AÏÏÜETnOVERZJCHT. Woensdag 3 Juni. 3397. A o. 1874. r BMfENLAWDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1 ABOBHBMBllIi Alioniicmontsprijs, pur Uric Mi.tmlpiif 1.85. Franco per Po%t, door het golieele Itijk«8 50. fïlricven Franco.") ADVEHTENTIEN: j Prijs- van i tot 10 gewone regels f 1 00: iedere regel meer ƒ0.10 Voor den zeikenden smid en voor weldadigheid, do helft van don «trip. Het schijnt zoo geheel in tien aard der menschon te liggen, om altijd de zedelijke en natuurlijke orde met elkander te vergelijken en op elkander toe te passen. Van daar komt het ook dnt we gewoon zijn om de woorden dik wijls in overdrachtelijken zin te gebruiken en gaarne m"1 beelden spreken. Zoo spreken bijv. de geneesheeren met liet oog op den gezondheidstoestand hunner patiënten over den komkommertijd, en ook onze groentboeren praten er van. Ja zelfs, niet zelden hoort men ook de journalisten, evenals de gencesheeren in overdrachtelijken zin over den komkommei tijd klagen. In hoeverre nu de klachten van doctoren en journalisten vau minder of meer mensch- lievend gevoel getuigen, zullen wij kortheidshalve maar niet onderzoekeu. Alleen wenschen wij hun, diehetcouran- tenlozen dezer dagen saai en vervelend vinden, in hel ge heugen te brengen dat we reeds lang, en wie weet hoe lang nog I in den komkommertijd leven. De mannen immers, die in de verschillende landen van Europa het slaatsroer in handen hebben, of dit gaarne zouden willen, (want er is altijd wat mee te verdienen) vei gadereu nog niet om de dure belangen der onderdanen te bespreken, te behartigen of te verwaarloozen; ofwel, zijn ze reeds veigaderd, dan dommelen zij nog ten gevolge der vacantie-pret; en heeft men nog geen vacantie genoten, dan schijnt's lands acht bare raad door de aanhoudende inspanning zoo maten moede, dat zijn besluiten nauwelijks de vermelding en veel minder eenige bespreking verdienen, zooals bijv. in Engeland. En toch van de wijsheid die hem uit 's lands vergaderzalen toevloeit en waarvan vrede en oorlog, wcl- vaatt en tegenspoed, zedelijk eu stoffelijk heil of bittere rampen afhankelijk zijn, moet de journalist liet hebben, wil hij het volk spannen en boeien. "Wij beleven dus op dit oogenblik den telken jare terug keerenden komkommertijd. Deze vergelijking, welke wij van onze voorzatenjiebben, gaat gelijk alle andere, ook al weder mank; want terwyl opnatuuilijk gebied de kom- hommers ""door andere groenten j'tè veel om te noemen, wordt afgewisseld, zet men in de politiek den lezer bij varia tie slechts uien voor, en dikwijls nog wel zeer oude. Zoo, dunkt ons, moet het als eene politieke ui beschouwd woi- den, dat von Bismark nog een kansje zou beproeven, om den Prins van llohenzollern op den Spaanschen troon te plaatsen. Dat kan zeker niet waar zijn na het onrustig on angstig buitenverblijf, dat prins Amadeus eenigen tijd geleden daar gehad heeft. En haalde de kanselier nu deze grap eens uit, dau zou er toch wel geen tweede oorlog uit ontstaan. Want de Fiansche toongevende dagbla den piediken alle vrede, soms tot in het kruipei igere, ge lijk het Journal des Dclats voor eenigen tijd, tenviji het nieuwe Fransche gouvernement heeft aangekondigd dat liet zich in geen politieke vraagstukken mengen en zoo maar wat voorlle von wil in het dolce far niente, in het zoele van niets te doen. Misschien is dit door de Regeering niet ernstig gemeend, en wil zij, evenals de politieke giappeu- makers en lichtvaardige journalisten, ook op hare beui teen ui debiteeren. Zeker is het dat de ministers die zelfs een woordenstrijd vermijden, nog veel minder op een wapen- strijd gesteld zullen zijn. Zoo ziju gemak te kunnen houden en toch minister te zijn is overigens, gelijk Dèlais aan merkt, in de daad een »clioon voorrechtvoor menig sla vend eu zwoegend ministerie te benijden. Pruisen zou, wijl er wegens den kwijnenden toestand der stoffelijke welvaart in Frankrijk thans geen milliarden meer te halen zijn, toch wel geen oorlog willen, terwijl de reeds geindc milliar den ook zonder oorlog inkrimpen zullen door het onder houd van een leger van over de 400,000 man. In Engeland is al bijzonder weinig pol'tiek nieuws. Meu zou alleen kunnen molden, dat men er na veel tobbens een wetje op het onderwijs tot stand gebracht heeft, een poli tiek nieuws, waarover men in Eugeland spoediger uitge praat schijnt dan in Nederland. Het bezoek vau den Czaar schijnt de Eugelschen meer te inlcresseeren, vooral sedeit men gelooft, dat dit bezoek van den beheerschcr aller Russen een staatkundig oogmerk had, namelijk, eens te zien hoe hot er met't Eugelscho leger wel uitziet. Misschien is men daarom niet in gebreke gebleven, hem eens te toonen wat monsteiachtige kauonneu men te Woolwich fabriceert. Doch ook in Nederland gist men naar de reden, wat AlexanderII zoolang bij de Engelschen on zoo kortbij ons deed vertoeven, waarom bij in vliegenden galop kwam en nog vliegender ging. De bladen zwijgen er over. Alleen in bepaalde politieke kringen hoort men een en ander gis sen, sommigen zeggen»üe Czaar vreesde, dat hier of daar een Poolsche uitgewekenen het in de cosmopolitische stad op zijn leven gemunt hadterwijl weer anderen beweren, dat men den Czaar verhaald had, als zou 's lands verdediging reeds zoo ver gevorderd zijn, dat men reeds in den eigen nacht zelfs Amsterdam onder water zotten kon. Deze snelle vordering zou dan eene verlossing zijn geweest van den minister van oorlog op 'sKoningsjubilé. Men begrijpt, dat een en ander ook al tot de politieke uien gerekend moet worden." Br or goneiaal de Cisvey is een ontwerp ingediend, tot fieistel der oude bepalingen op de bevorderingen bij lirt leger in Frankryk. v. Een groot getal prefecten in Fiankrijk hebben be antwoord aan de uilnoodiging van den Minister vau Bin- uenlaiidsche Zaken, die hen namelijk bij het aamaaidcn van zijn post, te Versailles had uïtgonoodigd. Zoo een persoonlijk onderhoud werkt wellicht nog beter dan eene circulaire. De commissie voor de muntconventie tusschen Frankrijk, Italië, l!elgié»en Zwitserland heeft liet vraag stuk belt effende den dubbelen en enkelen staudaaid ver daagd. De Mannheimer yOud-Katholieken" hebben aan hunne synode, welke op dit oogenblik te Bonn veigadert, eene memorie gericht, waarin een gansche leeks van her vormingen woidt voorgesteld. Zoo wenschen zij de ge beden tol Heiligen eu alle feestdagenniet uitslui tend ter cere Gods ingesteld, afgeschaft te hebben; met uitzondei ing van den Allerheiligen- en don Allerzielen dag echter, opdat liet wijfelziek karakter der nieuwe ge zindte zich ook in doze niet verloochene, Verder begeeren zij invoering der Duitsche taal bij de godsdienstoefening, vermindering van uiterlijke piacht en praal in de kerk gebouwen, afschaffing van den ougehuwden staat der iviCoters en van de gedwongeue biecht, benevens beper king der zoogenaamde sgewone biecht." Als dat zoo snol gaat, dan zal het Oud-Catholicisme zijne phase in wat korter jaren doorloven dan hot Protestantisme. Boven het dorp Kopstal, in het groothertogdom Luxemburg, is een zwaar onweder losgebarsten, verge zeld van hagel en slagregen De weg is vernield; er zijn gaten vau twee el breedte in; huizen zijn ingestorthet water spoelde zwaren stecnen weg. Het is thans zeker, dat een internationaal congres, betredende heUolkcnregt in oorlogstijd, den 27 Juli e. k. (niet zooals vroeger is gemeld den '15 dier maand) te Brussel zal gehouden worden, eu wel onder deelneming daaraan door do Europesche regeringen en op grond van het door prins Gortschakofl daarvoor onhvorpen pro gramma. Uit Spanje geen nieuws, dan dat maarschalk Serrano gisteren officieel den Minister der Vereenigde Staten heeft ontvangen en dat benoemd ziju totgeznnten van Spanje: te Washington de heer Mantilla en te Wcenen de lieer Mazo. De congregatie van liet concilie le Rome heeft een decreet in het licht gezonden, waarbij de benoemiug der pastoors door de bevolking, zooals dit in sommige dorpen van Opper Italië plaats heeft, wordt afgekeurd en ieder, die aan zoodanige verkiezingen deelneemt, in den ban wordt gedaan. Japan heeft thans de oorlog verklaard aan het eiland Formosa, Vier schepen met 15,000 man zullen vertrekken, om wraak te nemen, wegens het vermoorden van eenige Japaueezcn, die door schipbreuk op het eiland geworpen waren, Te vergeefs was meermalen vergoeding voor dezen moord aan de inlanders van Formosa gevraagd. De inboor lingen van het eilatul hebben bescherming gevraagd bij den Keizer van China, tot wiens gebied zij beweren te bobooien. Een der reusacliligste werken van den niouwercu tijd is zeker wel do spoorweg. w£>lke de Stille Zuidzee met het Amazonendal verbinden moet. Alen telt er niet minder dan 30 bruggen en 35 tunnels, eene lengte vertegenwoor digende van 18000 voet, waarvan 3000 voor de bruggen in ééne enkele plaats. Voor 't aanleggen van don weg moesten meer dan honderd millioen kubieke voeten aarde en rots worden verwijderd. In 1870 begonnen, heeft het werk reeds 33 millioen dollars gekost en 'l zal niet voor 4876 voltooid zijn. 't Merkwaardigste van alles is do groole viaduct de hoogste der wereld, ter lengte van 580 voet en in T midden 300 voet hoog. Tusschen de acht en twaalf duizend Chinesche werklieden eu koelies zijn dag en nacht aan den arbeid. SCHIEDAM, 2 Juni 1874. Dr, Kuiper wil voor het petitionnement om wijziging van ai t. '194 der Grondwet oen meer guusligen lijd afwach ten, dan men op de laatste vergadering van het anti-school wetverbond bepaald heeft. Zou bij hierbij steunen op den indruk dien zijne orntiönjiu de Tweede Kamer maken? Of wel zou hij hopen, dat de Katholieken hem ook hier een handje zullen helpen? En wil hij dan wachten dat zij dit weer ongenoodigd doen, om dan later, als hij door hunnen steun zyn doel bereikt heeft, weder'te kunnen zeggen, dat hij op hunne hulp eigenlijk niet gesteld is en geenszins ekenl Naar wij vei nemen is Z. M. de Koning voornemens tegen 20 Juni e. k. een buitenlandsche reis te aanvaarden. Bij Kon. besluit van 29 Mei is, op hun verzoek, inge trokken de benoeming van P. J. Barnouw, lector te Am sterdam, en G. J. Jacobson A Bz. ond-ajjothekertë Schiê-' dam, tot leden dier commissie, gedurende den tijd van één jaar, belast met liet afnemen der geneesk. examensj en zijn vooits benoemd tot leden dier commissie dr. "VV. M. 11. Sanger, hoogleeraar te Groningen, en P. J.IIaaxman, apotheker te Rotterdam. De Minister van Oorlog, ontvangen hebbende een aantal requesten, waarbij door of ten behoeve van milicien verlofgangers, vrijstelling wordt verzocht van het opkomen ouder de wapenen voor de te dezen jare te houden her halingsoefeningen, breugt ter kennis vr.n de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun ver zoek te bewilligen. Bij deze gelegenheid woi dt aan de be- trokken miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op don bepaalden dag onder de wapenen komen, overeen komstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na j hunne heistelling bij hun korps zullen moeten vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel te 1 worden geoefend. Onder de Z. M. den Koning dezer dagen aangeboden geschenken, behooi t nog dat van de Amsterdamsche Hand- joogschutterij-verceniging Concordia, Genoegen zij ons doel en Claudius Oivilts, bestaaude in een fraaien zilveren I inktkoker met toepasselijke inscriptie. Op een zwart marmereu voetstuk zijn geplaatst de kristallen inkt- en zandkoker, gesloten met zilveren doppen, waarop een - staande leeuw. Tusschen beide is een zilveren rots aange- j bracht, waarop een fraai bewerkt beeld, een boogschutter I in antiek costuum voorstellend. Daarachter verheffen zich i de afbeeldingen der banieren van de drie genoemde ver- eenigiugen, geheel in zilver bewerkt. Op een zilveren lint, aan het voetstuk leest menTer herinnering aan Zr. Ms. Tójarige regeering aangeboden door devareenigde Mand- I boogschutters van den JT.-Jloll. Bond, af deeling Amsterdam. De Czaar heeft aan den zeeloods B. D. Streefkerk een gouden horlogie met ketting ten geschenke gegeven, en ook aan de loodsen G. Ketting, M. van-Boven en A. van Gelder geschenken doen toekomen. Op de internationale tentoonstelling van tuinbouw te Florence zijn, naar men verneemt, tot heden van de 24 Nedei'landsche inzenders reeds 13 bekroond De gouden medaille verwierven de heeren J. A. Willink te Amsterdam, A. C. van Eeden Co. te Haarlem, G. L. Funcke te Am sterdam en J. Noordendorp aldaar. De zilveren medaille werd toegekend aan de heeren A C. van Eeden en Co. te Haailem en C. \Y. Mieling te den Haag, terwijl de bronzen medaille verleend is aan de heeren G. van den Brink te Utrecht, Wegner en Mottu te Amsterdam, W. C. de Boer te Boskoop, E. II. Krelage Zoon te Haarlem, A. C. van Eeden Sc Co. aldaar, gebr. de Graaf! te Leiden, Becker, Scalongne Micliell te den Haag. Op onderscheidene plaatsen in Friesland worden de graslanden door de rupsen zoodanig benadeeld, dat som mige plekken geheel kaal zijn. Op een verkooping te Koewacht werd door den heer A. Moerdijk uit Zuiddorpe een oude eikenhouten' kleederkast gekocht, uit welke, nadat die reeds tien dagen in het huis geborgen was geweest, een beursje met 480 fianken aan goudstukken vau 20 franken te voorschijn kwam. De eerlijke vinder spoedde zich dadelijk naar den vroegereu eigenaar, den heer van Putte, te Koewacht, die,-K in edelaardigheid niet willende onderdoen, hem de helft van den gevonden schat afstond. Do longziekte schijnt iu de provincie Utrecht nog niet te verminderen. In de afgeloopen week werden aan getast te Jutfaas 11 rundereu, te Kamerik 4, te Bunschoten 2 en te Houten 1 rund, die allen na onteigening worden - afgemaakt. Ook in Lopik is deze ziekte heerschende. Voor zoover bekend is, ziju in den loop der wèek van -17 tot eu met 23 Mei in de provincie Noordbolland 7 rundereu uithoofde van longziekte onteigend en afgemaakt, - nl. 3 te Haarlemmermeer en 2 in elk der gemeenten Aalsmeer en Sloten. Te Kalenberg gom. Oldemarkt,waar een schipper bij avond of nacht, als de visschers hunne fuiken hebben staan, 't zeer zelden wagen door te varen heeft de politie, gedurende de sluiting der biunenvisscheryhanden vol werk, en surveilleert zij, tengevolge van openbaar verzet of liever zware bedreigingen, geregeld sterk gewapend. Niettegenstaande is 't haar gelukt een groot aantal netten en fuiken in beslag te nemen. Een nieuw phenomeen voor den impressario Ullman.' De zoon van den heer Szuk, prof. voor de violoncel aan ,t~ het conservatoire te Pesth, heeft zulk een fraaie vrouwen- 1 slem, dat hij reeds herhaaldelijk als mannelijke prima donua is opgetreden. In de Troubadour, Faust, l'Africaine enz. vervult hij de vrouwenrollen met buitenge woon succes.1 - De grootste diamant, tot heden aan de Kaap ge von- •"iV>

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1