Woensdag 22 April. TerscMjnl iaplljb, jtpieri Dtaiaes. 1874. BIK^EKLAi0SGHF°^ERiGHTiI' M 3369. SCHIEDAM, 21 April 1874. In de. jl. Zaterdag gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier zijn: 1. De notulen van het verhandelde in de zitting van Dinsdag 31 Maart 11. gelezen en goedgekeurd. 2. Ingekomen een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot betaling uit de on voorziene uitgaven, dienst '1873 en '1874. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Idem eeu gelijke missive, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot al-en overschrijving op de gemeente- begrooting van 1873. Als voren. 4. Idem, een JProv. Blad no. 44. bepalende den termijn van indiening der gemeenterekeningen van 1873 op 31 Augustus aanstaande. Als voren. 5. Ingediend het. gemeenteverslag over 1873, hetwelk na te zijn gedrukt, aan de leden zal worden rondgedeeld. 6. Ingekomen een rapport van den gemeente-architect, waarmede de Commissie van Fabricage zich heeft ver- eenigd, op het adres van den heer Ilartogh Ileijs, te Delft, om ontheffing van boete wegens te late oplevering dei- ijzeren brug over de Nieuwe Haven. Aangehouden en ter inzage gelegd. 7. Idem, een missive van den directeur der middelbare scholen, houdende mededeeling, datdeovergangs-examens van de hoogere burgeravondschool, zullen plaats hebben op 27,28 en 29 April aanstaande, des avondst en 7 ure. Aangenomen voor kennisgeving. 8. Idem, eene missive van den heer S. C. Knappert, houdende bericht, dat door hem niet wordt aangenomen de benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie; wordende de Commissie daarop uitgenoodigd tot het in zenden eener nieuwe aanbeveling. 9. Idem, eene missive van den Kerkeraad der Ilerv. Gemeente, houdende uilnoodiging tot bijwoniug der gods dienstoefening bij 's Koning 25jarige regeering op 12 Mei e. k. 'Voor kennisgeving aangenomen. 10. Idem, een adres van de Feestcommissie, houdende alsnog verzoek om een subsidie uit de gemeentekas ten bedrage van f500. Aangehouden en ter inzage gelegd. 11. Idem, een adres van W. Spruit c s. om vermin dering van schutgeld voor hunne aardappelschuiten. Als voren. 12. Idem een vernieuwd adres van P. Stolk om vermin dering van koopprijs van den aanhemafgestanengrond. Tot de dadelijke behandeling besloten zijnde, is, evenals in de vorige vergadering ook thans besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. 13. Idem een missive van den Commissaris des Konings ten geleide eener missive van den Minister van Binnen- landsclie Zaken, daarbij in overweging gevende, dat do Raad terugkome op zijn besluit van 31 Maart 11. tot be noeming eener commissie, belast met do zorg vooreen prompte en richtigc uitgave van het Verslag der Hande lingen van den Raad, ten aanzien van welk besluit de toe passing van art. 70 der gemeentewet aanhangig is. Tot de dadelijke behandeling dezer zaak besloten zijnde, is door den heer L. W. Jansen daarover het woord gevoerd en is, na voorlezing van een adres aan den Koning, ingediend door eenige leden van den Rand lot handhaving van op gemeld raadsbesluit, het voorstel gedaau dat adres, als mede de daarbij gevoegde toelichting, ter inzage van de leden ter secretarie neder te leggen, en deze zaak verder aan te houden tot de eerstvolgende vergadering; en is dat voorstel, ondersteund door de heeren van der Drift en J. F. Legner, zonder beraadslaging metlO tegen4stemmen aangenomen. Ter/en stemden de heeren Kerdel, Vrijland, J. A. Nolet Wz. eu Roelants. 44. Zonder beraadslaging eu met algemeene stemmen aangenomen het voorstel, houdende af-en overschrijving op de begrooting der dienstdoende schutterij van 1873. 15. Idem do ontwerp-besluiten tot liet doen van af- en overschrijving op de begrootiugen van 1873 van het Bur gerlijk Armbestuur eu vau het Stads Ziekenhuis. 16. Idem, het voorstel vau Burgemeester en Wet houders op het advies der Commissie van Fabricage eu van Brandmeesters om do oefening met de brandspuiten in dezo maand niet te doen plaats hebben, uithoofde allo spuiten bij den brand op den 15 April H. zijn in werking geweest. 17. Ingevolge het voorstel van de Plaatselijke School commissie besloten voor haar beschikbaar t," stollen den post op de gemeeutcbegrooting, tothet uitreiken van school prijzen, behoudens nader onderzoek, in hoever die post voor vermindering vatbaar is. 18. Aan densluiswachter N. van der Sluijs wederom voor dit jaar verleend eene gratificatie ten bedrage van f 150. 19. Ecu voorstel van den heer J. F. Legner om op 12 Mei aanstaande geen beurs te houden is, na eèuige woor denwisseling, buiten verdere behandeling gebleven. De openbare vergaderiug hierop gesloten zijnde, zijn de werkzaamheden voortgezet in eene vergadering met gesloten' deuren. (Brieven Franco.) i De gemeenteraad alhier zal Woensdag, den 22 dezer, des namiddags ten half twee ure, een openbare vergadering j houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken.deliberatie over: I Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 31 Maart jl., betreffende benoeming commissie voor het verslag der i handelingen van den Raad; vaststelling le voljaars kohier plaatselijke directe belasting; voorstellen betreflende kweekelingen aan do openbare scholen van den heer Tijl en mejuffrouw vanDriel; adres onderwijzers-zangvereeni- ging om gebruik schoollokaal en rapport Schoolcommissie; rapport Commissie van Fabricage over bestraling van den Singeladres Ilartogh Ileijs om ontheffing van boete en rapport der Commissie Fabricageadres Feestcommissie om toelageadres W. Sprayt c. s. om vermindering van schutgeld; regeling liquidatie Bank van Leening. En verdere voorstelien on mededeelingen. In den nacht van 17 dezer overleed na een langdurig lijden te Rotterdam de heer II. G. ,T. van Doesburgh, in den ouderdom van 74 jaren. Van 12 Nov. '182(5 tot 30 Mei 1830 was hij leeraar bij de Hervormde gemeente alhier, waarna hij tot 1865 als zoodanig bij die gemeente te Rot terdam werkzaam was, eu toen het emeritaat verkreeg. Groot was de achting en liefde, die de ijverige en nauw gezette man gedurende zijn dienstwerk alhier verwierf, en het bericht van zijn ontslapen zal menigen ouden Schie- damschen vriend en vereerder gevoelig getroffen hebben. De overledene was bekend door zijn rusteloozen ijver en zijn zucht, om in alle opzichten het goede te doen en te bevorderen. Van '185'.1859 was hij lid en voorzitter van de synode der N. Lu Kerk; van het N. Zendelinggenoot schap woo hy rang een der krachtigste bestuurders, en liet Bijbelgenootschap heeft hem veel te danken. Zijn ver diensten worden, zelfs door tegenstanders, hoog gewaar deerd ook begiftigde Z. M. hem in 1860 met de orde van den Nedei'landschen Leeuw. Tot hoofdonderwijzeres der bewaarschool te Oegst- geest is benoemd mejuffrouw L. P. Gouwentak alhier. De Nederlandsche Ilandel-maatschappij wenscht scheepsgelegenheid te zien aangeboden voor het transport van ongeveer: 6000 Eugelsche tons steenkolen, naar Atsjin, in te uemcu te Newcastle upon Tyne, 2600 dito dito, naar Onrust, 2300 dito dito, naar Soerabaya, 1000 dito dito, naar Macassar, alles in te nemen to Cardiff. Aanbiedingen worden ingewacht bij de agenten te Rot terdam vóór of op 27 dezer, 's namiddags vóór 2 ure. Door den Commissaris des Konings in dc provincie Zuid-Holland is bepaald, dat de eind-examens der Hoogere Burgerscholen voor die provincie dit jaar zullen gehouden worden te Schiedam, en dat de Examen-commissie zal bestaan uil heeren: J. Stoynis, Gz. te Schiedam, lid en voorzitter, F. S. Gomm en T. E. Bückman te 's Ilage, dr. S. Hoogewerff en E. F, L. Haastert te Rotterdam, dr. II. W. Waalewijn te Leiden, .1. II. Dijkman en D. M, W. Baar te Dordrecht, dr. W. Bisschop eu dr. II. .1. Rink te Delft, A. E. J. Ilolwerda to Shiedam en dr. A. Harms te Gorinchem. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 15 April 1874 in de onderstaande entrepots aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam28,091,843 kilogr. Rotterdam-19,343,647 r> Schiedam900,431 Dordrecht959,212 Middelburg1,456,042 Totaal 50,751,175 kilogr. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is inge diend na volgend wetsontwerp: Afschaffing van dan accijns op dezeep en vorhooging van den accijns opliet gedistilleerd: Art. 1. De wetten omtrent den accijns op dc zeep van den 4tlen Mei '1832 {Staatsblad no. 13) en den '14den December 1844 Staatsblad no. 65), alsmede art. 1, onder deel g, der wet van den 15den Mei '1859 Staatsblad no. 38) worden ingetrokken, Art. 2. De accijns per hectoliter gedistilleerd van vijftig percent sterkte, bij de wet van 9 April '1869 Staatsblad no. 62) bepaald op drie en vijftig gulden, wordt verhoogd tot zeven eu vijftig gulden. Art. 3. Do invoerrechten, bepaald bij art. '12 der wet van 7 Juli 1856 [Staatsblad no. 80) worden, verhoogd als volgt: a. voor houtgeest en alle daaruit bereide of daarmede vermengde vloeistoffen vau f l tot f'1.15 per liter, en b. voor aother sulfuricus, chlorofonne en alle daarmede overeenkomende uit alcohol bereide vloeistoffen van f2 op f2.25 per liter. In de overgangsbepalingen komt o. a. voor, dat wegens gedistilleerd, vóór bet in werking komen dezer wet op vervoerbiljet of volgbrief verzenden, om ter plaatse van bestemming veraccijusd te worden, waarvan de accijns eei'st na dat in werking komen betaald of wegens het niet gezuiverd terug bezorgen van het document ingevorderd wordt, de accijns naar liet bij deze wet bepaalde bedrag zal berekend worden. In de Memorie van Toelichting leest men o. a. Dc af- ADVE STEHTIE3-. Prijs: van t lol 10 gewone regels 100; iedere regel meer /O.tOJ Voor ilen werkenden siand en voor weldadigheid, dohelfl van den prij«. schaffing van den zeep-accijns ïswenschelijk, om een der eerste levensbehoeften goedkooper te maken (10 ct op de kilogram)de zeep-industrie in staat te stollen, van de vor deringen der wetenschap gebruik te maken eu alzoo met de fabricatie van het buitenland te kunnen mededingen on door deu verkoop, in vele plaatsen van het rijk, van de grondstoffen voor de zeep (olie en loog) wordt de zeep-ac cijns voor een groot gedeelte niet betaald. Zonder equivalent durfde do Minister het voorstel tol af schaffing niet doen. Een verhooging van f 4 per hectoliter op het gedistilleerd zal liet gemis van den zeep-accijns (f 1,436.000) voldoende dekken. "Wegens deze niet groote verhooging en liet strenge toezicht behoeft toenemende fraude niet gevreesd te worden. Raadzaam is het echter, om evenals bij de ver hoogingen in 1864 en 1866 gedaan is, bijbetaling van f4 per hectoliter te vorderen wegens de voorraden veraccijusd gedistilleerd bij liet in werking komen der wet, daar anders waarschijnlijk vooraf belangrijke buitengewone inslagen zouden gedaan werden. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Gene raal van Maandag 20April (grootendeelsincomitd-generaal doorgebracht) is, op verzoek vau den Minister van Koloniën bepaald, dat de openbare discussie over Atsjin (voortzetting der interpellatie van den heer Messchert van "Vollenhoven), den daarop volgenden dag te '11 uur zal gehouden worden. In de openbare zitting van heden zijn de beraadslagingen over Atsjin, als gevolg van de interpellatie van den heer Messchert van 'Vollenhoven, voortgezet. De heer Heijden- rijck is onzeker, of er in dezen schuld bestaat en bij wien hij vraagt of de annexatie onherroepelijk vast staat, en of een dorde expeditie noodig zal zijn. De heer Schimmelpenninck van der Oije maakt van deze zaak geen stormram tegen het Ministerie, noch wil stekel achtige oppositie voeren. De heeren Nierstrasz enHalf- mans blijven bij hun vroegere afkeuring van het regeerings- beleid en bestrijden de annexatie, meenende de eerste bovendien, dat de Regeering niet oprecht was, toen zij zich daarvan afkeerig betoonde. De heer v. Houten verdedigt de houding en handelingen dei' Regeering in dezen. Het vertrouwen in den Minister van Koloniën is bij hem versterkt, zoo ook bij de liberale partij, en zelfs bij leden van de tegenpartij. Ilij spoort de liberalen aan tot meer aaneensluiting en tot vaststelling van een program, en de Regeering tot meer krachtsont wikkeling, nu de zaak van Atsjin van bloot administra tieven aard wordt. De heer Oldenhuis Gratnma was vroeger sterk tegen het Sumatra-tractaat, maar nu er Atsjin mee verkregen is, berust hij er in, en wijst op de houding van Engeland, ten opzichte der expeditie naar de kust van Guinea tegenover de oppositie hier, die zonder zedelijken ernst gevoerd is. Ginds ziet men ovatie en belooning, hier bestrijding en bemoeilijking. (Zie verder telegrafisch bericht.) Naar men zegt, zullen ook de Prins en de Prinses von 'Wied aan de Meifeesten te Amsterdam deelnemen. Naar wij vernemen, heeft de heer J. A. Maas Gees- teranus, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, zitting liebbende voor het hoofdkiesdistrict Delft, en die als zoodanig in dit jaar moet aftreden, het verlangen te konuon gegeven, bij de aanstaande verkiezing niet opnieuw in aanmerking te komen. Vad.) Voor de oprichting van het Seminarie nabij Batavia is van oen onbekende een gift van f 1000 ontvangen. In het lokaal Diligentia te 's Gravenhage had den 19 dezer een vergadering plaats van leden der Nederlandsche Werklieden-vereenigingen tot bespreking der noodzakelijk heid van wettelijke regeling van den arbeid van kinderen. Het algemeen ver langpn van den verstandigeu handwerks man bleek te zijn, dat dienstarbeid in het algemeen voor kinderen beneden de 12 jaar verboden zal worden, en dat kinderen van 12 tot '15 jaar slechts 6 uur per dag zullen mogen werken en 3 uur onderwijs genieten. Bij de aan wezige volksvertegenwoordigers werd met kracht aange drongen, mede te werken tot wettelijke regeling van het behandelde onderwerp. liet fregatschip Maassluis, kapt. Kuchler, groot 891 ton, van Java via Londen naar Rotterdam, met een diep- gaug van 43 dicimcters, is gisteren namiddag den Nieuwen "Waterweg ingebracht. Dit is het eerste zeeschip dat met een lading van Oost-Indie langs dien weg binnenkomt, Te Grafhorst, in O verijsel bestaat het plan om den 5 Mei feestelijk te herdenken, dat vóór 25 jaar die ge meente afgebrand is! Dc Amsterdamsche Gemeenteraad heeft in zijn zitting van 15 dezer besloten, op 12 Mei e. k. geen beurs te doen houden. Den 25 Maart is te Philadelphia een groote meeting gehouden, waar veel geestdrift heerschte cn die strekte om ingenomenheid aan den dag te leggen met de viering van het eeuwfeest der Unie, door het houden eener wereld tentoonstelling in 1876. "Voor de kosten dezer tentoon stelling was reeds meer dan drie millioen dollars gewaar borgd en in deze meeting werden nog twee millioen ■ABONNEMENT-. Abonnementsprijs, per Drie M,landenf 1.85. Franco per Post, door het gehcele iiijkÏ.50. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1