F Vrijdag 10 April. i f- pTr ,\o. 1874. .Var 3361. I Franco per Post, door' het gelieele Rijk (Brieven Franco.) f m B1WNENLAWDSCHE BERICHTEN. SCHIEDAM, 9 April 1874. Bij Z. M. besluit van den 7 April jl., no. 4, zijn o. a. her benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Schiedam, met ingang van 19Apiil 1874, de heer mr. K. A. Poortman te Schiedam en, met ingang van 17 Mei -1874, de heer mr. A. J. Kruijff. te Delfshaven, Naar wij vernemen, zal als directeur van de velschil lende muziekkorpsen, welke aan de feestviering op '12 Mei a. s. zullen deelnemen, optreden de op dat gebied zoo verdienstelijke lieer W. Hulschenruyter, onder wiens leiding wij niet dan iets goeds kunnen verwachten. Gisteren morgen is in een geul in de Grienden, nabij de "Vijf Sluizen, onder deze gemeente, gevonden het lijk van een tot dus ver onbekend manspersoon, reeds in staat van ontbinding verkeereude, zoodat het gelaat onkenbaar was. Het signalement van het Ijk is als volgt: Kort en gezet, haar en baard donker bruin, de baard onder de kin doorloopende, een kale plek op het hoofd en ecu wonde aan den linker onderarm, waarom een zwachtel was gewonden; gekleed mot grijs bukskin jas, broek en vest, hoogc laarzen, grijze sokken, geweven onderbroek, rood wollen overhemd, rood flanellen hemd en wit onderhemd. Op het lijk zij ti, onder anderen gevonden twee recepten aan hethoofd waarvan staat: nOrdination für Augenkranke von dr. Münuinghoff," waaronder de afdruk in rooden inkt van een ovaal stempel, met de woorden: Alte Apotheke, J. Hartmann, Bochum." De gewestelijke vergadering van het Ned onder wijzersgenootschap in Zuid-Holland zal dit jaar den 3 L Mei te den Haag gehouden worden. Tot de onderwerpen, die op die ■vergadering zullen behandeld worden, behoorende schoolspaarbanken, deschoolfeésten, de regeling der school tijden en vacantiën en de resultaten van het schoolverbond in deze provincie. Door eenige deelhebbers in de Nederlandsche Handel maatschappij zijn aan dat lichaam eenige amendementen voorgesteld op de ontworpen herziening van de artikelen van overeenkomst van die Maatschappij. "Wij vernemen, dat de Keizer van Rusland op 12 Mei in de residentie zal aankomen, om, na een kort oponthoud, zich naar Amsterdam te begeven, ten einde den Koning geluk te wenschen met het jubilé van zijn troonsbestijging. De Commissie voor de aanbieding van een Nationaal geschenk aan Z. M. den Koning heeft bij een circulaire aan de Burgemeesters medegedeeld, dat Z. M. de Koning aan haren "Voorzitter, den Burgemeester van Amsterdam, per soonlijk te kennen heeft gegeven dat het voornemen bij Z. M, bestaat om de voor een Nationaal Geschenk, bij ge legenheid van de viering van HD. 25jarig Kroningsfeest op '12 Mei a. s., bijeengebrachte gelden te bestemmen ten be hoeve der Kunst, terwijl Z. M. voorts heeft bepaald, dat II. D. op 12 Mei in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, wan neer de gelden van het Nationaal Huldeblijk aan Z. M. zul len aangeboden worden, verklaren zal voor welke instelling die door Z. M. zullen worden bestemd. De Commissie verheugt zich over de beslissing des Ro llings, om zelf de bestemming van het Nationaal Geschenk aan te wijzen, omdat zij daardoor verzekerd is, dat liet Huldeblijk van de Natie zal strekken tot bevordering eener instelling, welke aan Z. M. welgevallig is, hetgeen in de eerste plaats door iedereen wordt gewenscht. De Commis sie vleit zich dan ook, dat deze hare mededeeling strekken zal om het bedrag der inzamelingen nog te vergrooten. Het voorstel, cm door middel van twee afgevaardigden uit iedere provincie, in vereeniging met de Commissie te doen heslissen over den aard van het Nationaal Huldeblijk, is thans, nu het Z. M. den Koning zal behagen die beslissing zelve uit te spreken, vervallen. Niettemin noodigt de Com missie die afgevaardigden uit, met haar het Nationaal Ge schenk aan Z, M. den Koning aan te biedeu. Ter gelegenheid van liet zilveren kroningsfeest, zal te Amsterdam, op uitnoodiging van de vereeniging Neer- lands Burgerwacht aldaar, een fcestschietwedstrijd plaats hebben, bestaande in een wedstrijd oin korpsprijzen, waar toe weerbaarheid, dd. en rustende schutterijenen militaire korpsen worden uitgenoodigd, en in een wedstrijd om personeele prijzen, waarvoor de mededingers f 4 inleggeld zullen moeten betalen. Te rekonen van 1 April bestaat er gelegenheid, door tussclienkomst der Fransche postadministiatie, monsters van koopwaren, bestemd voor de hierna vermelde landen, te verzenden. De fraakeering is gedwongen en het port bedraagt: a, voor Brazilië 10 cent per 40 grammen; h. voor de Frnusche bezittingen in Oost- en West-Iudie, Tanger, Tunis en de plaatsen in de Levant alwaar Fransche postkantoren zij n gevestigd, '12 cent per 40 grammenc. voor alle andere overzeesche landen zonder onderscheid, 15 cent per 40 grammen, wanneer de verzending met Fransche pakketbooteu of over Engeland plaats vindt, en 20 cent per 40 grammen, wanneer de verzending over Brindisi of Panama geschiedt. De monsters zullen slechts Ier verzending worden toegelaten, voor zooverre zij geen handelswaarde bezitten, en onder kruisband of in dier voege zijn ingepakt, dat het onderzoek naar den inhoud gemakkelijk kan plaats hebben. Do wijze van verzending »ovor Frankrijk" moet tevens op het adres worden ver meld. De kapitein-kwartiermeester J. P. Koster, te Gro ningen, is door de kiesvereeniging te Jloogezand tot candi- daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld ter vervanging van wijlen dr. "Westcrhoff, in het district Appingadam. Verder worden van liberale zijde aanbevolen de hoeren C. Reinders, zoon van het \oormaiig kamerlid te YVarffum, en IV. Hoffman, landbouwer te Ilolwierdocn lid derProv. Staten. Door de anti-revolutionairen moet besloten zijn niet openlijk een candidaat te stellen, maar bij do aan staande verkiezing te stemmen op mr. van der IIoop van Slochteren, lid der Provinciale Staten van Groningen. De Haagscho correspondent van het TFtr, Bil. meent te weten, dat er van het faillissement Overklift Co. 30 pCt. terecht zal komen. De gemeenteraad van Arnhem heeft don prijs van het gas, thans l'l cent per stère bedragende, met één cent per stère verminderd. JL Dinsdag, ten half een ure, barstte te Arnhem een felle brand uit in do stalhouderij van den heer Burgers, in de "Weversstraat, waardoor een groot gedeelte vai: liet pand waarin ook een groote hoeveelheid hooi en stroo geborgen was, spoedig in de ascli gelegd werd. Door de vereenigde werking van eenige spuiten mocht men spoedig ef in sla gen het vuur meester te worden, zoodat de belendende perceelen geheel gespaard bleven. De paarden en rijtuigen heeft men nog bij tijds kunnen redden. Sedert een aantal jaren heeft de heei L. Sillevis, architect en fabrikant te Kuilenburg, een zoogenaamde ziekenbus opgericht tot ondersteuning van arbeiders, die door ziekte verhinderd zijn. voor zich of hun huisgezin het noodige te verdienen. Ieder knecht betaalt ten behoeve dier inrichting 2 percent van zijn verdiend loon, terwyl niemand door den heer Sillevis in dienst wordt genomen, die zich niet vooraf aan deze bepalingen wil onderwerpen. De kans van winst of verlies neemt de fabrikant geheel voor eigen rekening. In geval van ziekte wordt aan den belanghebbende iedere week drie gulden uitbetaald, of zijn verdiende loon wordt tot dit bedrag uit de ziekenbus aangevuld. Is dooi den werkman drie gulden of meer per week verdiend, dan heeft er geen suppletie plaats. Op onbekrompen wijze wordt door den heer Sillevis dit stelsel toegepast. Alleen indien de ongesteldheid van den arbeider wat lang duurt of eenige argwaan omtrent de ziekte ontstaat, wordt een attest van den geneesheer ge vorderd, om verdere uitbetaling van het ziekengeld te bekomen Opmerkelijk is het, dat op een getal van ongeveer 56 werklieden een korting van 2 percent gedurende een aantal jaren voldoende is geweest, om in geval van ziekte de loondervenden te ondersteunen. De wei klieden zijn over het geheel zeer met deze inrichting ingenomen en menig een is er in moeilijke omstandigheden door geholpen en voor grootcn achteruitgang bewaard gebleven. Dat zoo danige en andeie bemoeiingen den band tusschen ar- beidgevers en arbeiders versterken, blijkt uit de goede verstandhouding, die er bestaat tusschen den heer Sillevis en zijn talrijke werklieden. Gedurende de Paaschdagen zijn langs de verschil lende spoortreinen van en naar Utrecht ruim 40,000 reizi gers vertrokken. In den jaargang 4873 der Oastalia las men het ge fingeerd verhaal van een stad in Amerika, Dove, werd zij, gelooven we, genoemd, die geheel door de inwoners was verlaten. Het schijnt dat zulk een feit zich werkelijk kan voordoen. In de in Michigan verschijnende Grondwet al thans leest men het volgende In Californie op de keten van de Siera Nevada, 8000 voet boven de oppervlakte der zee, ligt een stad, Meadow Lake genoemd. Haar stichting dagteekent van 1865. Men wist toch dat in de omstreken aanzienlijke goudlagen wa ren en er stroomden veel meuschen heen. Het volgende jaar nam dat getal nog met 4000 toe en meer dan drie mil- iioeu dollars werd op die rotsen verbouwd. Dan ongeluk kiger wijze werd de onderneming van die lieden niet met goeden uitslag bekroond, daar de streek, welke nochtans van goud overvloeit, in het geheel niet meer dan 400,000 dollars aan edel metaal heeft opgeleverd. Het ongeluk wil echter dat dit verbonden is met een delfstof, waarvan het met geen mogelijkheid kan worden ontdaan. Toen de be woners van Meadow Lake dus zagen, dat zij voor goed te leurgesteld waren, hebben zij de stad doodeenvoudig ver laten, zoodat er nu niemand meer woont. Aan den ingang der hoofdstraat leest men met groote letterssGemeubi- leerde stad te huur I" Daar hier te lande ook verschillende locomotief modellen zijn ingevoerd, die als sierlijk speelgoed voor kinderen dienen, zal het niet overbodig zyn de aandacht te vestigen op een bericht van de Times, die dit speelgoed als •zeer gevaarlijk beschouwt. Iemand had zulk een loco motief gekocht, die men hem verzekerd had dat niet kon springen, daar de veiligheidsklep het onmogelijk maakte. Maar een kwartier nadat hij de spirituslamp had aange stoken, sprong zij toch, een gedeelte sloeg een stuk kalk uit dcu muur, een ander gedeelte vloog over het hoofd van zijn zoon, die aan het andere eind van de kamer stond en een derde gedeelte trof zijn dochter in het aangezicht eu ver oorzaakte een gat in het voorhoofd, dat gevaarlijk zou zijn geweest, als zij niet oogenblikkelijk geneeskundige hulpen de zorgvuldigste verpleging had genoten. De natuuronderzoeker Martinus uit Kaaden in Bo- lieme verhaalt, dat hij onlangs op een reis in Saksen bij een landeigenaar een paard vond, waarvoor hem reeds f525 was geboden. Hij had het twee jaren vroeger voor f35 gekocht. Het was toen zwak, geheel zonder voorkomen spijsvertering en uitwerpselen waren slecht. Ieder, die het paard zag, voorspelde een spoedigen dood Met behulp van een infusie van gebraude koffieboonen, en door fijnge malen koffie met honig te slikken gegeven, werd het paard in vijf maanden weer volkomen hersteld. De ver tering verbeterde alsook de ontlasting, het dier werd op gewekt, alle ziekelyke verschijnselen verdwenen en het paard verkreeg kracht, gezondheid en het fraaie uiterlijk, waarin het zich thans vertoont. De eigenaar wist niet ge noeg ten gunste van dit middel te vertellen bij afgevallen paarden, tegen achteruitgaug in kracht, gebrek aan eetlust, vermagering, ruige haren enz. Dat koffie bij krachtige die ren, vooral bij koeien, een best middel is, heb ik dikwijls ondervonden men verhaalt zelfs, dat koffie het verwerpen van het kalf bij koeien tegengaat. Omtrent ditzelfde onderwerp schrijft Karl Fischer, ook uit Kaaden, dat de voerlieden aldaar, wier paarden ziek werden door gevatte koude of koliek, en daardoor in ver legenheid geraakten, hunne paarden herstelden, dikwijls schier oogenblikkelijk, door een drank van sterke gekookte koffie en ze voor de verdere reis weer geschikt maakten. landbouw Ct Aan sommige dingen raakt men zoo gewoon, dat men er schier niet aan denktdat zij veranderd zouden kunnen worden. Zoo weet men niet beter of het behoort zoe, dat slechts weinige minutes vóór het vertrek van een spoortrein kaartjes daarvoor verkrijgbaar worden gesteld, en nog wel door een opening maar even groot genoeg om in het gunstigste geval de oogen en den neus van den sta tionsbeambte te zien, die met het afgeven der biljetten belast is. In Engeland is men, althans op een der lijnen de Lancaster-Yorkshire tot een beter stelsel gekomen. Daar heeft men nu de bureaux den geheelen dag geopend en kan men voor eiken trein, welke op een dag vertrekt, kaartjes bekomen. De bovenmatige toevloed van reizigers, die slechts een voor een kunnen geholpen worden, en allen hftast maken, wordt thans vermeden en dat gevoel van groote gejaagdheid, zoo natuurlijk toen de spoorwegen tot de nieuwigheden behoorden, verdwijnt. Vooral in Engeland, zegt de Fall Mall Gazette, is een algemeene navolging van dit goede voorbeeld hoogst wenschelykbij de groote gevaren, die een spoorwegreis oplevert, verlangt men zijn laatste oogenblikken rustig door te brengen, om zijn zaken te regelen en zich voor te bereiden op zijn dood of op tie ongelukken die den reiziger wachten. In plaats van bij het leegen der korven de bijen door rook te verdooven, waarvan de nadeelen den imkers niet onbekend zyn, beveelt de Memorial de la Loire een middel aan, te Rueil met uitstekend gevolg beproefd. Stel, men heeft een korf vol bijen, welke in geen twee jaar geledigd werd. Men spreidt een laken op den grond uit, zet in het midden een bord waarin een batisten (waarom juist batist?) zakdoek, op welken men twee gram chloroform giet en overdekt het bord met een teems van ijzerdraad. Twee mannen nemen nu den korf op en zetten dien over den teems, waarop het laken aan de vier hoeken opgenomen en over den korf geslagen wordt om de lucht van 't chloroform zoo krachtig mogelijk té houden. Ter stond hoort men in den korf een buitengewoon gedruisch, dat langzamerhand vermindert en eindelijk geheel op houdt. Om zeker te zijn van zijn zaak voegt men nog vier gram' bij 't chloroform en licht vijf minuten later den korf op. De teems is overdekt met een laag bijen ter hoogte van tien duim, waarvan de moesten geheel roerloos liggen. Een half uur aan de zou blootgesteld, worden ze wakker en na verloop van een uur of drie is de ontladen korf weder bevolkt. STEDELIJK NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Geboren7 April. Adriano, dochter van G. van der Kooij en T. VtMtsts,Buitenhavenweg. 8. Klaasje, dochter van P. W. Bergkotte en J. J. van den Hoek, Groenendaal, Gehuwd9 April. J. "W. Ris en O. A. Malbranc., l» a" I V COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijsper Drie Maanden f 1.85. 2.50. AIVBBTBNTIM: Prijs: van 1 tot 10 genone regels f 1.00; iedere regel meer 0.10s Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van don prijs S t .«UW»,..^V— V .6 ~""J"'1

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1