Tmclüat taielijb, éimkM Bteiais. Woensdag 22 Juli. POLITIEK OVERZICHT. M 3432. A0. 1874. BME&LAR1QSCHE BERIGHTEN. 1BONKEMEHÏ: Alioimdiifnlsiinjsiu'i linn Slimdi'ti f 1,85. franco pet Post, door liut geliceli iiijk 2.50. Sedert onze vorige opgave nog ontvangen in de bt,is voor Cornells Vernieere f 5.»», te zaaien ('23.45',' waar onder een gift van f als «collecte voor den ongelukkigen Cornells Vermcere, op- de zilveren bruiloft van N. 13, den 20 Juni 1874." De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer do Fourtou, beeft eindelijk ook begrepen dat het zoet genot van den ministerieelen zetel niet altijd opweegt tegen de kwellingen die er soms aan verbonden zijn. Gelijk men weet, liad men het hem reeds lang lastig gemaakt over <le uiterste zachtheid, waarmede hij zijne politieke vriendjes, de Bonapartisten. behandelde; en zij hadden toch wel een voorbeeldige bestraffing verdiend sedert zij, gelijk men be weert, nu niet alleen in de bureaux van gewone ambtenaren en stervelingen, maar zelfs in de Nationale Vergadei ing de gedrukte lofreden op den Grooten aan kom eliug van Cis 1 ehurst (zeggeden Keizerlijken Prins) in de afdeeling wisten binnen te smokkelen. Dit is zegt men de groote reden geweest, waarom liet den Minister op het anders zoo zachte en verlokkende kussen thans zoo lastig werd. Dit moet echter volgens het Journal des Debuts niet de eenige kwelling geweest zijn, die aan de l' ourton zijn ministerieel leven zuur maakte. Hij had namelijk lang de hoop gekoesterd, dat er eindelijk uit den ehaotiseheu nacht, die den regeeringsvorm nog aan het oog van den scherpzinnigste onttrekt, een peisoonlijk septennium zou te voorsehijn komen, waardoor, zoodra Mac-Mahon op de een of andere wijze van het tooneel raakte, de kans voor de Bonapartisten ook weder schoon werd. Nu die verwachting ook al in rook vervloog, meende ook de Minis ter zelf maar te moeten verdwijnen. Terwijl nu de Broglie ijverig bezig wa- om het verbrok kelende Ministerie, door spoedige aanvulling der verlaten zetels, voor algeheelo ineenstortiug te behoeden, komt het bericht dat ook de overige leden van het kabinet hun ont slag by deu President der Republiek lvbben aangeboden. Dit laatste bericht is evenwel twijfelachtig. Inmiddels moet de heer Magne door Malhieu-Bodet vervangen zijn, terwijl baron de Ohabaud ia Tour benoemd is tot Minister van Binnonlandsche Zaken. Bij al deze drukte is de behande ling-van het voorstel Périer weder tot Donderdag e. k. uit gesteld. Misschien wordt al dat uitstel in het eind nog afstel. De afgetreden Minister heeft er bijzonder voor geij verd, en de Bonapartisten zullen dat voetspoor wel volgen. Het onderwerp van den moordaanslag te Kissingen, voor zoover ditsiechts het feit en zijn wetenswaardige om standigheden betreft, is uitgeput. De humor en de geestig- heden die von Bismarck bij deze ernstige zaak aan den dag heeft gelegd of ten minste door de bladen mot variation van Lesart op zijn naam gezet zijn is mede geheel eu al uitverkocht. Thans is in de bladen aan de orde het gerech telijk onderzoek, huiszoeking ea toezicht der politie op hetgeen de «ultramontaanschebl den" schrijven, enz. De Nordd. Allg. Zeit. bevestigt, dat de Minister van Justitie een circulaire aan de staats-piocureurs. gezonden heeft, waarin hij ben tot het houden van een strenger toezicht op de ultramontaansche drukpers, vooral op de kleine plaat selijke dagbladen, aanmaant. Ook zijn ei', tengevolge van de jougste beraadslagingen van het Staats-Ministerie scherpe instructiën aan de provinciale autoriteiten, betref fende liet houden van contróie op de gezamenlijke Katho lieke vereenigingen, overgemaakt. Reeds hebben dienten gevolge bij de besturen van verscheidene dier vereenigingen huiszoekingen plaats gehad. Hetzelfde officieus orgaan wijzigt de mededeeling van eenige dagbladen, dat namelijk de Minister van eeredienst, dr. Fatk, in den lantston tijd met brieven is overladen ge worden, welke bedreigingen tegen zijn persoon en vorst von Bismarck bevatten, in dier voege, dat de Minister van eeredienst wel is waar vroeger herhaalde malen, ten ge volge van de door hem vertegenwoordigde kerkelijke poli tiek, zoodauige brieven heeft ontvangen, doch juist geen enkele in de beide laatste maanden. De geestelijke Ilautbaler, die als medeplichtige aan den moordaanslag gearresteerd was, is na een voorloopig onderzoek onschuldig aan liet feit verklaard en roods Zaterdag jl. op vrije voeten gesteld. Ouder de velegeluk- wensclien, die vorst von Bismarck van de hoogste autori teiten ontving, behoort ook die van den maarschalk Mac- Mahon. In hoever deze hoffelijkheid in verband staat met de I- ransche revanche-plannen, wordt niet vermeld, Wel deelt men mede, dat den Prins von Ilohenloho is opge dragen om aan den maarschalk daarvoor den dank van vou Bismarck te brengen. In de Wochen-Ausgalo der Köln. Zeit, vindt men nog de volgende merkwaardigheid: Nadat von Bismarck door eone deputatie der stedelijke overheid van Kissingen,' hij monde vau deu heer Lederer, geluk gewenscht was met den goeden afloop van den aanslag, antwoordde hij»Ik dank u, mijne heerenvoor de gelukwenschen, zoo passend uitgedrukt door den lieer Lederer, die daarbij nog slechter (Brieven Franco.) weg gekomen is dan ik zelf. Want op mij heeft bij ten minste geschoten als een inenschmaar deu lieer Lederer heeft hij gebeten gelijk een dier. Doch zulke gevalletjes beliooren uu eenmaal bij liet baantje van een minister president. De snoodaard is helaas 1 een speciale landsman van mij, uit de omstreken van Maagdenburg, hij bohooit tot de Katholieke vereenigiug. Toen ik hem in de gevange nis sprak, verklaarde hij inij, dat hij mij totnogtoe volstrekt niet persoonlijk gekend had, maar mij slechts wegens du kerkelijke wetten had willen doodeu. Ik hoop echter, dat mijne lichte kwetsuur binnen weinige dagen zal genezen zijn. Tot deu hofgoochelaar Bellacbini zeide hij: «Maar had gij, daar gij toch in de nabijheid stond, den kogel niet kunnen opvangen?" Tot zijne echtgenoote moet de Vorst gezegd hebben«Lieve vrouwtje, gij zijt zeker zeer ver schrokken Stel u gerust, het is niet de laatste maal, de 1 geschiedenis brengt dat zoo mede." SCHIEDAM, 20 Juli 1874. Men zal zich herinneren dat op 31 Maart jl. door den Gemeenteraad van Schiedam een besluit werd genomen, strekkende tot in stol ling een er commissie uit den Raad voor het verslag zijner handelin gen, welke belast met de voortdurende zorg voor de uitgaven van dat verslag als oene vaste commissie te beschouwen is. Nadat de burgemeester geweigerd had genoemd, besluit uit te voeren werd het 27 April jl. bij Koninklijk besluit geschorst en op '11 jl. vernietigd op' de volgende overweging: dat de gemeentewet in art. 54 aan den raad wel de be voegdheid toekent tot benoeming van vaste commission uit zijn midden, hetzij tot voorbereiding van iieigeen waarover de Raad heeft te besluiten, hetzij tot bijstand in liet beheer \an de huishouding der gemeente; dat evenwel aan zoodanige commissie niet het beheer zelf van aangelegenheden van gemeenie-huishoudiug, hetwelk ingevolge de gemeentewet aan den Raad behoort, kan worden overgedragen dat 'inlusschen bij het raadsbesluit de commissie wordt gemachtigdtothetsluiten van overeenkomsten met drukker en uitgever van het verslag der handelingen van den Raad op den bestaaudeu of zoo mogelijk op voordeeliger voet, hetgeen, als inet het beheer der geineente-finauciën in verband staande, buiten twijfel ter beslissing vau deu Raad behoort; dat ook aan eene vaste commissie uit den Raad niet. gelijk het raadsbesluit doet, kan worden overgelaten haren voorzitter zelve te benoemen, daar art. 54 bovengenoemd hieromtrent andere bepalingen behelst; dat hel raadsbesluit alzoo strijdig is met de wet Bij Kon. besluit van 44 Juli is bepaaldEr zal ge- legeuheid bestaan tot het overmaken van geld, door middel van postwissels, tusschen Nederland en Luxemburg, doch tot geen hooger bedrag dan van 500 franken en 250 gulden, naarmate de wisselsin Luxemburg of in Nederland betaalbaar zijn. Van elke geldverzeuding zal van den af zender bier te lande een recht worden ingevorderd van 5 cents voor elke 5 golden of voor elk gedeelte van vijfgulden. Zij die wensehen in aanmerking te komen voor een der vijf jaarüjksehe toelagen van f 1000, ten einde zich in ongeveer twee jaren de noodige bekwaamheden eigen te maken "voor de betrekking van leeraar in de landbouw kunde voor middelbaar onderwijs, kunnen bij omstandig bericht, vóór 4| Aug. a. s.met vrachtvi ye brieven daarvan kennis geven aan den inspecteur voor het middelbaar on derwijs, den hoogleeraar dr. M. Salverda, te 's Gravenhnge. De miliciens-verlofgangers der lichting van 4874, die in de vorige maand in werkelyken dienst zijti opge komen, worden gisteren in het genot van onbepaald verlof gesteld. De verlofgangers van 4872 zijn tegen 42 Augustus voor den werkelyken dienst opgeroepen. Met zekerheid vernemen wij, dat ook Nederland zich op het internationale congres, in liet laatst dezer maand in Brussel te houden, zal laten vertegenwoordigen, en wel door den generaal-majoor P. G. J. van der Schrieek, kom- mandant van de Ie divisie infanterie hier te lande. D. Ot. Xaturdag morgen is II. M. do Koningin van Delden te Zwolle aangekomen, waar LID. werd ontvangen door den commissaris des konings, den burgemeester en eene eerewacht van 15 personen. Na eeti bezoek te hebben ge bracht aan het Ilerv. weeshuis, het R. K. Liefdegesticht (waar H. M. bouquetteu aangeboden en liederen toegezon gen werden), de buitenplaats van mevr. dewed. Backer en de schutsluiste Katerveer, reed II. M. te 4 ure naar Kampen, orn ook daar een bezoek te brengen. Om 6 uren is de Vorstin per extra-trein naar de residentie geretour neerd. In de beide -steden wapperden tal van vlaggen en waren eerepoorten opgericht. Uit het Westlaud klaagt men over den tragen afzet der aardappelen naar Engeland. De bessen en druiven staan uitmuntend, maar1 de appel- en pereboomen zuilen, COURANT. ADVEBTENTIEN: Prijsva» 1 tot 10 gewone rogcis 00; iedere regel incer ƒ0,10 Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. wegens den grooten afval, niet aan de verwachting voldoen. Te Monster zijn dezer dagen de eerste aalbessen'aan En- gelschen verkocht a 10 cents het kilo. De rechtbank tè Deventer vond geene termen orn den pastoor teWijhe, die het ongeluk had, toen hij op éen doel schoot, een jongeling, zijnde een éenige zoon, èn"éen der beste vrienden van den pastoor, met een schot doode- lijk te tr< (Ten, verder te vervolgen. Te Qosterwolde heeft een pervoon binnen den tijd van 24 uur 3 kinderen door den flood verloren; naar(de Asser Ct. verneemt, vermoedelijk ten gevolge van het eten van onrijpe vruchten, Volgens do Zaanl. Ct. overtreft 11e inzending der voorwerpen voor de Tentoonstelling van Zaanlandscbc oudheden de stoutste verwachting. In tleher Land und Meer wbrdt' de aandacht op' deze belangrijke Tentoonstelling gevestigd. Te Wildervnnk heeft zich liondsdolheid bij een paard voorgedaan. Hieromtrent wordt liet vólgende'geméld: «Schoon men weinig meer aan kwade gevolgen'van dézen beet dacht, bleef het dier toch afgezonderd en werd ia 'de laatste dagen niet bij deu weg gebruikt. Maandag werd liet lusteloos en Dinsdagnacht eensklaps razend in den stal. Het brak de touwen, waarmede het uit vóorzorg bèvestigd was, stuk en vernielde alles in den stal, wat onder zijn be reik kwam en voor vei nieling vatbaar was. Van woede én smait stiet het beest allerlei geluiden uit,'zoodat meri'al- ras tot afmaking besloot, die Woensdag reeds plaats' had. Die afmaking geschiedde, door een venster met'schietge weer. Een schot miste, docli het* tweede dreef het razende dier een kogel door deu kop, waaraari'het stierf.'Het,vVas juist 25 dagen geleden, dat het afgemaakte paard do'or deu hond was gebeten." Men leest in bet Handelsblad: Ook het ultrarnó'n- taansche Huisgezin neemt" Dorregaray in beschér'rriing. Bijzonder gèvat ishetslot'zijrier'opmerkingéu: «Géluk kig voor Dorregaray, zal'hij ér-zich'weinig aan'stóren [of liberale couranten hem uitmaken vóor'een lasteraar of vóór een held, maar dit is zeker, dat hij 'de man is'om dé'b'edrei- gingeu ten uitvoer te leggen, welke hij"in zijn protest 'doet. Zou dit er ook toe bijgedragen hebben dat' rnen'zóoop hem gebeten is?" Wij meeneu hierop een volkomen' toestemmend''aril- woord te kunnen geven. Zoo hij "eenvoudig dreigde ge vangenen te vermoorden en de regeörihgslfóejifen' dis wilde beesten te behaudelecycn. het niet deed, dati'ware hij le fanfaren des vices 'qtiil n'apas, en verdiénde hij'alleen minachting. Doch juist daar hij dé matris, om gcvangënèn te vermooi den, wanneer hij dit dreigt te doen, 'zijn wij' zoo op hem «gebeten.Wij kunnen werkelijk het vermoorden vau gevangenen niet goedkeuren., - GEMEIVCDS BEHICHTJIV. Onder de vele vreemde gasten, die gedurpnd^(le kermis Utrecht bezoeken, zijn ook allerlei vertegenwoor digers van het dierenras. Het is echter verbóden'langs dén weg dieren te vertoonen, die gevaarlijk voor de. ingeze tenen zouden kunnen worden; ouder deze laats ten' behóórt ook de bruine Alpenbeer. dia met zijn log ligctiaam èn breeden muil reeds zoovele jaren bij gelegenheid der jaar markt door zij n lompe dansen den lachlust van oud en jong opwekte. Jl. Woensdag wilde echter de jpnge'geleider.van een ongenooden bruinen gast dezen, in weerwil van het verbod van de politie, aldaar zijne kunstverrichtingen doijn vertoonende jeugdige Zwitser trotseerde alle vermanin gen en bood zelfs feitelijken weerstand aan "de politie. [Ver gezeld van eene massa straatjongens, bereikte hij een nachtkwartier in de Watersteeg, een'zich in dit logement reeds bevindeudé broeder van den begeleider suelde naar buiten, vatte den beer aan en bracht hem, niettegenstaande zich reeds voor den ingang van het Jan-Mijerpoórtje twee politie-agenten hadden geposteerdnadat ons bruintje beide agenten op zijde had geworpen, daarin, waar' deze ineen zich daar bevindenden kelder werd geborgen. Oogen- blikkelijk ging een der agenten naar het hulp-bureau aan de Katharijnepoort en liet zijn collega achter, om' voor dén kelder postte vatten. Door den aandrang van het volk raakte de agent mede in den kelder bij den beer, hetgeen een algemeen gelach verwekte. De weerstand der geleiders duurde echter niet lang, de inspecteur E. gelastte weldra, dat 'zij zich dadelijk aan hét politie-burèau te vervoegen hadden, waar hun natuurlijk de vergunning om daar te verblijven outzegd werd. Zij zijn dan ook, begeleid van de straatjeugd, onder een luid hoera buiten de gemeente gébracht. Onze wetten zegt Spurgeon, de Engelsche pre dikant, ook met tóepassing op ons yaderlandbevorderen het schulden maken op schandelijke wijs', en ieder kan hu bijua den naam van dief ontduiken; hij zette maar een win kel op en ga bankroet, en verdonkëie zoovéél,' als hij nóóit zou hebben durven steleu. Zegt niet reeds eé'n'spi eekwóord: «Wie nooit failliet ging," zal nooit ryk wórden." Wél/ik ken'menscheu in zaken, die tvyee en' drie malen failliet

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1