Vrijdag 24 Juli. fersÉijiii laplijb, lilpmiri Hsiais. A°. 1874. SUITEWURIDSGHg BERICHTEN. "~8 j ^E^LAioSGHE BEHiCHTEr?. M.3434. ABONS1MEKT: Alionnenioiitsprijspur i)riu Sti.inildi/\1.85. France per Putt, iluur liet ^eheolo llijkS.EO. SmSSmSmjËmSiSÊimïiiSmïmmüami£öSm^SSSi£mmïmmmSiSamii if ■paiijc. De Qaecta maakt het officieel rapport open baar, 'omtrcnt'-de-innemingvan Cuenga floor üe Garlisten. In den morgen van '13 Juli vielen 8000 Carlisten ondcr aanvoering van don Alphonsus tie voorstad Oarreteria nan. De drie eerste pogingen tot bestorming werden afgeweerd. De commandant der republikeinen Iglesias zich omsin geld ziende, verliet de voorstad, trok zich terug naar het groote plein van Cuenpa en versterkte de pooi t van Va lencia. Op het bevel dat hij zich zou overgeven antwoordde Iglesias, dat hij zulks nimmer zou doen. liet kanonvuur werd hernieuwd en duurde don geheelen nacht voort. Vier nieuwe aanvallen, in den morgen van '14 Juli, werden andermaal door de republikeinen afgeslagen. Ofschoon de belegerden van drinkwater en voedsel be roofd waren, konden de Carlisten zich eerst na een strijd van 56 uren van het plein meester maken. Iglesias gaf daarop bevel om zich naar de forten terug te trekken, van waar hij hoopte een strijd op leven en dood te zullen voe ren. In de straat San-Pedro gekomen, zag hij een nieuw corps van 4000 Carlisten uit het fort komen, terwijl men niet weet hoe zij er in gekomen waren. Iglesias en al zijne officieren cn soldaten werden krijgsgevangen gemaakt. Toen gaven de Carlisten het teekeu tot plunderingen slach ting. Verscheidene gebouwen werden in den asch gelegd. Veel huizen werden verwoest, burgers werden vermoord. Vervolgens hebben de Carlisten het bedrag der belasting van twee jaren, de effecten en eetwaren medegenomen. Men gelooft dat zij een getalsterkte uitmaakten van 11000 man, onder bevel van Freisca, den postoor Flix enden kanunnik Villalaiu. De verliezen der republikeinen bedra gen '150 aan dooden en 700 aan gekwetsten. Bovendien meldt dezelfde Qaceta nog, dat de Carlisten de prefectuur cn alle archieven verbrand hebben. Het gouvernement heeft een onderzoek bevolen naar de oorzaak waarom de aankomst der hulptroepen vertraagd is. Om trent de toedracht der inneming van de stad schrijft de correspondent van het J*mmal des Débats het volgende, wat vrijwel met de officieele berichten overeenkomt: »IIet Spaansche gouvernement heeft met tegenspoeden tq kampen, De stad Cuenga heeft eergisteren den 15dcu, des namiddags te 4 uren, gecapituleerd. Het is te begrij pen dat het aan het ministerie moeielijk valt deze tijding officieel bekend te maken, maar het zal daarmede niet lang kunnen dralen, want men begint reeds algemeen daai'van te spreken als van een niet te betwijfelen feit. liet is in de daad een zeer gevoelig verlies. Cuenga is eene aan zienlijke stad van omstreeks 20,000 inwoners, op dertig urenaf-tand van Madrid en onder het ressort der hoofd stad, want liet behoort tot de provincie Nieuw-Castilie. liet is reeds vroeger eenmaaibij overrompeling door do Carlisten onder Santos bezet geworden, doch kort daarop weder verlaten. Ditmaal ontbrak het der stad niet aan middelen van verdediging; er was eeue bezetting van nagenoeg eene brigade met vier kanonnenop het oogen- blik der capitulatie waren er nog 40,000 patronen. De brigadier, die in de stad bevel voerde, was Iglesias, de offi cier die tijdens den staatsgreep van den generaal Pa vin de kamer van afgevaardigden uiteen joeg, eon mau vol ener gie en moed, van erkende militaire bekwaamheid en van onberispelijke antecedenten. Er worden omtrent de rede nen der overgave allerlei gissingen gewaagd. Sommigen meoneu dat de bevelhebber heeft moeten zwichten voor den aandrang der moedeloos geworden ingezetenen, die van het beginderbestormingafvolslagengebrek aau water leden, daar de Carlisten de waterleidingen afgesneden hadden. nDe stad heeft zich gedurende zestig uren verdedigd. Vele huizen zijn in de nsch gelegd, vooral in do voorsteden. Indien de verdediging iets langer geduurd had zoudcu de tot ontzet afgezonden kolonues bij tijds hebben kunnen aankomen. De eene was van Teruel afgezonden, onder bevel van Fayardode andere van Madrid onder Araoz, en de' generaal Soria Santa Cruz was, wol wat laat, ver trokken", om liet opperbevel over de beide colonnes op zich te nemen. Do uit Madrid naurukkende colonne had juist op het tijdstip der capitulatie en zelfs nog vroeger kunnen aankomen', indien baar vertrek niet door nalatigheid bij het ministerie van oorlog vertraagd was geworden. Frankrijk. »Gelijk te verwachten was zegt het Journal des Débats is de keuze der nieuwe Ministers bijzonder ongunstig door de bonapai tistische en legitimis- tische bladen ontvangen. De eerste reeds troosteloos over bet vertrek van den heer Maguc en de Fourtou, zien niet dan met eenige ontsteltenis de komst tegemoet van twee mannen van verdienste en groote ondervinding, met hart eu ziel de behoudende denkbeelden toegedaan, maar die in hunne oogen do onbeschrijflijke fout hebben, dat zij maar een zeer middelmatige symphatlrie voor het Bona- partisme aan den dag leggen. Zij beschouwen 'e benoe ming (der Ministers) byna als een zedelijke schei ding van den .wapenstilstand der 'partijen en vau de ware conditiëu van het septmnimi. Intusschen vinden zij goed om niet (Brieven Franco.) j snel hen in bet strijdperk te treden, op voorwaarde dat zij 1 de politiek zullen volgen der «mannen van karakter" wior p laats zij vervullenanders zouden de hoeren Ghabaud, Da Tour eu Mathicu-Bodet'onder vinden mot wie zij te doen hebben. Nu weten zij Wét dus. Maar wij galooven dat de Ministers zich geen vrees zullen laten aanjagen door het snoeven en binden van zekere Bonapartisteii." De ÏTnivers zegt dal de regeoring op deze wijze hersteld, zeker echec zal lijden, zoo zij niet het voorstel van La Rochefoucauld aan neemt, terwijl do Union haar een zeke ren val voorspelt tenzij zij steun zoeke bij de rechterzijde. 1 De Broglic had zich vau haar algescheiden eu daarom is hij gevallen. Kngcland. Volgens de bij de Dimes uit Britsoh- Indiü outvaugen berichten is de hongersnood in Bengalen volkomen overwonnen. Men heeft genoegzaam voedsel in liet land gebracht en overal zijn depots van levensmid delen aangelegd, zoodat niemand meer dan een paar mijlen behoeft te gaan, om geholpen te worden. Nabij Wigan heeft Zaterdag in een steenkolenmijn eene ontploffing van mijngas plaats gehad. Van de 25 werklieden die zich inde inijn bevonden zijn'15 gedood; zij laten '10 weduwen en 31 kindereu na. Tengevolge der droogte bobben hier cn daar boseh- branden plaats. In Shropshire staat een boseh reeds sedert acht dagen in braud. liet mos eu het varen, die droog als tondel waren, zijn in braud geraakt en de vlammen, die men in het begin dei1 vorige week hoopte te kunneu over meesteren, hebben zulke onwederstaanbare kracht gekre- geu, dat men het bosch aan zijn lot heeft moeten overlaten. Vrijdag en Zaterdag was de heuvel één vuurkolom van onderen tot boven. Zware wolkeu, zwarte rook en asch verduisterden overdag het zonlicht in den omtrek en zeven mijlen -ruikt men het gezengde hout. Van alle zijden stroomou de menschen toe, om- des nachts het indruk wekkende tooneel te zien. Rondom liet bosch werden breede grachten gegraven en. de booineu en liet kreupel Hout omgehouwen, teneinde de zich steeds verder ver spreidende vlammen tegen te houden, en zoo mogelijk de lager gelegen boerderijen te redden. Indien geen zwai e regen weldra nedcrvalt, vreest men, dat de brand nog wel drie of vier wekeu zal kunnen duren. Te Londen heeft Zaterdag jl. een hevige storm ge woed. Het noordoostelijke deel der stad heeft er vooral veel van te lijden gehad. Geheeie straten werden over stroomd eti het water reikte de paarden der omnibussen tot aau de borst. Ilagelsceenen verpletterden de ramen verscheidene daken werden van de huizen geslingerd; boomen werden ontworteld, eu de bliksem sloeg her haaldelijk in dc huizen en dooden onderscheidene personen. Iu Vietoriapark werden vijf menschen getroffeneêu bleef op de plaats dood, de anderen zijn meer of minder verlamd. Een vader, die,met zijn 2 kinderen zich in een grot had verscholen bleef ongekwetst, terwijl zijn beiden jongens naast hem doodgeslagen werden enz. Ook aan verschillende openbare gebouwen en kerken werd veel schade toegebracht. Oostenrijk. Aan de Toss. Zl<j. wordt uitWeeuen geschreven, dat men ook daar weinig met het congres van Brussel op heeft. De Keizer heeft er zich twee memories over laten voorleggen, een militaire en een politieke. De militaire wijst er nadrukkelijk op, dat de aanneming van het Russische ontwerp in vele gevallen den eigenlijken oorlog verhinderen zou, Ook tegen de bepalingen over de behandeling der krijgsgevangenen bestaan vele bezwaren, terwijl de bepaling, dat de strijd tot de gewapende uuiform- dragonden beperkt moet worden, in strijd met elk gevoel vau vaderlandsliefde is. Dit moet voorat voor Oostenrijk, bij de lierimioring aau den opstand van 1809 in Tyrol, van gewicht zijn. In de'politieke memorie wordt er iu de eerste plaats op gewezen dat er in liet Russische programma groote leemteu zijn. Over de positie der on- zijdigen, over de juridische gevolgen van een ultimatum wordt o. a. niets gezegd. Ook kwestièn, dieaitijd op den voorgrond komen, als oorlogvoerende legerafdeelingen op onzijdig grondgebied gedreven worden, zijn niet aangeroerd, terwijl er evenmin van een beperking vau buit maken sprake is. In een woord, zegtgenoemde correspondent, men onthoudt te Weenen aan de »mcnsch!ievonde bedoeling" van den Czaur volstrekt niet bet seaubénite de cour"; men zal-zich bereidwillig in Brussel doen vertegenwoor digen, maar men is reeds te voren overtuigd, dat de con ferentiegeen praetische gevolgen zal hebben. SCHIEDAM, 23 Juli 1874. Z. M. de Koning wordt tegen den 20steu der volgende maand uit Montroux in de residentie terug verwacht. In de den 21 rlezer gehouden terechtzitting vau de nrroudissements-rechtbank te Haarlem is do heer mi*. J. de Clercq van "Weel, laatstelijk kantonrechter alhier en onlangs door Z.-M. den Koning benoemd tot die betrekking in het kautori'Haurlein, als zoodanig beëedigd. COURANT. ADVBBTEMTIKW: Prijs: van I tol 10 gewone regels ft.00; iedere regel meer fO.tO Voor don wei konden stand en vout weldadigheid, de helft van den prij>. De Koninklijke goedkeuring is o. a. verleend aan het ontwerp der akte, houdende wijzigingen in de Statuten dor naumlooze Vennootschap »de Stearine-Kaarsenfabriek Apollo," gevestigd te Schiedam. Bij Zr. Ms. besluit van '11 Juli 1874, no. 47, is de lieer A. Turing, op den voet van Nederlaudscii onderdaan, erkend en toegelaten als llritsch consul te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-II llaml en Zeeland. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Alchin, door middel van Z. M. oor logsstoomschepen Samlas cn Palemlang, waarvan het vertrek uit Hellevoetsluis waarschijnlijk op den 25 dezer zal plaats vindeu. De met deze gelegenheid te verzenden brieven en ver dere stukken zijn met liet opschrift »per Samlas''' of per T>J?ahnnhan<f' te voorzien. De Amsterdanrlsche rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in een kwestie voorspruitende uit speculatie in dividenden tier Neder!. Handelmaatschappij. De heer B. was door zijn schuldeischers gedagvaard tot betaling van het verschil in prijs, dat hij door speculatie in divi denden aan hen geacht werd schuldig te zijn. De recht bank wees echter vonnis in dien zin, dat de heer B. zijn schuldeischers wettelijk niets schuldig was, omdat de transactie valt onder de termen van de wet, waarbij alle verplichtingen, voortspruitende uit spel en weddenschap, niet verhaalbaar zijn. De bode van Steenwijk op Steenwijkerwold, die ver leden jaar zoo 't heette op zekeren morgen mishan deld en bestolen aan den straatweg gevonden en dienten gevolge ernstig ongesteld is geweest, is thans, naar men zegt, in 't bezie van verschillende sommen gelds, met de noorderzon verdwenen. (Zw. Ct.) De kwade droes onder de paarden neemt eeti on rustbarend karakter aan. In verschillende gemeenten iit den omtrek van Oosterhuizen id hij reeds uitgebroken en men vreest voor meerdere gevallen. Voortdurend neemt de waarde toe van het vee dat in Engeland wordt ingevoerd. In 1872 was de waarde der in gevoerde ossen 2,090,594 p. st,in 1873 2,371,734'p. st. die cijfers waren voor de koeten 418,230 en 638,529 p. st. voor de kalven '108,570 en 206,072 p. st., voor schapen en lammeren 1,002,447 en 1,727,084 p. st., en voor varkens 50,601 eu 213,826 p. st. Een der oudste soldaten van ons leger, misschien zelfs de oudste soldaat volgens het D.de slukrijder S. P. Kooy is eergisteren overleden. Hij trad den 1 Mei 1821 in dienst en bleef tot aan zijn sterfdag werkzaam. Hij was dan ook versierd met de bronzen, zilveren en gouden medailles voor trouwen dienst en droeg tevens het Metalen kruis, daar hij aan de campagnes tijdens den Belgischen opstand deelnamin 1830 behoorde hij tót de bezitting van de vesting Grave; in 187134 was hy bij het mobiele leger en heeft dus ook den tiendaagschen veld tocht bijgewoond. -Een boerin te IJhorst (bij de Wijk) heeft 11. Zaterdag de eerste nieuwe rogge laten maaien, malen en tot brood gebakken; alles op één en denzelden dag. In het café Amstelhoek is gisterenavond hevig ge vochten. liet was er overvol met personen, die het vuur werk op den Amstel wensehten te zien en door de zeer dikwijls voorkomende sloel-kwestieontstond de strijd Een heer wilde een stoel nemen, die voor eenige oogenblikken was verlateneen tweede heer zeide, dat die stoel bezet was; een derde heer kwam daarop terug en nam zijn plaats in. Het gevolg van een eu ander was een woordenwisseling, die iu een ferme vechtpartij overging en ten slotte eindigde met de komst van drie politie-agenten, die de namen der strijdenden noteerden. De heer, die een stoel had willen nemen, kwam met een horloge, waaruit het uurwerk""was geslagen, en met een hoofd vol builen uit tien strijd. Een vat stroop van ongeveer 300 kilo lag dezer dagen vooreen kruidenierswinkel iu de Rosmarijnsteeg te Am sterdam gereed, om langs den gebruikeltjken weg in den kelder neergelaten te worden. Eensklaps komt eene omni bus de steeg inrollen en stoot tegen het vat aandit draait, rolt voort en komt voor deu daarnaast geh'gen melkkelder terecht. Door den schok was inmiddels de bodem uit het" vat geslagen, en nu liep het vocht met een breede golf in'' den melkkelderzoodat deze in weinige oogenblikken »onrler stroop" stond. Onnoodig te zeggen dat de straat jeugd dit seen zoeten inval" vond. Een meisje, dat zich aan de over de straat gevloeide stvoop wilde te goed doen, bleef bij het bukken met de kleeren aan den- grond zitten, op ceue wijze, die de lachspieren der omstanders niet weinig in werking bracht. Eindelijk werden te 's Hertogenbosch de lang ver wachte volksspelen gehouden. Eerst zouden zij op 13 Mei, daarna op het laatst van Juni plaats hebben. Beide keereu werden ze om het onguusiige weder uitgesteld. De com missie is waarlijk ongelukkig geweest. Ook gisteren was het geen mooi weêr. Het terrein, dat was afgezet, was te klein; daardoor vooral ontstond er een vreeslijk gedrang, pfschoon ervele infanteristen, maréchaussees te paard

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1