadelphia, nader gewijzigd. In de maand April zal het vertrek op den 15 en 29 plaats vin den. De volgende vertrekdagen zijn op 13 en 27 Mei be paald. Te rekenen van den laatstgenoemden dag heeft er geregeld 's Woensdags om de veertien dagen een vertrek uit Antwerpen plaats. Do Haagsche correspondent der Qron. Ct. meent zeker te weten, dat de oppositie in de Tweede Kamer den 16 April a. s. uit de stukken, door de Regeering overgelegd, zal trachten aan te toonen, dat de verovering van Atsjiu van den aanvang af het doel is geweest van den oorlog en dat zij de Kamer zal trachten over te halen zich te verklaren tegen het voornemen, om Atsjin onder ons rechtstreeksch gezag te brengen. Genoemde correspondent is echter overtuigd, dat die toeleg totaal zal mislukken. De Frov. Qron. Qt. verneemt uit goede bronnen, dat er van de zijde der anti-rovolutionairen met alle kracht ge werkt wordt voor een candidaat hunner richting bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Appingadam. De gezagvoerder van de visehsmak Sir Titus Salt rapporteert den 22 Maart, op ongeveer 200 Engelsche mijlen van Spurnpunt een ten onderste boven drijvende vischschuit gezien te hebben »oogenschijnlijk een Neder- landsche". Denzeifden dag werd een reddingboei opge- vischt, gemerkt: Gustave Petersen, van Mandal. Een groote menigte wrakhout werd over de geheele Noordzee gezien. Het arrondissements-comité Rotterdam, in zake het COURANT. AÏVEBTBNIIBN: Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00iedere regel meer f 0.10, Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft vin den prijs. kindergeschenk aan Z. M. den Koning, heeft in antwoord op het jong.te schrijven vau het centraal-comité in over weging gegeven, om ieder arrondissement bij de aanbieding van het geschenk te doen vertegenwoordigen door één kind, welles aanwijzing overgelaten woi dt aan elk comité. De arrondissements-comité's zorgen voor behoorlijke gelei ding, het centraal-comité voor de huisvesting. Bij de aan bieding van het geschenk worden de kinderen vergezeld door een commissie, bestaande, nevens den heer Seybel, uit twee leden van het centraal-comité en vier der arrond.- comité's. Door wijziging van het voorstel van 's Herto- genbosch in bovengenoemden zin, zou bij de aanbieding de geheele Neder), schooljeugd zijn vertegenwoordigd en met veel geringer kosten. Het arrond.-comité Rotterdam zag gaarne dat de andere comité's hun antwoord aan het cen traal-comité in dien geest inrichtten. De in de prov. Friesland heerschende longziekte, heeft nog altijd eennadeeligen invloed op den veehandel. Althans sedert eenigen tijd is de uitvoer van weinig beteekenis, ter wijl er zich weinig variatie in de prijzen voordoet. Uit Iloogeveen wordt van den 5 dezer, aan de 'Ff. F. Ot. het volgende geschreven Heden nacht is hier een verschrikkelijkmisdrijfgepleegd en wel een vierdubbele moord. Zekere Jan Kroesen, die met nog twee andere huisgezin nen één huis bewoonde, klom vroeg in den morgen door een raam bij een zijner huurlieden binnen, gewapend met een hooivork. De bewoners, door dit binnenkomen, datna tuurlijk met vrij v»«i geraas vergezeld was, verschrikt, trachtten den woedenden man te ontkomen, hetgeen hun aanvankelijk met behulp van een buur man gelukte Kroe sen vervolgde hen echter, achterhaalde hen, en bracht hen allen, man, vrouw en twee kinderen, op een gruwelijke wijze om het leven. Noch wraakzucht, noch dronkenschap noch hebzucht is hier iu 't spel geweest, maar de daad moet bedreven zijn in een vlaag van godsdienstigen waanzin. Van goed onderrichte zijde wordt aan de Tm. Ot. medegedeeld, dat sedert enkele dagen bij een paar landbou wers te Ambt-Almelo een ziekte onder het rundvee is ont staan, welke vermoedelijk toegeschreven wordt aan het ge bruik van lijnmeel, dat uit Deventer aldaar zou ingevoerd zijn. Gemelde ziekte bestaat in sterken doorloop, vooral bij de koeienreeds is dientengevolge een paard bezweken. Naar men verzekert, is door de bevoegde macht genoemd meel aan een scheikundig onderzoek onderworpen, en zou de ziekte ook op veestallen te Vriezenveen, Albergen en "Weerselo voorkomen. Men meldt ons het volgendeuTerwijl onlangs in de dagbladen het bericht circuleerde van een gelukkig echt paar, dat op 12 Mei e. k. zijn gouden bruiloft zou vieren, bracht het toeval mij in de woning van ter Maten, nabij de erve Walvoort onder Brummen. De vrouw des huizes ver haalde mij, terwijl ik het opgeruimde oudje naar haar leef tijd vroeg,'dat zij 78 jaren telde en haar echtgenoot, een der oudstrijders hij Waterloo, die op den akker aan 't werk was, telde er 83. Zij waren op bovengemelden datum of daar omtrent 50 jaren gehuwd; denjuisten dag echter was zij niet in staat te bepalen. In hun belang ware dit misschien op te sporen, daar zij op hun ouden dag nog van hun handenarbeid moeten leven." (Zutph. Ot.) Het departement der Maatschappij van Nijverheid te Utrecht heeft indertijd een commissie benoemd om rapport uit te brengen over de bewering van den Belg Raaymakers, dat steenkolen met tuinaarde en soda vermengd, dezelfde hitte opleverden als onvermengde kolen. Het rapport werpt de geheele bewering omver. Alle bijgevoegde zelfstandig heden verminderen de hitte der steenkolen. Te Amsterdam heeft men thans in het Paleis van Volksvlijt een model tentoongesteld van een werktuig om onder vyater diep in het zand bedolven schepen te kunnen onderzoeken en alle zaken van waarde te kunnen ophalen. De uitvinder daarvan is de heer W. H. ter Meulen, te Bode graven. In greote glazen bakken (aquaria) kan men de werking van het toestel tot in de kleinste bijzonderheden nagaan. Het beginsel waarvan de uitvinder is uitgegaan om zijn doel te bereiken, isdat zand door snelle water- stroomen medegevoerd wordt. Op hoogst vernuftige wijze wordt daarvan nu gebruik gemaakt, om door middel van een uiterst krachtige waterstraal als het ware een gat in het zand van den bodem der zee te blazen. Dan heeft men door middel van gewone duikertoestellen gelegenheid om de zoodoende gedeeltelijk blootgelegde wrakken te onder zoeken. Ook wil men beginnen met op deze wijze het wrak van het Engelsche oorlogsschip the Lutine, datmetongeveer 13 millioen aan de noordzijde van het eiland Terschelling gestrand is en thans diep onder het zand bedolven ligt, op te zoeken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 April. Annetje, dochter van "W. van Eijk en M. van Pelt, Zalmstraat. 3. Anna Maria, dochter van R. J. Erkens en A. M. van Kemenade, Singel, Wi-: J r i ft" 1 j 'Mtvi

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1