Donderdag 16 Juli. V. 1874. M 3428. 8UITENL&NDS3HE BERICHTE». JliaiHËiaLA^DSGHE BERICHTEN. K e ii M i s c v i n i>\ SGHIEDAMSGHE COURANT. ABONNEMENT: Uinnnementsprijspor Drie Maandenf 1.85. Franco per Pont, door het geheelc Rijk CBrlcven Franco.) Men wordt verzocht de advcrtentlën, welke men denzeirden dag verlangt geplaatst te zien, niterlylt des namiddags te 3 uren te bezorgen. De BunoEMEESTnn van Schiedam, Brengt bij deze tor kennis van de IngezetenenD il liet Kolncr van het Palontregt No 4 dezer Gemeente over liet Dienstjaar IS"/,., door don lieer Provinvi den Inspecteur der Directe Helislingcn to, Rotterdam, op don 13 Julij 1874 executoir vciklaard en op lieden aan den Ontvanger der Directe Betastingen, tor ïnvonlcringis ovcigennikt Voorts woiilt Inj doro hermnonl, dit een ieder tcrpligl is rijnen aanslig, op den Inj de «et hepaildcn voet, te voldoen; .iNniode, dit van lieden af, de termijn v.an ilne maanden ingaat, liinnen wolken de reclames legen dezen aanslag belmoren lo woiden ingediend. En is hiervan afkuridigmg geschied, waar het behoort, den 15 July !8"4 Uc Burgemeester voornoemd, P. J VAN DIJK VAN MATENCSSE Pruisen. Omtrent den aanslag op het leven van von Bismarck, vermelden de bladen het volgendeNadat de misdadiger gevangen genomen was, is v. Bismarck hem terstond in zijn kerker gaan ondervragen. Uitzijn beken tenissen bleek, dat zijn toeleg was den Prins te dooden, en hij beweerde dat er nog meer personen bestonden, die hot op het leven van von Bismarck gemunt hebben. Hij hoeft echter halstarrig geweigerd op een meer gedetailleerd ver hoor te antwoorden. Men heeft een geestelijke met name Kotteler als vei dacht van medeplichtigheid gevangen ge nomen. Des avonds heeft men den Prins een serenade gebracht, waarbij hij op h*t balcon van zijn huis verscheen en de menigte voor hare bewijzen van deelnoming bedankte. Hij zeide nog, dat de aanslag niet tegen hem gericht was, maar tegen de vrijheid en onafhankelijkheid der zaak, die hij voorstond, en eindigde zijn toespraak met een r,Iebc koel" ter eere van de geconfedereet do vorsten van Duitschland. Alle Officieren van het korps pompiers (brandweer) te Straatsburg, hebben gezamenlijk hun ontslag genomen, aangezien zij de huu gedane bevelen om voortaan hunne soldaten in het Duitsch te commandeeren, niet willen op volgen. Wel een bewijs dat de Elzasser gemoederen warm voor hunne nieuwe meesters kloppen 1 Engeland. De lieer Disiaeli heeft jl. Maandag in het Lagerhuis gezegd dat de behandeling der bill betref fende het Ceremonieel der Anglicaansche Kerk heden wordt hervat. Mogt lie bill dan bij tweede le, ing worden aangenomen, zat de artikelsgewijze behandeling daarvan togen Vrijdag aan de orde gesteld worden, teneinde tot eene gedachtenwisseling gelegenheid te geven over zes re solution, door den heer Gladstone er tegen ingediend. Voor noemde minister voegde er bij, dat de regeering zich on verzettelijk tegen die resolution zal verklaren, omdat zij tot vernietiging van het godsdienstig gevoel strekken, waardoor de natie zich reeds langer dan twee eeuwen zoozeer heeft onderscheiden. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft de be raadslagingen over de financieële wetsontwerpen hervat, en is thans aan de orde een amendement van den heer Joubert om de belasting op het Zout met dén opcent te verhoogen. Men venvacht dat het voorstel Périer en de interpellatie Bertault eerstdaags aan de orde zullen komen. Spanje. Er is in de laatste dagen veel vermeld over de barbaarsche wijze, waarop de Carliston zich van hunne krijgsgevangenen ontdoen. Men heeft verhaald, dat zij aan sommige neus en ooren afgesneden hebben, terwijl zij andere eenvoudig fusilleerden. Hoewel men aan de meeste dier berichten nog geen geloof mag hechten, is het noch- thans zeker, dal zij den correspondent van een Puitsch dagblad, den kapitein Schmidt, als spion verdacht, dood geschoten hebben. Men drukt in Pruisen de hoop uit, dat het gouvernement zich de zaak zal aantrekken. Rome. Het bericht wordt thans bevestigd, dat monsgr. de Merode, vroeger Minister van oorlog in den voormaligen Kerkelijken Staat, overleden is. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Behalve het telographisch bericht ontkenen wij aan liet verslag der zitting van gisteren nog het volgende De commissie ad hoe heeft gunstig gerapporteerd op het goedkeurend advies van Ged, Staten betrekkelijk de aau- vrage van de heeren Maas en Kool om subsidie voor den aanleg van een zeehaven te Scheveningon. De discussie zal later plaats hebben. Verschillende rapporten werden uitgebracht, o. a. over de begrooting. A. D V E B T B N T I B Ni Prijs van t tot 10 jeu one regels I 00; iedere regel meer 0.10 Voor den «erkenden slind en voor welihdiglieid, de helft van den prij«. Vervolgens werden goedgekettid onderscheidene aan vingen om school—ubsidion, in de zitting van Vrijdag geapporteerd, waaronder die van Bleiswijk contra het advies van Gedep. Staten. Verder werden velschillende wijzigingen iu polder- regiemeuten eu de voordracht omtrent pensioeusregeliug van den hoofdingenieur de Waterstaat tot een bedi ag van een minimum van 1500 en een maximum van /"3000 goedgekeurd. Vrijdag wordt do begrooting in discussie gebracht. SCHIEDAM, 15 Juli 1874. In de heden gehouden openbare zitting van den gemeen teraad alhier zijn 1. De notulen van het verhandelde in de zittingen van 25 en 26 Juni en 7 Juli 11. gelezen eu goedgekeurd. 2. Is ingekomen het ïapport van de gas-eommissie op het voorstel van het raadslid J. Lechner tot vermindering van den gasprijs. Aangehouden en ter inzage gelegd. 3. Idem een adres van P. Brillenburg om te worden aangesteld tot makelaar in effecten, disconteering en belee- uing. Als voren. 4. Idem eene missive van Regenten van het St. Jacobs Gasthuis, ten geleide der rekening over 1873 en de begroo ting voor 1875. Als voren. 5. Een ontwerp laadsbesluit tot af- en overschrijving, dienst 1873, op de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur; welk ontwerp, in dadelijke behandeling geno men zijnde, met algeineenestemmen is aangenomen. 6. Wegens onvoldoend aantal raadsleden, indien de leden der daarbij betrokken commissie de vergadering zou den verlaten, alsnog aangehouden de behandeling der re kening van de Bank van 1 eening over 1873! 7. Op het adres van de wed. T. II. Bussmann, om ver vermindering van haren aanslag in de plaatselijke directe belasting of restitutie van netaalde belasting over 1874, is, op het daartoe door Burg. en "Weth gedaue voorstel, be sloten aan de adressante toe te staan, eene vermindering van haten aanslag in de plaatselijke directe belasting of restitutie van betaalde belasting over 1874, is, op het daartoe door Burgemeester en Wethouders gedane voor stel, besloten aan de adi essante toe te staan eene vermin dering van haren aanslag tot zoodanig bedrag als nader zal blijken noodig te zijn, 8. Op liet adi es van G Muurmaus om te worden aange steld tot makelaar in vaste goederen en meubelen of huis raad, is besloten deze zaak alsnog aan le houden tot eene volgende verga kring. 9. Na eenige wooi denwisseling benoemd tol leden der Commissie van likwidatie vati de Bank van Leeniug, de heerenVrijland, Melchcrs en J. Lechner. 10. Ingekomen en, tot de dadelijke behandeling besloten zijnde, na eene toelichting door den Voorzitter met alge- meene stemmen aangenomen een voorstel \an Burge meester en Wethouders tot regeling, der betaling van het nadeelig saldo der rekening van het Ilaudels-Eutrepót. 11. de werkzaamheden vet volgens vo.ortgezet zijnde in eene zitting met geslotene deuren, is, nadat de vergadering heropend was, door den heer J. B. Nolet een drieledig voor stel ter tafel gebracht in betrekking tot den geldelijken toestand der gemeente, en welk voorstel str'kt1. om de opcenten op de personeele belasting van 50 te brengen op 602. om, op nader vast to stellen voorwaarden, uit te schrijven eene premie-leening tot een bedrag van 1 mil- lioen gulden, en 3. om eene belasting opliet meel in Ie voeren, en wel op zoodanig meel als uitsluitend gebruikt wordt als grondstof van het gedistilleerd; zullende dit voorstel, hetwelk is ondersteund door de heeren Zoet mulder en Loncq, worden ter inzage gelegd, terwijl de behandeling er van is aangehouden tot eene volgende vergadering. Toen by de Scherpschutters-Schietwedstrijd te Am sterdam, ter gelegenheid van het Kroningsfeest gehouden, compromittante geruchten werden verspreid, betreffende de Vaandelschutters eu het korps Scherpschutters alhier, meenden wij niet voorbarig te moeten zijn en ons van iedere mededeeling te moeten onthouden, dewijl naar ous oordeel de al of niet gegrondheid dier geruchten wel aan eene com missie van onderzoek zou worden opgedragen. Dat wij ons daarin niet hebben vergist, blijkt uit het verslag van de vergadering van den Nederl. Weerbaarheidsbond, den 13 dezer te Utrecht gehouden en medegedeeld in IPro Fatria No 51, waarin wij o. a. lezen: »Dö vergadering, gehoord de inlichtingen van het centraal comité, verklaart overtuigd to-zijn, dat hot feit derverkeerde aanwijzing voor de Schiedamsehe vercenigivg is gepleegd buiten medeweten van den commandant en van de vaandel- schutters dier voreeniging." - Naar wij uit goede bron vernemen, is het in gips overgebrachte kiudergeschenk aan Z. M. den Koning, nl. eene pendule in groot formaat, zoover gevorderd, dat het op het einde dezer maand naar de Koninklijke Zilver- fabriek van den heer van Kempen, te Voorschoten, zal kunnen gezonden worden, om in zilver te worden over gebracht. (TJ. D.) Naar men verneemt, bevindt Z. M. de Koning zich thans te Genève, alwaar Z. M. zijn intrek heeft genomen in het hotel de la Mélropole. Naar wij vernémen is generaal Verspijck den 8 dezer te Napels aangekomen, met het plan eenige weken in het Zuiden te vertoevenalvorens zijn reis naar Nederland voort te zetten. Vad Volgens het Vad. is aan prof. A. Pierson, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar te Heidelberg. In het Weakbh van Haarlemmermeer beveelt"dr. Sta ring de inenting als zeker middel aan tot bestrijding der longziekte onder het vee. Onder andere zegt de schrijver het volgende Gedurende 40 jaren zijn er in ons land 234000 runderen, eene waarde vertegenwoordigende van minstens 28 mil- lioen guldens, verloren gegaan. Hoewel in de verschillende deelen des lauds de ziekte heeft geheerscht,, hebben toch de vier provinciën Friesland, Utrecht en de beide Hollan den, waar de ziekte ook nu nog heorscht, het meest gele den. lu het genoemde tijdperk zijn in deze provinciën 217,000 stuks bezweken. Bij deze opgaven, zegt de schrij ver, moet men in aanmerking uemen dat een aantal geval len verzwegen zijn, zoodat het juiste cijfer der geleden ver liezen niet is op te geven. Steunende op de wet van 20 Juni 1870 is de regeering in 1871 begonnen met eene ernstige bestrijding van de ziekte. De thans toegepnsto maatregelen, afmaken van de aangetaste runderen tegen schadeloosstelling en inenten ven de schijnbaar gezonden, geven goede resultaten. Het aantal verloren runderen is van 5874 in 1871, gedaald tot 4075 in '1872 en tot2475in 1873, terwijl men de gegronde hoop koestert, over een paar jaren de ziekte meester te zuilen zijn. De Fr. Gr. Gt. meldt dat eene vervolging wordt in gesteld tegen den aannemer en den rijksopzichter van het werk aan het huis van den Commissaris des Konings te Groningen, ter zake van het gebruiken en doen gebruiken van een onvoldoenden steiger bij die werkzaamheden. Men weet dat een der planken van die- zlAger is gebroken en twee personen van boven naar beo -den zijn gestort, waar van een onmiddellijk overleden en de ander belangrijk ge wond is. Te Uitgeest is Zaterdag een spoorwegarbeider tusschen de buffers geraakt en aan de gevolgen overleden. Bij het hevige onweder, dat Zaterdag morgen te 4 uren boven de stad Breda en omstreken losbarstte, zijn 4 personen, die in een aak bezig waren met het schoonmaken der vaart bij de hooge brug, tusschen hier en Terheijden, door den bliksem gedood. Het was een vader met twee zonen en een neef, wiens vader, mede in den aak zittende, slechts eenige brandwonden bekwam. Door de aanhoudende droogte zijn de weilanden in Friesland verschroeid, zoodat er weinig of geen voedsel voor het vee meer te vinden is Hier en daar wordt het vee met brood en hooi in de weide gevoederd. Het ver langen naar regen is groot. CEIE1TGDE BERICHTEN. Laffe wraakzucht of snoode baldadigheid, aan weer- looze dieren gepleegd, schijnt in de mode te komen. Te Nuland is weder een merriepaard van den landbouwer Jac. van Drunen op laaghartige wijze mishandeld. Met een scherpsnijdend werktuig is het beest een diepe snede toegebracht van ongeveer een halven meter lengte, loopende van den kop af over den hals tot bij de borst. Toen men 's morgens het misdrijf ontdekte, likte het veulen het bloed uit de wonden der moeder. De Amsterdamsche kruijers hebben den oorlog ver- klaat d aan de Maatschappij tot algemeene dienstverrich ting te Amsterdam. Als een eerste gevolg daarvan is door D. van der Horst c. s., kruijersbazen in Amsterdam, een adres bij den gemeenteraad ingediend, waarbij zij hunne grieven inbrengen tegen bovengenoemde maatschappij. In de haven van Antwerpen heeft aan boord van een Portugeesch schip een vreeselijk drama plaats gehad. De kok had het eten wat laten aanbranden en daarover waren de kapitein en zijn matrozen zoo ontstemd, dat zij den armen kok deerlijk mishandelden. Met levensgevaar bedreigd, sprong de mishandelde, geen uitweg wetende, in het dok, waar twee schippers hem trachtten te tedden maar de kapitein hield de boot af en liet den ongelukkige voor zijn oogen verdrinken. De kapitein is in hechtenis genomen op last der Portugeesche legatie die zich met de zaak bemoeit. - In de dagbladen van Petersburg leest men dat den 18 April jl. zekere Lacharins Gladytchef, geboortig van Tiflis eu 124 jaren oud, te voet eene bedevaart heeft ge daan uit het gouvernement Tomsk naar de kapel van den H. Innocentius van het Hemelvaartsklooster te Irkutsk.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1