a i i I l! 'L A m ff if Vrijdag 1 Mei I 1 A°. 1874. Vi 3376; hl BU1TEHLAMDSCHE BERICHTEN. 1 284STE STAATSLOTERIJ. STEDELIJK HÏËllJ W3L I li SKI il V EB IK HI IENi Prijs: van 1 tol 10 gewone regels f 1 00; ieders regel meer ƒ0.10; Voor den werkenden stind cn voor weldadigheid, de helft van der prjjiu f 1.85 2 50 (Brieven Franco,]) ABONNEMENT: Abonnementsprijs, por Drie Meinden Franca per PostJoor liet gelicele Rijk ^?9Bina«Knai>êï«atö»sa, Een zekere lieer Piccon, afgevaardigde ter Nationale Vergadering te Versailles van wege liet Departement der ZecAlpeu, (Graafschap Nizza) heeft onlangs aan een open baren maaltijd een redevoering uitgesproken, waarin hij durfde gewagen van een hereeniging van het graafschap Nizza met het oude Italiaausche varleiland. Ofschoon aan een maaltijd, misschien wel onder het dessei t gesproken, hebben deze woorden de Fransehe gevoeligheid buitenge woon opgewekt. Men heeft zelfs reeds gewaagd van het outslag van dien afgevaardigde, van hern in staat van be schuldiging te stellen, etc. etc. En ten overvloede komt de Nordd. Alg. Zeitung de zaak door een harer at tikelen nog vei ergeren. De Franschen, zoo zegt dat blad, wenschen aan Italië een blijk van vriend schappelijke gezindheid te geven. Welnu, deze gezindheid zou nergens heter door aan den dag gelegd kunnen worden dan door de vervulling der verwachtingen, die de afgevaar digde van het departement der ZeeAlpen heeft uitge sproken. Van Fransehe zijde woidt daarop het volgende geant woord Aangezien de 1Yordd. Zeitung zulke gemakkelijke middelen weet aan te wijzenom de wenschen der bevol king te bevt edigen, kou z j, naar het ons toeschijnt, Pruisen trachten te bewegen, deze ten guuste der Polen in Poolsch Pruisen, der Denen in Sleeswyk, en zelfs van de Elzassers en Lotharingers toe te passen. Prediken met het voorbeeld is de beste wijze om anderen raad te geven, 't Heeft iets van de fabel van pot en ketel, en bij gebrek aan andere beschouwingen kan liet Duitsche blad nu gaan spreken over Frausch Vlaanderen, waarop van Fransehe zijde dan weder een vingerwijzing naar Pi uisisch Silezie kan volgen, alles tot bevordering van het heil van beide natiën en tot bevordering bovenal van de goede verstandhouding tus- schen de beide staten! Het ongemeen warme weder der laatste dagen heeft aanleiding gegeven, dat in Fi ankrijk'uit het geschiedboek dergelijke zeldzame bijzonderheden in herinnering zijn gebtacht. In 172 begon de lente in Februarien de warmte was zoo vroegtijdig, dat de vogels in de eerste dagen van Maart nestelden en jongen hadden. In 1289 verkocht men in de nllalles" te Parijs viooltjes en seringen in de helft van Februari; in de maand April was de warmte zoo groot en van zulk een langen duur, dat het water de, Seine een toise (circa 2 meteis) zakte. In 1421 bloemen de hoornen in Maat ten de wijngaarden in April. In diezelfde maand had men rijpe pi uimen en ker sen. In het begin van Mei waren de druiven al rijp. In '1572 stonden de boomen ia Februari groen. De warmte in April van dat jaar was nog grooter dan in 1289 want van den 15 af, zegt een oud schiijver, begon men in de rivieren te baden. Nagenoeg hetzelfde had plaats in de jaren 1585, 1607, 1609 en 1659. Daarna verdienen de jaren 1809 en 184g vermelding, toen in de maaud April de thermometer van Fahrenheit van 80 tot 85 graden teekende. Tal van voorteekenen doen vermoeden, dat een be slissende aanval op de positieu der Carlisten aanstaande is. Het legerkorps van den maarschalk Concha is bijna gereed om te opeteeren, maar een dichte sluier omgeeft zijn plan de campagne. De gewonde generaal Primo de Rivera, heeft te Madrid bij zijn aankomst het meest schitterend onthaal gevonden. Langs den ganscheu weg, die naar zijne woning leidt, om ringden hem de toejuichingen der bevolking. Hij was ge zeten in een der wagens van de ambulance, bestuurd door de vereeniging dor Dames van het Roode Kruis, waarvan de hertogin Medina-Coeli, voot zitster is. De afzetting van het Carlistische legerhoofd Sautés vvordtf bevestigd. Deze cabecilla wordt beschuldigd van voorbedachtelijk verraad, en heeft zich bij tijds uit de voeten gemaakt, ten einde zich aan een veroordeeling dooi den krijgsraad te onttrekken. Zijn verdwijning is een groote verlichting voor de provincie Valencia geweest. Bij een aanval tegen Iruu zijn de Carlisten teruggeslagen. In het Tijdschrift Ma Engineer" leest men: On geëvenaarde uitvinding. Iemand wonende nabij Nashville, Washington County, Illinois, Verecnigde Staten, heeft koitelings een toestel uitgevonden, dat de gewone stoomfluiten op locomotieven, stoombooten, fabt iekenenz. zal vervangen. Hy noemt hot de »Tele- phou", doch de meer populaire naam is iiStoomezcl". De uitvinder is een heereboer, die zich toelegt op de verbetering van het ras der muilezels, wier gewoonten eu samenstel hij nauwkeurig schijnt bestudeerd te hebben. Op zijn boerderij was een muilezel, die meer dan gewone kracht van stem bezat, zoodat men zijn gebalk op een afstand van vier mijlen in het rond hooren kon, wanneer bjj eenmaal goed bezig was. ;f De eigenaar bracht den ezel ter dood, scheidde den kop ^zorgvuldig van den romp env vulde de a'1-.-en van kop en nek met een oplossing van zink-clorid^ ten einde het bedeif van bet vleesch te vootkomen, terwijl de keel met een oplossing van India-Rubber en-ethet bestreken werd. Daarna wet den deze deelon blootgesteld aau zwaveldamp, vet hit tot 300 gtadon, door welke bewetkiug de India- Rubber gevulcaniseerd, de veerkracht er van vermeerderd cu het spierweefsel ondoordringbaar voor vocht werd. Toen deze bewetking gesoncd- was-werd een korte, caoutchoucslnngmet 't eene eind aan do luchtpijp van den ezel bevestigd, terwijl het andeio in vet binding mot een stoomketel gesteld werd. Het was een oogenblik van 't grootste gewicht voor den uitvinder, toen bij den aldus toebereiden ezelskop aan een knecht in de hand gaf cn lang/aam de klep van den stoomketel opende. De stoom drong in de luchtpijp, dteef do lucht er uit en veroor zaakte een gelutd achtereenvolgens als een gezucht, een geknor, een hevig gehoest, een genies, en, toen ein lehjk de volle drukking uit deu stoomketel toegelaten werd, ging dit over iti het vieeselijkst gebrul, dat ooit door een menschebjk oor vernomen wet d. De lippen van den e/elskop trokken zich samen, een geweldige tij tanden werd zichtbaar, de tiekkeuvervormden zich tot oen salanschen grijns, de kaken sperden zich op en sloten zich naarmate do drukking van den stoom steiker of zwakker werd; in't kort, de gausche kop was vreeseltjk om aau te zien, De man, die den kop vasthield, staarde er op met uitpuilende ooaen, bleeke wangen en knikkende knieen; zijn tong kleefde aan liet gehemelte, totdat bij op eens van schrik den kop losliet en het hazenpad koos. De ïesultaten overtroffen de stoutste verwachtingen van deu uitvinder. Mot de grootste vreugde op het gelaat be schouwde hij een oogenblik zijn werk en ging toen ook henen, waarschijnlijk om na te gaan. welken indruk deze stoomfluit op eeu afstand op iemands gehoorzenuwen maakte, daar de kop voortging bet vreesdijk gebrul door het heelal te doen weergalmen. Het was gelijk een aard beving een wolkbreukbet was een stormeen orkaan van tonen, een windhoos, een dwarlvvind, een helsch con cert. Het was de grootste uitvinding, die de wereld ooit gekend heeft. SCHIEDAM, 30 April 1874. Gisteien namiddag had aan dezelfde brug (aau de Gen it Verboonstiaat) weer een zelfde ongeval als ten vorigon jaro plaatseen jeugdig kind raakte met den eenen voet tussihen de brug geklemd en beeft zich dientenge volge ernstig bezeerd. De sedei t liet eerste ongeluk aange brachte afsluiting schijnt dus nog niet voldoende, om zoo iets te beletten. Zouden dergelijke ongelukkon uiet voor komen worden, als volwassen personen een weinig acht op de kleinen gaven, onze, des noods metsteiken arm, van de brug verwijderden.? De betrokken ouders zouden daar zeker dankbaar voor zijn. Bij de ïedaclie is ontvangen het Tijdschrift gewijd aan opvoeding, ouderwijs en gezondheidsleer, onder red. van F. II. de Beer, dr. J. Jacobs en E de Jong; uitgave van Albiacht Cic. te's Ilertogenbosch. Prijs per jaar f2.50. liet verschijnt den 1 en 15 vau elke maand. Het doel er van is bekend te maken, met hetgeen er op het gebied dei- verschillende leervakken nieuws en merkwaardigs te ver melden is. Behalve berichten en mededeelingen zal er telkens als eenigszins wetenschappelijk feuilleton over een of ander belangrijk onderwerp uit een dier vakken een ar tikel worden geleverd. Dit eerste nommer bevat o. a. eeu flink geschreven stukje: Goed op de hoogte! en. een inleiding tot de Bloei tijd dor Engchc/te letteren. De/e en de overige stukken doen zeggen»dat smaakt naar meer." De berichten en mededeelingen zijn wezenlijk frappant. Als bewijs deelen we er een vau mede Onlangs is door D. A. Hawkins namens de opvoedings commissie uit de staatkundige hervormingsvoreeniging te New-York een veislag over den schoolplicht bekend ge maakt, waaruit we vernemen, dat er in de Vereenigde Staten 14,500,000 schoolplichtige kinderen zijn en ei- jaarlijks 95 mill. doll, voor bet onderwijs uitgegeven wordpn of 6'/> doll, per hoofd. De wet oischt, dat jaarlijks van allen eigendom f 1.50 op de f 1000 voor dc scholen besteed wordeliet volk is echter zoo doordrongen van de waarde van goede scholen, dat het vrijwillig het viervoudige van deze belasting geeft, name lijk 10 mill. doll. Dus worden in deu staat New-York 14'/> mill. doll. d. i. meer dan 914 doll, per kind voor onderwijs besteed. Een edele Amerikaan heeft onlaugs aangeboden, om 1 mill. doll. Ie geven tot oprichting van een sterrenwacht in hot Rotsgebergte. Aster en Stewart in New-York betalen de belastingen voor het onderwijs voor iedereen, die geen bezitting heeft, en zorgen, dat ieder kind, dat geen mid delen bezit, om de gewone school te bezoeken, op een ar menschool toegelaten wordt In de 6 s laten van N ieuw-Engelaud, in Oostelijk-Amerik a zijn er slechts 7 pCt. van de bevolking boven de 10 jaren, die niet lezen of schrijven kunnen, maar 80 pCt. van alle misdaden worden door deze 7 pCt bedreven. t- Uit de statistiek van New-York en Pensylvanië blijkt dat iemand, die gebrekkig onderwezen is, 7 maal meer misdaden bedrijft, dan een ander en in de geheele Re publiek *10 maal meer. Aanbeveling van dit tijdschrift zal wel overbodig zijn. Op het wetsvoorstel van den heer van Houten, strek kende om overmatigen arbeid en verwaarloozing van kin deren tegen te gaan, is door den heer Kerens de Wijlré een amendement voorgesteld, om de artikelen 13 van dat ontwerp te vervangen door den artikel, luidende: De arbeid van kinderen beneden de '12 jaar is verboden, in mijnen, fabrieken en wei kplaatsen, waarin meer dan twintig werklieden gebezigd worden. In de volgende week wordt Z.Exc. de gezant van het Duitsche Keizerrijk in de residentie verwacht, teneinde bij de festiviteiten in Amsterdam tegenwoordig te zijn. Eonigen tijd daarna zal graaf Jo Perponcher definitief deze stad verlaten om door graaf de Canitz, thans vertegenwoor diger van Duitschlaud te Madrid, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Z. M. den Keizer van Duitschlaud bij het Nederlandsche hof opgevolgd te worden. Wij vernemen, dat het geschenk, hetwelk vanwege het groothertogdom Luxemburg Z. M. den Koning bij het zilveren feest zal worden aangeboden, bestaat in een prachtig gewerkt antiek schild, voorstelllende de Aegis, het schild van Zeus door Hephaistos vervaardigd. AL O. Maandagavond is in cle stadsgehoorzaal te Leiden voor de eerste maal in ons land opgetreden de heer Loyson (père Ilyacinlhe) van Genève. Met heldere stem, zoo zegt het Vaderland van hem, ving hij aan te spreken; meer en meer geraakte de spreker in gloed, een breede woorden vloed stroomde hem van de lippen, en in het vuur zijner improvisatie nam zijn leiachtige voordracht zulke kolossale propoi tiën aan, dat men als 't ware verpletterd werd door de macht zijner welsprekendheid. Te St. Anna Parochie is voor een schaap, verleden zomer bekroond te Franeker, jl. Vrijdag met 2 bijbehoorende lammeren tevergeefs geboden de som van f180. Men schrijft uit Deventer In de nieuw opgerichte fabriek van Keulsch aardewerk van de heeren Hamer Cannenburg, welke fabriek de eenige in ons land is, is de eerste oven gebakken en csur wensch geslaagd. Reeds vóór ongeveer 20 jaar werd een dergelijke fabriek in ons land opgericht, doch deze ging weder te niet. Het welslagen van de nu opgerichte fa briek is toe te schrijven aan de groote opoffering van een der firmanten, die zich getroost heeft eenige jaren als gewoon arbeider in Duitschland op de voornaamste fa brieken to werken, en zich daardoor grondig heeft bekend gemaakt met deze voor ons land zoo gewenschte industrie. Als een bewijs van hetgeen men te Amsterdam van de aanstaande feesten verwacht, kan dienen, dat voor het gebruik eener kamer, uitzicht hebbende in een straat, waardoor de stoet zal passeeren, iu de nabijheid van het Koninklijk paleis, de enorme som vun f 400 wordt betaald. De schrijver der Amst. Eronieh in de AT. H", doet mededeeliug, van een op 12 Mei aan Z. M. den Koning te brengen hulde. De diamantslijpers hebben nl. besloten, den Koning een prachtig geschenk aan te biedenom niet indiscreet te zijn, verzwijgt hij wat het zal zijn. De heer J. Cuyten, president van het groot seminarie te I-Iaaren, is bij gelegenheid van zijn gouden jubilé als priester, benoemd tot kommandeur der Orde van de Eikekroon. Uit Ylissingen wordt de aankomst da.hr ter reede ge meld van het Russische stoomjacht Livaiia, waarmede de Keizer van Rusland naar Engeland zal oversteken. Ook wordt daar het Amerikaausche oorlogstoomschip Franklin, met nog andere Amerikaansche oorlogschepen gewacht. V - 3, Prtjien en premien van f IÖ0 en daarboven. Vo Kl. 3de TrcKK 29 April Nos. C60,4523 en 11771 ieder riooo Nos 3377, 4390,6349 en 100G8, ieder f400, Nos 6204, 7955, 13087 cn 17911, ieder f200. Nos 371.811, 858,2029,3924, 4958, 5243, 0513,0587, 7562, 10608 cn 18057, ieder f 100. BURGERLIJKE STAND. Geboren27 April. Anna Maria, dochter van P. F. Leenders en M. II. Luuns, Earn. 28. Jacoba Hendrica Maria, dochter van P. van den Ing en A. H. M. Vei-stappen, Visscherstraat. Hendrik, zoon van M. van der Roer en J. Meinster, Zijlstraat. Overleden29 April. Gcrrit van der Hoeven, oud 3 maanden, Broersvest. Gehuwd: 29 April. "W. L. Hiujgenen O. J. A. Melchers. 30. J. W. Yooges en M. C. Berenbrinker. G. van der Hoeven en M. van der Voort. "?Sr Sü f'z f?V ïfe f» ,f

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1