m wwmm YerscMjat flaplijls, timiM Biiap. Donderdag 4 Juni. a°. 1874. BU1TENLANDSSHE BERICHTE». M 3398. BIMNEWLAilIDSGHE BERICHTE». •-V - «8®? 'i ABONNEMENT: Abnnnemontsprijs.'per Dno Maandenf 1.85. Franco per Post, door het geiieele fltjk Men wordt verzocht de advertcnilün, wcllte men dcnzcll'dcn dag verlangt geplaatst tc zien, iiitevlijlt des namiddags te 3 uren tc bezorgen. - - 6s= (Brieven Franco.) Tu de Nationale Vergadering zijn tlmnsin behandeling de gemeentewet en de kieswet. Naar men zich herinnert wilde de Broglie de laatstgenoemde het eerst in behandeling nemen, en had hij daarvan een cabinets-kwestie gemaakt. Doch de meerderheid wilde eerst de gemeentewet behan delen, en de Broglie trad af. Het ontwerp der commissie voor de gemeentewet, waar in tamelijk beperkende bepalingen omtrent de kieswet zijn opgenomen, vond Maandag een eersten bestrijder in don heer Jozon van de linkerzijde en een tweeden in den heer d'IIaussonville. Laatstgemclde, behooronde tot het rech- ter-contrum, waardoor zijn oppositie van te meer beteekeuis is, wees op hot gevaar van te veel beperkingen in het al gemeen stemrecht te brengen en daardoor den Bonapar- tisten wapenen in handen te geven. Hij hoopte tevens dat de kamer niet uit elkaar zou gaan, voordat er een definitief gouvernement geconstitueerd was. De zoogenaamde mo narchie van hel droit divin heeft sclii pbreu k geleden, omdat zij op een soort van godsdienstig dogma steunton omdat zij geen van al de aangegane verbindtenisseu nagekomen is. Hij bezwoer daarom de Kamer een einde te maken aan de voortdurende discussion en hare taak te voltooien. Deze besloot met 394 tegen 298 stemmen tot de tweede beraad slaging der wet over te gaan en nu het wetsontwerp be trekkelijk de gemeente-organisatie ter hand te nemen. De Minister de Fourtou verklaarde hierbij, dat de re geering aan de Kamer verzoeken wilde, dat zij het recht van benoeming der maires zou blijven behouden. De Kamer besloot hierna tot de tweede beraadslaging er van over te gaan, en bracht alsnu aan de orde het ontwerp van wet betrekkelijk de vrijheden van het hooger onderwijs. Ten slotte behandelde de Kamer nog de wet op de zout- belasting en verwierp haar. De Isfordd. Alqem. Ztg. heeft bij hare beschouwing over de Belgische neutraliteit in de Fransche pers veel opschudding verwekt, en de verschillende bladen ver zekeren eenparig dat Frankrijk den vrede wil, doch dat het Keizerrijk België wilde anuexeeren. »Deze laatste bewee ring, zegt de Koln. Ztgis niet zeer juist. Toen de hertog de Broglie, na den oorlog gezant te Londen was, heeft hij her haalde malen zijn overtuiging uitgedrukt, dat Duitschland voor de aunexatie van den Elzas kwijtschelding kou krijgen, wanneer het Belgie aan Frankrijk wilde overlaten. Alle pai tijen hebben steeds tot op heden toe hun zin op Belgie gevestigd gehad, al voerde het Keizerrijk ook den boven toon. De heer Thiers zeide voor twee jaar tot iemand, die hem te Versailles bezocht, dat Keizer Napoleon van don eersten dag zijner regeering tot den laatsten geen andere gedachte had dan 't anuexeeren van Belgie hetzij door list of geweld. Ditzelfde is ook van andere zijde authentiek bewezen. Doch deze lust is mot den dood van Napoleon III evenmin verdwenen als do lust van Frankrijk om wraakte nemen. De waarborgen van den vrede rusten op onze defensieve sterkte en in de vredesgezindheid der mogend heden, en deze waarborgen ook de onafhankelijkheid van Belgie, dat in de eerste linie door Duitschland gedekt is." «Dat heeft de Duitsche schoolmeester gedaan", was de tot vervelens toe herhaalde bewering van de Duitschers na Frankrijks nederlaag. Men zou nu meenen dat voor den man aan wieu Duitschland zulke groote verplichtingen had, ook gezorgd werd. De ondervinding leert dagelijks het tegendeel. Thans worden in de «Westf. Mitth." giften gevraagd voor een onderwijzer, die aan een ambtgenoot op den 15 dezer schreef: s iVaarde collega, erbarm uover mij; red mij vau don hongerdood. Sedert drie dagen hebben wij slechts halve portiën gehadgisteren omdat het een feestdag was, een geheele. Geen geld, geen brood, geen aardappelen. Is het u mogelijk mij uit uwe kas tot 1 Juni 4 thaler teleeneu; zoo niet leen, ze dan voor mij bij anderen onder uwe borsteling. Als onderpand zal ik u morgen mijn horloge zenden. Om 's hemelswil, sla mijn verzoek niet af." De schrijver van dien brief heeft 26 jaren dienst en is vader van vijf nog uiet volwassen kinderen. Hit dien brief blijkt, dat hij met 4 thaler of zeven gulden veertien dagen met zijn gezin zou moeten leven. De kanonnon-millionair. De gewezen smidsgezel Krupp is in de inkomstenbelasting in Pruisen aange slagen voor 50,400 th. De belasting is 3 pGt., alzoo berekent men zijn inkomen op 1,680,000 th. en tot het uiterste is men zeker niet gegaan. De Keizer aller Russen heeft niet de geestdrift gewekt in Londeu, waarmede verleden jaar de Shah met zijn din- maulen het Engelsche volk wist te bezielen. Niet alleen droeg hij geen diamanten, doch er was er was ook geen enkele andere reden voor geestdrift. De Saturday Review X-'"— Volgens telegraphscho berichten legeren de Carlisten zich tusschen Estolla en den Guipu/coa, en belegeren zij Heinani. liet stadje, dat 3000 inwoners bevat, wordt van alle zijden gebombardeerd en is rneu op het punt om het te bestormen. Geen enkele bewoner heeft de vlucht kun nen nemen. Verder word! gemeld^ dat de republikeinsche troepe s 4000 Carlisten, die- hun d'ëu weg naar Chelva wilden be letten, uiteengejaagd hebben. De stad werd zonder tegen- staud genomen. Do Vereenigdc Staten voerden in'1872 ongeveer 27 tnillioen pond rundvleesch uit, waarvan meer dan de helft naar Engeland. De uitvoer van varkeusvleesch bedroeg 57 millioen pond, waarvan '13 millioen naar Engeland, 25 millioen naar de Engelsche koloniën eu 8 millioen naar Haiti. De uitvoer van zijden en hammen bedroeg meer dan 246 millioen pond, waarvan 175 millioeu naar Enge land, meer dan 24 millioen pond naar Belgie, 10 millioen naar Duitschland en '13 millioen pond naar Frankrijk. De uitvoer van reuzel bedroeg ongeveer 200 millioen pond, waarvan omstreeks 80 millioen naar Engeland. De uitvoer van boter was bijna 8 millioen en die van kaas 66 millioen pond. De geheele uitvoer van deze artikelen was meer dan 600 millioen pond, waarvan 345 millioen naar Groot-Brittannie werd vervoerd. ADVEETESTIElt: Prijsvan 1 tol 10 yownnc revel*. /"I 00; iedere repel meer /0.10 Voor den werkenden Mand en whi» welil nliplirtdde helft vin den prij\ SCHIEDAM, 3 Juni 1874. II. M. de Koningin gaat den 19 of 20 dezer maand een buitenlandsche reis ondernemen. Wij vernemen tevens dat II. M. tot Berlijn in gezelschap zal reizen van HII. KK. I1H. den Groothertog en de Groot hertogin van Saksen-Weimar, die terzelfder tijd met II.M. tie residentie zullen verlaten. Door het Departement van Financiën is mededeeliug gedaan van de volgende opgaven derop31 Juni l«S74in de onderstaande entrepots aanwezigehoeveellieid ruwesuiker: Amsterdam29,941,8 '4 kilogr. Rotterdam20,450,004 Schiedam817,163 t> Dordrecht886,883 Middelburg1,389,730 v Totaal 53,485,584 kilogr. Inde Nieuwe Vlaard. Ot. van heden leest men »De groote ofzoutharingvisscherij zal dit jaar ton opzichte van 't aantal schepen, weder van grootci' omvang zijn dan in liet voorgaaude en nog zooveel te meer, daar het getal «nieuw model" vermeerderd is geworden. Wij kunnen voorloopig constateeren, dat dit jaar voor de visscherij zullen uitgerust worden'115 schepen tegon 102 in het vorige jaar. Voor zooveel ons bekend is, zijn alleen De Rijp, Zwarte- waal eu Harliugen buiten de Jagörij-Gemeenschap, maar daarentegen kunnen 41 bomschuiten van Scheveningen gerekend worden daarouder te belmoren, tegen 31 van die vaartuigen in het vorig jaar. Als de ons verstrekte gegevens nauwkeurig zijn, dan zullen *165 bomschuiten te Scheveningen thuis behooronde, ter haringvisschcrij worden uitgerust. De eerste jager en de logger Vertrouwen zijn reeds vertrokken eu nog cenige zijn van plan om deze week en in het beg'ra der volgende zee te kiezen. Ook moeten verscheiden bomschuiten tot vertrek gereed zijn. Naar liet zich dus laat aanzieu, zullen wij ons in den loop dezer maand wel op de eerstelingen der vangst kunnen ver gasten." Op advies van den baddokter zal het badseizoen te Scheveningen Maandag 8 Juni geopend worden. Gelijk bekend is zal bij gelegenheid van het 300jarig bestaan der Leidsche Academie een album uitgegeven worden met de namen van de persoueu, welke aan die Hoogeschool sedert hare oprichting hunne studiën ge maakt hebbenmen zegt dat het een '10,000-tal namen zal bevatten. Do .Pr. Over. en Zw. Ot. meent te kunnen verzeke ren dat het taal-en letterkundig congres, 't welk dit jaar te Leiden'zou worden gehouden, niet zal doorgaan, en wel tengevolge van de weinige belangstelling van letterkun digen uit Noord- en Zuid-Nederland. Een bericht uit Groningen in de AT. 11. Ot. wijst op een merkwaardig feit, dat zich in die provincie bieren daar voordeed bij gelegenheid van het Koningsfeest on eenig licht werpt op de veel besproken «gemoedsbezwaren." In eenige dorpen toch hebbon ouders, die tot dusver be zwaar liaddeu gemaakt hunne kinderen te laten inenten, nu gezorgd dat de inenting tijdig plaats had, opdat hunne kinderen zouden kunnen deelnemen aan de schoolfeesten. Een commentaar is hierbij uiet noodig. Uit Dalfson meldt men van 28 MeiOok in het naburige Nieuwleusen is de kwade droes ouder de paar den uitgebroken. Van 2 stallen, waar men die ziekte heeft ontdekt, zijn de paarden onteigend en verbrand. Men hoopt de besmettiug daarmede tegengegaan te hebben. Een correspondent van het Utrechtsch Bagllad beweert, dat bij gelegenheid van het kroningsfeest 180 i ondenvijzeis den Pogavis bestegen on feestzangen gedicht hebben, terwijl liet totaal aantal gedrukte liedjes het fabel achtig cijfer van 800,000 zou bediagcn. Dezer d.igen is te Parijs, in publieke veiling, voor de soin van vier en een half millioen frdoor de heeren Otto - de Kat te Dordrecht, A. E. Coheu en H. Wolff te Arnhem ekoclit liet aan de familie Lejeune toebehoorende 875 hectaren gioote Emrnercher Eiland, aan deu Rijn, nabjj Emmerik. Uit een bericht in de ArnhemscJio Courant valt echter op te maken dat de genoemde koopers slechts als lasthebbers van Mr. J. G. Everwijn te Arnhem hebben gehandeld. In de Times komt van de hand van een voornamen veoaits, een opstel over hondsdolheid voor, waarvan wij onzen lezers het volgende meenen te moeten mededeelen: De eerste verschijnselen van dolheid in een houd toonen zich in wijzigingen van zijn houding, welke hoewel zij der aandacht van gewone opmerkers ontgaangelukkig treffend genoeg zijnom de opmerkzaamheid te wekken van ieder, die deu hond kent en vertrouwd is met zijn ge woonte en eigenaardigheden, "Wanneer een hond dolheid onder de leden heeft, verliest hij zijn gewone levendigheid. Ilij druiloort alsof hij baug ware en poogt zich in donkere hoeken terug te trekken. Van den aanvang af zijn er aan- duidingen van dat zekerste verschijnsel der ziekte, ont aarde eetlust. Dolle honden verslinden niet alleen met graagte vuilnis en vodden van eiken aard, maar zelfs hun eigen uitwerpselen. Dit verschijusel toont zich spoedig en is meer dan bedenkelijk. Te gelijk met deze eigenaardig heid is het van groot belang op te merken, dat een be smette hond van don aanvang afzonder aanleiding grom mend hapt naar andere honden. Deze manier om te bijten en te happen is van groot belang. Zoo een hond die deze gewoonte niet heeft, snauwend bijt naar den eersten hond den beste, dien bij ziet, is hij waarschijnlijk uiet veilig. Op de straat toont de hond eveneens doorzijn houding", dat hjj in een geva** lëLui staat verkeert. Een gezonde hond, die over stra11 gaat, toont bij eiken stap, dat alles, wat hjj ziet en hoort, zijn aandacht trekt. De dolle hond gaat daarentegen ingetrokken en netelig recht voor zich uit, zonder dat hij aangetrokken wordt door de zaken, die het meest geschikt zjjn'hem op'te wekken. Altijd echter met die uitzondering, dat hij door het zien of hooren van een anderen hond wordt opgewonden. Van de verschijnselen, die de laatste periode der ziekte onderscheiden, zijn de belangrijkste die, welke betrekking hebben op de organen, waar de ziekte zich nestelt den bek en de keel. De aandacht wordt vaak getrokken naar den toestand, waarin de bek van een gezond gewaand dier zich bevindt, doordien men opmerkt, dat de hond poogt de hoeken van zijn bek te krabben, als poogde hij zich te ont- doen van het tuuwachtige slijm, dat uit den bek vloeit. In houden, die vastliggen, is liet opmerkelijk, dat liet blaffen zijn klank verloren heeft, en een schor geluid wordt voort gebracht, Jat zelfs de aandacht van den minstopmerkzame niet ontgaan kan. Als de ziekte zich ontwikkelt, neemt het uitvloeien van slijm toe; de onderkaak hangt neer als ware zij verlamd, en het dier ondervindt blijkbaar moeite in het slikken. Dit gaat vaak gepaard met het verlies van beweeg kracht in de achterdeelen van het lichaam. Het dier wordt nu onderhevig aan vlagen van opgewondenheid, in welke aanvallen het herhaalde pogingen doet om te bijten of te 'knagen op alle voorwerpen binnen zijn bereik, zooals hout, stroo, enz., terwijl het terzelfder tijd de reeds vermelde neiging blijft toonen, om zijn eigen uitwerpselen op te eten. Zelfs gedurende de tijdperken van kalmte en afge matheid vernieuwt de opgewondenheid zich onmiddellijk' bij het zien of hooren vau een anderen hond. Het mag vooral wel opgemerkt worden, dat de ziekte ia alle jaargetijden wordt waargenomen; dat de dolle hond zijn moester blijft herkennen en genoegen toonl, wanneer men hem vriendelijk toespreekt, dat hjj geen water schuwt; en dat in vele gevallen vau liet begin tot het einde, de wilde woede, welke men algemeen onderstelt dat de ziekte*1 steeds vergezelt, in het oogloopend afwezig is. Een dokter, die vele gebeten menschen behandeld heeft, merkt op, dat verreweg alle gevallen geen noodlottigen" afloop hebben. Gebeten menschen doen dus wel, zich niet al te ongerust te maken en kalm te blijven. Het beste blijft steeds de wond door een gloeiend ijzer of bijtend middel (waartoe hij vooral lunar caustic aanbeveelt) te laten uit branden. Dit moet steeds onmiddellijk geschieden wanneer een ontbloot gedeelte, van het lichaam aangezicht of hand gebeten is. Meestal worden echter de beenen ge beten, in welk geval de beet veel van zijn gevaar verliest, doordien pantalon en kousen de tanden van het slijm ont doen. Een andere dokter heeft belangwekkende proeven genomen door de tandon van eenige dolle honden zoodanig af te slijpen, dat zij niet scherp of snijdend zijn. Hij wasi- eiudelijk zoo overtuigd geworden van het doelmatige hier-"», van, dat hij zich door een dus behandelden dollen hónd in? de hand liet bijten. Het dier kneusde zijn hand wel, inaaff de tanden drongen niet in hot vleesch, en hij ondervond' dus geen nadeel. Sin»? v <1

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1