if Woensdag 15 Juli. nut 1 A°. 1874. M 3427. Ifl POLITIEK OVERZICHT. BIHNEMLAIHDSCHE BE3ICHTFJ. li P I f 1.85 (_HrIcven Franco.") Miftunri msant. ABONNEMENT: Alifirinemenlsprijspur Drio Mianden Franco per Post, door hot golieole Rijk Men wordt vcr/.oelit «lc advcrlcntliin, welke men «lcnzclfden «lag verlangt geplaatst te zien, ititerlfjïs «les namiddags te 3 uren te bezorgen. sten tijd dikwerf met een priester had zien wandelen? Dc/.c lantste combinatie van omstandigheden wat rijke stof voor een dagbladmaakt do zaken ia den komkommer tijd nog eens goed. In de goede dagen van Napoleon lil was zoo oen geval nog al eens een buitenkansje voorde Fransche peis. Men is benieuwd er meer van to hooren. Nu zou het er eens toe koinen dacht rncn eergiste- i reu. De bergen zouden baronen er is een muis voor den dag; gekomen, met andere woorden, alles is met een ■sisser afgeloopen. De boodschap van Mac-Mahon beeft door het geheelc land een goeden indruk gemaakt, ten minste naar de bladen te oordeelen, alhoewel men daarop niet id te veel vertrouwen mag, sedert zij beur telings voor de vierschaar geroepen worden leroorzake van gezagschennis. Thans is het Figaro, die met de ste reotype straf van 14 dagen schoisiug gelrolïcn wordt, omdat zij zich min of rueer oneerbiedig uitgelaten heelt jegens de Nationale Vergadering; welke zij als onmachtig en niet voor hare laak berekend maar naar huis wil sturen, haar belovende dat wanneer zij eens aan het wetten maken kwam, de bevolking zich toch niet aan hare wetten zou j storen. En hiermede schijnt aan het beleedigd rechtsge voel voldoening te zijn gegeven. In de Nationale Ver gadering zelve was men niet zoo algemeen tevreden over de boodschap van den maarschalk. De heer Bertoult vroeg den Minister de Cissey. die do boodschap heeft voorge lezen, of Mac-Mahon doof de verklaring omtrent den aard en de strekking zijner aanstelling, zich verbeeldde dat uit sluitend aan hem het recht toekwam, om de wet van '20 November uit te leggen, of m. a. w., dacht Mac-Mahon, dat hij zich thans niet meer behoefde te beschouwen als een voudig afgevaardigde der Nationale Vertegenwoordiging? Al weer een lastige vraag voor den minister, maar hij wist er een loopje op. Hij verzocht de Nationale Vergade ring de behandeling dezer vraag uit te stellen, totdat de Commissie van Dertigen hare voorstellen omtrent den regeeringsvorm zou ter tafel brengeu, en do Kamer was wel zoo goed om dit toe te staan. Die voorstellen nu wor den elk oogenblik verwacht, want sedert Mac-Mahon bij monde van den minister de Fourlou aan de Commissie verzocht heeft wat voort te maken is zij op een draf aan 't werk gegaan. Men weet reeds dat zij, overeenkomstig het verlangen der Ilegeering, zal voorsteilen lo. do instel ling eener Eerste Kamer, gedeeltelijk door den President benoemd; 2o. het recht van liet uitvoerend bewind om de Nationale Vergadering te ontbinden, terwijl het nog onzeker is of bij verkiezingen door de Nationale Vergade ring de stemming bij arrondissement of bij departement zal plaats hebben. Voor hot eerste is de Regeering gestemd voor het laatste heeft de Commissie meer neiging. Men ziet intusschcn, dat de ministers maar stilletjes blijven zitten; die aanbieding van hun ontslag schijnt slechts hot gevolg van een baloorig oogenblik geweest te zijn. Alles is weer net alsof er niets gebeurd is: er is geen vuiltje aan de lucht zou men zeggen. Maar nu zal de Nat. Vergadering toch wel ontbonden worden, meent men. Volstrekt niet. De minister de Fourtou hoeft duidelijk te kennen gegeven, dat hij voor al die drukte niet is. Terwijl nu èn Regecring èn constitulioneele commissie sukkelen met de kieswet zoowel als met de constitutioneele wetten, kan de heer Magne teneinde het tekort op liet budget te dekken, maar geen belastingvoorstel doen of de een of andere afgevaardigde laat het meer achter een amende ment verdwijnen. Do zaken verkeeren alzoo nog in statu quo of om liet ietwat duidelijker te zeggen zijn nog in de oude sleur. Alleen de positie van Mac-Mahon schijnt er wel wat op vooruitgegaan, van onderdanigen dienaar, die van de wijze besluiten der Vergadering nog kort zijne bevelen wachtte, heelt hij tlmns zich feitelijk haren meester be toond, en zal aan alle partijen, die hom het Ion plaisir mis gunnen om eens een jaar of zeven President der Republiek te zijn, wel mores leeren. Dat hebben de legitimisten be grepen, want zij zijn erg boos. De Duitsche pers houdt zich hoofdzakelijk bezig met mededeeiiugen omtrent do bewegingen van Keizer "Wilhelm en von Bismarck op hun vacantie-uilstapjes, eon onderwerp waarover een Pruisisch redacteur met gemak een paar kolommen kan leveren als het noodig is. Zoo weten wij hoo vriendelijk de Beiersche Koning en hoe enlhusiaslisch de Beiersclic bevolking sdcr Prinz von Bismarck" heeft ontvangen. Laatstgenoemde, die nog altijd min of meer hrancb is, werd zoo tot vermoeiens toe mcleerbewijzing overladen, dat hij altijd om AcvkrancTchcit wille bij annonce in oen blad verzocht heeft daarvan verschoond te blijven. En zie, nu vervalt men van het eene uiterste tot het andere. Gelijk de telegraaf vermeldt, kwam er een onverlaat die een schot op den vorst loste en hem een lichte verwonding aan de baud toebracht, "Woedend greep het volk den booswicht aan en men had bijna de Lynch-wet op hem toegepast, m. a. w. hem dood geranseld. Als was deze misdaad yw so nog niet erg genoog, meldt een later telegram, dat de dader lid der Katholieke vereeniging was en men henr den laat- SC III EDAM, 14 Juli 1874. Blijkens bij het Departement van Koloniën ontvan gen telcgraphisch bericht van den Gouverneur-generaal van Noderlandsch ludie is den 28sten Juni jl., ua ander half uur scherp gevecht, de kampong Garouw met de zich daarin bevindende boutiugs en krijgsmacht, des nachts door de Marine beschoten en vervolgens veriaten gevon den, waarop ook Kola Radja Bedil genomen is en beide position bezet zijn. De positie ten oosten der Atsj'm-rivier en de vaart op die rivier zijn aldus moor verzekerd. Vierder onzen (allen minderen) waren gesneuveld, en 28 (onder welke kapitein de,Toughen de luitenants vou Massow, Stappcishoef en Zwager) gewond. Vier vijanden waven krijgsgevangen gemaakt, 9 dooilen gevonden en, volgens bciicht, nog 10 gesneuveld en velen gekwetst. Men berichtte dat veel volk van Pedir, Merdoe en Groot-Atsjin zich verzameld had om eene beuling op te werpen tegenover onze postenketen, die Meraksa be schermt. Door ons vuur word die arbeid gestoord. Een oorlogsschip mot een controleur aan boord was naar Pedir en Telok Semawo vertrokken. Staats CL.) Bij besluit van den Minister van Financiën worden telken Zaterdag om de veertien dagen met de booten der Nederl. Amerik, Stoomvaartmaatschappij brieven, druk werken enz. verzonden op do volgende voorwaarden: 1. Iïot port der gefrankeerde brieven bedraagt 15 cent per '15 grammen of gedeelte van '15 grammen. 2. De ongcfrankeerdc brieven zijn aan een verhoogd port van 15 cent voor eiken brief onderworpen, 3. liet port der gedrukte stukkon en dat der monsters of stalen van koopwaren bedraagt 7 cent per 40 grammen of gedeelte van 40 grammen. Ongefrankeerd per post bezorgde drukwerken of mon sters worden niet verzonden, maar zoo mogelijk aan do afzenders teruggegeven. 4. De ontoereikend gefrankeerde brieven, drukwerken en monsters worden behalve met het ontbrekend bediag, bij wijze van boete meteen verhoogdpoit bezwaard, ten bodrage van 15 cent voor de brieven en van '10 cent voor de gedrukte stukken en monsters. 5. De aaugeteekende brieven, drukw erken en monsters zijn, behalve aan liet sub 1 en 3 vermelde port, bij vooruit betaling te voldoen, aan een vast recht van 25 cent onder worpen, door de afzenders hier te lande te betalen. Z. K. II. Prins Hendrik beeft bet eere-lidmaatsclmp aanvaard der besturen van bet Oranje-Weeshuis te Huizen en van het Geuzen-gesticht te Brielle. Bij het examen van hou, die zich voor de lechter- lijke macht in Ned. Indie bestemmen (Kon. besluit 12 Februari 1874, Staatsblad no 19 art. 1) van 7 tot 10 Juli te 's Gravenhagc gehouden, zijn o. a. toegelaten: de heeren Mr. P. Blussé, Mr. Ch. II. Prins en Mr. A, D. II. Heringa. Naar de Staats Ot. meldt is te Gouda een geval van cholera mot doodelijkon afloop voorgekomen. De Midd. Ct. meldt lieden, dat door den gemeente raad van Middelburg toegestaan is, met 13 legen 4 stom men, het verzoek van do heeren van Zeylen en Decker be treffende het geprojecteerde Droogdok te Middelbuig. Aan Burgemeester en Wethouders is thans opgedragen met genoemde firma een contract te sluiten op do voor de ge meente meest voordeolige wijze. Naar men zich herinnert vi ageu genoemde Rotterdamsche heeren van de gemeente een subsidie vau f 50,000. Op verscheidene plaatsen worden in deze warme dagen de schooluren zoodanig gewijzigd, dat de kinderen gedurende de grootste warmte niet in de schoollokalen be hoeven te vertoeven. Te Zwolle heeft do plaatselijke school commissie aan de hoofdonderwijzers cloeu weten, dat zij vacanlic moeten geven wanneer de thermometer 's na middags 80" Fahr. aanwijst. Naar men bericht, ucenrt de gevreesde varkensziekte die in den laatsten tijd in do provincie Utrecht zoo menig offer eischte en vooial voor de boerenarbeiders zoovele treffende verliezen heeft opgeleverd, meer in omvang toe. Omtrent den oorlog met Atsjiu verneemt men uit de Indische bladen het volgende liet stoomschip Prins Alexander, dat pas van Atsjin terugkeerde, is naar Samaraug vertrokken om troepen in te schepen ten einde onze krijgsmacht in ludie te versterken. Van Pndang, Samarang en Batavia zouden 900 man ten strijde trekken. Naar het schijnt, wil kolonel Pel krachtiger optreden jen een meer offensieve houding aannemen, en daarvoor heeft hij grooter troepenmacht noodig. Hij moet 4 y ADV EB.T33H TIBNi Prijs: wn 1 lol 10 gcsvouo regels f\ 00; icüero regel meer fOAO, Voor den »oi kenden slnnd en voor weldadigheiddo helft van den prijs. tevens de achterlaad-kanonnen teruggevraagd hebben, die generaal van Swielen vroeger heeft weggezonden, ten einde er nieuwe verdedigingswerken mede te bewapenen. Volgens de Java-Bode zijn de berichten van het oorlogs veld niet zeer opwekkend. De vijand heeft reeds eenige dagen Kotta-Radja aangevallen en ofschoon met verlies teruggeslagen, heyft hij een groote legermacht op de been, en omringt daarmede zijn verloren Kraton. En hoewel hij voortdurend door .onz.o artillerie beschoten wordt, toch richt hij overal buntings op, en wol ten Noordoosten en Zuidwesten van Peuajoung. Bovendien heeft hij Kolta- Babie cu Kotta-Radja-Bedil weder bezet. En wijl onze troepenmacht niet iu de gelegenheid is hem daar voorgoed vandaan te jagen, kan hij die plaatsen op geduchte wijze versterken. De toeieg der Atsjinoezen schijnt om de gemeenschap tusschcn den Kraton en de reedo af te breken. Van hunne toenadering is geen sprakeintegendeel wordt de geest van verzet krachtiger. Doch was de vijand ook tienmaal sterker, toch loopen de Nederlandsche verdedigingswerken gèen gevaar. De troepen der onze moeten zich echter van offen sieve bewegingen onthouden. De gezondheidstoestand te Atsjin is bedroevend. Een 000-tal zieken en gekwetsten liggen in de hospitaal-barak ken en (daar zij vol zijn) iu de kwartieren. De voeding is onvoldoende voor de omstandigheden; versch brood, groen ten enz. ontbreken, en de troepen zijn nog niet onder dak. Langzamerhand echter komt het troepenlogies klaar. In Batavia is volgens het rapport van de geneeskundige commissie de cholera weder epidemisch te voorschijn ge treden. Over den geest der troepen valt op te merken, dat offi cieren en manschappen hun plicht kennen en dien met ijver betrachten; dat velen, zoowel hoofd-en subalterne officieren als onderofficieren en manschappen, nu en dan aan koorts lijden, maar door plichtsbesef op do been wor den gehouden. Het marine-eskader in de wateren van Noord-Suma- tra bestaat uit 15 schepen, waarvan in den regel één of twee tijdelijk afwezig zullen zijn, hetzij wegens noodzake lijke reparation, hetzij wegens transport-diensten naar Batavia of elders. GEMENGDE BERICllTEBV. Te Amsterdam heeft de politie een speelhol ontdekt in de Oudekeuuisstoeg; onverhoeds daar binnengedrongen vond de commissaris het spel aan den gang en werden bak, dobbelsteenen enz. in beslag genomen. De inmiddels saamgev loeide menigte voor de deur juichte de handeling der politie toe, Een jong milicien, afkomstig van Veenhuizen, is, volgens een bericht in de Cour. de la Meuse, te Maastricht in hechtenis genomen, wegens het sclu'ij ven van een brand brief aan den burgemeester aldaar. Hij moot reeds be kentenis bobben afgelegd, onder mededeeling, dat hij wer kelijk van plan was, gevolg te geven aan de in den brief vervatte bedreigingen, ingeval aan zijn eisch niet voldaan werd. Het U. T>. bevat onder den titel: Kan dit zoo blijven?" een ingezonden stuk, naar aanleiding der voor stellingen iu hot Circus Carré, cn gericht tegen de exploi tatie van kindoren daarbij. Een der to Utrecht door de moeder aan den directeur verhuurde kinderen is, na eenige avonden rnedegespeeUl te hebben, waarschijnlijk door overspanning, ua eene kortstondige ziekte bezweken. De fameuse de Groof, of de zoogenaamde vlie gende man is het sla;htoffcr zijner kunst geworden. Donderdagji, steeg hij voo de tweede maal in de Cremome Gardens, bij Londen, met een luchtballon omhoog. Op zekere hoogte gekomen begon de ballon te dalen en lang zamerhand zoo snel dat de Groof, die onder den ballon in zijn toestel stond, vreesde verpletterd te worden. Toen do ballon nog 200 voet van de aarde verwijderd was, riep hij tot den luchtschipper: »In Gods naam, laat los." Het be vel word opgevolgdde vlieg- of liever valtoestel was vrij maar kantelde bijna onmiddellijk om. De Groof viel en werd dood opgenomen. De indruk van het gebeurde was groot, vooral omdat de vrouw vau den koenen uitvinder bij het ongeluk tegenwoordig was. Hij is niet het eerste slacht offer van proefnemingen met vliegtoestellen. Op last van don prefect van politie to Parijs is een kist in beslag genomen die uit Belgie kwam, Het bleek dat ze 10,000 photographieën van de beeltenis des keizerlijken prinsen bevatte. Een liecljesdrukker, Victorin Vieillot, onlangs te Parijs overleden, was daar doodarm aangekomen, en bij zijn sterven noemde men hom millionnair. Hij verwierf zich die schatten met het uitgeven van populaire liedjes van don dag, welke hij voor een stuiver of een dubbeltje verkocht. Als muziekstukken hadden ze zoo goed als geen waarde, zoodat hij er voor weinige franken eigenaar van werd, maar daar hij er een paar honderdduizend exempl, vau verkocht, maakte hij goede zakenman het slied der

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1