#im Woensdag 24 Juni. a 1874. II V/ ;:'412. •f stfi li ft i 8UITENL&NDSCHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEnT w r V l I j' ijiij Sic "J! i 5W££6 ""r A BOKNBMHINT A,bouuenienispnjsp« Drm Mniuli'u Franco per Poit, dimr hoi «/enecle ftijk f 1.85. 2 5U. nit"K-% r rrr* sail ïtankrijk» Zaterdag heeft de heer Ciapier in de Nationale Vergadering op do gemeentewet een amende ment voorgesteld, dat de bewuste gemeentewei een wei nig vooruit val brengen, want het is voor de eerste maal dat er in de Kamer over groote geschillen eenige overeen komst ouder sommige partijen iieerscht. Dit amendement stelt voor, de wet betreffende het benoemen der maires door de regeeriug voor twee jaren uit te stellen. De rech terzijde en zelfs de regeeriug bad zich hiermede vereeuigd en was tei uggekomen van haar plan, om over deze benoe mingen op eene geheel absolute wijze te beschikken. De beraadslagingen werden geopend door den lieer ie Noël die't voorstel bestreed en aan de beloften herinnerde, die tijdens do beraadslagingen over de wet van den 20e Januari jl. door de commissie uit de Nationale Vergadering en door de regeering afgelegd waren, beloften, die liet voorloopig karakter der wet waai borgen. De heer Ciapier lichtte vervolgens zijn amendement toe. Hierop wei d aan de Kamer de prioriteit er voor gevraagd en tegelijk ten gunste van een ander voorstel van den lieer Bérenger, die de benoeming van do maires wel aan de regeeriug wilde opgedragenzien, doch ze uit de gemeenteraden gekozen wilde hebben. De regeering verklaarde, bij monde van den Minister de Fourtou, dat het voorstel wel geschikt was om de verschillende conservatieve meeningen tevreden te stel len en voor de conservatieve belangen te waken, want, zei de spreker, nin gewone tijden kunnen de maires gerust door de gemeenteraden benoemd worden, maar in woelige tijden zooals nu, moet de uitvoerende macht gewapend zijn. Uit naam van liet belang van regeering en maat schappij moeten 7.e door ons benoemd worden, want een make moet de vertegenwoordiger zijn van de regeering. Ilij moet tevens een vredestichtend tusschenpersoonizijn in de gemeentezaken die dikwijls tot zooveel animosleit aanleiding gevenen opdat hij dezen rol vervulle, moet hij niet uit eene partij maar uit de regeering vooi tgekomm zijnde regeering zou, zoo verzekerde hij, van haar recht geen gebruik maken ten behoeve van de een of andere partij." De Kamer beslbte hierna met 358 tegen 329 stemmen ten gunste van het amendement van den heer Ciapier, waarna de zitting werd gesloten. Bij deze stemming heeft de geheele linkerzijde met al hare fractien tegen het amendement gestemdde uiterste ïechterzijde en de Bonapartisten stemden voor. De commissie belast met het onderzoek der stukken be treffende de ter dood veroordeeling van den lieer Ranc, heeft eenparig besloten, dat er'-edenen zijn hem vervallen te verklaren van zijn mandaat van afgevaardigde. Deze vervallen-verklariug zal van kracht zijn, zoodra de Natio nale Vergadering dienovereenkomstig besloten heeft. Engeland. De voorstanders van de 11 ome-Iiule hebben in eene conferentie, eergisteren door hen ge houden, het door dc heeren Butt en Bryan bij liet Lager huis in te dienoD voorstel daartoe ontworpen. Daarin wordt liet herstellen van de volltorneiie Iersche antonoinie ver langd. Het rijksparlement zal zich alleen met de aangele genheden des rijks, maar niet met zaken, die uitsluitend Ierland betreffen, bezig houden. Den 30e dezer zal eene remlutie van dien inhoud door den heer Ruttin voornoemd huis ter tafel gebracht worden. Uit Londen wordt gemeld, dat de verkoopingen van schilderijen, porselein en zeldzaamheden buitengewoon veel opbrengen, In de vorige week heeft eene kunstver zameling van den lieer Barker meer dan 04,000 pond ster ling opgebracht. Niet alleen werden zeldzame schilderijen van Florentijnsche meesters duur verkocht, maar de zucht naar zeldzaamheden ging zoover, dat voor oude schrijftafels en kastjes 20O t\ 300 pond sterling werden betaald, en oude stoelen uit de tijd vanLodewijkXIVenXV, waarop geen fatsoenlijk mensch meer zou willen zitten, gingen voor 30 a 50 pond sterling vlot weg. Op eene andere verkooping werden drie kleine stukkeu Sèvres-porselein, waarvan het grootste slechts 14'/* duim hoog was, voor 10,650 pond sterling verkocht, l'rillscn De regeeriug heeft thans definitief beslo ten, om' het wetsontwerp, strekkende tot regeling van het bankwezen, in de najaarszitliug van don bondsraad te doen behandelen. De samenstelling van het ontwerp daarmede in verband is nu bij de rijkskanselarij aanhangig en zal, dadelijk na de voltooiing, aan de afzondei lijke bondsregec- ringen ter voorloopige goedkeuring worden toegezonden. Oostenrijk. Keizer Frans Jozef heult gisteren aau den strijdlustigen bisschop Rudigier, vanLinz, een nfzon- deilijken langdurig gehoor verleend. Wolk het onderwerp daarvau is geweest, kan wel gegist woiden, namelijk de nieuwe kerkelijke wetten, doch is niet uitgelekt, daar bei den, èn Keizer èn bisschop, zonder getuigen waren. In het Lagerhuis van den IIongaarsdien Rijksdag heeft de afgevaardigde Tistz den minister-president geïnterpel leerd, 'nopens de onverwachte verandering, die er in het Ministerie van Oorlog heeft plaatsgehad, alsmede wegens het verzuim dat het handschriftidesKeizers omtrent het (Brieven Franco.3 aasMuimfti. -jvz zrtrausr. ugirwtes'jaii) ontslag niet door den Minister Audi assy getoekeud is. Do Minister-president heeft de beantwoording dier interpel latie in (ie volgende zitting van het Lagerhuis toegrzcgil. He KAMER DER STATEN GENERAAL. In de zitting vun Maandag doelde de. Minister van Bin- nenlïiidsclio Zaken mede, dat de Rogceihig, door den Koning gemachtigd, het wetsontwerp tot wijziging der kieswet vau 4 Juni '1850 introk. Ook deelde de Minister mede dat het Minister-corps in deze omstandigheden geoor deeld had Zijne Majesteit hun ontslag ie moeten aanbieden, 't Adres, dat 't ontslag inhield, was reeds Zaterdag jl. verzonden, maar de Ministers mochten van hun plan geen openbare kennis geven, zoolang het bericht niet door den Koning ontvangen was. Daarom was dan ook Za terdag liet verzoek aan de Kamer gedaau om de beraad slagingen tot Maandag te verdagen. Mocht de Kamer die noodzakelijke wetsontwerpen wenschen af te handelen, dan waren de Ministers bereiddaartoc hunne medewerking te verleunen. Al de vijf op heden aan de oi de gestelde wetsontwerpen zijn aangenomen, waaronder goedkeuring van liet tractaat wegens aansluiting van don spoorweg Nieuweschans-Ihr- hoven. Op de vraag van dc lieer Idserda, of de minister van financiën bereid zou zijn de afschaffing der zeep-accijns als nog te behandelen, heeft deze met liet oog op de politieke crisis en de mindere wenschelijkheid, om zijn eventueelen opvolger te binden, ten aanzien van plannen nopens herzie ning van liet belastingstelsel geadviseerd het ontwerp thans niet te behandelen. De lieer Idserda verklaarde nu geen voorstel te zullen doen en constateerde tevens, dat de Minis ter van Binnenlaodsche Zaken zijne belofte vervuld hail tot indiening der wet tot uitbreiding van het spoorwegnet. De Kamer is daarop uiteen gegaan. Het gevolg-derhalve is, dat het ontwerp tot afschaffing vau den accijns op de zeep en tot verhoogiug van dien op het gedistilleerd onafgedaan is gebleven. S C HI E D A M23 Juni 1874. De Gemeenteraad alhier zal Donderdag 25 dezer, des namiddags te half twee uren, een opënbare vergade ring houden. De alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukkenwaar onder ouUverp-besluiten tot af- en overschrijving op de gemeente-begiooting voor 1873 en 1874; welke stukken zijn ter visie gelegd. Herstemming over hm oorstel betreffende liet adres van de firma Bussman Co. om ont heffing van verdere betaling van boete. Deliberatie over: adres J. O. Maarleveldc. s. om verhoogiug van jaar wedden als hulponderwijzers e i rapport plaatselijkcschool- commissie; adres dr. Halbertsma oin ontslag als stads geneesheer en rapport commissie Burgerlijk Armbestuur benoeming van een lid der PlaatselijkeSchool-commissie en van een stads-geneesheer; adressen G. Pigeaud en G. Muunnans om aanstelling tot makelaar; voorstel van Burgemeester en Wethouders tot regeling der likwidatie van de Bank van Leeuing; idein van den heer J. Lechner, a. betreffende het spui aan de Korte Haven en rapport daarop van den gemeente-architectIj. tot vermindering van den prijs vau liet gas; e. lot benoeming van een amb tenaar van den burgerlijken stand: idem van den heer oir. A. K. J. van der Drift, betreffende liet deponecren der copie van liet gedrukt verslag der liaudelingen van den Raad; declaratie van den heer Fijnjc, wegens plan enz. uitbreiding Westerhaveuvoorstel commissie van toezicht op bet middelbaar onderwijs betreffende de splitsing der leerlingen van de 4e en 5e klasse der Hoogere Burger school enz. En verdere voorstallen en medcdeelingen. De collecte ten behoeve van belfonds, ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, jl. Zondag alhier gehouden, heeft opgebracht de som van f213 23 ';j. Wie gisterenavond met ons in Musis Sacrumge tuige was van de kunst van den Zwarten Toovenaar of Physicus zal zich noch zijn tijd noch zijn geld beklagen. Men zou de handigheid, de ontwikkelingen de vlugheid van Ben-Ali niet kunnen beschrijven, omdat hij in al zijn toeren de gewono voorstelling, die men van goochelaars heeft, verre overtreft. Daarom raden wij iedereen, die deze gelegenheid ver zuimde, ten sterkste aau, om er een volgendon keer vau te profiteereu, want Ben-Aii en zijn kleine bediende met zijn leuk gezicht zijn eenig in hun sooi t. II. M. de Koningin werd Zaterdagmorgen, bij haar vertrek naar het buitenland, begeleid door Z. K. H. den Prins van Oranje. Het gevolg van II. M. bestond uit jhr. Gevaerts van Simonshaven, hofmaarschalk, jonkvrouw van Pallandt van Koppel, staatsdame, en Hl), secretaris, mr. F. vou Weckherlcin. Arm het Rhijnspoorwog-station werd aau H. M. door Prins Alexander en Prins Frederik een afscheidsgroet ge bracht. A.DV S JS T EX TI EN: l'rijx- vj.-i I tui 10 bi'u.imp regels f I 00iedere regel moer/"0.10 Vuur iloit wolkenden «i.imt ca voor wcldnliglteid, dolicld van den prijs. Z. I(. II. de Prins van Oranje is nog dienzelfden dag in de residentie teruggekeerd. Van het te Utiecht voortgezet hulp-apothekers examen (litter, mathem. gedeelte) is de uitslag aldusdrie candidaten hebben zich teruggetrokken, twee zijn afge wezen en vier geslaagd, o. a. de heer J. van der Schalk, van Schiedam. Op de voordracht voor hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat in Zuid-Holland zijn geplaatst de h.h. K, van Rijn, ingenieur der Ainstenlamsche kanaal maatschappij M. Simon Gz., eerstaanwezend ingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen te Vlissiugen, en J. van der Yegt, ingenieur 1ste klasse van's rijks waterstaat te Brielle. Woensdag j.l. was voor de leerlingen der openbare schooi in de gemeente Ketliel een ware feestdag. Door de zorg van liet Gemeentebestuur, bezochten zij dien dag de Roltenlamsche diergaarde. Onder leiding van den Hoofd onderwijzer de lieer G. C. Schcpp, werden zij met een voor dit doel gehuuide stoomboot naar Rotterdam gebracht, waar zij in don Dierentuin eenige genoeglijke uren door brachten. Na hier door den Burgemeester op eenige ver- verschingeti onthaald te zijn, keerden zij huiswaarts op welken terugtocht zij, zoowel als op de heenreis, door ver scheidene ingezetenen op allerlei versnaperingen werden onthaald De jongste vanwege het Departement van Marine gedane hydrographische opname van den nieuwen Rotter- damschen waterweg toont de volgende gunstige ver schijnselen aan de invaarlwijdte van het zeegat tusscheu de uitertonnen bedraagt ruim 400 meter do rug, die zich vroeg op de diepte van 25 decimeter onder gewoon laag water dwars over het vaarwater uit strekte, is verdwenen; de minste diepte in de lijn der geleidevuren is 29 decimeter onder gewoon laag water- (sinds vermeerderd tot 30 decimeter), waarbij valt op te merken, dat de Marine het gewoon laag water stelt op 0.75 meter onder AP.terwijl dit cijfer, blijkens de uitkomsten der dagolijksche waarnemingen, slechts 0.69 meter be draagt; de diepte van 5 meter ouder gewoon laag water aan de biuiienzijde vau de baar is ongeveer 100 meter vooruitge- schredeu, cn de geul is aldaar op die diepte en op die van S meter onder gewoon laag water verbreed aan de zeezijde van de baar is de dieptelijn 5 meter onder gewoon laag water weinig en in het verlengde van den zuidelijken dam niet vooruitgegaan. De hier bedoelde diepte is bezuiden het verlengde van den zuidelijken dam zelfs naar den wal genaderd; de dieptelijn van 2.5 meter onder gewoon laag water aau de buitenzijde van de baar is niet zeewaarts gegaan; de diepteliju van 8 meter onder gewoon laag water in zee is voor langs het geheele zeegat de kust genaderd aan do koppen van beide dammen zijn diepe kuilen ontslaan. Wijzen deze beide laatste verschijnselen niet op krach tiger inwerking der zee, nu de uitstrooming van grond uit de doorgraving heeftopgehouden? DeberoerodeschaakspelerBlackburuegafdezer dagen eene séance in liet Yaclitclubhuis, waartoe hij door een aantal schaakliefhebbers was geëngageerd Hij speelde tien partijen blind met'tonverkiaarbaar geheugen en het zeldzame talent dat hem kenmerkt. Door het Comité waren tien heeren uitgenoodigd om den strijd tegen Blackbume staande te houden. Het waren de heeren Messemaker uit Gouda, Maschek uit Schiedam, J. Duprë, J. F. Versteeven, C. L. Schcpp, A. Dunlop, A. G. vanRossem, Herman Heijer- mans, Ketner en J. van Erp uit Botterdam. De heer Blaek- burne wou na een langdurig en scherp gevecht zes van de tien partijen. Twee spelers slaagden er in remise te ver- werven;'het waren de heeren Messemaker en Schepp. Twee anderen wonnen het van den heer Blackburne; het waren ile heeren Maschek en Herman Heijermans, wiens partij eerst omstreeks 4 ure na middernacht ten zijnen voordeele was beslist, waaruit bljjkt dat de séance, die des namid dags ten 2 ure aanving, met eene pauze ten 5 ure, weinig minder dan veertien uren heeft geduurd. Zoowel do spelers als de talrljko toeschouwers waren opgetogen van bewon dering over het groote talent van den heer Blackburne, dat weder op schitterende wijzeis gebleken, juist omdat hij met Messemaker, Dupré, enzoovoortsr schaakspelers van naam of oefening tegenover zich had. N. H. G. Naar wij vernemen, is er bij de politie alhier niets van bekend, dat Ilenri de Rochefort onze stad tot zijn ver blijfplaats zal kiezen. Een door haar ingesteld onderzoek bij de logementshouders en kamerverhuurders heeft geen resultaat opgeleverd. (M. li. Ct.) Nader vernemen wij, dat van de paarden in deslallen van do Wed. Kooiman te Rotterdam slechts twaalf zijn af gemaakt. 22 zijn, ofschoon gezond, voorloopig onder toe zicht gestold. De overige paarden nemen den dienst waar. Te Voorburg overleed dezer dagen, na korte onge steldheid, de heer G, H. J. Elliot Boswelrefendaris aan het dep, v. kol., een verdienstelijk hoofdambtenaar, maar i - M

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1