8 1 3T Woensdag 10 Juni. o A°. 1874. M 3402. BU1TEMUMDSCHE BERICHTEN BIIiEILAiOSSHE BERICHTEN A (Brieven Franco.) Frankrijk. De pogingen van de beide centrums om tot een vergelijk te komen iiebben tot geen resultaat geleiden er is weinig kans op, want het rechterrcenti;um - wil-slechts dcirscliijn eenér republiek "totdat men den kans schoon ziet om het Koningschap te vestigen. Het linker-centrum is nu ook met zijn programma ge reed. Het is opgesteld dooi- den beer Casimir Périer en zonder langdurige discussiën met eenparige stemmen van de aanwezige leden aangenomen. Reeds gisteren avond bevatte het over de honderd ondei teekeningen. Uet luidt ongeveer als volgt: De vereeniging is altijd van meening geweest, dat de onzekere toekomst en 't ontbreken van eene definitieve regeering de voorname oorzaken z'ijn dei- onrust iu den lande. liet linker-centrum denkt, dat het aannemen der wetsontwerpen, don 19 Mei 1873 ingediend, een waarborg voor de stabiliteit zal zijn, niet door van maarschalk Mac-Mahon den president van eene zeven jarige republiek te makeu, maar door, voor den duur van zeveu jaren, hom president te maken van de republiek. Daardoor zou liet land in de toekomst verzekerd zijn. Het linker-centrum zou het betreuren, indien tot de ontbinding dor nationale veigadering zou worden besloten wegens onwil of onvermogen om de regeering vast te stellen, maar zou voor deze noodzakelijkheid niet terugdeinzen. Overi gens zou de vergadei ing, aanstonds nadat zij de regeering had vastgesteld, uiteen moeten gaan. Dan zou liet evenwel niet alleeu zonder gevaar, maar tot nut van allen strekken dat zij haar mandaat neörlegdo, want zij zou dan rust cn eendracht hebben voorbereid. Ten slotte heeft de Nationale Vergadering ons nog een waie venasssingbereid. Zij heeft met 303 tegen 251 stemmen een voorstel verworpen, hetwclkhetinaehtuemeu vau do Zondagrust wettelijk beter geregeld en meer ver zekerd wilde hebben, Voorwaar een merkwaardige be slissing, want misschien voor het eerst sedert driejaren is er een meerderheid gevonden kunnen worden, om een voorstel in bepaald clericalen geest te verwerpen. De vereeniging van de uiterste radicalen heeft aan den minister-president afgevaardigden gezonden, om van harentwege een verzoenenden geest uit te drukken, alhoi- wel zij bij haar plau blijft om zich tegen de constitutioueele wetten te verzetten. De Nationale Vergadering heeft gisteren drie leden voor de constitutioneele commissie moeten kiezen ter ver vanging van drie hunner, die in het ministerie van generaal Cissey zitting genomen hebben. Zij heeft daartoe gekozen drie afgevaardigden uit het rechter-eeatrum en de ïecliter zijde, met name: de Goulard, Ventavon en Resseguier, terwijl de heer Vautier tot secretaris is verkozen. Do krijgsraad heeft den afgevaardigde Melville- Bloncourt bij verstek ter dood veroordeeld, wegens deel neming aan den opstand tijdens de commune. Hij heeft zich ïeeds toen liet bekend word, dat hij deel genomen heeft aan de commune, natuurlijk uit de voeten gemaakt. Naar men thans verneemt, heeft zicli in Frankrijk weder eeu vereeniging gevestigd, met het doel, om ge vangenen, die zich niet aan grooter of licht te versclioonen vergrijp schuldig maken, na hunne vrijlating uit de ge vangenis te beschermen tegen de aigemeene verlatenheid, waaraan zij dikwijls ten prooi worden. Het terrein, waarop deze philanthropische vereeniging zich beweegt, schijnt niet zonder gevaar, want door van den cenen kant don vrijgelatene te beschermen, zou zij van den anderen kant, door het vooruitzicht hare bescherming de misdrij ven wel eens kunnen in de hand werken. Pruisen. De National. Zeil, blijkt het te Berlijn iu omloop zijnde gerucht voor ongegrond te houden, dat na melijk de rijksregceriiig pogingen zou aanwenden, om het West-Indisch eiland Curasao van Nederland aan te koopen, ten einde er een Duitsch maritiem station te vestigen. Men kan aan deze geruchten nog weinig waarde hechten. Prins v. Bismarck heeft dezer dagen een nota gezon den aan den Groot Hertog van Luxemburg, bevattende eeu verzoek om uitdrijving van de Jesuiëteu, die daar de wijk genomen hebben eu volgens deu Prins tegen Pruiseu agi- teeren. De Minister van Staat heeft geweigerd aan het ver zoek van den kanselier gevolg tc geven met de verklaring dat liy geen termen vond om aan de leden dezer orde het verblijf op Luxemburgs grondgebied te ontzeggcu. Italic. Men zal zich heriuneren dat de lieer Min- ghetti, de minister van financiën in Italië, in het parlement aldaar verklaard heeft, de wetsontwerpen nopens de open bare wei-ken, de versterkingen, het leger en de marine voors'bands althans te zullen laten rusten, omdat de kamer hem weigerde belastingen daarvoor in te voeren De senaat •is gisteren op zijne beurt met deze verklaring van den lïlinister bezig gehouden, en heelt hem met bijua aigemeene stemmen gelijk gegeven. Den generaal Chialdini, wiens hooge autoriteit iu militaire zaken over bekend is, kan dit voornamelijk geweten worden. Hij kwam het ministerie te hulp met de verklariug, dat hij de op het budget gebrachte i uitgaven voor het leger enz. voor zeer belangrijk hield, maar dat hij, bij gebrek aan de noodige hulpbronnen, het beter oordeelde ze te verdagen, totdat het parlement, dooi de financieele ontwerpen vau de regeeriug aan te nemeu, de stoffelijke middelen ter beschikking gesteld liadom deze plannen te verwezenlijken. 11e zitting is hierna verdaagd. SCHIEDAM, 9 Juni 4874. De interpellatie welke de heer Fabius gisteren iu de Tweede Kamer tot het ministerie gericht heeft komt op 't volgende neder Generaal van Swieten heeft niet aan zijne belofte vol daan om in Atsjin te blijven, totdat het geheele laud zou zijn ten onder gebracht en er een tiaciaat zou gesloten ziju. Is van Swieten naar Batavia teruggekeerd omdat de re- geeiing meent dat de oorlog geëindigd is cn dc vredelie vende stemming des volks zal lorugkecien? Of moet do terugkeer van genei aal v an Swieten geweten worden aau den kwaden inousson, en -/al hij daarna weder naar Suma tra gaan om alle vijandelijkheden, die do Alsjinoezeu nog betoouen met kracht te onderdtukken? Dc natie moet weten hoe het gouvernement do zaak beschouw t Vei vol gens lichtte hij zijn vraag omtrent het ontslag en pen sioen van genei aal Verspyck toe. De Minister vau Koloniën antwoordde in het kort dat hij nog niet iu 't bezit was van de taaiste rapporten van generaal van Swieten, doch ïeeds op 18 April was zoowel dc terugkeer van een deel der tioepen als der beiden opperbevelhebbers naar Batavia bekend, toen hier de interpellatie door den lieer Messcheit weid gedaan. Niemand heeft toen daaromtrent eenige inlichtingen ge- vi aagd. Het laten van de hoofdmacht in Atsjin was noch uit een krijgskundig noch uit een politiek oogpunt noodig. Of die toestand blij ven zal, kan mi uog niemand met zekerheid zeggen. Het is mogelijk dat de tegenstand in Atsjiu nog niet geëindigd is; het is mogelijk dat nogmaals de troepen moeten worden uitgezonden, maar niets is daaromtrent voorgesteld of beslist, evenmin of dc generaal van Swieten andermaal naar Sumatia zal terugkeeren. De kamer gelieve echter te vertrouwen dat dc regeering actief blijft. Wat betreft het verleend eervol ontslag en pensioen aan generaal Verspyck, op diens verzoek verleend, doelde de Minister mede dat de oorzaak van die aanvraag om ontslag ligt in 'tzicli gekrenkt gevoelen wegens de benoeming van generaal van Swieten tot opperbevelhebber der tweede expeditie. Ilij Heeft zyn verzoek echter geschorst tot na dc tweede expeditie, en na den afloop heeft hij zijn verzoek herhaald en wensclite por telegraaf beschikking, waaraan voldaan is. De heer Nierstrasz acht de tweede expeditie mislukt, den toestand der vloot onvoldoende, keurt hot krijgsbeleid van generaal vau Swieten ook op grond van particuliere brieven af. en oordeelt een derde expeditie noodzakelijk, maar de zaken zijn bedorven. Wij zijn in een wespennest waarvan het einde niet te overzien is. De heer Storm acht de houding van den heer Nierstrasz tegenover generaal van Swieten ongepast. Deze antwoordt dat hij daadzaken heeft vermeld. De heer Storm repliceert dat er een groot verschil be staat tusschen particuliere brieven en aauvallen in de Kamer. De heer Ilaiïmans sluit zich bij het gevoelen van den heer Nierstrasz aan. De Minister van Koloniën repliceert nog in liet kort; hij meent dat dc rechtvaardigheid en do noodzakelijkheid van den oorlog reeds bij vroegere gelegenheden waien uit gemaakt, zoodat dit een afgedane zaak is. De beteekenis der inneming van den Kraton is bij lange na niet zoo ge ring als de twee sprekers dit willen doen voorkoineu. Over de brieven van pruttelende officieren in de dagbladen kan Iiij zich niet uitlaten iu deze vergadering. Hij herhaalt dat omtrent de noodzakelijkheid eener derde expeditie niets met zekerheid is te zeggen; liet is mogelijk, maar dan zouden zelfs geen suppletie-troepen uit Europa noodig zijn. De Minister van Marine vcrklaait dat, behalve de ge stadige aanvulling cn afwisseling van schepen, eerlang twee schroefstoomschepeu naar India worden gezonden. Do heer Fabius stelt op aam aden van deu heer van Zuij- len de motie voor: Dat de Kamer haren dank betuigen zal aan generaal Verspyck wegens dein Atsjin aan den lande bewezen diensten. Do Miaister van Koloniën was er niet voor. De motie werd met 3G tegen 2G slcmmeu verworpen. Hot anti-rev. Wageningsch Weekblad zegt, naar aanleiding van de besluiten onlangs iu de aigemeene ver gadering van het anti-schoolwelverboud genomen, dat liet verbond een voemloozen dood te wachten staat. Het Week- Had voorziet dat liet moeren meer een lief boom val worden in de handen van dr. ICuyper, om z'yn kerkelijke plannon te verwezenlijken, daarin geholpen en ondersteund dooi de verklaarde vijanden der Kerk. De aangenomen wijziging der statuten, waardoor dc werking van het verbond met het oog op do verkiezingen nader is vastgesteld, beoogt de vorming vau een algemeen kiescollegie. Dat algemeen kiescollege i werkt door zijn hoofdbestuur, en daarin he_gft dr. Kuyper zitting en is zijn invloed overlieerschend. De gevolgen zijn te voorzien. Alleen mannen van do kleur van dr. Kuyper zullen worden afgevaardigd, eu, niet alleen wijziging van art. 194, maar ook liet schrappen van art. 168 zal het doel zijn, waarnaar men met alle ten dienste staantle_ middelen., zal streven. Het. WagemnggphfWeaTcl/l. haalt hierbij aan. dat dr. Vos in zijn verslag van bedoelde aigemeene vergadering zegt: sxlat bij de tegenstanders van het voorstel liet vermoeden bestond, dat men aldus hot anti-schoolwetverbond zoelit dienstbaar te maken aan 't streven, om de Ned. Herv. Kerk iu Kuyper's zin vrij te maken van deu Staat," De Koninklijke goedkeuring is verleend aan de sta-wly, tuten van dc vereeniging van gisthandelaren, opgericht te Schiedam. Het Dagblad bericht thans, dat II. M. de koningin zich naar Marienbad, in Bohcmeu, -zal begeven, om door hel gebruik der baden hare eenigszius geschokte gezond heid te hei stellen. Door deu Minister van Binuenlandsche Zaken is be paald, dat do eind-examens der Hoogere Burgerscholen met öjarigen cursus, voor zooverre het schriftelijk gedeelte betreft, zullen aanvangen op 48 Juni om te eindigen op 29 juni. liet mondeling ouderzoekzal inde meeste provinciën op 13 Juli een aanvang nemen, terwyl het mondeling on derzoek voor het meerendeel in de provinciale hoofdsteden zal plaats hebben. Tot het afleggen van het toelalings-examen aan de Rijks hoogere burgerscholen zal voortaan tweemalen ge legenheid bestaan, en wei aan het begin en aan het einde der zomervacantie. In de verschillende garnizoenen des lands z'yn, inge volge de bevelen van den Minister van Oorlog, op de drie achtereenvolgende appèls bekend gemaakt de benoemingen van luit.-generaal Van Swieten tot Grootkruis en van goneraal-majoor Verspyck tot commaudeui' van de Mili taire Willemsorde, wegens hun gedrag bij de expeditie in Atsjin. In afzonderlijke bijvoegsels tot de Staatscourant van heden wordt medegedeeld het verslag van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan den Koning betreffende de exploitatie der staatsspoorwegen gedurende het jaar 4869. De Nederlandsche Handel-Maatschappij wenscht scheepsgelegenheid te zien aangeboden voor het transport van ongeveer 4100 Engelsche tons steenkolen, naar Onrust, in te nemen te Newcastle; 3400 dito dito, naar Atsjin en 2600 dito dito, naar Soerabaya, beiden in te nemen te Car diff. Aanbiedingen worden ingewacht bij agenten te Rot terdam vóór of op Zaterdag 13 dezer, 's namiddags vóór 2 ure. Heden vervoegde zich hier aan het bureau van politie eeu politie-agent uit Rotterdam met een kind van ongeveer twee jaren. Uet kind was met de moeder van het bootje van Overschio gekomen. De moeder wilde zich naar het station van den IIoll. Spoortrein begeven, doch werd onderweg dermate ongesteld, dat zij naar het gasthuis moest ver voerd worden. Zij gaf op, dat haar man, die zich in het krankzinnigengesticht te Delft zou bevinden, Franciscus de Graaf heette, en zij Cornelia Bredero, dat een harer zusters, die nog twee kinderen had, in Schiedam op het Broersveld woonde, en verzocht ook deze kleine derwaarts -v te brengen. Aan dit verzoek word voldaan, maar noch op het Broersveld, nóch op het,bureau van den burgerlijken stand werden de opgegeven namen gevonden, zoodat de agent onverrichter zake met de kleine naar Rotterdam teruggekeerd is. In de i handelingen van het geneeskundig staatstoe zicht in Zeeland" wordt o. a. melding gemaakt vaneen vergiftiging door het pruimen van tabak, voorgekomen in de gemeente Nisse. Een jongen van vier jaren, die, op zijn verzoek, van andere jongens tabak gekregen had, heeft het kauwen en inslikken daarvan met den dood moeten be- koopen. Het lijk van den verdronken schipper Kisjes is Zaterdag bij Yollenhove opgevischt. Misschien geeft het licht in de tot dusver duistere zaak. Men heeft er lang naar gezocht, wie toch de schrijver was van le Maudit, door 1' Abbé Het schijnt te blijken datrneuhet men liet nu met zekerheid weet. De schrijver van die vijf werken, weike in onze taal zijn uitgegeven onder de titels van de Vervloeidede Non, de Biechtvader de Monnik en de Jesuit, allo door den Abt geschreven, is wijlen kardinaal Andraea, die verleden jaar te Rome ge storven is, en door een partij onder de kardinalen als op volger van Pius IX gedood ver wd was. Kardinaal Andraea - was vrijmetselaar, enmonseigneui-Darboy, de aartsbisschop van Parijs, die door de commune in 4870 is doodgeschoten, was het ook. Darboy corrigeerde de proeven van boven genoemde werken, waarvan de kopie aan de drukkerij kwam niet in schrift maar in losse blaadjes gedrukt op een eigen persje van de majonnerie, opdat niemand te vroeg het geheim van hét auteurschap zou kunnen openbaren of raden. MINT. ABONNEMENT: Abonnementsprijspur Drie Mi.-irnlcn Franca per Post, door hot gclieelc Rijk f 1.85 2 50 ADVEKTENTIEN: Prijs: van 1 tot 10 gewone rogcis /M-OO; iedere regel meer fOAO Voor Jen werkenden stond cn voor weldadigheid, de helft van den prijs. ;,A W ,J, I 1 An Ltjjjj'iii ''j-- -< 7. f' - - -r.'itr 't II i »tï A* f. y. n lg

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1