A0. '1874..., K c nni slavin»-. 8UITENUNQSCHE BERICHTEN. M 3436. SmENLAfJDSGHE BERICHTEN. igga—aew.wwi.TWgaww-iLBjmju.Mi y—wwa awcaanaag ABONN H! M B N V A'ioiiiiomenK|)rijs, in'r Mwinifn1.85. Franco pet Past, dnor hel vplipelr llijl50. jsaZBSantixszaaesasxasexeaaaiazit. a Nog ontvangen voor 0. Vermeere, aan het Bureau dezer Couant, ff 2.— makende met het vorige ff 20,4*. i.» ij De Commissaris des Kqnings in de Provincie Zuid- Holland Gezien hot besluit van de Gedeputeerde Staten van den 30sten Junij 1874, no. 57. Gelet op art. II der wet van den I3den Junij 1857 Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voor noemd besluit door do Gedeputeerde Staten is bepaald, dat do afzonderlijke jagten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 27sten Jtdij aanstaande, en dat mitsdien van af" dat tijdstip de uitoefening der jagtbedrij- von, vermeld in art. 15 iitt. en h dor wet op do jagt en visselierijis geoorloofdwordende tevens herin nerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jagt en visselmrij in deze Provincie, krach tens welke die jagten niot anders mogen plaats hebben dan op liet water, langs do strandenoevors van moeren plassen, rivieren on op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd on aangeplakt, waar zidks te doen gebruike lijk is, alsmede in hot Provinciaal Blad on in de Neder* landscho Staatscourant worden geplaatst. 's Gruvenhageden 2den Julij 1874. De Commissaris des Konings voornoemd, F O C K. Frankrijk. Xa eene bespreking van de verwerping van-'t voorstel-Périer komt het Journ. cl. Dêbnts tot de slotsom, dat de ontbinding der Nat. Vergadering niet uit kwaden luim of grilligheid is voorgesteld. De Kamer kan niets constitueeren, noch de monarchie, noch de republiek, noch zelfs het meer bescheiden persoon lijk septennium. Geheel de wereld zegt nochtans eenstemmig, dat het Land lijdt, en sterft in hare voorloopige regeering. Indien er, teneinde uit de moeielijkheden te geraken, waarin wij ons bevindeneen andere weg is dan de ontbinding dei- kamer en de toevlucht tot het Land zelf, dan zouden wij dien gaarne zien aanwijzen. De heer Castelane verzocht gisteren in de Vergadering dat men de discussiën over de const, wetten zou uit- stelleu tot na de vacantie, wijl er in de tegenwoordige stemming der gemoederen geen kans was eene meerder heid te vinden. Bovendien was bet ook bij een ehaleur sénéffalien veel te heet. Wanneer men ook het voorstel Ventavon verwierp (dat er zeer veel kans op heeft), ware zulks de erkende machte loosheid; alzoo de machteloosheid is gedwongen ontbinding, en ontbinding zou op dit oogenblik en op deze wijze de regeeringloosheid zijn. Het was, volgens den spreker, noodig dat men zich in de departementen wat ging verfrisschen. Uit het rapport van de commissie uit de Fransche Nationale Vergadering, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel betreffende de bescherming van jonge kin deren en vooral van zuigelingen, blijkt het treurige feit, geconstateerd door de geneeskundige statistiek, dat behalve de kinderen, aan wie onderstand verleend wordt, honderd a honderd twintig duizend zuigelingen jaarlijks in Frankrijk van ellende en honger en door volslagen gemis aan zorg en toezicht omkomen. lu de departementen, waar het zo gen door de moeder nog algemeen in zwang is, blijft de verhouding van de sterfte zich handhaven beneden de 10 pCt., en daalt zelfs tot 5 pCt,, terwijl die verhouding in sommige gevallen, bijv. in Parijs en omstreken, tot 75 h 80 pCt. klimt. Pruisen. In de JPosener Zeit. komt een artikel voor van den domproost Dulinski te Gnesen. Het is eene be schouwing over den moordaanslag te Kissingen, wat wol de aandacht verdient. Noch de bestraffing van den moor denaar, noch zelfs een van den aanvang afgepaste houding dei ultramontaansche pers zijn z, i. in staat de opgewonden gemoederen op den duur in de rechte stemming tegenover de afschuwelijke gebeurtenis en alles, wat daaraan vooraf gegaan is, te houden. De bisschoppen alleen vermogen dit uit kracht van hun verheven ambt. Do bisschoppen, die zoo gaarne de nieuwe kerkelijke wetten bij de kerkvervol ging onder Nero eu Dioclotianus vergeleken, moeten zicli herinneren eu den Katholieken in herinneringbreDgen, welke de geest was der toenmalige Christenen en welke vermaningen zij van hunne bisschoppen ten opzichte hun ner houding tegeuover de wereldlijke overheid ontvingen; verbood zelfs niet de h. Ambrosius den Christenen alle zelf verdediging »Bisscltoppen en priesters dei' Katholieke Kerk," dus eindigt de uit innige overtuiging geschreven vermaning (Brieven Franco.) sonze Heiland geeft ons thans gelegenheid te bewerken, dat uit een vloekwaardige "misdaad zegen voorde Katho lieke Kerk, ja voor de gehecle menschbeid ontsta! Gij bisschoppen, die zulk een onbegrensden invloed onder ons uitoefent, gaat ook nu priesters en leeken voor. Niet daar door, dat gij u laat beboeten en naar de gevangenis bren gen, maar door. uit vrijen wil on met vollen ernst er voor te 70i gen dat de afschuw, die de aanslag tegen den hoog geplaatsten staatsman ongetwijfeld bij U heeft opgewekt overal bekend worde en iu de harten van de bewoners zelfs dor nederigste hutten weerkünke. Dan zal de Hemel met welgevallen op U neerzien en op aarde zal hel versie nageslacht met eerbied en liefde U gedenken. Hoe schoon zou h»'t zijn, wanneer eens de bisschoppen, naar aanleiding van Kuil matin's misdaad, besloten andermaal te Fukla to vergaderen! Nunc est tempus acceptabile! Thans is 't gesel)iloste oogenblik gekomen om van de hoogte van Uwe bisschoppelijke zetels krachtige en zal vende woorden tot de Katholieken te richten, teneinde uit de harten der woeste zeloten de inblazingen der hel te ver drijven Engeland.De Koningin beeft zich bij boodschap tot de beide Huizen gewond om een jaargeld voor den Prins. Dit is, gelijk de telegraaf reeds gemeld heeft, toegestaan. De Prins krijgt nu een jaarliiksch zakduitje van 15.000 pd. St. Blijkens oen schrijven van een correspondent uit Jeddah aan den secretaris der anti-siavorriij-maatschappij alhier, is thans, in weerwil van alle pogingen, die door de Brit- sche regeering tot afschaffing van den slavenhandel wor den aangewend, die verfoeielij Ue handelinde havens der Roode Zee in vollen bloei. Dien. ten gevolge houdt de schrijver het oprichten van consulair-agentseh'appen in de Roode Zee door Engeland dringend noodzakelijk, teu einde deze afwisselend, vergezeld van eene kanonneerboot, de schuilhoeken der slavenhandelaars aldaar kunnen op nemen. SCHIEDAM, 25 Juli 1874 Bij gunstig weder, zal morgen namiddag van 12Vi tot 2 uren een muziekuitvoering in de Plantage plaats heb ben door hot korps muzikanten der del. schutterij alhier onder directie van den kapelmeester B. L. L. J. Gores. De samenstelling van het Ministerie schijnt nog niet zoo ver gevorderd als de opgave in de N. II. Ct. deed verwachten. Ook vindt men in het Handelsblad eu de (oude) Rotterdamsche Courant weer andere combinatiën. Volgens deze opgaven zouden de tegenwoordige Ministers van Oorlog en Marine deel uitmaken van liet nieuwe kabinet. De N. Arnh. Ct. zegt weer van al deze geruchten, dat ze geen schijn van grond hebben, maar eenvoudig ver- zonuen zijn, terwijl het Vaderland beweert, dat Ue heer Heemskerk voornemens is zich zelf met de poitefeuiüevan justitie te belasten, den heer'van der Heini voor die van binnfulandscho zaken en dr. Vroiik voor financiën voor te dragen. De moeilijkheid schijnt echter vooral in de porte feuille voor koloniën te liggen. Voor dit ministerie worden thans weder nieuwe namen genoemd. De Staatscourant van 25 dezer bevat het besluit van den 27sten Juni 1874, houdende vaststelling van een regle ment voor do Nederlandsche consulaire ambtenaren, en zulks met intrekking van. do consulaire reglementen van '17 Januari en 21 December '1846, alsmede van de Konink lijke besluiten van 12 Juli 1855, no. 86, en 1 November 1868, no. 11. Bij het dep. van Koloniën zijn voor cle militairen, in den oorlog togen Atchin gewond of ziek geworden, de navol gende bijdragen ontvangen en naar Neder). ludie overge maakt: Van cle commissie voor de tooneelvoorstelling door eenige onderofficieren vau het reg, huzaren en van het det. 'Ie reg. infanterie in garnizoen te Deventer, gegeven, f75; van de liedertafel »Ro tie's mannenkoor" en de "sRottcr- damsche symphonie- eu harmonïe-vereeniging," te Rotter dam, f789.64; van de orehest-vereeniging Euterpe" en cle liedertafel »Zang en Vriendschap" te Haarlem, f300; vau de mannenzangvereeniging nCaecilia" te 'sHage, f325; van hot korps officieren van het reg. grenadiers en" jagers te 's Gravenhnge, f2423.50; van het harmonie-mu ziekgezelschap s Aurora" te Gorinchein, f 110.87; van de comm. voor do tooneelvoorstelling, gegeven door eenige officieren in garnizoen te Leeuwarden, f 504.85van het liüfhebberijtooneel te Zutphen, f 100; van het gezelschap sAlcmaria Victrix" te Alkmaar f 26; van de comm. voor cle tooneelvoorstelling gegeven door onderofficieren van het reg. grenadiers en jagers, in vereeniging met die werkzaam by hei dep. van oorlog, to 'sGravenhage, f'1369.30 ;van den heer G. Koorevaar, onderwijzer in de gymnastiek te Sneek, f68; van de comm. voor hot assaut, gegeven dooi de onderofficieren van het vaste kader van het koloniaal werfdepöt te Harderwijk, f57.04; van de sociëteit W. S te Maastricht, f360.70; vau den consul-gener. der Nederl. te Odessa, flOO; van de Arnhemsche diletlanteu-vereeni ging te Arnhem, f 400van de onderolficieren-soeieteft COURANT. ADVEBTENTIEN*. Prijs: »an 1 lol 10 gewaar regels i 00; iedere regel aieer fö.10 Voor den wei kenden stand On vour weldadigheid, de helft vin den prijs. a's Koningskroon," te Amsterdam, f213.25"j. Totaal f7285.15'/,. 1 Nog is van de feest-com missie van het Kroningsfeest, op 12 Mei jl. te Katwijk aan Zee, een sotn van f46.15 svoor het Roodo Kruis voor Atchin" ontvangen, welkesom aan het hoofd-comité van het Roode Kruis te 's Gravenhage is overgemaakt. Aan de Javasche Courant is het volgende ontleend Ingevolge modedeeling aan den commandant der mari tieme middelen van den commandant van de bezetting van i den westelijken oever der Atehin-rivier, dat kampong Ma- vasa door de bevolking van de VI Moekims aangevallen en gedeeltelijk in brand gesloken was, werd die bezetting met liet oog op een mogelijken aanval den 27n April versterkt rnet 30 mariniers van Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis eu werd Zr. Ms. stoomschip Borneo bewesten Koeala Na- ridji voor het gebied vau Toekoe Nanta gestationeerd, ten eincle den vijand vrees in te boezemen, en zoo noodig met geschutvuur in bedwang te houden. Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Kinsbergen stoomde den 28n naar Poeloe-Bras tot het overbrengen der noodige materialen voor het bouwen van een los- en laadhoofd in de baai van Lambalei. Vaa deu commandeerenden olfieier van Zr. Ms. stoom schip Borneo werd rapport ontvangen, dat de vijand een vlet, die tusscben het schip en den wal aan het looden was, beschoten had, dat de Borneo daarop een paar granaat- schoten op den wal had gedaan, die met geschutvuur be antwoord werden, welk vuur echter spoedig tot zwijgen was gebracht. De bij de redaetie ingekomen berichten omtrent de heerschcnde ziekte, zijn over het algemeen genomen bevredigend. Zoo ter hoofdplaats Padang als in de bin nenlanden is het hevige karakter der ziekte bijna geheel geweken en doen zich nog slechts enkele op zich zelf staande gevallen van cholerine voor. In het algemeen wordt met zeer veel lof gewag gemaakt van den onverflauwden ijver, waarmede de heeren van den geneeskundigen dienst alhier zicii in deze van hunne moei lijke verplichtingen hebben gekweten {Ahj. Bagll.) Nu vaü de zijde onzer regeering niet geaarzeld is om bij gelegenheid der wereldtentoonstelling te Philadelphia ter behartiging van de Nederlandsche belangen krachtig de behulpzame hand te bieden, en het dus blijkt dat de Staat prijs stelt op uitbreiden der bestaande en op het openen van nieuwe ddbouchés voor den Nederl. handel eu nijverheid, behoort te blijken, of kunstenaars, industrieelen en vereenigingen het van genoegzaam belang achten, aan deu wedstrijd der volken, in Philadelphia uitgeschreven, deel te nemen. Vandaar dat het Technologisch Bureau, secretaris-penningm. der Vereeniging van het Ned. Kunst- Ind.-Museurn," allen, die van die belangstelling wenschen te doen blijken, tot samenwerking uitnoodigt. Zij, die aan deze uitnoodigiug het oor leenen, behoeven slechts tot het lidmaatschap der vereeniging toe te treden en daarvan kennis te geven aan het Technologisch Bureau, waarna zij, lid geworden zijude, worden opgeroepen tot het bij-wonen eener in Aug. of Sept. a. s. te beleggen vergadering van inzenders, tot vaststelling der nadere bepalingen, nood zakelijk verbonden aan de collectief-tentoonstellingen, in 1875 te houden; o. a. ter baoordeelingder plaatswaardig heid en der nuttige strekkiug van better deelneming be stemde aan de Philadelphia-tentoonstelting. De voor waarden, aan het lidmaatschap verbonden, leveren geen bezwaar op, terwijl de contributie slechts f5 'sjaars be loopt voor elk lid. {Bord. Ct.) Langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg (lijn Am sterdam Rotterdam Helder Zaandam) zijn, gedu rende de maand Juni 1874, '196,435 reizigers vervoerd opbrengst 176,491,36'^ eu aan goederen ƒ48,684,45; totaal ƒ225,175,81 'A. Sedert primo Januari aantal reizigers 1,032,413: op brengst van reizigers en goederen/*1,162,523,31. Ooster-spoorweg, (10 Juni geopend.) Aantal reizigers in Juni 1874,32,385; opbrengst reizi gers ƒ29,326,24; idem goederen 1,286,29 '^j; toiaal f 30,612,5314. Volgens de rekening en verantwoording van de. pen ningmeesters der maatschappij »tot Nut van 't Algemeen" over het dienstjaar 1873-74 hebben de ontvangsten bedra gen f95,763.67. waaronder f 55,379.75'i als saldo der rekening van het vorige jaar en f31,242.75'A aan contri butie der leden. De uitgaven bedroegen f51,129.25Vi, waaronder f7130 als subsidiën in zake onder wijs; f1,797.29 als subsidie ter opleiding voor het;tóoneel; f-1050 ter ondersteuning van volksvermaken; f 1180 voor volksvoorlezingen; f 4406.72Vi voor den almanak; f5323.65 voor andere geschriften enz. Voor het dienstjaar 1874/75 zijn de middelen begroot op f84 027.09'/j en de uitgaven op f79,150. Men is bezig het Meedliuizermeer in de prov. Gronin gen droog te maken en in flinken bouwgrond te-her scheppen. Een honderdtal arbeiders is dagelijks bezig met aftapping. De jaaiTyksche tentoonstelling van bloemen en

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1