Yersclpt tapljjto, uilpmieri Map. Vrijdag 26 Juni. W9P.4. m M 3414. BUITENLANDS&HE BERi&fHm WïfiLAiiOSCHEBËmSWir I Ml f COURAST. U !i A B ONNBMEMT' Alumiienienlsprijsper Dr.e Nfanmlen Franco pel Post, door hot golieulp Riji, f 1.8&. S.50. (Brieven Franco, HxtfK rrrywmArTW'niT'i.-aguJT fiI i^wwwn.roiPT^iy'. Frankrijk. Gelijk men zich herinneren zal, werd na liet schandaal aan het station St. Lazare in de Nationale Vergadering de Regeering daaromtrent geïnterpelleerd. Het was genoeg bekend, dat de beleedigingen, welke som mige afgevaardigden daar ondervonden hadden, het werk der Bouapartisten was. Bij die gelegenheid trad de heer Rouher, "een bekend creatuur van Napoleon III als ver dediger zijner partij op o. a. verklaarde hij dat hem niets bekend was van eeuc circulaire, die door oen Bonapai tis- tisch comité bij gelegenheid dor verkiezing van Bouigoig werd rondgezonden. Thans blijkt het echter dat er wel degelijk comités der Bonapartistische propaganda bestaan, welker agenten met allerlei kunstgi epen do arglooze en eer zuchtige lieden misleiden. Het Journal iles Bibats vermeldt daaromtrent de volgende bijzonderheden. D Wij worden sinds eenige dagen werkelijk overstroomd door documenten en stukken die bewijzen, dat er eene propaganda van de Bonapartistische condté's bestaat .waarvan de heer Rouher voorgaf geen kennis te dragen." Luidens het Journal de Dordoc/nc eirculeeren er lijsten van adhaesie aan het keizeirijk niet alleen bij pai ticulieren, maar ook bij de administration. In het Journal d'Angers beweert de heer de la Mo the, dat hij niet kan voldoen aan alle aanvragen om photographieën van den Keizerlijken Prins, na er in twee weken tijds meer dan 7000 te hebben -verzonden en uitgedeeld. üEen comité van bonapartistische agenten oefent te Ajaccio in het openbaar en onder de oogen van den prefect der Republiek zijn bedrijf uit. Onlangs tartte L'Abbeille des Byrênèes het publiek geweten op deze aanmatigende wijze: sla, de bonapai tislische partij Heeft een centraal comité te Parijs en verder comité's in elk departement, terwijl er zelfs op dit oogenbük een onder ons gevormd wordt." Er is in den laatsten tijd een brochure in het licht gegeven waarvan de titel luidtLa Haute- Vienne d Chisle- ÏJiurst, en waarin do' ex-keizerlijke prins vergood wordt. .Door de Hevucpolitique et littéraire worden nog ernstiger feiten aan het licht gebracht. Op don 5eu Mei jl., den ver jaardag van Napoleon I, had namelijk eene groote samen zwering moeten uitbarsten, doch zij mislukte door den .tegenstand dien men in het leger ontmoette. sNa een en ander to hebben opgesomd besluit bovenge noemd blad aldus: »Wat anders geeft aan de imperialis tische partij die vermetelheid en kracht dan de onstand vastige politiek, voortgezet door het rechter-centrum, dat ,aan Frankrijk dat gouvernement weigert, wat het eischt. ..Terwijl de doctrinairen redekavelen, handelen de boua partisten. Zoowel in de Commissie van Dertigen als in de [Nat, "Vergadering verzint men alles om aan de noodzake lijkheid der Republiek te ontsnappen, en men ziet niet, ;dat men gevaar looptom het land tot een andere, noodlot tige en schandelijke noodzakelijkheid te brengen, namelijk nogmaals te vervallen tot het juk der rnanuen van'2 De cember en Sédan. Men wikt en weegt woorden en formu les; men redeneert over het innerlijk gehalte van het gouvernement, alsof men leefde in de republiek van Sa- lenla, en intussehen staat do vijand aan de poorten van het hof. Zou het niet van pas zijn aan onze wetgevers te peggenCalilina staat voor uwe poorten, en gij zit te '(beraadslagen." il^uisen, Hoogstwaarschijnlijk zal het ingediend bezwaar van den graaf Fugger, Jezuiëten-patcr, te gen zijn uitzetting uit Regensburg, door de Beiersche Eerste Kamer niet in overweging genomen worden. Zooals vermeld is, heeft de Tweede Kamer, ten gevolge van over leg der clericalen, dat bezwaar met de meerderheid van één stem gegrond verklaard. De leden der Eerste Kamer echter, vooral de bisschop Dinkel van Augsburg, zijn algemeen van gevoelen, dat, ten opzichte van meer genoemd bezwaar, geen schendig van wet der Beiersche constitutie heeft plaats gehad, en dientengevolge de Landdag ook niet be voegd is, om daarover te beraadslagen. Op.een bijeenkomst der Deak-partij te Pesth is besloten, om het ïapport der commissie voor kerkelijk-politiekeaan gelegenheden tot een volgende zitting van den Rijksdag uit tostellen. 1 1 Er schijnt over de pleziertochtjes der vorstelijke per sonen een ongcluksster te zweven. Indien het Tagehlatt goed is ingelicht, zou de Keizer van Pruisen dezer dagen, door de nauwgezette plichtsvervulling van ecu spoorweg wachter, aan een gevaar ontkomen zijn, gelijksoortig aan dat wat onlangs den kroonprins bedreigde. Dat blad deelt de toedracht van het gebeurde op de volgende wijze meoe »De Keizer wilde bij Zehlendoi f den overweg passeeren doch niettegenstaande de krachtigste wenken van den 'koetsier, weigerde de spoorwegwachter de slagboomen te openen. Vertoornd over dat onaangenaam oponthoud, springt de adjudant uit het rijtuig en snauwt den wachter deze woordeu toe: ïWilt gij eens gauw openmaken!" Deze echter houdt zich aan zijne instructiën on verklaart dat^vegens het naderen van den sneltrein hij niet mag openen. Nu tracht de Keizer zelf den standvastigen baan- oME, -gygjl- -ha. wachtei' over tehalon, doch niet hetzelfde ongunstig gevolg. Blijkbaar vei legen verontschuldigt zich deze met zijn strenge bevelen, die geen uitzondering toelaten. Do Keizer, hierover vergramd, beveelt dr-n man open te maken daar bij nog geen trein zag naderen. Doch zie, gedurende dat over- en weerpraten snort, do sneltrein voorbij." Oostenrijk. fn het Lagerhuis van den Ilongaar- schen Rijksdag hoeft de Minister-president Ditto vei zocht, om liet rappirt nopens do invoering \ati het burgei lijk huwelijk in Hongarije van do lijst der werkzaam heden te schrappen, ouder belofte van in de eerstvolgende zitting van dat lichaam een wetsontwerp dioubetrefibndo te /lillen indienen. In weerwil van liet hevig ver/et der linkerzijde, besloot het huis ten slotte, niet 158 tegen 109 stemmen, ten aanzien dezer kwestie tot de orde van den dag over te gaan. liet Hooggerechtshof' heeft in laatste instantie uit spraak gedaan in de kwestie, of huwelijken, door Oud- Katholieke priesters gesloten, kunnen worden erkend als wettig en die vaak in ontkemiemlen zin beslist. De hoofd reden is, dal de Oud-Katholieken niet kunnen worden be schouwd als tot een erkend kerkgenootschap te belmoren. De Oud-Katholieken mecnen die erkenning met uoodig ie hebben, oindnt zij beweren tot de oude ware Katholieke kerk te belmoren. Het aantal huwelijken in Oostenrijk, door Oud-Katholieke priesters gesloten, bedraagt '200. Kngelmul. De Spaansche Rogeeviug en de poli tieke toestand in liet algemeen schijnt aan de Engelsclie Regecring nog altijd weinig vei trouwen in te boezemen, In liet Lagerhuis werd Maandag op uieuw tot de Regeering de vraag gericht, of zij genegen was tot de erkenning van do bestaande Regecring in Spauje over te gaan. De onder secretaris van het departement van buiteulandsche zaken antwoordde op deze vraag het volgende: »De vraag der erkenning van de bestaande llegeeiing iu Spanje i aakt een punt van gezette ovei weging voor de Regeering uit. Zij is niet voornemens die erkenning zonder noodzakelijk heid uit te stellen; het is integendeel haar wensch den moest rnogelijken steun te verlcenen aan degenen welke, onder welken regeeringsvorm ook. de vrijheid en de open bare orde trachten te beschermen tegen de reactie aan de eene en de revolutiounairo anarchie aan de andere zijde; maar, den zeer voorloopigen toestand van de tegenwoor dige politieke organisatie van Spanje in nanmerking ne mende, acht de Regecring het beter met de erkenning te wachten, totdat die organisatie op oen meer vasten eu bestendigen voet zal zijn gebracht." Jlomc. Dc Paus heeft gisteren de gelukwenscben ontvangen der Ministers van Belgie, Beieren en van de republiek San Salvador. Den volgenden dag is de oer waarde Dealy uit Amerika bij Z. II. toegelaten. Tot dezen heeft Pius IX zich volgonclervvijze uitgelatenAmerika is het eenige land waar ik werkelijk paus beu in de oogen der regeering. In al de landen van Europa heb ik te duchten dat mijne handelingen gecontroleerd of tegenge werkt worden door hot ge/ag, terwijl ik naar Amerika vrijelijk pauselijke stukken zendt, zonder te vreezen dat de regeering zich tegen dc openbaarmaking verzet." SCHIEDAM, 25 Juni '1874. In de lieden namiddag ten 2 ure gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot stadsgeneesheer dr. E. 3. M.Nolet in plaats van dr. S. J Ilalbertsma, wieu door vertrek naar eldeis eeu eervol ontslag werd verleend. Tot lid der plaatselijke school-commissie is benoemd, in de vacatuur, voortdurende door hot bedanken van de lieer S. O. Knappert, de heer A. AV. Mulder, De vergadering is te ruim 5 uren geëindigd, om te worden voortgezet, morgen middag te 1 V-i ure. Dinsdag jl. is te Arnhem de '25ste algemeene verga dering van de Maatschappij tot bevordering der genees kunde geopend, waarop de afdeeling Schiedam werd ver tegenwoordigd door heer clr. 0. J. Vaiilant. Uit den Ilaag meldt men: De geruchten in enkele bladen omtrent de ministerieele crisis zijn van allen grond ontbloot. Do Minister vau Buitenlandsche Zaken, Gericke, die naar dm Koning te Montreux zou zijn ontboden, wan delde gisteren namiddag aan het Badhuis te Schevcningen. Omtient de verrichtingen van de Eerste Kamer der Staten-Genoraal verneemt men nog slechts, dat zij gisteren hare werkzaamheden heeft hervat. Te Kethel zijn voor de benoeming van drie leden voor deu gemeenteraad gekozen dc heeren Q. Ileinsbroek en B. van der Eijk Dz.terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de'heeren J. Droog en 0. Doelman, Yandc80 kiezers hadden 79 hune stemmen uitgebracht. De gewezen notaris P. is gisteren door de nrrond.- rechtbank te Rottei dam, wegens misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot 10 maanden celstraf en 3 geldboeten, elk van f 32,50, en 5 jaren verlies vau burgerrechten. De be klaagde ontstelde hevig bij de voorlezing van dit vonnis. Omtrent de gevreesde concurrentie, waarmede Ylis- ADVESTlHTISSn 'I Prijs: van 1 lot 10 gewone regels f 1 00; iedere regel meer (0.10 Voor cifii weiitPihlcn stonden >out weldadigheid» de helft van den prijs. siugen iu de toekomst Rotterdam bedreigt, kau liet vol gende bericht der Midd. Courant dienen: i Reeds voor eenige dagen mochten wij, niet zouder inge nomenheid, vermelden dat een der sloombooten van de Rottordainscli-Amerikaansclie stoomvaartmaatschappij, bij haar terugkeer uit New-York,.wegens haar grooton diop.- gang uiot te Rotterdam, maar te Vlissiugen zou aankomen. Dit bericht wekte ontegenzeglijk veler belangstelling, omdat dit feit het bewijs levert dat liet kleine Vlissiugen, wat zijn haven werken betreft, het groote Rotterdam verre vooruit is. Daar liet bekend-was dat de vervrachte jmail- boot" lieden in den vroegen morgen zou aankomen, be vonden onderscheidene personen, ook uit Middelburg, zich reeds vroegtijdig bij den mond dor Vlissingsclie, buiten haven, oin vau de aankomst getuigen te zijn. Do bedoelde boot was het stoomschip W. A. Scholten, gezagvoerder J. Ilusi, groot 3000 ton, mei, een lading van 1800 ton en 83 passagiers den 11 dezer maaud van New- York vertrokken. Omstreeks zeven uren kwam liet fraaie vaartuig, met eeu diepgang van 20 Engelsclie voeten (ruim 00 decimeter), statig op den mond der buitenhaven aanstoomon, om te 8 uren iu de groote sluis geschut te worden, liet schutten duurde een twintigtal minuten, eu reed., te S.lOJag het stoomschip zonder eenige belemmering of moeite iu de eerste binnenhaven aan de noordoostzijde aan den wal. Weldra werd eeu loopplank gelegd en den passagiers ge legenheid geboden, voet op Nederlandschen bodem te zetten. Inmiddels heerschte aan boord groote drukte, niet het miustmethetaanwal brengen dor passagiei-s-goederen. Alles geschiedde echter in de beste orde, hetgeen ons te minder verwonderde, toen wij later uit deu mond van onderscheidene passagiers niets dan lof vernamen, zoowel over het schip als over den gezagvoerder en verdere offi cieren, terwijl zij daarbij de verzekering voegden dat zy een alleraangenaamste reis hadden gemankt. Een zestal der aanwezige lichterscliepen werd aange wezen, om zoodra mogelijk met het lichten der lading een aanvang te maken, terwijl de passagiers op verschillende tijdstippen de reis per spoortrein naar Rotterdam' helibèn voortgezet Sommigen hunner brachten vooraf nog eeu bezoek aan Ylissiugen en enkelen hadden het voornemen ook Middelburg nog eens iu oogonscliouw te nemen. Volgens de Nette freie Pr esse, heeft het postkantoor te Rotterdam reeds meer dan duizend brieven met 't adres ïRochefort, poste restante Rotterdam" ontvangen, 't Is is gebleken, dat 990 van deze gezonden zijn door boekhandelaars en uitgevers uit alie deelen der wereld. Ieder van hen wil de Lanterne uitgeven In de Leidsche Courant leest menEr wordt zeer naar regeu verlangd, want het is droog. Daarbij komt dat de noordenwind en veel zonneschijn de droogte hebben be vorderd, terwij! het weer toch schraal bleef en alzoo groei zaamheid ontbreekt. In den laatsten tijd daalde de ther mometer na zonsondergang beduidend en waren de nach ten zeer koud. De met eeu heldere lucht spoedig afgekoelde temperatuur ging somtijds met nachtvorst gepaard. Met vochtige weersverandering zouden de aardappelen, die tevens klein van stuk zijn, en waarvan de verzending nog niet ruim is, spoedig zwellen en algemeen verzonden kun nen worden. Het graan, het koolzaad en liet vlas, inzon derheid boonen en erwten, bloemkool en andere gewassen, hebben voel behoefte aan regen. In de kweekerijen en tuinen is het planten en gewassen aan te zien, dat zij veel van hunne frischheid verloren hebben, als een gevolg van droogte en schralen wind. Toch beuren de rozen en struiken tot dusver het hoofd fier omhoog en bieden een aantal bloemen eu knoppen te genieten aan. Het gras staat schraal op de weilanden; hooggelegenstukken beginnen reeds te verdorren. De hooibouw is gunstig. Er wordt over het alge meen voordeelig gemaaid en het hooi voorspoedig binnen gehaald. Zoo onbeduidend als de grocizaamheid was in het grootste gedeelte van Mei, zooveel vergoeding schonk daar voor het weer gedurende het laatste gedeelte van die maand en het begin van Juni. In het groote badhuis te Scheveningen is Zaterdag een Russische familie aangekomen, die tot Scheveningen de geheele reis heeft afgelegd met hare particuliere stoom boot, eeu elegant vaartuig met verschillende comparti menten, dat thans in liet Kanaal ligt, ter plaatse waar de gondels aanleggen. Door do milddadigheid van eenige ingezetenen te Oudshoorn daartoe in staat gesteld, deden cleze week de bewoners van het wees- en armhuis aldaar, een plezier tochtje naar den Haag en Scheveningen, waartoe men den verjaardag van II. M. de Koningin had uitgekozen. Te 's Hertogenbosch wandelde dezer dagen een kindermeisje van ongeveer 13 jaren met een slapend kind van eenige maanden op den arm. Bij ongeluk liep haar een vrouw tegen het lijf, waardoor zij 't kiud uit deu arm liet glippeu, dat met het hoofdje op de steenen neerkwam en op de plaats dood bleef. V-S-,

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1