Donderdag 6 Augustus. ferschtjnt iaplijis, tilpiW Diriau .V». 1874. M 3443. 8UITEWIAWDSCHE BERICHTE». BINNENLANDSGHE BERICHTEN. COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per Drie il.i.inrtrn f 1.85. Franco per Post, door het gelieelo Hyb (Brieven Franco.) A. U V EBTENTIEN: Prijs: van tot 10 gewone regels f\ 00; iedere regel meer (U 10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde liolfl van den prij'. Spanje. Uit Santander wordt, onder dagteekening van 29 Juli, aan de Indêpendance Beige hes volgende aangaande den stand van zaken in de Baskische gewesten vermeld sDe Carlisten zijn thans meester van geheel Navarre, met uitzondering van Pampelona, Tafalla en eenige andere meest grensplaatsen. In Guipuzcoa bieden St. Sebastiaan, Iran en de door de troepen bezette forten het hoofd aan de rondtrekkende benden, welke zich over de geheele pro vincie bewegen. »In Biscaye worden Bilbao en Portugalete met de aan den Nervion gelegen forten door twee brigaden, onder liet bevel van den generaal Morales da los Rios, bezet. De gansehe macht der opstandelingen in de Baskische pro vinciën wordt geschat op 30,000 man, met artillerie welke uit gladloopsgeschut, berghouwitsers en de gunstig be kende Berneokanonnen bestaat." Dezelfde correspondent deelt ook mede dat men niet te veel gewicht moet hechten aan de, onder het bevel van don Alfonso ondernomen omtrekkende beweging, welke door sommigen zelfs een aanval op Madrid genoemd werd. Het eenige volgens hem daarmede beoogde en ook*bereikte doel, was zich meester te maken van den te Cuenga aan wezigen voorraad in wapenen en geld. »Die beweging, schrijft hij, geleek op alle ondernemingen van do Carlisten. van Valencia. Te Albacete, te Segorbe, en reeds vroeger te Cuenja handelden zij niet andershet ligt in het geheel niet in htm plan in die oorden zelfs eene vesting, gelijk Cuenpa, bezet tehouden. Zoodra de troepen clan ook naderdentrokken zij overhaast terug in de bosschen op den linkeroever van de Jucar. De gansehe tactiek van don Alfonso bestaat in het vermeesteren van lialf ver sterkte steden en elke ontmoeting met de regeerings- troepen te ontwijken." De generaal Zabala neemt, gelijk hij verder mededeelt, maatregelen om de Carlisten in Navarre en Biscaye in te sluiten; reeds zijn alle plaatsen langs den Ebro van ver dedigingswerken en garnizoenen voorzien, zoodat «lthans "een aanval op Madrid van gene zijde van die rivier voor eerst niet te verwachten is. Frankrijk. Uit verschillende berichten en ge ruchten is op te maken dat deFransche regeering eene andere houding jegens de Carlisten denkt aan te nemen. Reeds werd vermeld dat de hertog Decazes een nauwkeu rig onderzoek had verordend naar de gegrondheid dei- door de Spaansche regeering en in de Spaansche dagbla den geuite klachten over de bevoorrechting, of althans onmiskenbare oogluiking, welke de Carlisten van de amb tenaren in het zuiden van Frankrijk genoten. Thans wordt vermeld dat de minister van buitenlandsche zaken in deu ministerraad op het nemen van krachtige maatregelen aangedrongen heeft, en dat dit reeds het gevolg heeft ge had dat tot de hertogin van Madridde gemalin van don Carlos, welke sedeit eeuige maanden te Pau verblijf houdt, de uitnoodigiug is gericht zich eene andere verblijfplaats in Frankrijk te kiezen, meer verwijderd van de Spaansche grenzen. Ofschoon tot heden dienaangaande uitsluitend geruch ten, welke in de offleieuse dagbladen tegenspraak noch bevestiging vinden, te vermelden zijn, verdient het toch de aandacht dat de Fransche dagbladen, welke de zaak van don Carlos ondersteunenmet name V Union en V Univcrs, klachten doen hooren dat de Fransche regeering t e g e n de Carlisten partij trekt. De correspondent van het Journal des Débafs schrijft dat de Nationale Vergadering allengs minder talrijk woidt. Verschillende wetsvoorstellen worden zonder discussie aangenomen, terwijl er niets belangrijks voorvalt. Pruisen. De Germania is gemachtigd te consta- teeren dat de bisschop van Breslau namens de Pruisische bisschoppen aan de Pruisische regeering eene verklaring heeft gezonden, inhoudende, dat de Kerk zich niet kan onderwerpen aan eenzijdige staatswettenen staatsbeslui- ten omtrent kerkelijke zaken en, dat alleen de Paus aan de regeering, onder waarborg van het kerkelijk beginsel, be voegdheid kanverleenen omtrent kerkelijke aangelegen heden. Hot ministerie heeft hierop alleen geantwoord met een bewijs van ontvangst. Pngeland. Te Belfast bestaat alle vrees voor een opstand onder de fabriekarbeiders. Dientengevolge is uit Dublin een sterke troepenmacht naar Belfast gezonden. Te Londen heeft zich een Katholiek comité gevormd, waarvan ook de hertog van Norfolk, lord Petieen lord Howard of Glossop leden zijn, en dat zich ten doel stelt arme Katholieke weezeu naar Canada te zenden en daar bij Katholieke familiën te doen vei zorgen. Tegen het einde van Augustus zal het eerste gedeelte, bestaande uit 80 kindereu, verzonden worden; de helft naar Ottawa en de helft naar Quebec. Iu de meeste gevallen hebben de armen verzorgers der hoofdstad besloten 5 pd. st. per hoofd tot de uitgaven bij te dragen. Volgens een telegram uit Bombay aan de Times zyn de vooruitzichten van den oogst in IuJië overal guustig. De eenige bezorgdh jiil hoeft men thans uog voor den oogst tijd tegen liet einde van September. Amerika. Daar te lande doet zich tegenwoordig liet zonderlinge verschijnsel voor van eene drukke land verhuizing naar Europa. Nog nooit hebben de stoombooten zulk een aantal tusschendekspassagiers naar Liverpool, Queenstown of naar de Duitsehe havens teruggebracht als in de laatste maanden, sedert de financieels eu industrieelc crisis der maand September '1873. Duizenden Europeesche landverhuizers, na langen tijd tegen de armoede geworsteld en de laatste spaarpenuingeu, die zij uit Europa mede gebracht hadden, verteerd te hebben, nemou hot besluit om naar hun vaderland terug te keeren. De vrees dat hen daar waarschijnlijk noggrooter ellende zal wachten, is niet iu staat hen terug te houden. De buitengewoon lage prijs der vrachten met de stoombooten bevordert deze land verhuizing in hooge mate. De eoncunontie tusschen dé talrijke verschillende lijnen heeft den prijs van den over tocht als tuvschendeks-passagiervan Amerika naar Europa op de Engelsche en Ameiikaansche stoomschepen thans doen dalen tot de onbeduidende som van 35 gulden per hoofd. De maatschappijen erkennen zeiven, dat zij op dien prijs verliezen, maar zij leggen op den overtocht nog liever geld toe clan dat zij een passagier aan hun concur rent gunnen. S C H 1E D A M 5 Augustus 1874. Wij vernomen dat thans iu den Ilaag bericht is ont vangen, dat Z. M. de Koning den lOden dezer maand uit Montreux de terugreis naar Nedei laud zal aannemenzoo dat Z. M. den 20steu Augustus in de ïesidentie wordt verwacht. Z. M. heeft aan mr. D. Evervvijn, zaakgelastigde dei- Nederlanden te Lissabon, den titulairen rang van Minister resident verleend. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens een mededeeling van de agenten der Commercial Steamship Company, de voor Nederlandsch-Indie bestemde brievenmail aan boord van het stoomschip Wyberton, bij de ramp van dat vaartuig, niet gered is kunnen worden Naar men aan tie 22. N. van geachte zijde verzekert zou het wel half Augustus kunnen worden voordat de sa menstelling van een nieuw ministerie iu de St. Ct. zal worden medegedeeld. Er zouden nog besprekingen aan de benoemingen dienen vooraf te gaan en deze zouden eerst kunnen plaats hebben na den terugkeer van Z. M. den Koning in de residentie of op het Loo. Naar ons daarentegen medegedeeld wordt, zou het niet onwaarschijnlijk zijn, dat Z. M. de Koning uithoofde van den langen duur der crisis en uit overweging clat alleen zyn tegenwoordigheid de zaak tot eeu einde kan brengen, zijn vet trek uit Zwitserland eenigszins bespoedigde. (2V. v. d. D.) De Staais-Courant van heden bevat een besluit, be palende dat op 1 Jan. '1875 iu werking zullen ti eden de wet van 18 April 1874, tot regeling der consulaat-rechten, eu het Koninklijk besluit van 27 Juni'1874, houdende vast stelling vau een reglement voor de Nederlandsche consu laire arnbtenai en. Hit een onderschepten blief van het Atsjineesch op perhoofd Panglima Polim leiden de Indische bladen af, dat het einde van uen oorlog zeer gunstig voor Nederland zal zyn. In bedoelden brief erkent Panglima Polimdat het hem onmogelijk wordt den oorlog langer vol te houden, daar er gebrek bestaat aan leveusmiddelen en ammunitie. Hij is voornemens de kleinere vorsten en grooten bijeen te roepen, om hun voor te stellen, met het gouvernement over den vrede te onderhandelen. Hij wil do position, die de Hollanders nu veroverd hebben, voor altijd aan hen afstaanhij wil den Hollanders de vryheid laten, om alle andere Atsjineesche rijkjes te annexeeren, maar onder voorwaarde, dat de XXII Moekims eeu onafhankelijke staat zulten blijven, behoudens zekere, nader vast te stelleu, verplichtingen dier Moekims jegens het Nederlandsch Gouvernement. De Soerah. Courant maakt melding van eene ovatie door het 14e bataillon aan Pastoor de Bruyn, gedelegeerde van liet lioode Kruis in Atchin gebracht. Kolonel Wiggers van Kerchem richtte uit naam zijner wapenbroeders het woord tot den aalmoezenier, die te midden van het krijgsrumoer heul en troost bracht aan zieken en gewonden eu hen verkwikte met de middelen, die de godsdienst verschaft. Hij bezat het hart aller brave soldatenvoor allen, zondei onderscheid van gezindte, had hij eeu aanmoedigend woord ten besteeen troostend woord voor de slachtoffers der Aziatische ziekte in hun stervensuur, eene aanmoedigiug voor de nog ongedeer- den in den strijd met vijand eu cholera. Een »Laug leve pastoor de Bruijnl" werd daarop door alle aanwezigen aangeheven. De pasten, diepgetrolïen, nam hierna het woord en dankte den spi eker voor de hulde liern gebracht met zooveel blijken vau erkentelijkheid en sympathie, die zijne verwachting ver hadden overtroffen. De herinnering aan dezen avond zou h Jirt bijblijven als een der_jsaetste gewaarwordingen, welkfefiij tot dusver in zyn geesteltjke loopbaan ondervonden "had. Priester en krijgsman bezegelden onder de juichende tonen van het vaderlandsch lied de onderling gewaar deerde verstandhouding. De heer S. Schotel, onderwijzer te Dordrecht heeft, onder zijn hoogste klassen een Kindervereeniging opge richt. Volgens de statuten zijn de jeugdige ledeu verplicht; 1. de dieren en het eigendom van anderen te beschermen; 2. alles te bevorderen watfatsoenlijk en knap staat." Te Sneek is door de Werklieden-vereenigiug een spaarkas voor de werklieden opgericht, waarvan den 2 dezer de opening heeft plaats geiiad. Wegens de aanhoudende droogte was in de laatste dagen op het eiland Urk gebrek aan drinkwater. Door aan voer van IJsehvater werd daarin voorzien. Doch de gevol gen van dit onzuiver water deden zich weldra door veel gevallen van diarrhee gevoelen. Men heeft zelfs een geval van inlandsehe cholera vernomen, ofschoon de toe stand van den lijder niet ongunstig was Overeenkomstig de wet op de besmettelijke ziekten heeft de burgemeester van Utrecht bekend gemaakt, dat zich op 1 Aug. jl. aldaar een geval van Aziatische cholera heeft voorgedaan. De uitslag van den eergisteren gehouden wedstrijd met jonge duiven van Antwerpen naar Haarlem door de Ilaarlemsche postduiven-sociëteit nde Eensgezindheid is geweest als volgt; 1ste prijs J. E van Ek Jzn., roet de duif van gebrs. Geijsen, aankomst 9.54; 2de pr. gebrs. Geijsen, anale. 9.55; 3de pr. A. Haartman, aank. 9.564de pr. denzelfde, aank. 9.565de pr. J. E. Henkers, te Vlissingen, aank. 9.57; 6de pr. A. J. Broukhorst, aank. 9.58; 7 de pr. A. Haartman aank. 9.59; 8ste prijs. P. A. van Ek, aank. 10.38; 9de pr. A- Haartman. aank. 10.38; 10de pr. II. v. Bilderbeek, aank. 3.1011de pr. gebr. Geijsen, aank. 0.3Maandagmorgen, 12de pr. A. J. Bronkborst, aank. 0.3013de pr. gebrs. Geijsen, aank. 9.33; 14de pr. II. van Bilderbeek, aank. 11.45; 15de pr. bouquet, gebr. Geijsen, aank. 12.03. De duiven waren te Antwerpen te 7 uren opgestegen. TeBergeu-op-Zoom was een koe aangehaald, die door een slager naar het oordeel der ambtenaren te laag was aangegeven. Toen deze het beest wilde laten slachten, was geen der Bergen-op-Zoomsche slachters, ofschoon aan vankelijk zich bereid verklarende, genegen het karrewei af te doen. Ook de slachter te Halsteren eu een landman namen op verzoek het werk aan, maar weigerden toen het tot uitvoering moest komen, naar het schijnt, op aan sporing van den slager, wiens koe het gold, De commiezen hebben eindelijk zelf het beest geslacht. Woensdag middag ontdekte men te Xieuwediep bij het lossen aan boord van liet koopvaardijschip Anna en Sophie, kapt. Hoekstra, twee dagen te voren van Batavia binnengekomen, eene slang van 8 a 9 voet lengte. Het monsterachtige dier zat'tüsschen de koffiebalen en de garneering Hoewel het dier reeds dood was, had het blijkbaar kortelings nog geleefd. Niemand der sche; e- fingen begrijpt hoe deze onwelkome passagier aan boord is gekomen. 1 Hot Engelsche oorlogschip Beindear heeft in de haven van Guatulee een naambord gevonden, dat 300 jaar oud is en ten opschrift draagt: Francis Drake, Golden D y de, Anno Domini, (jaar des Heeren) 1577. 't Is kenne lijk de naam en het schip van den zee-reiziger Drake, die ons de aardappelen bracht. «ËJIEKCHE BlilRWum. Op de Sterrenwacht te Marseille is op den 25 Juli 11. door den heer Borrelly, een ambtgenoot van deu heer Coggia, weder eene komeet ontdekt Ol zij voor het bloote oog zichtbaar zal worden, is nog niet gebleken. Volgens berekeningen in dit halfrond van de baan der komeet van Coggia gemaakt, die echter door be rekeningen in liet znider halfrond moeten worden aange vuld en bevestigd, volbrengt d;e komeet haren loop om de zon in 9060 jaren. De lengte vau haren staart is tijdens zij zichtbaar was zeer snel toegenomen, en wel tusschen den 3 Juli en den '13 van 4 millioen tot 16 millioen en tusschen laatstgenoemden datum eu den '19 tot 25 millioen mijlen. In het Wette Jlheinl. Wochenllait deelt een te Cro- feld woonachtig onderwijzer mede, dat op drie meisjes scholen aldaar het stigmatiseeren epidemisch hoérsclit. Iu éene klas ontdekte deze onderwijzer 17 meisjes die dal in practijk brachten. De kinderen wrijven zich de handen zoo lang en zoo hard dat het bloed er uit springt. Zij meeiieu dan de toekomst te kunnen voorspellen, het vei borgeno aan het licht brengen, geld en schatten ontdekken.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1