Donderdag 18 Juni. 1874. V/ 3408. BUITEMLANDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCjjlË^Rl^HTfNT^ (.Brieven Franco.) Frankryk. De groote veldslag is Maandag in de Nationale Vergadering van Versailles geleverd en door het linker-centrum gewonnen. Zijn voorstel is door den voorzitter der Kamer voorge dragen en de heer Casimir Périer heeft, namens dat cen trum, daarna de memorie van toelichting voorgelezen, waarin de urgentvcrklaiing van het voorstel gevraagd wordt. Hij wees er in op de iu Frankrijk heerschonde onge rustheid en werkte de stelling uit, dat de handhaving van den voorloopigeu toestand het land doodt. »Het linker centrum," zeide hij, «neemt de prorogatie van de volmacht van den president Mac Mahon aan, maar een geruststelling gedurende zeven jat en is niet voldoende." Verder wees spreker op den langzamen gang der werkzaamheden bij de constitutioneele commissie. Iiij wilde die commissie den weg afbakenen. Hij drong ten slotte aan op de vestiging van de Republiek onder het bestuur van den beroemden maarschalk Mac Mahon, en deed het hooge belang uitko men van de beslissing der Nationale Vergadering in deze, ©aarop diende de heer Lambert de Sainte-Croix een voorstel in, waarbij de volmacht van Mac Mahon bevestigd en het stelsel van twee Kamers aangenomen wordt, terwijl aan den President der Republiek het recht verleend wordt om in gemeenschap met den Senaat de Nationale Verga dering te ontbinden, en aan de beide Kamers, in een ver- eenigde zitting, den opvolger van den maarschalk of de herziening der constitutie, na afloop van den termijn van. het uitvoerend gezag van den maarschalk, te bepalen. De generaal Changarnicr was van oordeel dat de Kamer hare belofte, om de uitvoerende macht voor 7 jaren aan Mac Nfahon toe te vertrouwen, niet schenden .mochten haar daardoor versteiken zou. Door het voorstel van den heer Périer aan te nemen zou men een noodlottige revolutie maken. De.heer de Laboulaye ondersteunde het verzoek tot urgentverklaring van het voorstel van het pinker- centrum, op gion'd van de onmogelijkheid van de mo-' narchie; wat blijft er dan anders over dau het provisoire, het Keizerrijk of de Republiek, en de beide eersten zijn vol gevaren. Hij toonde aan dat de Republiek het eenig moge lijke gouvernement is. De heer Léon Say constateerde dat het voorstel van den heer Périer niets over den regeerings- vorm vaststelt. Het is als het ware een aanwijzing aan de constitutioneele commissie die het wetsontwerp zal moeten indienen waarhij de regeeringsvorm geregeld wordt. De vergadering ging hierna tot stemming over eo nam de urgentie van het voorstel met 345 tegen 341 stemmen aan. Het voorstel van den heer Lambeit de Sainte-Croix werd naar de constitutioneele commissie gezonden. Het gouvernement heeft zich buiten de discussie gehou den ten einde van de kwestie nopens de urgentverklai ing geene kabiiiets-kwestie te maken. De regeering is wel voorzicbtig. 'Er bestaat alzoo geen aanleiding voor een ministerieele crisis. Duttscliland. Aan de Kola. Ztg. wordt uit Berlijn geschreven, dat de sPresidentin" der Berlijnsche arbeiders vrouwen- en meisjes-vereeniging een bezoek b jeft ont vangen van de politie, met het doel om een onderzoek te doen naai' haar wezenlijken werkkring. Een aantal brieven zijn in beslag genomen. In de Straatsb. Ztg. leest men, dat men aldaar op het.spoor is gekomen van een wanbedrijf dat de algemeene verontwaardiging wekt. Men is er nl. achter gekomen dat zich daar een. vrouw ophoudt, die zich daar schuldig heeft gemaakt aan hetgeen men in de volkstaal noemtrEngel- makery," d. i, kleine kinderen, aan hare zorg toevertrouwd, in >het geheim verduisteren. Sedert het begin'van dit jaar i zijn verscheidene kindei en, hij haar in den kost gegeven, ■'spoorloos verdwenen. Een streng onderzoek is naar déze ''afschuwwekkende zaak ingesteld. Italic. De bladen maken met veel ingenomenheid ge wag vau eene door hetFransche eskader gehouden demon stratie op- den 8 dezer, bij gelegenheid van den verjaardag van de vestiging van het Koninkrijk Italië. DeFransche vaartuigen, die op de reede van Cagliari lagen, hebben dien idag. de Italiaansche vlag geheschen en baar tot drie malen toe.metsalvo's gesalueerd,' Deze betuigingen van sympathie van .deFransche vloot zijn, zoo als men zegt, het gevolg van instruction die uit "Versailles gekomen zijn. SCHIEDAM, 17 Juni 1874. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 56ste verjaardag van H. M. de Koningin, door het bespelen van het carillon en het uitsteken dei' vlaggen uit alle open bare gebouwen en uit zeer vele particuliere weningen, alsmede van de in de haven dezer gemeente liggende schépen. - Ovérde schutterij, vereenigd met het korps scherp- - schutters, werd. in het exercitieveld ben wapenschouwing Onder de gescheukeu als lmldebewijs aan Z. M. den Koning bij gelegenheid van het Kroningsfeest aangeboden, verdient er één bijzondere vermelding. De heer II. A. M. Roelants, boekdnikker-uitgevsj' te Schiedam, had van de Grondwet van 1848 een prachtdruk vei vaardigd,"waarvan hij slechts drie exemplaren had laten drukken. Hij bood een van dat drietal exemplaren den Koning aan, en stelde het tweede tot II. D. beschikking. Het behaagde Z. M. den heer Roelants den 23. Mei j. 1. te doen te kennen geven, »dat onder de menigvuldige geschenken, die Z. M. dezer dagen zijn aangeboden, er weinige zijn die li. D. met zoo veel welgevallen ontvangen heeft als het pracht-exemplaar der Grondwet," door dien hoer aan II. D. toegezonden. Het behaagde Z. M. tevens den genoemden heer »II. D. welgerneenden dank voor dit huldeblijk te doen betuigen en hem geluk te wenschen met de verdienstelijke en prachtige uitvoering van zijnen typogi aphischen arbeid." Wat de beschikking over het tweede exemplaar beti eft, zou het Z. M. aangenaam zijn dat het der Regeering aan geboden wierd. De heer Roelants beijverde zich hieraan te voldoen, waarop hem namens de Regeering bijzondere dank werd betuigd, en te kennen gegeveu dat het tweede exemplaar in de Koninklijke bibliotheek zou worden geplaatst. Naar men verneemt, zal het eeiste iu 's Konings particuliere boekerij eene plaats ulangeu, Het derde blijft het eigen dom van den heer Roelants. N~. Ji. O. Z. K. H. Prins Alexander is door Z. M. den Koning benoemd, a la suite, tot majoor bij het regiment grenadiers en jagerstot luitenant-kolonel bij het 4e regiment huza ren en tot kolonel bij het regiment vesting-aitillerie. Door Z. M. den Keizer van Rusland is ter beschikking van den Minister van Oorlog gesteld eene som van 800 Russische gouden ducaten, ten einde te woi den verdeeld onder de onderofficieren en verdere manschappen, die als eere wacht bij den Keizer hebben dienst gedaan, gedurende H.D. kortstondig verblijf op -Noderladdschen bodem. De Minister van Oorlog hepft bepaald, dat die gelden onder de belanghebbenden zullen woiden verdeeld in evenredigheid van .hunne tractementom ('Voor de compagnie, ter sterkte van 120 man en de muziek des 2den regiments, die te Venlo den Russisclien Keizer de militaire honneurs be wezen, bedraagt het aandeel in dit vorstelijk geschenk 99 ducaten, dus ruim 554 gulden. Een sergeant-majoor krijgt alzoo f'10, een sergeant ruim f6, de gewone milicien f2.30. Naar aanleiding van een deswege kenbaar gemaakt ^verlangen door de commissie vau euquête uit de Tweede Kamer wegens den toestand der Ned. koopvaardijvloot, heeft de Minister van Binnl. Zaken van de Commissarissen des Konings zooveel doenlijk beantwoording verzocht van de volgende vragen: a. Hoevele en welke scheepstimmerwerven waren en zijn in Nederland aanwezig in de jaien 1850 en 1873? Voor den aanbouw van welke schepen geschikt b. Welke loonen worden op de Nederl. werven aan particuliere scheepsbouwmeesters aan bazen en werklieden uitbetaald? In (zooveel mogelijk) 1850 en 1873? c. Hoevele en welke bewijzen van bekwaamheid werdensedert 1850, jaarlijks door elke commissie tot het examineeren van stuurlieden in uwe provincie uitgereikt? Volgens berichten der justitie zijn, in verschillende plaatsen des Lands, in de maand Mei tal van valsche geldstukken in beslag genomen, als: te Purmerendeen 25 centsstuk met de beeltenis van Koning Willem JI fin het jaartal 1848te Ilooru twee guldensbeu irjet de beeltenis van denzelfden Souverein en het jaartal 1848, de andere met de beeltenis van Koning Willem III'en het jaartal 1860; te Rotterdam een gulden met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1863 en een gulden met die van Koning Willem II en het jaartal 1848 en teCulemborg een 25 centsstuk met de beeltenis van Koning Willem n en het jaartal 1849. 'De Commissaris des Konings in Noord-IIolland heeft bepaald, dat het aantal loten der loterij bij gelegen heid van de Ilaarlemsche paai denmarkt uitte geven, zal mogen bedragen 25,000 stuks, tegen fl per lot en dat de verloting zal plaats hebben op 28 Juli e. k. op het raadhuis te Haarlem, te overstaan van een bevoegd ambtenaar. Ttn einde in het gebi ek aan zeelieden voor de Marine te voorzien, is men genoodzaakt weder, evenals vroeger, personen van vreemde natiën te engngeeren. Reeds sedert eenige jaren heeft dat gebrek bestaan, wijl Hollandsche zeelieden liever ter koopvaardij varen, omdat zij dan hooger loon krijgen. Ook za'. daartoe wel bij diagen, dat het ver nederend slagen toedienen, ofschoon veel verminderd, nog niet bij de Marine is afgeschaft. Op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Nieuwcr- kerk a/d Usel zijn geplaatst de hoeren IC. Missel, te Schie dam W, Westbroek, te Zevenhuizen; W. den Hollander, te HeilevoetsiuisChr. Scliepp, te SchiedamJ. L..van der Have, te Alblasserdam en IJ Boei s, te Polsbroek, met het lot tegen G. Kamérbeek, te Rotterdam. Eene nieuwe Amerikaansche uitvinding op,hetge- ■biéd^yan,koophandel werd dezer dagen te Delft beproefd.' (Woensdagjl. ontmoetten tvvee.koopliedeu in schapen', ein den spoortrein van Amstei dam naar eerstgenoemde plaats een hun onbekend persoon, die hun mededeelde o'p reis te zijn om lammeren te lcoopen en dat hij in 't bezit was van een wissel van/500. Daar de kooplieden hot gevraagde ai'tikerjuist hadden- en een vijftigtal lammeren op'de, Delftsche veemarkt van den volgenden dag wilden verko'o- - pen, zoo werden die, alhier aangekomen, in een stal aan de Beestenmarkt gebracht, door den onbekende een voor een bezichtigd en ten slotte voor/500 gekocht. Beide par- - tijen schenen met de gedane transactie" zeer tevreden te zijn en welde onbekende in die mate, dat hij, zoowel'de kooplieden als zich zeiven, inde heiberg goed onthaalde, terwijl hij een hunner met den postwissel naar 't postkan toor zond om de daarop vermelde/500 in outvangst/te nemen. De afgezondene stond echter vreemd te kijken toen hij daar vernam, dat de postwissel, als diagende geen handteekening van eenig postdiiecteur, niet de minste waarde had. Hoewel de onbekende lammerenkooper vol hield dat de wissel wel degelijk waarde had en den,koop- lieden voorsloeg met liern naar Roltei dam te reizen, ten einde daar het geld te ontvangen, stemden deze daarin niet toe en vonden goed de politie aldaar van 't voorgeval lene kennis te geven. Het bleek toen wel, dat de onbe kende zekere J. v. 't II. was geboi en te Brouwershaven en in den laatsten tijd uit New-York, waar hij geruimen tijd had verblijf gehouden, naar Nederland teruggekeerd doch daar hij, voor zijne reis van Amsterdam naar Delft al zijn geld had uitgegeven, moesten ten slotte de kooplieden, die gemeend hadden een goeden handel gedaan te hebben, al de in de herberg gemaakte vei teringen betalen. Ook hier ter stede heeft, naar men verneemt, J. v. 't H. eenige dagen bij den logementhouder L. gelogeerddoch onze koopman, die ook nog een compagnon moet hebben, was reeds vertrokken, toen zich de politie bij den logement houder aanmeldde met bevel om .T. v. 't II. aan te houden. Voor de harddraverij te paard, welke '1 Juli a. s. van wege de afdeeling Den Haag en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw langs een der zijlanen van,het Malieveld te Den Haag zal worden gehouden, zijn uitge loofd: een prijs in zilver, ter waarde van f300, benevens twee premiën, respectivelijk van f 100 en f50. Uit het noorden des lands meldt men: Volgens opgaaf van lieden, die jaren lang met den handel in kievitseieren hebben omgegaan, blijkt, dat de hoeveelheid van jaar tot jaar afneemt; de oorzaak hiervan is, dat in 'tJ najaar zooveel kievieten worden doodgeschoten. De ontvangsten van 't verjoopen voorjaar bediagen nauwelijks de helft van die in 1873. De Standaard zegt dat te Zwolle een Franschman zich bevindt, die alle soorten van riviervisch tot ongekend hooge prijzen opkoopt, en de visschen, in ijs verpakt, naar Parijs zendt. Natuurlijk zullen de Franschen er aardig voor moeten betalen, maar intusschen maken de visschers goede zaken. Naar wij vernemen, bestaat bij Professor Harting, te Utrecht het voornemen om eerstdaags aan de Neder- landsche kust proeven op levende visschen te nemenmet een door hem uitgevonden werktuig, physometer ge naamd. Uit de gevangenis te Utrecht is een bewoner ont snapt, doch spoedig weer gevat, 't "Was de bekende Frbhnsdorf, ontaarde Duitscher, jdie bij Driebergen 'een spoortrein in gevaar bracht. Hij lia'd van zijn beddelaken een koord gemaakt waarmede hij zich op den zolder van een naburig huis liet zakken. Daar werd hij evenwel door de vrouw deshuizes ontdekt. Hij zal nu voor dit feit op nieuw terecht staan. De heeriL O. Dudok de Wit heeft, volgens het Journal des Débats, in 10 dagen min 3 uren een wandeling van Amsterdam naar Parijs volbracht. De afstand be draagt ongeveer '100 uren gaans. Volgens do Jltoile Beige goldt het een ,weddingschap van f 4000 ten behoeve van de algemeene armen der stad Amsterdam. De kapitale voetganger heeft de volgende plaatsen aangedaanUtrecht,- Vianen, Oosterhout, Rijckevorsel, Brussel, Braine-le Comte, Maubeuge, Cateau, Ham en Noyon. Harriet Beecher Stowe, de bekende schrijfster van ünclo Tom's Cabin (de Negerhut) heeft thans een werk onderhanden waarin zij den kruistocht der vrouwen tegen 1 -' het drankverbruik behandelt. Het zal getiteld zijn: Wij en ome buren. GEMENGDE BEKICIITEN. Door een voornamen theehandelaar te -Londen is, ten overstaan van een commissie vanonderzoek naar 't-v ver valschon van. levensmiddelen verzekerd, dat jaarlijks in/ Engeland 2,500,000 pond uitgetrokken theebladeren wor-/ den ingevoerd. Bij die theebladeren, die in China reeds worden uitgetrokken, daarna behoorlyk gedroogd, gepakt/1 en groene sisch blauw, 'gevoegd. i.Voor gewone j'thee\mengU'men% onder :douitgetrokken/laderen den' bloesemxvanfzékèr^ RANT. A.DVEKTEHTIBN 1.85 8.50 Prijs: van 1 tot 10 gewono regels ƒ1 00; leiieio regel meer ƒ0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prij'. ABOWNBMEIÏT Abonnementsprijspor Drie Maanden Franco per Posi, door hel gcheele liijk CSB i ■- SSS i ny

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1