Zaterdag 20 Juni. tiit A1874. JW 3410. Kennisje v i n g; 8UlTEMLftWD^rBËRÏ^HTË^~ BINNENLANDSCHE BERICHTEN. f-v -* cousin. ABONNEMENT; Abonnementsprijs, por One Minuienf 1,85. Franco per Potl, door hel gelieelc (tijk50. (Brieven Franco.} ADVEBTENTIKN: Prijs; van t lol 10 cfuouc regels 1 00-, iedere rege! meer (O.IO Voor den werkenden stmd en voor weldadigheid, de helft van den prijs. De Burgemeester van Schiedam, Brengt Idj deze ler konnis van de IngezetenenDat de Kohieren voor de hcbslfng op hot Personeel en van het PatcnregiNe 1 .dezer. Gemeen te over hel-Dienstjaar I8'%5, door don lieer Provinci den Inspecteur der Directe Belastingen t# Botterdam, op-den 17 Juni 1874 ciecutoir verklaaid en op heden aan den Ontvanger der Directe be lastingen, ter invordering, zijn oveigemaakt. Voorts wordt hij deze herinnerddat een ieder vcrpligt is zijnen aanslag op den hij de wel bepaalden voet, te voldoen; alsmede, dit. vin lieden af, do termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag bobooien te worden ingediend. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den löJumj 1874. De Burgemeester voornoemd, P. J VAN Dl IK VAN MATENESSE. Frankrijk. De reactionairen hunner de geleden nederlaag op Maandag 11. maar niet vergeten. Men heeft ge/ien welke pogingen nog door hen zijn aangewend om de stemming van dien dag te niet te doen, maar te ver geefs. Thans is in de zitting der Kamer van heden een ander voorstel ingediend door den heer de Belcastel, niet om het verleden ongedaan te maken, maar oin te trachten voor het vervolg die onaangename verrassingen te voor komen, Genoemde legitimist heeft namelijk voorgesteld dat geen kamerlid, afwezig bij verlof, voortaan zal mogen medestemmen, tenzij hij zijne tegenwoordigheid ter ver gadering door den president zal hebben doen constaleeren. De •Kamer heeft de behandeling van dit voorstel urgent verklaard. Intusschen is het een bekend feit, dat het mis bruik om voor afwezige leden te stemmen, meer in prak tijk wordt gebracht door de vechter- dan door de linker zijde. De rechterzijde zou dus eigenlijk achter het net visschen. De Kamer is na deze beslissing overgegaan tot de tweede lezing der gemeentewet, waarbij de heer Fresneau met een tegenontwerp voor den dag is gekomen. De conslitutioneele commissie heeft met eenparige stemmen bepaald, dat zij het allereerst het voorstel Casi- mir Périer onderzoeken en een urgent rapport daarover in dienen zal. Reeds is dat onderzoek aangevangen. De voor stellen Lambeit dèSainte-Croix en Wallon zullen daarna onderzocht en aan drie lezingen onderworpen worden. De rechterzijde geeft voor de afvalligheid van een nan- tal leden van het rechter-centrum onderscheidene redenen op, o. a. ook dat een deel van laatstgeuoemde partij voor de urgentie van het voorstel Casimir Périer heeft gestemd, omdat men wist dat anders bij de verwerping er van een motie tot ontbinding dor kamer zou worden ingediend, onderteekend door 326 leden, waaronder ook deBona- pavtisten. De houding der Ministère op 11. Maandag, geeft zeker niet het minst aanleiding tot gepraat. Zij hadden vóór de zitting besloten om zich van stemming te onthouden, maar slechts een deel daarvan is hieraan getrouw gebleven, terwijl anderen op liet laatste oogenblik tegen stemden. Eerstgenoemd en zijn daarop den volgenden dag als blijk der solidariteit van het kabinet komen verklarendat ook zij tegen waren. Indien dit echter werkelijk gemeend was en zij eenig begrip hadden gehad van de parlementaire eischen, dan had het kabinet, te gelijk met die verklaring, zijn ontslag moeten indienen, Maar omdat liet zich niet in het debat had gemengd, deed het zulks niet. De minister van openbare werken heeft eene speciale commissie van ingenieurs benoemd, om den uitslag dei- enquête te onderzoeken in zake hel plan voor een onder- zeeschen tunnel tusschen Frankryk en Engeland Prutsen. Volgens een mededeeling der Bank- und Handels-Zeit., is het vroeger ontworpen, doch toen niet ten uitvoer gelegde plan, betreffende de oprichting van eene Duitsch-Hollandsche compagnie, thans op nieuw en op eéne" meer krachtige wijze op touw gezet, bestnnt er uitzicht op eene spoedige verwezenlijking daarvan. De ver onderstelling, dat dit buitengewoon voordeelige resultaten zal opleveren, is hoofdzakelijk op deze overweging gegrond, dat 'de producten van Nederlandsch-Indie in Duitschland worden ingevoerd' Men wil namelijk door het bestaan van gemelde-bank het mogelijk maken, om den aanvoer van O. I. producten in Duitschland en den uitvoer van Duitsche producten naar Nederlandscli-Indie voortaan rechtstreeks door Duitsche reeders te doen plaats hebben. In de algemeene vergadering der vereeniging van Duitsche Katholieken, dezer dagen gehouden, zijn enkele ïesolutiën aangenomen. Uit den inhoud dier resolutién blijkt, dat de vereeniging verlangt de wedet oprichting van de politieke zelfstandigheid van den Pauselijken troondat zij verwerpt de' staatsregeling vau het Duitsche rijk en de buiteulandsche rijkspolitiek, vooral met betiekking tot den ,-J;pauselijken stoel. Verder verklaart de vereeniging daarin, V dat het ambt der bisschoppen, hun door den Paus opge dragen, „door geene staatswet kan opgeheven of beperkt ^.-.worden, en dat zy de'houding der Duitsche bisschoppen k «eg <.-?« "V.Ka en ovei ige geestelijkheid tegenover de i egcering goedkeurt. Alle Katholieken worden tot aansluiting aan die veree niging aangespoord. Oostenrijk. lu hei algemeen is.de opening van de zitting der Oosteurijksche provinciale Landdagen op den 45 Sept. e. k. vastgesteld. 'iVn opzichte echter van de Land dagen in Górz, Gradiska, Istrieen Triest zal de opening, op hun voi zoek, en wel met het oog op den in Sept. inval lende wijnoogst, vroeger plaats hebben. De stadhouder van 'iriëst is namelijk door de regeering gemachtigd, om de zitting der Landdagen van Gorz, Gradiska en Isti ie den 49 Aug. en die van den Landdag van Triest den 29 dier maaud te doen openen. Italic. Naar de Nation?, meldt, heeft onze egeering door haar gezant te Rome aan kardinaal Antonelli den wensch te kennen gegeven, dat deze aan den Pauselijken nuntius alhier, mr. Meglia, zou gelasten zich voortaan bij officieele gelegenheden te onthouden vau de uitdiukking van pauselijk gouvernement en meer dergelijke zinsneden, omdat Fi ankrijk eensdeels welwillend jegens den Paus en ten andere goede vrienden met Italië wil blijven. Volgens het blad heeft de kardinaal zich bepaald tot het nemen van acte van deze mededeoling. Blijkens een depêche uit Rome van'17 dezer is het parlement aldaar bij Kon. besluit voor onbepaalden tijd geprorogeerd, zoodat men dus waarschijnlijk spoedig het decreet van ontbinding kan vet wachten. Spanje. Particuliere berichten behelzen, dat de stilstand in de operation van maarschalk Concha een ge volg is van geheerscht hebbende vreeselijke stormen, gepaard met o"e* s'.roomingen, waardoor de voornaamste gemeensehapsvvegoü o. a. van Bui gos (het hoofd depot van het Noorderleger) met Madrid en met het hoofdkwartier waren afgebroken. Thans werd cje toestand beter. De maarschalk bevindt zich te Lodosa en het Noorderleger, 30,000 man sterk, trok tegen Estella op, gedeeltelijk langs Allo, ten zuiden, gedeeltelijk langs Lai rago, ten oosten der Carlistiscbe position. In die particuliere berichten worden tevens bevestigd de verdeeldheid en opstand der Baskische provinciën tegen don Carlos. Rusland. Een telegram uit St. Petersburg van gis teren bevat, dat er eon hevige opstand in Kokand is uitge broken. De rnukhter is vergiftigd en '16 hooge staatsbe ambten zijn onthoofd. liet leven van den than verkeert in groot gevaar. Intusschen heeft de Russische generaal Kolpokolïsky van zijn regeering in last ontvangen om, wat er ook in Ivokand moge plaats hebben, geheel ueutiaal te blijven, en het gezag van iederen nieuwen vorst te erken nen, aan wien de bevolking zich onderwerpt. Amerika. De president van Guatemala heeft be volen om Gonzales, deu bewerker vau de beleediging den Britschen vice consul te San José aangedaan, te fusilleeren. SCHIEDA..M, 49 Juni 4874. Eergisterenavond zijn een groot gedeelte der kinderen die behoorden tot den optoclit van Neêrlands jeugd, op Zaterdag 46 Mei jl. gehouden, de stad doorgetrokken eu hebben bij die gelegenheid aan ieder der ontwerpers, de heeren Jb, Schellevis, J, C. de Goederen, N. Rietveld, J van ICatwijk en W, van der Vlies, uit dankbaarheid, een geschenk aangeboden. Bij eerstgenoemde werden hun eenige verveischingea aangeboden. Door Z. M. ismet intrekking van het besluit van 25 Maart jl., waarbij do heen dr. J. Cramer benoemd is tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoo- geschool te Groningen, tot hoogleeraar in die faculteit be noemd de heer dr. G. A. Lamerspred. te 's Gravenhage. Door Z. M. de Koning werden voor de harddraverij te Leeuwarden welke gisteren gehouden werd, behalve de kostbaiö gouden zweep, nog drie belangrijke prijzen be stemd: lp. een zilveren koffie en theeservies met zilveren blad, voor de Groninger-, 2o- een stel van vier zilveren bokalen met zilveren blad, voor de Drentsche-, 3o. een breed goud oorijzer voor de Friessche paarden. De gouden zweep was voor de niededingei s uit alle provinciën bestemd. De Eerste Kamer der Stalen-Generaal is tot her vatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen aanstaanden Dinsdag, den 23 dezer, des avonds te 8 uren. Te Amersfoort zijn tot candidaten voor bet lidmaat schap der Tweede Kanier gekozendoor de liberalen, de heer mr. G. M. van der Linden; 'door de conservatieven, de heer mr. W. baron' van Goltstoin, thans lid der Eerste Kamer; door de auti-rcvolutionnaireu,pfe lieer mr. M, M, van Asch van AVijck, te Utrecht. De heer F. Duukler, kapitein-directeur der staf- muziek van het'regiment grenadiers en jagers, is door den Groot-Ilertog van Saxen-Weimar-Eisenach benoemd tot ridder der orde van den 'Witten Valk. Langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamIleltl er—Zaan dam) zij n,gedu- 1 rende de-maand Mei 4874, 231,846 reizigers ver,voord opbrengst f'ÖOIJ271.31 en aan goederen f44,9Ó4M9'/i; totaal f 246,175,50'/,." - 4 ir. - 'iil i VI id apt 1-iS f Sedert primo Januari aantal reizigers 835,978; op- 1 hrengst i aa reizigers en goederen f937,347.491/. 1 De voorstelling door den azwarten toovennar Ben- Ali, II. Zondag in de coucertzaal van nMusis Sacrum" te Arnhem gegeven, heeft een talrijk en aanzienlijk publiek gelokt. Algemeen was men zeer voldaan over het zeld zaam talent vau den goochelaar, die, al gelooft meu even min aan zijne wonderkracht als aan zijne titels, bewijs gaf, dat meu zonder wondei kracht dingen doen kan, die nie mand begrijpt, en met dergelijke titels toch groote ver diensten op eenig gebied kan hebben Zijne vlugiieid grenst aan het onmogelijke, en zijn niet alle toeren nieuw, de behendigheid, waarmede hij ze volbrengt, is niet te overtreffen Arnh. öt, De oudste piactiseerende geneesheer in ons land is waarschijnlijk de hoer J. Blceker, geneesheer te Noord broek. De 84jarigo, nog steeds wakkere en werkzame grijsaard, herdacht voor eenige dagen zijn 58jarigen prornotie-dog. De Delftsche Ot. deelt mede dat er in den Haag ernstig aan wordt gedacht een gedeelte van Delfshaven, gelegen .aan de Maas, van het Park tot eu met de suiker fabriek, aan Rotterdam te brengen, In de Jl, Ot. leest menTot ons leedwezen vernemen wij dat op de uitgebreide stallen van de firma II. Kooiman, stalhonder alhier, de kwade droes onder de paarden is uitgebroken; reeds 20 stuks moeten gister onteigenden afgemaakt zijn; een 64lal der overigen zijn heden mede besmet verklaard, zoodat er slechts 6 als gezond overblijven. Het Vaderland deelt mede dat dezer dagen door den heer J. Andriessen te 's Hage, in een gewone schaakpartij, de overwinning op den heer Blackburne is behaald, zijnde de eerste gewone partij, welke de heer B. alhier heeft ver loren. De heer L. D. Simons speelde dienzelfden avond met den Eugelschmao, voor de tweede maal eene partij die lemise werd. Het elfde Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal plaats-hebben te Middacbten (bij de-Steeg) den lsten Juli a. s. j De sprekers en hunne onderwerpen zijnII. V. Hoger- zeil, predikaat te Arnhem, «Openingsrede"; M. Cohen Stuart, emeritus predikant van Rotterdam, «de Evangeli sche Alliantie t<* New-York"; Dr. A. W. Bronsfeld, predi kant te Haailem, «het Volkslied"; Dr. Ph. J. Hoedemaker, predikant te Rotterdam, «de Zondagscholen"; T. M. Loo- mau, te Amsterdam, «Overzicht van de Zendingsvereeni- gingen", I, J. Dermout, piedikant te Scheveningen, «de zendeling Livingstone"; Jhr. Van Weede van Dijkveld, te Utrecht, «waaruit verklaart zich het nog impopulaire der Christelijke zending?" J. F. Van Lennep, «de Bijbel een krachtig wapen tegen de zonde"; B. Swaan. predikant te Breda, «Kerk en zending"; M. Lion Cachet, vroeger predi kant in Zuid-Afrika, «het Evangelie in Zuid-Afrika"; M. Bromet, te Amsterdam, «de zending onder de Joden"; W. Koopmann, predikant te Barendrecht, «de Bijbel en de zending"; P. Doedes, predikant te Zutfen, «de zending en de beschaving"; N. Rinnooij, zendeling der Utrechtsche zendingsvereeniging, «Nieuw-Guinen"; A. Brummelkamp, leeraar aan de Theol. school te Kampen, «eerste afscheids rede"; J. P. G. "Westhoff, predikant te Amsterdam, «slot rede". In het Weekblad voor Isr, leest men het volgende Men weet, dat vele Israëlieten te Jeruzalem telken Vrijdag zich naar den Westelijken Teinpelmuur begeven om daar te bidden. Vreemd zag men derhalve op, toen men onlangs op zekeren Dinsdag een aantal personen voor dien gewydeu muur zag staan, vurige gebeden opwaarts zen dende. Er moet wel iets buitengewoons zijn voorgevallen, dat tot deze uitzondering aaoleidiug gaf. En het was ook zoo. Die Dinsdag was de 42de Mei, en de biddende Israë lieten aan den Tempelmuur waren geboren Nederlanders, die, met den geleerden rabbi Nathan Coronel en den heer J M. Goldsmit aan het hoofd, daar hun smeekgebeden aan den Koning aller Koningen richtten voor het heil van Z. M. Koning "Willem III en van zijn Doorluchtig stamhuis." De Köln. Zeitüng deelt mede dat in Rotterdam aan de hótelhouders last is gegeven, Rochefort niet te logeeren, of zoo men dit toch doet, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan de politie. De briefschrijver uit Rotterdam kan zich niet begrijpen waarom men in Nederland Rochefort vervolgt, daar er geen uitleverings-verdrag met Frankrijk bestaat. Als hier op Rochefort gelet wordt, zal het zeker niet zijn om hem aan Frankrijk uit te leveren, maar omdat hij een gevaarlijk individu is, althans gezegd wordt den moord vau priesters en gijzelaars, het brandstichten met petroleum en het plunderen der openbare kassen in zyne bescherming te nemen en er hetzij direct hetzij indirect deel aannam. De groote prijs van 100,000 fr., die jaarlijks door de stad Parijs en de groote spoorwegmaatschappijen voor de wedrennen te Longchamps, in het Bosch van Boulogne, wordt uitgeloofd, is door een Engelsch paardde Trent van den heer Marshall, gewonnen. In het geheel hébben 44'paarden naar deu prijs gedongen, die door het Engël-, sclie paard behaald is, hetwelk zijn eigenaar éenwinst varf

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1