Vrijdag 29 Mei. M 3394. \o. 1874. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. IE ABONNEMENT: \l)onnomentsprijspur Drie Maanden Franco per Post, door hot golicelc Rijk. Toen de oude lord Russel voor ceuige dagen te kennen gaf, dat hij in de politiek verschijnselen meende te ontdekken, die niet aan een laugdurigen vrede in Europa doeo_-hopen, heeft hij zeker ook aan-du verhouding van Eugeland tegenover Rusland en Ameiika gedacht. In een beschouwing, in de Gtola opgenomen, over do betrekkingen van Groot-Brittaunie tot de buitenlandsclie mogendheden, en meer bepaaldelijk tot Rusland, wordt onder andere het volgende ge/.egdWie Engeland vijand schap jegens Rusland ten laste legt tast mis. Engeland kan natuurlijk den Krim-oorlog niet vergeten, en slaat met op lettende bezorgdheid eiken star gade, dien de reus van het Noorden in do richting vanr 1 limalaya-gebergte aflegt. Het vermoede ook dat het Kn uuls bedoelingen ten op zichte van Konstantinopel niet altijd zal kunnen goed keuren. Niettemin verheugt het zich over eiken vooruit gang van Rusland op het gebied van wetenschap, kunst en nijverheid, over elk blijk dat het mede gaat met den stroom van weslersche ontwikkeling en beschaving; de eonige wensch, dien de Britsche natie voor Alexander II en zijn opvolgers koestert, is dat zij in vrede mogen leven met hunne naburen en de rijke hulpbronnen van hun land mogen ontwikkelen. sJegens alle buitenlandsche mogendheden is de natie welwillend gestemd. Gedurende de laatste dagen heeft men in Engeland veel belangstelling getoond in de gebeurtenis sen in Frankrijk, en alle partijen vernamen met evenveel voldoening dat de maarschalk Mae-Mahon er in geslaagd was een Ministerie vau zaken tot stand te brengen. Wij verlangen oprecht dat Frankrijk een Regeering erlangen moge, welke het vaste instellingen geven zal, de orde en de vrijheid zal handhaven, en overhaaste besluiten, welke tot gevaarlijke verwikkelingen binnen 's lands en met de mogendheden leiden, zal voorkomen. aDoor een zelfde gedachte bezield, heeft Engeland met vreugde de eenheid van Duitschland tot stand zien komen, en Oostenrijk oprecht geluk gewenscht, toen het door een tijdige toegeeflijkheid de verzoening mot Hongarije heeft tot stand gebracht. De nationale wenschen werden daar door vervuld, en het gevaar van een nutteloozen oorlog afgewend. aEngeland zal zelfs niet meer morren over de uitspraak van het scheidsgerecht van Genève. Het gelooft aldaar miskend en verongelijkt te zijn, doch zal daar verder over zwijgen, wanneer het blijkt dat er een gevestigde vrede door verkregen zal zijn." Men is zeer verlangend naar den dag waarop de Frausche Nationale Vergadering weder te zamen komen moet, en het nieuw ministerie bewijzen zal moeten leveren van zijne parlementaire bekwaamheid. Op dit oogenblik ziet men, in weerwil der vacantia, sommige afgevaardigden de afdeelingen der Vergadering bezoeken, die elkander natuurlijk onderhouden over de verkiezing van den lieer Bourgoing tot afgevaardigde van het departement Nièvre. Zij schrijven die verkiezing vanzelf voor een groot ge deelte toe aan den ijver en de pogingen der nieuwe maires, door de Broglie benoemden die voor het meerendeel oude bonapartisten zijn. Het is nog niet recht duidelijk, hoe do Broglie voor de betrokking van maire personen kiezen kon van dezelfde beginselen als de lastigste partij zijner tegenstanders. Wel licht heeft hij die mannen, nu hun heer en Keizer van het tooneel is, niet meer als partijmannen beschouwd, maar als vakmannen, die de kunst om kiezers te bewerken uit stekend verstaan, en hem nu wel dezelfde diensten zouden bewijzen als vroeger aan Napoleon. Een boek van buitengewone zeldzaamheid, welk thans deel uitmaakt der bibliotheek van den heer Fardon, zal bij diens overlijden het eigendom dor Natiouale Biblio theek worden. Het is een groot folio van omstreeks 000 bladzijden in zes talen, en is getiteldsLivre conunenfairo de Lanzirotti," waarvan slechts één exemplaar, door Guttenberg gedrukt, te Baden en Genève, in'tmidden der XVde eeuw, met houten letters door hem zelf ver vaardigd. De Villemessant is, gelijk ieder weel, hoofdredacteur en uitgever van de Parysclie Figaro, een blad dat alleen in Frankrijk met zooveel succes zou kunnen bestaan, omdat men nergens anders zooveel oppervlakkigheid en wuftheid,, verbonden aan een licht en verdacht soort van geestigheid, lang zou kunnen uitstaan. De Villemessant is de toongever in dat blad en vertegenwoordigt het waardig. Men oor- deele slechts naar de volgende bekentenis van zijne on wetendheid, welke hij in zijne «Gedenkschriften vaneen dagbladschrijver" aflegt. nik heb, zegt hij, mij nooit voor een schrijver gehouden daarin ligt mijne waarde, als ik daarop ooit aanspraak mag maken. Had ik het wel gedaan, dan stonden mijne klcederen reeds in de bank van leening, en had ik toevallig een pand gekregen/dan zouden er veel meer hypotheken op rusten 'dan he/ waard was. Ik dank dus dagelijks den hemel ,en jde projtessoren, die ik overigens volstrekt niet .i't&a, Av/;.'.yvt gehad heb, dat zij mij behoorlijk in onwetendheid lieten te meer, daar ik, juist doordat ik niets geleerd heb, zeker ben i iets te vergeten te hebben.') Met welken naam moet zulke rondborstigheid betiteld worden De ultramoutaanscho parfpj-heofl in don Pnusischen landdag ecu groot verlies geleden. Haar voornaamste lid, do heer Mallinckrodt i«, naar de telegraaf vermeldt, over leden. Hij was voor de ultramontauen een zeer beteckend persoon. In do daad, al kan men het met zijne beginselen niet eens zijn, men moet hem do eer geven, dat luj als moedig kampvechter, die zich in het open veld durfde ver- toonen, aller aandacht trok. Sedert de Duitsdie afgevaardigden vacantia zijn gaan houden breugeu de bladen weiuig bcteektnend nieuws. Het volgende verdient echter opmerking. Te Fulda namelijk worden twaalf 13jaiige meisjes, die in't wit den kapelaan Webor, na zijn viijlu-ting uit do gevangenis, aan de deur der school ontvingen en naar huis begeleidden, wegens misbiuik van het recht van vereeuiging en ver gadering, waardoor do wettelijke vrijheid en orde in ge vaar gebracht worden," gerechtelijk vervolgd. Zoo wordt de wet tot tie laatste jota vervuld. Men is be nieuwd, hoeveel thaler boete de kinderen zullen moeten betalen. In Duitschland is thans het nieuwe reglement van de exploitatie der spoorwegen, dat met 1 Juni inwerking treedt, openbaar gemaakt. liet ware te wenschen, dat de spoorwegmaatschappi'en in Neileiland sommige der be palingen, die er iu voorkomen, ook in hun reglementen opnamen. Zij luiden aldus: Passagiers, die vijf minuten voor liet vertrek van de trein nog niet van plaatsbiltetten zijn voorzien, hebben daarop voor dien trein geen aanspraak. Ieder moet zijn plaatshillet betalen in afgepast geld. Er kunnen geen plaatsen bespro ken worden. Dames, zonder gezelschap of geleide reizende, zullen desverlangende in een damesrijtuig geplaatst wor den. Te dien einde moet er iu eiken trein minstens dén zoodanig rijtuig 2e eu één 3e klasse zijn. Wanneer een of meer passagiers het verlangen, moeten de raampjes aan de wiudzijde worden gesloten, Goederen moeten minstens '15 minuten voor liet vertrek van den trein aan het bureau zijn afgegeven. Zooniet, dan heeft rneu geen zekerheid dat zij met dien trein worden verzonden. Voor verlies van goede ren wordt schadeloosstelling verleend, tot een bedrag van 12 maik per kilogram. Naar denzelfden maatstaf wordt vergoeding verleend voor beschadiging, na aftrek van het onbeschadigd gedeelte. Indien de vergoeding voor verlies of beschadiging niet binnen acht dagen na aankomst van den trein is aangevraagd, verliest de aanvrager daarop alle recht. Vermiste goederen worden eerst drie dagen na aan komst van den trein als verloren beschouwd. Voor verlies of verwonding van dieren wordt betaald naar een maximum van 450 mark voor oen paard, 210 voor een os, 0 voor een hond, GO voor een varken; alle overige dieren worden naar evenredigheid van dien maatstaf berekend per 100 kilo. De heer Schott, oud-burgemeester van Maintz en chef van den bekenden grooton muziekhandel (de tegen woordige firma Schott's zonen) is te Milaan overleden. Hij heeft aan zijn geboortestad een legaat van f300,000 ver maakt, voor de oprichting eener muziekschool en de ver betering van hel volksonderwijs. Uit statistieke opgaven blijkt dat van'1 Juli 1872 tot 30 Juli '1873 459,803 landverhuizers iu do Vercenigde Staten zijn aangekomen, en wel 275,792 vrouwen en 184,011 mannen. Beneden de 15 jaren waren er 104,072, van 15 tot 40 jaar 288,272 en boven de 40 jaar 06,859 personen. In New-York kwamen 307,334 personen aan, in Huron, (Michigan) 58,917. in Boston 31,675, in San- Francisco 20,917, in Baltimore 17,897, iu New-Orleans 6.304 en in Portland 4,525 personen. Er kwamen 75,611 Engclschcn, 77,344. Ieren, 13,841 Schotten, '149,671 Duitschers, 5,765 Oostenrijkers, 14,303 Zweden, 16,247 Nooren. 4,931 Deueu, 3,811 Nederlanders, 1,176 Belgen, 3,107 Zwitsers, 14,7981rransclien, 541 Spanjaarden, 8,715 Grieken, '1,347 Hongaren, '1,560 Russen, 3,338 Polen, 20,292 Chineozen, enz. De fmancieüle toestand van den Noord-Amerikaan- sclieu staat Zuicl-Carolina is zoo slecht, dat do gouverneur onlangs zeven tot verschillende straffen veroordeelde mis dadigers moest loslaten, om zoodoende van do verplichting ontslagen te worden hun don kost te geven. Van de dertig ontvangers der belastingen die in den staat zijn, hebben twintig op grove wijze het land bostoleu. Wat wonder ook Bij do laatste zitting der rechtbank te Beaufort waren al de loden der jury, op dén na, negers en van die allen kon slechts één lezen. Een allerliefst jongetje, ongeveer vijf maanden oud, word Zondag 3 Mei in do 24sto straat to New-York in een mandje gevonden. Hot kind was keurig net gekleed en alles wat liet aan had was blijkbaar van de fijnste kwaliteit Een briefje van dcu volgenden inhoud was op liet jurkje gespeld:"' sDit kind is niet van lage afkomst, werd in Amerika ge- COURANT. x.5ö (Brieven Franco.") ADVEBTENTIEN: Prijs: van i tot 10 gewone rogcis 1 00iedere regc! meer ƒ0.10 Voor den werkenden stond en vuur weldadigheid, de helft van den prijs. boren en zijn betrekkingen behooren tot de Protestantsche Kerk. Men wordt dringend verzocht dit jongetje niet aan te nemen, omdat zijn moeder na verloop van tijd hem hoopt terug te vinden eu als haar zoou tc erkennen. Zij heeft zich Lot bijna alle liefdadige gestichten gewend, doch werd overal afgewezen. Te vergeefs trachtte zij werk te krijgen; het werd haar geweigerd, omdat zij dit kind bij zich had. Bedelen bleef dus haar eenige toevlucht, doch zij wist dat zij zonder het kind een betrekking zou kunnen vinden. Vertrouwende op do Voorzienigheid doet zij dezen slap, en smeekt dat men voor dezen kleinen zal zorg dragen. Hij werd 23 November '1873 geboren." De brief was blijkbaar onder een vloed van tranen geschreven. Maandagmorgen las de moeder in dc courant dat haar kind gevonden was en door de politie werd verzorgd. Het vernemen vau al die bijzonderheden deed haar zoo aan, dat zij zich aanstonds bij de politie heeft aangemeld. Zij is een ongeveer 30jarige vrouw, heeft een zeer gunstig uiterlijk eu verklaarde dat zij in den staat Massachusetts te huis be hoorde. Verdere aanwijzingen wilde zij niet doen. Men heeft haar het kind teruggegeven en een dienst bezorgd. SCHIEDAM, 28 Mei 1874. In de openbare zitting van den Gemeenteraad alhier, van heden, waarvan wij nader verslag zullen geven, is o. a. besloten de voorstellen omtrent de lloogere Burgerschool en de Bank van Leening, aan te houden en in eén volgende vergadering te behandelen. Voorts is met algemeene stemmen aangenomen liet voorstel van den heer J. Lechner in de vorige zitting gedaan, nopens de zuivering der buitenstad. Naar wij vernemen liggen de paspoorten voor de miliciens der lichting vau '1869, nationale militie, op de gemeente-secretarie alhier ter afhaling gereed. Aan het slation van den Ilollandschen spoorweg alhier zijn op den eersten Pinksterdag afgegeven 749 kaartjes eu op den tweeden 1891, zoodat het aantal op beide dagen 2640 beliep. Op laatstgemelden dag liepen 54 treinen. In het vorige jaar bedroeg de afgifte van kaartjes op den eersten Pink sterdag 785 en op den tweeden 2710, te zamen 3495, zoodat op dezo laatste Pinksterdagen 855 plaatsbriefjes minder zijn afgegeven dan op die in het vorige jaar. Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst den gene- raal-majoor bij het leger in Nederl. Indie G. M. Verspeyk, is op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit den militairen dienst, met behoud van-aan spraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen tevens is aan voornoemden gen.maj. toegekend den titu- lairen rang van luit.gen. Zooals bekend is heeft de Standaard, toen er sprake kwam van een algemeen kindergeschenk aan den Koning, onmiddellijk betoogd, dat de leerliugen der inrichtingen voor christelijk onderwijs zich hierbij niet konden aan sluiten, maarafzonderlijkaanZ. M. een bewijs hunner toege negenheid moesten aanbieden. Dit specifiek christelijk cadeau bestaat uit een monumentalen inktkoker van massief zilver met ornamenten en inscripties. Een gouden pen met de initialen des Konings is hieraan toege voegd. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Keizer van Rusland een aanzienlijke som gelds geschonken voor de compagniën van het leger, die als eerewacht waren opge steld bij de verschillende stations hier te lande. Tengevolge der buitengewone uitgaven hier to lande in verband met de tweede expeditie naar Atsjin, zijn som mige onderafdeelingon van het Iste hoofdstuk der be grooting van Nederlandsch-Indie voor het dienstjaar 1873 niet toereikend tot bestrijding der behoefte. Een ver hooging is zoowel voor deze, als voor een drietal andere onderafdeelingen bij wets voordracht aan de Tweede Kamer der Staten-Generanl voorgesteld. Het eindcijfer van het hoofdstuk behoeft evenwel door die verhoogingen, gezamenlijk beloopende f765,000 geene verandering te ondergaan, omdat de tekorten worden op gewogen door de vermoedelijke overschotten op de onder afdeelingen: «Verpachte middelen" en Materieel der zeemacht." Aan berichten per mail uit Ned. O. Indie, loopende tot Batavia dd. 15 April, ontleenen wij het volgende- De cholera grijpt nog steeds om zich heen in verschil lende streken vau dezen Archipel, al zijn de gevallen ge lukkig niet zeer talrijk. Alleen te Meester Cornelis heeft zij, vooral onder het laatst uit Nederland aangekomen deta chement koloniale troepen, vevscheiden slachtoffers ge maakt, terwijl nog veel lijders onder behandeling zijn. Aan een schrijven uit Atsjin dd, 30 Maart aan de Java Bode is hel navolgende ontleend: De cholera onder de troepen is nog niet geheel geweken. Op den 25 dezer heeft het stoomschip I)eli de kampong van Toeankoe .Nanta gebombardeerd, hetwelk als bestraffing moest dig- - 'I (FirFr- ">a.j 'Ji y "fit -» JG"». tJrfi&S h. S- T*

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1