Vralijiii flapüjtslitieioieri DMap. Zaterdag 4 Juli. 1874. as M 3420. BUITENLANDS5HE BERICHTEN. BIMaENLAEIDSCHE BERICHTE». A o. I 0. aacc ma-xascgas™.- cj s ABONNEMENT: AtiünnGfiienIsprijspur Drie Maanden Franco jiei Putt, doer hel geliocle llijk f 1.85. 2.50. (Brieven 'Franco.) ADVEBTENTIEN: Prijs: van t lol 10 gewone regels 1.00iedere regel racer (0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheiddo hein van den prijs. tesseC-OTCUetiU Ken worilt verzool»! de ndverleiiilën, welke men dcnzelfdcn dag verlangt geplaatst tc zien, uitvrhjh des namiddags tc 3 uren tc bezorgen. j Frankrijk. liet schijnt, dat de verklaring van Mac- Malion omtrent zijne opvatting van het Septennaat een krachtigen invloed heelt uitgeoefend op do partijen. Er 't loopt een gerucht dat degiaaf vat» Chambord aan de I.egi- tiinistou den raad heeft gegeven om het Soptenniutn aan te nemen. De bedaarde toon der bonapart islhchebladen doet veronderstellen, dat ook de aanhangers van het Kei zerrijk hunne plannen wel lot een gunstiger oogenblik zullen uitstellen. Nu de Commissie van Dertigen ook het voorstel van den heer Lambert de Sainte-Croix verworpen beeft, zou zij ten opzichte van haar constitutioneelon arbeid over het vraagstuk der regceringsvonn hare taak misschien als afgewerkt kunnen beschouwen. "Wol heeft zij aan eene subcommissie opgedragen om een regoerings voorste! in te dienen dat «iet republikeinsch en niet monarchaal is (een zeer moeielijke taak maar dit behoort volgons het Jour nal des Dubats geenszins tot hare bevoegdheid. En mocht de subcommissie alzoo gelukkig zijn een wetsvoorstel ter tafel te brengen, dat aan de hoeren der commissie beviel, dan zou het toch bij de tegenwoordige omstandigheden zeker door de Nationale Vergadering verworpen worden. Engeland. De Times levert een geschiedenis der gevangenschap van de communisten Giousset en Jourdes in Nieuw Caledonie. Daarin verdient o. a. opmerking de tegenover alle dernenties der Fransehe Regeering gestaafde bewering, dat vooral zware lijfstraffen, ja zelfs plaatselijke pijniging in den vorm van duimschroeven tot de bestaande inrichting der strafkolonie belmoren. Deze laatste wordt tot het uitlokkou van bekentenis gebezigdCol gewone straffen dient daarentegen zware kerkertucht, waarbij de veroordeelde aan den grond geketend wordt, en nauwlijks gccoeg te eten krijgt om hem tegen den hongerdood te bewaren; als vooral verschrikkelijk wordt geschilderd de veroordeeling tot vijftig zweepslagen, die echter bij tusschenpoozen worden toegediend, daar anders veeitig slagen achter elkander zeker den dood tengevolge hebben. "Wat van de gruwzame behandeling der veroordeelden waar is mag geenszins verborgen blijven. Dat zij naar do donkere zijde overhelt bewijst de verbitterdheid van hen die ze beschreven, overigens is ook bekend uit vele doelen der Fransehe geschiedenis, dat de Franschen huuno gevan genen met een wreedheid behandelen, die bij andere be schaafde volken tot de ongehoordste zaken gerekend zouden worden. Sialic. Bij gelegenheid van het Pauselijk feest op 24 Juni hebben er van de zijde der koningsge/.inden zoowel als van de zijde der pausgezinden demonstraliën plaats gehad. Deze riepen: Leve de Paus-Koning terwijl gene, als om de eerste stemmen teverdooven: Leve Victor Em manuel! schreeuwden. De politie maakte aan hot straat- gejoel een einde, en thans zijn al cenige belhamels van beide partijen tot zes maanden gevangenschap veroordeeld. De Opinions bericht nu dat de Minister van Binnen landsche Zaken aan de.politie gest.enge bevelen heeft uit gevaardigd om voortaan allo demonstration op de straten en openbare pleinen met nadruk tegen te gaan. Dit is vol strekt noodzakelijk, zegt genoemd bladdeze demonstration en tegen-demonstratiën, gelijk wij ze verleden Zondag en Woensdag van den kant der clericalen en der liberalen beleefd hebben, kunnen slechts nadoelige gevolgen hebben en de oogmerken dor kwalijk gezinden en onruststokers begunstigen. Wanneer de regeering alle fraction dergroote liberale partij rondom zich geschaard wil zien, dan moet zij tegen de vijanden der liberale en nationale instellingen eene vaste en krachtige politickin acht nemen, maar tevens de aauleggers van publieke demonstration beteugelen. Wij behoeven nauwlijks te zeggen dat naar onze moening de vertooning vatijl. "Woensdag aan de liberale zaak en het aanzien der regeering meer kwaad dan goed gedaan heeft; wij gelooven daarom, dat de minister van binuenlandsche zaken zeer wel gedaan heeft met aan de politie te bevelen om voor het vervolg sooitgelijke pogingen terstond in de kiem krachtig te onderdrukkenen wij gelooven tevens dat hij geheel in den geest der ernstig gezinde Romeinsche bevolking gehandeld heeft, welke, aflceerig van alle straat rumoer, steeds de vrijheid met orde en betamelijkheid beeft weten te vcrcenigenhetgeen niemand miskennen kan, die haar ooit bij groote feestelijkheden heeft kunnen gadeslaan." Pruisen. De Oermania zegt, dat zij thans gemach tigd is, om liet bericht, aangaande het zenden van vrede lievende voorstellen door de Pruisische bisschoppen uit Fukia aan* de.Regecr'mg, ten stelligste tegen te spreken. Spreekt het orgaan der Katholieke partij nu waarheid, dan vervalt van zelve een andere telegraphische mededeeling, dut het van het antwoord uitBcrliju op dio voorstellen zal afhangen, of er al dan niet een gemeenschappelijke herder lijke brief door voornoemde bisschoppen zal worden uit gevaardigd. Ditmaal, verklaart de Germanitt, is er volstrekt geen herderlijke brief ie wachten. Door vonBismuick werd onlangs voor de lechfb.mk van Osnabitick een eiseh tot schadevergoeding ingesteld logen twee jotimalNou wegens laster. De een had ge-chre ven dat von Bis'iiaick den grooten brand van'1800 huil aangestoken om niet te spreken van die van 1870, een brand die aan homieulduizemle Duitscheis het leven heelt gekost. De tweede had gezegdWij zijn het niet die val- sclic depèclios hebben verspreid oin het nationaal gevoel op te wekken en hot Duit-clie volk tot een vrccsclijknii oorlog op te ruien." De rechtbank was van gevoelen dat von Bismarck door rlie zinspelingen geenszins gelasterd was, en heeft dus den eisch verworpen, en von Bismarck tot betaling der kosten veroordeeld. Spanje. Men meldt uit Madrid dat de onlangs ge dane opioepïng van de milliciens van 1875 een betrekkelijk zeer gering getal manschappen geleverd heelt. Dogeheele lichting bestond op het papier uit 91,000 dienstplichtigen. Van dezen hebben er nagenoeg 20,000 wettige redenen van vrijstelling doen gelden en 7000 hunne militiepliehtcu afgi kocht voor de bij de wet vastgestelde som van 10,000 realen; 22,573 opgeroepeneu hebben niet aan de op roeping beantwoord, en slechts 39,183 zijn onder de wapenen gekomen. Bij deze mededeeling wordt de op merking gevoegddat deze uitslag niet bevreemdt, vermits de milliciens uit do door de Cariisten bezette provinciën niet bobben kunnen opkom ri. De 39.000 man zullen thans met Reinmington-gowcrcn gewapend en voor garni zoensdiensten gebezigd worden, en aan de Rogoenng de de gelegenheid gegeven om een gelijk getal oud gedienden uit de verschillende garnizoenen te trekken en tegeu de Cariisten aan te voeren. wat den SCHIEDAM, 3 Juli 1874. Naar men verneemt zal a. s. Zondagavond liet zoo gunstig bekende muziekgezelschap sApollo" weder een concert geven in het gebouw Musis Sacrum. De Staats-courant bevat de vergelijkende opgave der schepen, waai voor' in de eerste zes maanden van '1873 en 1874 voor de eerste maal Nederlanndscbo zeebrieveu zijn uitgereikt: Biimenlandsch gebouwd in 1874 38 schepen, metende 4091 lasten, als 3 fregatton (waaronder 1 klippei van 7901), 2 barken, 3 schoouerbrikken, 3 schooners, *1 gal joot, 5 kollen, 21 tjalken; buitenl. gebouwd 11 schepen, met. 4084 lasten, als 1 fregat, 5 barken, 2 brikken, 3 stoomschepen Totaal in de eerste zes maanden van 18.4 49 schepen, met 9375 last., tegen in 187342schepen, met. 8019 lasten. De liberale kiesvereeniging Vooruil gang te Amers foort heeft in hare vcrgailei ing van Woensdag besloten, bij bij de herstemming uir. W. baron van Goltsteiu candidnat te stellen voor de Tweede Kamer. Het Ncdcrlaiulseh Genootschap tot zedelijke verbete ring dei- gevangenen, heeft een prijsvraag uitgeschreven van den volgenden inhoud »Welke zijn in het algemeen de be-te middelen om in liet belang van gevangen en ontslagenen werkzaam te zijn, Bestaat er reden om, met het oog op die middelen, de werkzaamheden van het Genootschap te wijzigen of uit to breiden?" De ingezonden antwoorden moeten mot een duidelijke hand, maar niet door den steller zeiven afgeschreven zijn. Ze moeten voorzien zijn van een motto,'t welk levens op een verzegeld briefje moet staan, waarin denaam to vindon moet zijn var den steller Dc inzender van bet autwoord, dat als het beste beschouwd wordt, kan, naar verkiezing, een gouden medaille bekomen, ter waarde van f300, of wel diezelfde waarde in geld. De verzegelde briefjes, die bij de niet bekroonde antwoorden belmoren, worden, in en Algemeenc Vergadering ongeopend verbrand. De ant woorden moeten worden ingezonden bij den heer dr. E. Lanriilard, Secretin is van dat Genootschap. Do Maatschappij tot bevordering der geneeskunst doet onderzoek naar den toestand dqr volwassen fabrieks arbeiders, in verband met bun beroep. Uit Meppol schrijft men, dat de prijzen van het vee, zooals zulks per spoor naar Holland wordt afgeleici d, aan zienlijk minder bedragen dan voor eeuigo weken. Voor vette koeien besteedt men per kilo GO ii 70 ct. Een deel van de Eusohodesche schutterij is in gevaar geweest op den spoorweg, dien het corps overtrok, door een trein overreden te worden. De baanwachter had ver geten het hek te sluiten, zoodat de trein onvoorziens in de nabijheid was. Terstond werd alarm gemaakt om de nog volgende schutters tot staan te brengen, 't geen slechts met groote moeite gelukte,' daar de achterste, niet wetende er gaande was, sleed opdrongen. Ook kinderen die toet vergezelden, liepen op de iails gevaar; do ser geant-majoor he Rooek sleepte drie kinderen vlak voor de locomotief weg. Dank zij dezen, den komman anl Schollen on andere boiadui mannen, zijn ongelukken voorkomen. Als ecu bewijs hoe laag in prijs dejongewarkenaz.ijiq. wordt uit Wadenoijen gemeld, dat in do vorige week door Wadenoijeiische kersenplukl;ois te Opliomert vijf jonge varkeus gekocht zijn voor don prijs van 12 cents per stuk. Men leest in de Arnh. Courant'. Doe groot is de oppervlakte der woeste gronden in ons rijk? De gunsche oppervlakte van ons land boMaat ongeveer 3 300.000 hec taren on daarvan zijn onbebouwd 068.500 hectaren. Ue- liaUe deze, he. ft men nog 45.000 hectaren watir en moeras, voornamelijk in F'deslaud en Noord-llolland. Van die GG8.500 hectaren wocsieu grond zijn vatbaar voor betelen, althans met houtgewas, G00.000 hectaren. In den laatstee monschonleeftyd (30 jaren ougeveer) zijn ontgonnen of vim water tot land gemaakt, 174.000 hec taren en als nu een volgend menscheugeslacht een gelijk getal hectaren ontgint, zul de woeste grond verdwenen zijn in de twintigste eeuw. Dat vooruitzicht is wel eenigszins treurig, voorat met hel oog op onze zoeduiuen, omdat het beplanten dier heuvels hoogstwaarschijnlijk gunstigen invloed zou uitoefenen op dn lootitsgesleldliuid in Holland. Maar, waarom maakt men dan van de ontginning der duinen tot bosch niet meer werk? Men verklaart dit on mogelijk, om reden, dat men de hazen cn konijnen niet missen wil Daardoor zijn elf duizend hectaren duin ge doemd om eeuc woestenij te blijven. Overigons berekent men, dat in de laatste jaren, dal is sedert het ontstaan der aardappelziekteIGOO hectaren duin met aardappelen zijn beplant. CKMIüVCilIË BEllICHTEiV. C-" - - Een schilderij van Israëls, »de eerste kerkgang eener weduwe", o dangs door een inwoner van Meppol voor f T900 verkocht aan een Amsterdamsehen kunstkooper, is thans voor f 3800 overgegaan aan graaf Prodinsky te Petersburg, die thans verblijf houdt te Parijs. Onze lezers zullen zich nog wel Groof, »dön vlie genden man" herinneren. Ondanks den ongelukkigen uitslag van zijne vliegproeven te Brussel en te Brugge, heeft hij den moed niet opgegeven. Maandagavond is hij in de Cremoi uc Gardens, even buiten Londen, opgestegen. De balion waaiaau zijn vliegtoestel bevestigd was, steeg met ontzaglijke snelheid omboog. Nu was het tijdstip ge komen om zijne kunsten te beproeven, maar degene die met den sloulmoedigcn uitvinder in den ballon zat, aarzelde lang voordat hij toestond dat het halsbrekend werk kon beginnen. Eindelijk echter werd liet vliegtoestel losgc- inakten begon een wedstrijd tusschen ballon en vliegman, waarbij de laatste een belangrijk voordeei behaalde om ten slotte behouden op de aarde terecht te komen.'De proef kan dus geslaagd genoemd worden, doch omtrent het prac- tiseh nut van den toestel beslist dit nog niet veel Voor- loopig heeft liet den schijn alsof't uict vee! meer dun een gewijzigd valscherm is. In de nieuwe opera te Parijs heeft men de proef ge nomen met een hoogst interessant eloctrisch toestel, waar door al de decoratie-veranderingen met zooveel snelheid, juistheid en regelmatigheid geschieden, dat degeoefeudste machinisten er verbaasd over staan. De heer Henri Lar- tignc, die belast is met den electrischen dienst van den Noorderspoorweg, is dc uitvinder van dit toestel, dat hot fluitje van den machinist geheel overbodig maakt, want op een gegeven oogenblik behoeft men slechts op een knop te drukken en allo decoraties verdwijnen' of verschijnen als bij tooverslag. Parijs heefl de primeur van deze uit vinding, die nergens ter wereld, zelfs uiet in Amerika, in werking is. De uitvinding van den heer Lartigné heefiL nog een hoogst nuttige toepassing. Zij dient om met éën druk al de gas-kraneu der opera te sluiten, hoe groot hun' aantal ook zij. Voor vergissingen of onachtzaam heden van'ouder- hoot'igen behoeft men niet meer te duchten. De mecha niek vergist zich nooit. Mon drukt op den knop, de toestel werkt en ccnlroleeit ziclr/elf. Niet alleen sluit het al de kranen, maar als mon op een anderen knop drukt, laat een bel zich hooren, het toeken dat alles in orde is. Zwijgt de bel, dan staat er nog een kraan open. Van het aantal gas-vlammen kan men -/ich een denkbeeld maken, als men weet dat elke gewone opera-avond 1500 francs aaii gas verlichting zal kosten. Een zeer eenvoudig en zuinig middel, om paarden voor muggen enz. te vrijwaren, wordt door den heer Perret, apotheker te Moret (Fraukrijk), aanbevolen. Men heeft de dieren slechts met gestolde laurierolie in te wrijven. Vijf lood zijn voldoende, om een paard voor drie dagen te be schermen. Hot gebruik is met geenerlei nadeel verbonden; de licht prikkelende werking is voor de huid zeer gunstig en bevordert den g'uns van het haai'.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1