Zaterdag 8 Augustus. *A°. 1874.' 3445. BWTEMUBOSCHE 8ERICHTEM. BINNENLAMDSCHE BERICHTE». COURANT. v-f." a BONNBMBNT Alxinnpiiionlsprijsper ürip Mi unlet Franco per I'oit. ilmir liet pplionlc Rijk f 1.85. (Brieven Franco.} ABÏEBTENÏIÏM: Prijs: van 1 tol 10 gewone regels 1 00iedere regel mcor fü 10 Voor don wei kenden stnnd en voor wcldidigheul, de holfl van den prijs. Frankrijk. De Nationale Vergadering heeft Woensdag, en zonder eenig debat, de overeenkomst mot de Fransche bank aangenomen en de eredieten, bestemd voor de werken aan de velschillende handelshavens. Ver volgens is zij overgegaan tot de beraadslaging over hot budget Van inkomsten, over welk hoofdstuk de stemming raet niet minder spoed afliep, hoewel er nog hoofdelijke stemming gevraagd is over den later bijgevoegden opeent op de directe belastingen, een stemming die tot resultaat heeft gehad dat deze exti a-belasting met 339 tegen 303 stem men verworpen werd. Daarna heeft de Kamer nog een amendement van de heeren'Dupanloup en de Belcastel ver worpen, betrekkelijk de toekenning van beurzen aan de etablissementen van vrij onderwijs, en de beraadslagingen betreffende de vervallenverklaring van de hecren Ranc en Melvil-Bloneourt als afgevaardigden uitgesteld. Ten slotte, de orde van don dag uitgeput zijnde, is de Kamer uiteengegaan tot 30 November. Niet onbelangrijk zijn o. a. de hartelijke wenschen, die hen van de zijde van 't Journal dos Débals volgen. 3>De zitting van gisteren zegt het orgaan de laatste zitting van het zittingsjaar, heeft aaugetooud, dat zoo de Vergadering nog niet rijp was of zich nog niet rijp achtte voor do ontbinding, zij het toch met zekerheid was voor de prorogatie. De matheid en het ongeduld openbaarden zich thans door ondubbelzinnige teekenen; het was niet mogelijk met meer overijlde, verwarde discussien een nieti ger zitting te sluiten. Gelukkig dat diegenen onzer afge vaardigden, welke met luide kreten om vacantie smeekten, ons beloofd hebben, vervuld met kracht en ijver te-zullen terugkeeren, en van stond af aan te arbeiden aan die fameuse coustitutionoele wetten, waai van het vooruitzicht alleen genoeg was om hem uiteen te voeren Wij wen schen dat de schoone bedoelingen, waarmede zij bij het verlaten van Versailles zeggen bezield te zijn, de zoete rust der vacantie zullen overleven. De tijd zal hun voorzeker met ontbreken om in den schoot van het land weder op te frisschen. Mogen zij daar in liet verkeer met hunne kiezers de noodige kracht hervinden om ten bekwameu tijde hunne edele besluiten ten uitvoer te brengen." Pruisen. De Katholieke dagbladen deelen den tekst mede van twee door de regeering aan de provinciale be sturen gezonden circulaires betreffende de Katholieke ver- eeuigingen en de nieuwsbladen, en vestigen er de aaudacht op dat die stukken weinige dagen na den aanslag op het leven van den vorst von Bismarck zijn uitgegeven. De ambtenaien worden daarin uitgeuoodigd een aanhoudend en streng toezicht uit te oefenen niet slechts op de stellig en uiterlijk politieke vereeniginge aar op alle Katholieke vercenigingen en clubs, zonder t .uyscheid. Zij moeten verhinderd worden in pogingen om in onderling overleg te handelen of de wet te ontduiken, gelijk eone Katholieke vereeuiging van Maintz zou hebben beproefd, welke zich tot eene centrale vereeuiging met over geheel Duitschland verdeelde leden, doch geene locale afdeelingen heeft trach ten te vormen. Vau elke vereeniging moet opgave worden gevraagd van het getal harer leden, haar doel eu hare be trekking met andere vereenigingen. Verder wordt aange drongen op een scherp toezicht over de pers en op de ver spreiding van revolutionnaire geschriften. Als aanleiding tot deze beide circulaires wordt daarin opgegeven, dat de moordaanslag, op den i ijkskanselier gepleegd, aan het licht heeft gebracht tot welke buitensporigheden zij verleid kunnen worden, wier politieke en godsdieustige hartstoch ten zijn opgezweept. Engeland.Gelijk nieu weet wordt er in het Engelsch Lagerhuis sinds lang onderhandeld over het wetsontwerp tot regeling van den eeredienst in de staatskerk. De be doeling dier wet schijnt geen andere te zijn dan het streven tegen te gaan der ritualiston. Deze secte heeft zich in.den laatsten tijd beijverd om in de staatskerk hier en daar allerlei ceremoniën in te voeren, die naar het oordeel der streng orthodoxe Anglicaansche partij daaraan vreemd moeten blij ven. Zoo zijn er reeds onder de clergymen, die in hunne kerken bidbankjes en kruisweg hebben ingevoerd, bat kan er niet meer door, wijl liet, gelijk een onzer be kende schrijvers zou zeggen, te veel naer d e C a t h o- 1 y k e k e r k e riek t. Er wordt intusschen in het Lager huis nog wakker over de wet geredekavelder worden zooveel amendementen en sub-amendemeuten over ten beste gegeven, die dan weer verworpen worden, dat men nog moeielijk zou kunnen gissen, wal de wet ten laatste ■voor bepalingen zal bevatten. De heer Disraeli nam deze gelegenheid te baat om met meer nadruk te doen uitlcomeD, dat ofschoon Europa met uitzondering van Spanje, op dit oogenblilc in diepe rust verkeert, machten werkzaam zijn die vroeg of laat hevige bewegingen moeten veroorzaken^ De heer Gladstone was liet ditmaal met ziju tegenstander eens, dat de toekomst, waarop deze zinspeelde, zich zeer dreigend liet aanzien..; SCHIEDAM, 7 Augustus -1874. Wij hebben in der tijd de verhooging der gas-prijzen eene dwaasheid genoemd. Dat was erg brutaal van ons. Iedereen mag over gemeentezaken eene opinie hebben, de Schiedamscho Courant mag dat niet. Zelfs raadsleden,'die met ons van dezelfde meening waren, spraken later mot veel raadsheerlijke voornaam beid over ons gebrek aan argumentatie. 'tDoet ons dan wel eenig genoegen, dat do uitkomst de kroon op een onzer voornaamste argumenten komt zetten. Wij beweerden dat dergelijke financieele maatregelen den ingezeten drukken, zonder te leiden tot het doel wat men er mee beoogde. En wat is thans gebleken? Velen zijn beroofd van het genot gas te branden en de opbrengsten van de gasfabriek werden steeds minder en minder. Thans komt de Raad zelf hare dwaling erkennen en verlangt hij den prijs per stère van'1511 cents dus nog een cent minder dan het vroeger was. 't Is Hink van den Raad, dat hij durft zeggen: tk heb gedwaald, 't Is echter tevens te hopendat hij voortaan wat minder boos zal worden op degenen, die dat eerder hebben ingezien dan h'jzelvö. De pi ijs van het gas moet zelfs lager gesteld worden dan die vroeger was. liet terrein dat men in de con currentie met de petroleum verloren heeft, Kan zonder eenige opoffering niet herwonnen worden. Wij hopen, dat de Raad voortaan wat voorzichtiger met onzo Gemeente-financiön moge omgaan, vooral in zaken die zoo eenvoudig zijn als de gas-kwestie. Want waarlijk wij bewonderen ons zeiven volstrekt niet, omdat wij de gevolgen van de verhooging spoediger ingezien heb ben dan de Raad. Velen onzer stadgenooton zagen dat eveneens in. Wat ons alleen ongelooflijk voorkwam was, dat men meenen kon door dergelijke middelen deu fmaucieelcn tocstaud eeucr Gemeente tc regelen. Onze Gemeente-financiën zijn lang niet wat ze wezen moeten. Alleen door flinke en verstandige maatregelen kunnen zij in orde gebracht wordeu. De Minister van Financiën brengt ter kennis van do belanghebbendendat, te rekeueu vau den 7den dezer maand, bij wijze van proef, de loop der Belgische spoor treinen tusschen Ostende eu Antwerpen in dier voege zal worden geregeld, dat tie Engelsche brievenmaal ten 8.40 's avonds uit Londen vei trekkende, vóór het verti ek vau den eersten trein naar Breda te Antwerpen zal worden aangebracht. Dientengevolge zal de bedoelde Engelsche post reeds ten '11.30 m. in Rotterdam, ten 12,55 in 's Gravenhage en ten 1.5 in Amsterdam kunnen ontvangen worden. De opening dtr jacht op klein wild is vastgesteld op Zaterdag 5 September. Blijkens bericht van zijner Majestoits Minister-resi dent inJapanissedeit den 31 Juli dezes jaars de uitvoer vau rijst en padie uit Japan wederom vei boden. Den 14 dezer moet in het Nieuwediep overgaan aan boord vau het naar Java bestemde stoomschip Koning dei Nederlanden een detachement, sterk minstens 125 mili tairen, waaronder 8 onderofficieren, onder bevel van den kap. der inf. van het leger in Ned. Indie J. W. A. Kooymuns, en het rnedegeleide van den 'lsten luit. van dat wapen II. F. Woychardt en de 2de luits. der inf. T, A. J. Schiöter, W. F. Bonga, E. L. Muller en W. H. F. Petter. Volgens het programma van het letter- eu toonkun stig feest, dat door de rederij korskamor de Olijftak, te Antwerpen, wordt voorbereid, zal het feest Zondag 16 Aug. geopend en Maandag '17 'Aug. voortgezet worden. Ver schillende spvekers zullen voordrachten houden, en ouder hen uit ons land de lib. J. P. ilasebroek, dr. J. K.Beyneu, dr. R. A. S. Piccardt eu dr. J. ten Brink. Te Leiden is eergisteren aan een paar verpleegden in het Geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwen huis heUeldzaam voorrecht ten deel gevallen hun 65-jarige echtvereeniging te vieren. Gisteren ochtend te half 8 uren kwam een boven- landsche aak op de hoogte van IJselmonde in aanraking met de zegen van do visscherij »de Merode," welke men bezig was te laten zinken. De persoon, daarmede bezig, werd over boord geslagen en verdronk. Een ingezetene dor gemeente Muiden werd voor ongeveer drie weken gebeten door zijn hondje, met het ongelukkige gevolg, dat zich den-31 Juli bij hem water vrees openbaarde, waarop hij den 1 Aug. naar het buiten- gasthuis te Amsterdam is overgebracht; daar overleed bij reeds den volgenden dag. Ditzelfde hondje had ook een audor in zijn kleederen gebeten, en was toen door dezen afgemaakt. De Tm. Ct. maakt gewag van een gevecht, dat ver leden Zaterdag te Albergen. gemeente 'f ubbergon, moet hebben plaats gegrepen tusschen daar wonende boeren en oen aantal fabrh'kaibeiders uit Almelo. Deze laatsten waien aan liet visschcn in een waterplas, waartoe hun door do boeren het recht schijnt betwist te ziju. Toen de visschers, na eene woordenwisseling, afgetrokken, werden zij door de boeren gevolgd en op geweerschoten onthaald, waardoor vijf van hen in armen en beenen moeten ge kwetst zijn. Do justitie heeft zich deze zaak aangetrokken. Uit Almelo meldt men aan IIet Yad. dat men daar elk jaar omstreeks dozen tijd een eigenaardige verhuizing ziet. Jongelieden van een bepaalden leeftijd trekken van de Stad naar het Ambt. »Gelijk men weet is er een gemeente Stad-Almelo en een gemeente Ambt-Almelo, maar een scheiding tusschen die beide gemeenten is nergens zichtbaar; de grensscheiding bestaat alleen in naam, hier loopt zij dwars dooreen huis of eon tuin, ginds snijdt zij een stukje van een hpisaf. Vreemde gevallen zijn daarvan het gevolg; zoo zit men b. v. aan den disch, de tafel met gerechten staat in de Stad, de verbruiker zit in hut Ambt. Niet zeldzaam is het geval, dat do denkbeeldige genreente-scheiding door de bedstede of het ledikant loopt, zoodat men met het hoofd of wel met de voeten in de Stad of het Ambt ligt, welk verschil nog al van belang is bij de berekening van don hoofdelijkeu omslag, die in de Stad aanmerkelijk hooger ia dan-in het Ambt. Die nu in het Ambt woont, behoeft niet te schut teren, van daar de hier bovengezegde verhuizing. Het voornemen bestaat eenige huizen aan te bouwen op de gemeente-scheiding, welke huizen zullen staan iu de Stad, met uitzondering van ódn kamer met alkoof om te ver huren aan een lieer die niet van schutteren houdt, en vau een woonvertrek voor den eigenaar, om niet in de Stad te wonen voor den hoofdelijken omslag. Dikwijls is reeds de vereeniging tot één gemeente ter sprake gebracht, doch de hoofdelijke omslag is steeds het struikelblok. Ook de Graaf van Almelo woont in het Ambt". Dinsdag nacht omstreeks -12 uren zwierf op den Springweg te Utrecht een vrouw rond, met 5 nog jeugdige kinderen bij zich. Door eenige personen werden pogingen in het werk gesteld, om haar onder dak te brengen, hetzij in haar eigen huis of in een ander. Zij weigerde dit hals starrig, en na onderzoek bleek het, dat haar man beschon ken tehuis was gekomen, haar eerst had mishandeld en zelfs met een mes had gedieigd, waarna zij met al haar kinderen de vlucht had genomen Met behulp van ver schillende personen werd de vrouw met de kleinen naar huis geleid, waar de dronkaard tot reden werd gebracht. In don nacht vau '1 op 2 Augustus heeft in een keet, geplaatst op de nieuwe R. K. begraafplaats, buiten Witte- vroinvo te Utrecht, een brutale diefstal ten nadeeie van deu putbaas plaats gehad. Terwijl deze evenals zijn vrouw te bed lag, heeft een dief, een polderwerker, een kist open gebroken en er een groote partij kleederen uitgehaald, alsmede een blikken trommel, waarin zich ruim f200 bevond; hiermede nog niet tevreden, haalde hij onder het hoofdkussen, waarop de vrouw van den putbaas sliep, een vrouwenzak weg, waarin ruim f160 was, doch hierop werd de vrouw wakker, zij geraakte met den dief aa i het wor steion door haar hulpgeroep werden ook de andere bewo ners der keet wakker, die den dief onmiddellijk aangrepen en van een en andei kennis gaven aan de politie. Hij is terstond gearresteerd en naar het hoofdbureel van politie ■ebracht. GEMEKODE BERICHVËlS, De voetbode der post-administratie van Dcetinchem op Zelhem, vice versa, die dagelijks de brieven en post- paketten overbrengt, ontvangt sedert 1 Juni daarvoor 37 'h cent daags 1 De afstand, dien hij ieder etmaal in alle weer en wind, hitte of koude, gedeeltelijk door een zwaren zandweg, moot afleggen, bedraagt 15 kilometer of 214 uur saans. In de jongste aflevering van het Londensche tijd schrift The Animal World komt een brief voor, waarin op de wenschelykheid gewezen wordt, om bij wcttelijken maatregel het spannen van houden voor karren enz. in Nederland te verbieden. Deze dieren hebben volgens den schryver, veel te lijden, door te zware vrachten, door slagen, schoppen, verwondingen, onvoldoende voeding en door soms uren lang onbesehutaau hitte of koude en regen te zijn blootgesteld. »Eon dwarskijker iu de dierenwereld" vestigt naar aan leiding vau dezen brief, de aandacht van gemeentebesturen op het feit, dat in de landen, waar de honden niet als trek dieren gebezigd worden, zich ook het zeldzaamst dolle

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1