m Donderddg 30 Juli. fi A«. '1874. M 343«. I I BUITEILtNOSCHE BERICHTEN. BIHNENLANDSCHE BERICHTEN.. ty COURANT. f a ABONNEMENT Abminpinenispnjspur Drie Maanden Franco per Pustdonr lict gelioele liyl ADVEBTENTIBNs Priji. vJii 1 tot tO gewone regels f I 00; iedere regel meer /O.tO u! f 1.85 Ï.50 Voor ilcn werkenden st.mil en voor weldadigheid, de lielft van den prijs. (Brieven Franco.) Frankrijk. lict rapport van den heer Humbert, over het door den. heer de Malleville ingediende voorstel tot ontbinding der Vergadering, uit naam van 307 ...Jen van de drie groepen dei- linkerzijde, is in de zitting van Maandag, op verzoek van sommige leden der meerderheid' bij de Nationale Vergadering ingediend. Volgens het Journal de Dèbnts kan dit rapport be- 'schouv/d worden ah de acte van 't overlijden der Nati onale Vergadering. Men zou zeggen dat een onverwinne- lijk noodlot haat arbeid aankleeft en met onvruchtbaarheid slaat. Sedert de verschijning der beroemde Boodschap van '13 November 1872, waarbij liet tijdvak der constitu- tioncele werkzaamheden geopend werd, bevatten de parlementaire jaarboeken slechts een reeks van negatieve votums, verdagingen en misgeboren wetsontwerpen. DeFmusche regeering schijnt zich toch een weinig be zwaard te gaan gevoelen over de eenstemmigheid der tegOD haar gerichte beschuldigingen betredende begun stiging der Carlisten. Volgens betrouwbare berichten heeft zij bevolen, dat er in de lage Pyreueën onderzoekingen zouden plaats hebben. Daaruit was geblekeudat de Fransche overheid op de grenzen haren plicht had gedaan; dat het transport van wapenen voorde Carlisten langs onzijdige wateren geschiedde en dus het Fiausche grond gebied niet geschonden was. Pruisen. Volgens een door de K'ólnische Zeitung me degedeeld schrijven uit Berlijn meent men aldaar reden te hebben om zich te vleijen dat de streng orthodoxe protes- tantsche partij, welke zich in het bestrijden der nieuwe kerkelijke wetten aan de ulttamontaansch-geziuden heeft aangesloten, tengevolge van den Kissinger aanslag en vau de daarna door laatstgenoemde partij aangenomen houdins tot andere gedachten begint te komen en haar verzet tegen de maatregelen der regeering wil laten varen. In dat ge voelen werd men versterkt door eeue beschouwing over de nieuwe wet op het burgerlijk huwelijk en den burger lijken stand, voorkomende in het Kirehliche Anxeigellalt. het orgaan der orthodoxe partijaan het slot waarvan ge zegd wordt; sDoor deze nieuwe verordening wordt aan de kerk niets ontnomen van hetgeen haar toekomt Indien de Staat, door gewichtige redenen daartoe genoopt, de regis ters van den burgerlijken stand door zijn eigene ambtena ren wil doen houden, en voor de sluiting eeuer huwelijks- verbindtenis, wanneer zij met opzicht tot het burgerlijke geldig zal zijn, den nieuwen vorm in acht genomen wil hebbendan verlangt hij voor zich niet meer dan waartoe hij volkomen gerechtigd is." Belgie. Men leest in de Indépendance Beitje: Heden is de zitting van het internationale congres geopend. Deze eerste zitting is zeer kort geweest. Een tot het corps diplomatique behoorend lid heeft aan de conferentie voorgesteld, dat zij ten aanzien van hare beraadslagingen de geheimhouding in acht zou nemen. Dit voorstel is aangenomen. sYVij hebben echter de volgende bijzonderheden verno men. Het voorzitterschap was aan Belgie aangeboden, doch dit had daarvoor bedankt. Vervolgens is het aan Rusland aangeboden en door hetzelve aangenomenwaarna de ba ron Jomini tot president verkozen is. Tot secretaris is be noemd de heer de Borchgravechef van hot kabinet des ministers van buitenlandsche zaken. Aan deze voorloopige formaliteiten is de eerste zitting gewijd geweest; de tweede is bepaald op Woensdag. Naar men ons verzekert hecht Rusland meer gewicht aan den geest dan aan de letter van zijn ontwerp, waarvan het wel begrijpt dat de aanneming in den oorspronkelijken vorm bezwaren zou ontmoeten." Itnllff. De beroemde Romeinsche sterrekundige, Paolo Rosa, lid der Jezuïetenorde, is overleden. Hij heeft een nog onvoltooid werk nagelaten over de doorsnede van de zon, waarin hij tracht te bewijzen, dat dit hemellichaam niet altijd even groot in omvang is. Venezuela. Deze republiek is een van de rijkste en meestbelovende staten van Zuid-Amerika. Zij ver krijgt haar grootste rijkdommen door de cultuur van cacao en koffio. De koffietuinen zijn in den laatsteu tijd zoo uitgebreid, dat de opbrengst jaarlijks reeds 700,000 centenaars bedraagt. SCHIEDAM, 29 Juli 1874. II. M. de Koningin is dezen ochtend te 10 uren 51 min. langs den Hollandschen Spoorweg' van den Haag naar Rotterdam vertrokken Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken verzonden eene circulaire van het comité der Pesther Waaren- und Ejj'ccten-I'órse, waarbij konnis wordt gegeven van eene op 3 Augustus e. k. te Buda-Pest te houden internationale zaad en graanmarkt. Landbouwers en graanhandelaars worden uitgenoodigd tot bijwoning. (21. It. De commissie uit de Tweede Kamer, belast inet ae i 1 Vv enquête naar den toestand' van de koopvaardijvloot, zal aanstaanden Maandag 3 Augustus, des voormiddags te 11 uren, hare eerste zitting houden en als dan tot het getuigeu- verhoor overgaan. De miliciens der lichting van 1871, behoorende tot de veld-oseadrons van het 3de regiment huzaren, en die behoorende tot het 3de en dele escadron vau het 1ste regi ment van.dat wapen, welke.bestemd zijn voor de oefenin- gen in het kamp van Milligen. moeten den 12 Augustus daarbij in activiteit optreden en zullen 17 September weder in liet genot van onbepaald verlof worden gesteld. liet Bestuur der vereeniging van en voor Nederlaid- sche Industiieolen heeft Z. M den Koning eerbiedig in overweging gegeven om onder de bestaande omstandig heden van zijn grondwettig recht gebruik temaken tot het weder-iustellen van een afzonderlijk Ministerie voor Nijverheid. Ook de Standaard drong dezer dagen aan op de oprichting van een Ministerie vau Openbare Werken. Morgen zal het juist een eeuw geleden zijn, dat de nieuwe psalmberijming bij de Hervormden, in de ochtend- godsdienstoefening in de Gastbuiskerk, alhier werd in gevoerd. Yoor de benoeming van hoofdonderwijzer aan de openbare school tc Vreeland komt als no. 1 voor C, van P.ossen te Schiedam. Uit een moerig stuk land gelegen onder de gemeente Vlaardinger-Ambachl, waarvan het hooi pas gewonnen was, zijn in het begin der vorige wefek uit spleten, dooi de langdurige droogte ontstaan, rook en vlammen op gestegen. Na vele vruchtolooze pogingen om dit ongewoon ver schijnsel, dat zich reeds acht dagen heelt vertoond, te doen ophouden, hoopt men er eindelijk in geslaagd te zijn, door middel van greppels te graven water in de bi andende spleten te leiden. Te Groningen heeft zich voor eenigen tyd een comité gevormddat zich tot doel stelt met het oog op de bespro ken opheffing der Hoogeschool te Gi oningen, de sympathie voor en de be'angstelliug in de Hoogeschool bij de ingeze tenen der drie noordelijke provinciën op te wokken en te bevorderen; het comité zal weldra op de eene of andere wijze toonen, dat het niet stil heeft gezeten. Wijlen C. F. baron v. Grovestins, onlangs te St. Ger main overleden, heeft aan de kon. bibliotheek in den Haag een belangrijk legaat vermaakt, waartoe o. a. behoort eene briefwisseling van den stadhouder-koning Willem III, ook met den pensionaris Heinsius; documenten betreffende den Spaanschen successie-oorlog; stukken aangaande prins Willem II en de minderjarigheid van prins Willem III; brieven van van der Duijn aan van de Capellen; memoriën over de vereeniging van Holland on Belgie in zeven deelen enz. Het geheel vormt eene verzameling boekdeelen meest MSS., waarvan sommige bereids door den erflater zijn uitgegeven. -- Het Nederlandscli Schaakbond zal Maandag 31 Augustus, 's namiddags te 1 uur, in het lokaal van liet Ara- steidamsch Schaakgenootschap, Damrak over de Koop mansbeurs, een algemeene vergadering houden. Onder de punten van behandeling behoort de vaststel ling van bepalingen voor een schaakwedstrijdvan 31 Augustus tot en met Zaterdag 5 September a. s. te houden. Er worden vier prijzen voorgesteld, eene waarde hebbende van f-150, f75, f50, f25. De beschrijvingsbrief voor deze vergadering bevat een korte verklaring van het nut, de inrichting en de aan vankelijke uitkomsten van het boud. Velleden Zaterdag middag had een 12-jarige Scheve- ningsche knaap zijne ongehoorzaamhei I aan de bestaande verordening op het baden in zee bijna met den dood ge boet. Hij was U.L tusschen het dorp en do badinrich ting in zee gegaan om te baden. Nauwelijks een eind weegs in het water gekomen of hij geraakte in een soort van draaikolkbij de Scheveniugers bekend onder den naam van trekrnui, waarin zelfs een paard verdrinken zou. Een inwoner \an Scheveningen, het gevaar ziende waarin de jongen verkeerde, trotseerde dat en begaf zich iu zee. Het mocht hem gelukken den jongen van een wissen dood te redden en op het strand te brengen, doch in een staat die deed vermoeden dat hij reeds een lijk was. Ondertus- schen kwam toevallig langs de plaats, waar de jongen lag, de heer Bulsink, med. doet., wonende te Amsterdam, die geen oogenbiik liet verloren gaau otn al datgene op den drenkeling aan te wenden wat de kunst vordert, om de levensgeesten weder op te wekken. Na veel inspanning mocht hem dit dan ook gelukken. Yoor eonige dagen hebben wij gemeld, dat de Am- sterdamsche kruiers aan den gemeenteraad aldaar een adres hebben gericht, houdende eene klacht over oneerlijke concurrentie dor bestellers van de Maatschappij tot Alge meene Dienstverrichting. Die moeilijkheid is thans op vry gemakkelijke wijze uit den weg geruimd, zooals uit het volgend bericht blijkt; Op het Damrak te Amsterdam stond Zaterdagavond, voor het per-ceel, waarin de Amsterdamscho Maatschappij tot Algemeene Dienstverrichting haar kantoor heeft, om streeks '10 uur het geheole personeel dezer Maatschappij, om verschenen weekloon in ontvangst te nemen, wach- teude op den administrateur, die de uitbetaling zou doen. Maar de administrateur kwam nieten tot uit betaling kon dus niet worden overgegaan. Bat het bestellerspersoneel niet in zijn schik was en het Damrak het tooneel werd van een alles behalve aangename woordenwisseling spreekt van zelf. Het kantoorpersoneel der Maatschappij, dateenige blikken trommels in bewaring iia3, "deed dé politie komen, uit vrees voor overrompeling van de, zoo terecht, woedende bestalle s; de politie kwam, verzegelde de trommels en nam die in beslag. Of in die trommels geld of geldswaarde is, zal men wel spoedig te weten komen hetgeen echter bij het opeens verdwijnen van den administrateur, zekeren Skene, niet waarschijnlijk kaï. worden geacht. In de zaak is het meest betreurenswaardig, dat de bestellers allen een sommetje geld hebben gestort, dat zij nu misschien kwijt Zijn. Nog vernemen wij, dat de Maatschappij eigenlijk nog geen Maatschappij was, en dat de niet bestaande Maat- schappij eene Vereeniging zou wezen, die echter reeds, hoewel niet bestaande, een bestuur had,' uit drie leden samengesteld. De Tijd meldt intussehen, dat de administrateur reeds door den ijver der politie is opgespoord. Maandagmiddag te '1 u. II m. kwam de luit.-gene- raal Veispijck te's Bosch aan. De ontvangst was treffend en eenvoudig. Treffend omdat de heiden achtenswaardige ouders hun fieren zoon van het station afhaalden; een voudig omdat de generaal, voor alle ovaties, zoowel offi cieel als pnrticulier, bedankt hebbende, zich geheel ver genoegde met den welkomstkreet van duizenden, die zich met groote hartelijkheid uitten. Alle huizen in den omtrek der woning van de familie Verspijck hadden de driekleur uitgestoken. De nieuwe verordening tegen dronkenschap in den Haag rnoet de agenten van politie veel te doen geven, en wol eens aanleiding verschaffen tot botsingen. Er zijn er H die zich suit aardigheid" dronken houden. Zaterdag werd 41 op grond van de verordening een Engelschman opgepakt. De Maandag heeft zijn contingent aan beschonken per sonen ruimschoots opgeleverd. Alleen aan het commissa riaat van politie op de Haven werd een aantal personen aangebracht, die zich in kennelijken staat van dronken schap op de openbare straat vertoonden en tegen wie overeenkomstig de onlangs in werking getreden verorde ning proces-verbaal is opgemaakt. Te Utrecht liep Vrijdagavond 11.aan de Katharyne- barrière eene massa volks tezamen, tengevolge van eene hevige vechtpartij tusschen twee policie-agenten. Naar het policie-bureau overgebracht trachtten zij ook daar nog het gevecht voort tc zetten. Te Groningen is een loodgieter, die zich meteen zoogenaamd bootsmansstoeltje in een 50 voet diepen water put liet afzakken om dezen te hersteilen, door het uit den haak slaan van een der touwen naar beneden gestort en, ondanks alle onmiddellijk aangewende pogingen om hem te i edden, eerst na verloop van een uur levenloos opgehaald. Gisteren ochtend heeft in het huis vau burgerlijke en militaire verzekering te Zwolle eene pogiug tot moord plaats gehad. Een gedetineerde, die als kok fungeerde, heeft een ander gevangene onverwacht ernstige wonden aan het achterhoofd toegebracht met een hakmes. De boosdoener, die over eenige dagen naar Ommerschans moest worden overgebracht, heeft, naar men zegt, uit vrees voor die nieuwe gevangenis deze misdaad begaan. De verwonde verkeert in levensgevaar. Vrijdag barstte er een zwaar onweder boven Does- burgh los. De bliksem sloeg in het huis van den griffier bij het kantongerecht op de Paardenmarkt Met groote kracht werd de schoorsteen nedergeworpen, eea zware balk van het dak brak, doormiddengespleten, een veertig tal pannen werden op den grond geworpen en de vonk baande zich een uitweg door het plafond van de zitkamer des heeren v. d, S., waarschijnlijk door het open raam naar de werkplaats van den steenhouwer Leverman en wierp daar een werkman op den grond, die echter met den schrik vrijkwam. Gelukkig zijn er geen verdere ongeluk ken te betreuren. Zondag avond heeft onder Milligen een treffend ongeluk plaats gehad. Bij het overzetten over de rivier is een bootje, dat, naar men zegt, in geen zeer goeden toe- staud verkeerde, gezonken, ten gevolge waarvan de per- "jj sonen, die er zich in bevonden, te water geraakten. Vier van hen, eene moeder met drie kinderen," verloren hierbij het leven. Te Goirle, bij Tilburg, is de bliksem geslagen in de J woning van den landbouwer G. van Bezouw, die daarbij doodelijk getroffen werd. Hoe gevaarlijk het is voorwerpen in den mond te nemen, die daar niet behooren gedeponeerd te worden blijkt weer uit het volgende bericht; Voor geruimen tijd schoot een geneesheer te Elberfeld, dr. S., een knoop door de luchtpijp in de long. Nadat alle pogingen om hem daarvan te verlossen vruchteloos waren gebleven, begaf de lijder zich naar Frankfort en hier ging W o i i-i. o j 5

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1