Zaterdag 11 April. A0. 1874. M 3362. BU1TEHLABIPSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. A B O IT IT IB M Abonnementsprijsper Drie Maanden Franca per Paul, door het gehecle flijk I N T: 1.85. 2.50. De Czaar, benevens de Grootvorsten Alexis en Kon- stantijn en de Russische Rijkskanselier prins Gortschakolï, worden den 3 Mei a. s. uit St Petersburg te Berlijn ver wacht. De Czaar zal zijn intrek in het paleis der Russische ambassade nemen. De jaarlijksche internationale tentoonstelling is Maandag te Londen weder gopend. Dien dag bedroeg het aantal bezoekers reeds 14,525. Yerkiezingsnieuwsuitde departementen doet kennen, dat de Bonapartisten overal het hoofd opsteken. Het staat vast dat hun partij, bij de aanstaande vei kiezing in het departement la Nièvre, den hoofdtoon zal aangeven boven de conservatieven. De heer Gillois, die bij de vorige ver kiezing een zwaren strijd te voeren had tegen den heer Thurigny en die een vrij aanzienlijk aantal stemmen op zich vereenigd had, is voor goed door hen verworpen, daar zehunkeus op den heer de Bourgoing overgebracht hebben, Van de republikeinsche partij is het bekend dat zij den heer Tenailles-Saligny tot hunnen candidaat gekozen hebben. Diens kansen staan vrij hachelijk. Na het einde van den oorlog werden aan de Re geering vorderingen tot herstelling van schade in de door den vijand bezette departementen ingediend tot een totaal bedrag van 920 millioen frs. Bij de wet van 6 Sept. 1871 werd voor vergoeding een voorloopige som van 100 millioen frs. beschikbaar gesteld, en onlangs werd door de Nationale Vergadering voor hetzelfde doel wederom 108 millioen frs. bewilligd, waarvan dezer dagen bij een besluit van den President der Republiek de verdeeling onder de rechthebbende departementen heeft plaatsge had. In dat besluit werd vermeld dat de schade, waarvan vergoeding behoorde te geschieden, blijkens een opneming van Regeeringswege te stellen is op een totaal van 686,950,000 frcs.dus aanzienlijk minder dan het totaal der ingediende vorderingen. Tusschen Duitschland en Engeland is dezer dagen een overeenkomst, betreffende de actiën-maatschappijen, gesloten. De inhoud dier overeenkomst komt hoofdzakelijk hierop neder: dat alle commercieele, industrieele en fi- nancieele' maatschappijen, in een van voornoemde beide Staten in overeenstemming met de aldaar bestaande wet geving opgericht en toegelaten, de bevoegdheid zullen hebben, om in den anderen Staat alle rechten uit te oefenen en als rechtspersoon op te tieden, mits zich regelende naai de aldaar bestaande wetten en gebruiken. Bewuste over eenkomst, die voor een oubepaalden tijd is aangegaan, kan, mits met wederzijdsch goedvinden, ieder oogenblik worden gewjjzigd en blijft van kracht tot één jaar na opzegging door een der contracteerende partijen. De beroemde directeur der kunst-Academie te Mun- chen, "Wilhelm von Kaulbach, van wien reeds vroeger was gemeld dat hij ernstig door de in die stad heerschende cholera was aangetast, is eergisteravond aan die ziekte overleden. Hij was den 15 October 1805 te Arelson gebo ren en begon zijn studiën onder leiding van Cornelius. Zijn grootsche werken shet krankzinnigengesticht," »de ver woesting van Jeruzalem" enz. enz., alsmede zijn prachtige illustratiën o. a. van Goethe, Schiller en Shakespeare, zijn »Reineke Fuehs" en andere zün den meesten zeker bekend. Kaulbach's latere werken droegen een bijna uitsluitend satyriek karakter en. hadden een bepaald anti-ultramon- taansche tendenz. Eerst kort geleden had de schilder onder veel deelneming het jubileum van zijn 25jarig directoraat gevierd. SCHIEDAM, 10 April 1871. De Nederlandsche Handel-Maatschappij vraagtscheeps- ruimte voor den overvoer van producten van Java naar Nederland, op de bekende voorwaarden van inschrijving en charterpartijen, hetzg voorde geheele ruimte van het schip, hetzij voor 260 in te nemen lasten aan koffie ofwel koffie en tin, hetzij voor beide. Aanbiedingen, volgens vastgesteld model, worden ten kantore der Nederlandsche Handel- Maatschappij te Amsteidam ingewacht tot Woensdag den 45 April a s., des voormiddags ten elf ure. Nog vraagt genoemde maatschappij scheepsgelegenheid voor den overvoer naar Soerabaija van 45 stuks Herberts- bakentonnen, elk hoog 2.80 meter, terwijl de grootste uit wendige middellijn 2.40 meter bedraagt, met toebehooren. Zjj zijn te bezichtigen aan de Koniukl. grofsmederij te Lei den. Aanbiedingen worden ingewacht tot Dinsdag 44 April a. s., des voormiddags ten elf ure. Het D. v. Z.-Holl. deelt mede, dat Z. M. de Koning voornemens is op Vrijdag 45 Mei, in den voormiddag, uit Amsterdam in de residentie terug te keeren, op welken dag alzoo de feestviering in de residentie zal plaats hebben. De Minister van Financiën vestigtjdé aandacht der belanghebbenden op do gelegenheid'tot'verzending der (Brieven Franco.) het stoomschip Warrior,an de maatschappij sNederland", waarvan het vei trek uit het Nieuwediep op den 45 April a. s. is bepaald. De daarmede te verzenden brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 44 April aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam heeft dezer dagen bij de behandeling van een geschil tusschen een aanbesteder en een aannemer de volgende niet onbe langrijke stellingen aangenomen: De aanbesteder heeft liet recht de aanneming op te zeggen, ofschoon het werk reeds is begonnen. Hij behoeft daarvoor geen ïeden op te geven. Een vordering tot ontbinding der overeenkomst van aan besteding en aanneming kan dus niet te pas komen, daar zij "door de wilsverklaring van den aanbesteder reeds is opgeheven. De aannemer heeft alleen een actie tot schadeloos stelling wegens kosten, arbeid en winstderving. Een gezelschap van 22 jonge Duitschers, leerlingen aan een der politechnische scholen in Duitschland, is te Rotterdam met privé stoomjacht aangekomen, met het doel om de groote spoorweg- en waterwerken te bezich tigen. Daarentegen heeft zich een negental leerlingen der hoogste klasse van de Amsterdamsche Handelsschool, onder geleide van den directeur dr. H. F. R. Hubrecht, dezer dagen naar Duitschland begeven, om een bezoek te brengen aan bergwerkeri, fabrieken enz. Het Sand,11. bericht, dat van de geruchten, omtrent deconferentiën, die tusschen deheerendeRoo en Jonckbloet en de heeien van Zuylen en van Lynden zouden hebben plaats gehad, geruchten door de Kamp. öour. in omloop gebracht, volgens geloofwaardige mededeelingen niets waar blijkt te zijn. Door de kiesvereeniging de Koop te Oostwold is tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, in het district Appingadam, de heer II. Bouwman, hoofdonderwijzer te Beerta. De heer O. Reinders heeft voor de candidatuur bedankt, en beveelt als zijn plaatsvervanger aan den heer J. Schepel, lid der Gedeputeerde Staten van Groningen, die ook door andere kiezers wordt aanbevolen. Dingsdag nacht is te Hailingen met een onbe schrijfelijk geraas, alsof er een zware ontploffing plaats had, de havendam, dien men gemaakt had om de nieuwe haven droog te maken, bezweken voor de ontzettende drukking van het zeewater. Zware ingeheide balken braken bij den grond af als riet, en het water stroomde met groote kracht naar binnen. In een hoofdartikel, getiteld Ontbinding, beantwoordt de Kamper Courant de vraag of bij een eventueel conflict tusschen Regeering en Tweede Kamer, ter zake van Atsjin, het Ministerie zal moeten wijken of de Tweede Kamer. Volgens haar heeft de Grondwet aan de Regeering het recht van ontbinding niet gegeven om het onder alle om standigheden ongebruikt te laten. Te midden van een oorlog kan 't niet het belang des lands zijn het Ministerie zijn zetel te doen ruimen. De oorlog is of gemotiveerd of hij is het niet. In 't eerste geval moet een nieuw Ministerie de taak van 't afgetreden voortzetten, in 't laatste moet't gepleegde onrecht hersteld en de vrede h. tout prix worden gesloten. Tot de laatste conclusie kan, meent ze, niemand komen. 'tDoel der oppositie is dus enkel»óte-toi de lk afin que je m'y mette"! Voor 't oogenblik kan de natie dit niet wen- schen, zij moet derhalve opgeroepen worden om deze ramp te voorkomen. Woensdag nacht is te Kampen aan de gevolgen eener longontsteking overleden de kolonel J. C. J. Kempees, tot weinige uren vóórzijndood kommandant van het instructie- bataljon aldaar. Een aanvankelijk lichte ongesteldheid, die volgens het inzicht der geneesheeren door rust zou kunnen wijken, waartoe een verblijf te Baarn was aangeraden, heeft binnen weinige dagen een ongunstige wending geno men. Zijn overlijden is een gevoelige slag voor het leger. Doch ook buiten het leger zal zijn dood als een zwaar verlies worden aangemerkt. Als ijverig beoefenaar der mathema tische wetenschappen en bekwaam docent heeft hij zich steeds onderscheiden, Voordearrond.-rechtbank te Arnhem stond gisteren terecht de notaris "W. te Z., wegens, misbruik van ver trouwen. Nadat ten zijnen overstaan onroerende goederen waren vei kocht, had hij het door de koopers gestorte be drag van 40 pCt. van den koopprijs niet besteed voorliet daarvoor bepaalde doelom die goederen op naam van de koopers te doen overschrijven, maar die gelden tea eigen bate aangewend. Hij beweerde dergelijke bemoeiingen niet te verrichten in kwaliteit van notaris, maar als gewoon lasthebber. Dinsdag aanstaande uitspraak. De rechtbank te Amsterdam gaf dezer dagen ecne beslissing, inzonderheid voor de eigenaren van huizen van belang. Onder behooiiyken borgtocht voor de huurpennin gen was een woning verhuurd. De huurder bleef in ge breke aan zijne verplichting te voldoen, en nu eischte do verhuurder ontbinding der gemaakte overeenkomst» Mr. P. Pet, advocaat van den huurder, beweerde dat de ontbin- Prijs: van 1 tot 10 gewone regels ƒ1.00; iedere regel meer ƒ0.10] Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den pr'ys. gebreke bleef. Mr. A F. R. Harlogh, de verdediger van verhuurder, meende dat deze, met voorbijgang van den borg, ontbinding kon eischen. De rechtbank vereenigde zich met het laatste gevoelen. In de "Woensdag te Amsterdam gehouden verga dering van aandeelhouders der Ned. Centraalspoorweg- maatschappij, waarin 7167 aaudeelen vertegenwoordigd waren, uitbrengende te zamen 324 stemmen, is aange nomen het voorstel tot sluiting van een exploitatie-contract met de Rotterdamsche Bank c. s,, welk voorstel met alge- meene stemmen op zes na werd aangenomen. Ook voorstel 2, de wijziging der statuten van de Ned. Centraalspoorweg- maatschappij werd met een kleine verandering met dezelfde meerderheid aangenomen. LI. Zaterdag zijn een paar jongens, die met anderen bezig waren in de duinen onder O verveen gaten te graven, onder het zand bedolven geraakt, doch gelukkig door een boer, geholpen door twee knechts, na een kwartier uur gravens, hoewel in bewusteloozen toestand, weder te voor schijn gebracht, terwijl door noodige hulp de levensgeesten spoedig terugkeerden. In een der laatste nommers van den New-York Ob serve)' komt een vrij uitvoerig artikel voor over het kanaal door Holland op zijn Smalst. De schrijver spreekt met zeer veel lof over de Nederlandsche energie en stelt deze zelfs tot voorbeeld aan de Amerikanen, voor hun kanaal tusschen den Atlantischen- en den Stilleu-Oceaan. WORST F BR GIF. De berichten uit Middelburg over vergiftiging door lever worst, brachten mij in herinnering, dat ook vroeger meer malen vergiftiging door worst had plaats gegrepen, en deden mij naslaan, wat de geschiedenis daarvan opteekende. Inde veronderstelling, dat juist nu meerdere lezers dezer couraut in dit onderwerp belang zullen stellen, deel ik het een en ander over worstvergif en worstvergiftiging mede. Vooral in eenige streken van Zwaben komt zeer dikwijls vergiftiging door worst voor. Dr. Kerner te "Weinsberg heeft 435 gevallen van ver giftiging met gerookte vleeschspijzen waargenomen. De verschijnselen van vergiftiging werden eerst 24 uren na het gebruik merkbaar en bestonden in duizeligheid, braking en verlamming van het zenuwstelsel, die weldra door den dood gevolgd werd. In de weinige gevallen, waar het leven gespaard bleef, ging de herstelling zeer langzaam. Dr. Schumann deed dezelfde waarnemingen. Iemand had een gezond varken geslacht; uit de lever enz. werd op de gewone wijze worst gemaakt en gerookt. Acht dagen daarna noodigde hij eenige vrienden om zijn worsten te kómen proeven. Van de 12 gasten stierven er 40 tengevolge van dit gastmaal. Drie personen aten leverworst, bereid van een varken, dat een week te voren geslacht was. Allen stierven. Het onderzoek van de lijken, alsmede van de overge bleven stukken worst, gaf geen licht over de oorzaak van den, dood. V*Mkeen in Kingsland gemaakte worst aten 66 personen 6A «wden 3'/j tot 36 uren na het gebruik ziek en wel zeer InsHlS' Een stierf 7 dagen na het eten dezer noodlottige sp'jjs. Daar in de gevallen, die een gewenschten afloop hadden, diarrhee voorkwam, zoo kan dit als een gunstig verschijnsel bij de vergiftiging beschouwd worden, en geeft dit tevens een aanwijzing voor de behandeling. Te Dresden werden in Juli 4865 drie vrouwen ziek, door het eten van versche leverworst en licht gerookte bloedworst. De verschijnselen waren als bij gewone worst vergiftigingen. Toen de zieken naar haar woonplaats teruggekeerd waren, kregen vele personen, die met haar in aanraking kwamen, dezelfde ziekteverschijnselen. Omtrent den aard van het worstvergif verkeert men nog in het duister; volgens sommigen, en dit is misschien het waarschijnlijkst, moet gedacht worden aan zwammen; volgens anderen, aan de vorming van blauwzuur, ver giftige alcaloïden enz. Als bewezen kan men aannemen, dat de meeste gevallen van vergiftiging door worst voorkwamen in Maart en April, wanneer zij afwisselend aan bevriezen en ontdooien was blootgesteld. De worsten vertoonen dan eigendommelgke plekken en hebben een scherpen smaak, die niet aan de bijgemengde specerijen is toe te schrijven. Leverworsten waren meer de oorzaak van vergiftiging dan andere soorten, hoewel deze niet uitgesloten zijn. De brandige producten, die by het rooken ontwikkeld worden, bevorderen de vorming der vergiftige bestand- deelen. "Wij eindigen met den wensch, dat ons schrijven tot omzichtigheid in het gebruiken van gerookte vleeschspijzen, inzonderheid ook van leverworst moge aansporen, en dat het de wetenschap gelukke haar voordeel te doen met de treurige en veelvuldige gevallen van vergiftiging te Middelburg. (Goudscho Ot.) eerst gevordefd kon worden wanneer ook de borg ia J-VtJ A1J-L T_ .1 J - J J-1 rr COURANT. ABV1ETEHTIEH: K '*0» - v .A yt1

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1