Zaterdag 15 Augustus. A0. 1874. M 3450. BUITEMLANDSGHE BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. f 000; BRANT. ABONNEMENT: Abunneraentsprijspor Dril» M union Franco per Poit. door het penoele Rijk tonusseuxnta Frankrijk. Men verneemt geen nadere berichten omtrent do ontvluchting van Bazaine. Ook wordt zeer weinig medegedeeld omtrent de politieke heteekeuis die door de bladen van verschillende kleur aan het feitgehecht wordt. Het Journal des Dêbats neemt het aan Louis Veuillot, den bekenden'redacteur van 1' Tinkers, geens zins in dank af, dat hij de daad van Bazaine al schertsende toejuicht en zegt, dat de maarschalk szich verveelde en nog wel iets te doen heeft. Er zijn nog andere Pruisen en petrolie-heldinnen voor hein te vinden." Louis Veuillot wil den maarschalk naar het leger van don Carlos sturen. Maar Edmond About zegt in de XIX Siècle, dat men nog niet weet, of don Carlos de bondgenooten aanvaarden zal, die de voorzienigheid vau Louis Veuillot hem toezend. De Pays verheugt zich eveneens over het feit, en is zoo ingenomen met de korte tirade van den heer Veuillot, dat zij daarin den parfum du maitre (den geur van den meestor) proeft, lntusschen is hier weer het zonderlinge verschijnsel op te merken, dat twee bladen, een legitimislisch en een bonapartistisch beide zoo blij zijn met één Bazaine. Terwijl de Nationale Vergadering uil is, hebben sommige dagbladen naar het schijnt, de taak maar op zich genomen, om wat over 's lands belangen te beraadslagen. De TJnion- Franc-comtoise een monarchaal blad, vraagt of er in dezen tijd geen pogingen kunnen gedaan worden tot herstel dei- monarchie? Het blad is van gevoelen dat dit wel gaan zal, als er maar een overeenkomst gesloten wordt tus«chen den graaf van Chambord en de toongevende leden dei- Nationale Vergadering. Men zal zich herinneren, dat dit geen nieuw denkbeeld is, en dat daarvoor vroeger reeds krachtige pogingen zijn aangewend, die echter jammerlijk mislukten, wijl de graaf van Chambord van zijn geliefkoosde vlag niet scheiden wilde, en omdat Mac-Mahon de lieden wat bang gemaakt had voor straatgevechten. Nu mag er volgens het blad volstrekt geen algemeen stemrecht komen, want dan zou Frankrijk nog verder van huis raken, dat wil zeggen van het koningshuis. De koning, zegge de graaf van Cham bord, moet eens overkomen en eens hooi en en zien wat er gebeurt. Dat zou Frankrijk nog eens goed doen, dan zou er geen gevaar meer zijn, dat de Kamer ontbonden werd, en werd dan, in dezelfde moeite door, de monarchie uitge roepen, dan kon de Nationale Vergadering blijven zitten, totdat Mac-Mahon zijn wachtpost verliet. Het plan is wezenlijk nog al zoo onaardig uit, temeer omdat de Natio nale Vergadering dan ook niet over constitutioneele wetten zou te haspelen hebben. Het beroemde eiland Sainte-Marguerite. waar Bazaine gevangen zat, ligt in de Middellaudsche Zee en is een onderdeel van het departement de Cannes. Het is een derLérinische eilanden en slechts twee mijlen van de kust verwijderd. Dit eiland werd versterkt in '1640 en tegelijker tijd bouwde men cr een versterkt kasteel, dat dikwijls tot gevangenis gediend heeft voor belangrijke personen, onder welke ook de man met liet ijzeren masker. De maarschalk werd hier den 25 December 1873 gevangen gezet. Een gedeelte van het kasteel werd expresselijk voor den maarschalk en zijne familie in gereedheid gebracht. Eerst mocht Bazaine alleen, doch later ook zijn gezin, zich in de hem aangewezen localen vrij bewegen, alsook in een tuin, gelegen tusschen het paviljoen en het strand. Deze tuin was omgeven van dubbele muren uit het oogpunt van veilig heid, waardoor echter het uitzicht op de zee werd vrij gelaten. De maarschalk heeft dus twee muren moeten overkiimmen om aan de zee te komen. Het eiland Sainte- Marguerite had geen andere bewoners dan dé maarschalk, diens gezin, drie bedienden en het garnizoen, onder bevel vaneen batailjons-chef. Spanje. Betreffende de aangelegenheid van de erkenning der Fpaansche regeering, bericht de Weener Presse dat Engeland en Itaiie zich daartoe bereid ver klaard hebben. Ook Oostenrijk zou tot dien stap wel over gaan, doch liet is nog niet bekend wat Rusland zal doen. Frankrijk, zoo heet het verder, zal er terstond toe beslui ten, om het Spaansche gouvernement te erkennen, ten einde den invloed te neutraliseeren van het Berlijnsclie kabinet, wijl dit meer tegen de Franschen dan tegen de Carl is te n zou gericht zijn. De Provimial Correspondenz betoogt intusschen, dat de pogingen, door de Duitsclie regeering bij de mogendheden tot genoemde erkenning aangewend, geenszins ten doel hebben om zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Spanje te mengen ofschoon de handelwijze der Carlisten daartoe genoeg zame aanleiding zou geven. Duitschland wil door zijne bemoeiing slechts den vrede van Europa bevorderen, ter wijl, naar het inzicht der rijksregeering, het gemeenschap pelijk optreden der mogendheden een krachtigen zede lijken invloed zal uitoefenen op den burgeroorlog en dien spoedig ten einde brengen. Italië. De Popoio Romano schrijft: Eene partij op het vaticaau wil dat de Paus den 1 Januari 4875 als den aan vang van een jubeljaar zal af kondigen. Dit denkbeeld is ui. geopperd door den Franschen clerus, en de Paus is niet f 1.85 t 2.50 (Brieven Franco.]) A.DVEBTENTIENI Prijs: van 1 tot 10 gewuue regels ft 00; iedere regel meer /"0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheidde helft van den prijs. ongeneigd zijn toad te volgen; er is echter ook nog eene andere partij aan wier hoofd zich kardinaal Antonelli ge plaatst heeft, welkeer met alle kracht tegen opkomt, dam men met de viering van em jubeljaar niet goed in overeen stemming kan brengen de fictie der gevangenschap van den Paus. Daar de aankondiging yin een jubeljaar in den regel op 15 Augustus, Maria Hemelvaart, plaats heelt, zoo staan beide partijen scherp tegenover elkarder om den palm der overwinning te behalen. S C H I E D A M 14 Augustus -1874. •Ons wordt uit" 's dravenhago medegedeeld, dat de heer Heemskerk hedenochtend naar Montreux is afge reisd, werwaarts hij door Z. M. den Koning ontboden is geworden. (JR. Gt.) De Minister van Koloniën maakt bekenddat het voornemen bestaat om twee Ne Jerlandsche jongelieden, die den leeftijd van 22 jaren niet hebben overschreden en die aan het eindexamen der H. B. school met vijfjarigen cursus overeenkomstig de wet van 2 Mei 1863 (Stbl. no. 50), hebben voldaan, practisch en theoretisch te doen opleiden tot technisch ambtenaar voor het bosch)vezoa in Ned Indie, op den voet on de wijze ouder het genot der voordeelen en onder de verplichtingen omschreven in de beschikking van het Depart, van Koloniën vervat in de St.-01 flat aan het ter beschikking stellen van den Gouv.-Gene- raai van Ned. Indie om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande zijn verbonden de volgende voordeelen 1. een voorloopig tractemeut van f 100 's inaands, in gaande met den dag van inscheping voer de reis naar Ba tavia, waarop vóór het vertrek uit Nederlaud een voor schot van twee maanden wordt uitgekeerd 2. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van 3. desverkiezende een buitengewoon voorschot van f 800, om van het in Ned. Indie te verdienen activiteits- tractement, bij termijnen, ter bepaling van den Gouv. Generaal, te worden terugbetaalden 4. overtocht naar Batavia als gouvernements-passagier der 1ste ld. Verdere bijzonderheden behelst de St. Gt. Volgens deArnh. Ct. begint de bloei vanhetNederl. Bijbelgenootschap te verminderen. In de laatste elf jaren verloor het zestienhonderd leden. Men wijt dit aan de tegen woordige tweespalt op kerkelijk gebied, aan verminderde belangstelling in godsdienst-aangelegenheden, aan de ver ouderde denkwijze over den Bijbel en aan het sterk toene men vaugenootschappenen vereenigingen vanallerlei aard. Het gipsmodel voor het standbeeld van den heer Thorbeclte is bij de firma Enthoven aangekomen, die belast is met het gieten van het beeld in metaal. Op de beide prijsvragen, uitgeschreven door de rede rijkerskamer de Olijftalc, te Antwerpen, zijn ingekomen, op de eerste: Een beknopte levensbeschrijving vau Maruix vau Sint-Aldegonde, iu populaire» trant, '14 antwoorden. Op de tweede: Vijf volksliederen, 301 inzendingen, waar van uit Noord Nederland -168, Zuid-Nederland '131 en Duitschland 2. Over de vijf uitgeschreven rubrieken ver deeld: 64 volksliederen, 58 werkmansliederen, 53 zeemans liederen, 48 gezepchapsliederen'en 78 minneliederen. In de Melatensteeg te Zutphen, waar veel mestvaal ten en secreten, doch bijna geen putten bestaan, heerscht thans dvssenterie. Velen schrijven dit aan de verontreini ging van den bodem toe en dringen daarom op het nemen van gestrenge maatregelen aan, en het verbieden om faecale stoffen in rivieren of anders dan in putten te doen uitloopen. Te Assen is een huisgezin ongesteld geworden, ten gevolge van het gebruik van brij uit eene koperen pan, waarvan het vertinsel losgelaten had. Door spoedig inge roepen geneeskundige hulp zijn allen hersteld Een paar knapen te Maastricht, waarvan een de zoon eener geachte Zwolsche familie, 'die aldaar zijn opleiding genoot, hebben hun woning verlaten en zijn naar Luik en verder naar Parijs vertrokken, teneinde dienst te ncnu n bij de Carlisten. Gelukkig dat een schoolkameraad het uur van aankomst te Parijs verklapte, waarop per telegram de aanhouding dier kuapen werd gevraagd. Hieraan is met de meeste bereidwilligheid voldaan. Zij zijn onder escorte getransporteerd naar Charleroi, waar zij door de familie in ontvangst ziju genomen en naar Maastricht teruggekeerd. «EMJËSTC1DE «EltlCIITEX. Als een bewijs van 's menscheu veranderlijkheid deelt de Asser Of. het volgende mede, als in de gemeente Erainen voorgevallen. Donderdag den 30 Juli jl. vervoegde zich ter secretarie dezer gemeente zekere Joh. V., wonende in de gem. D., te kennen gevende een huwelyk te willeu aangaan met J. B. H., wonende te N, A., in deze gemeente. Aan genoemden Joh. V. werd te kennen gegeven, dat hij zich ter secretarie der gem. D. moest vervoegen óm een ccitifieaat vau onvermogen, daar liij de kosten' (Terstukken niet betalen kon en nadere opgaaf moest brengen aan gaande .1. B. II. Dieazelfden dag echter kwam hij terug, aangevende te willen huwen met G. V., wonende te N.-I!.,, in deze gem. Op de vraag, "hoe hij bij genoemde G.' V.'waS' gekomen, zeido hij, naar huis willende, doorN.-B. was gegaan, en aldaar met eenige mensehen in aanraking was gekomen, met wie bij over zijn voornemeu had gesproken; deze hadden toen G. V. genoemd, als zoude die ook wel eene goede vroinv voor hen gewpest zijn, waarop hij ter stond had besloten, om G. V. eens te bezoeken."Hoewel beiden elkander nog nooit gezien hadden, waren ze dadelijk trouwousgezind, waarop zij eergisteren dan ook vadr het huwelijk zijn ingeschreven. De echtgenoot van Joh. V. was eerst den 3 der vorige maand overleden. Eenige doctoren te Batavia bevelen de lijkverbran ding aan, vooral omdat alsdan, bij den terugkeer naa* Europa, de atgestorveu leden der familie gemakkelijker kunnen mee verhuizen. Henry Stanley, die als verslaggever van den New- York Herald in de binnenlanden van Afrika Livingstone heelt opgezocht, zal binnen weinige dagen uit Eugeland vertrekken om het werk vau den grooten Engelsclien reizi ger voort te zetten. Hij zal naar Afrika vergezeld worden door niet minder dan 800 personen, waarvan een groot aantal vroeger bij de riiarine gediend hebben. In de winkelkast van een juwelier in de rue de la Paix te Parijs ligt eeu broche te koop, uit een enkelen diamant bestaande, geprijst met francs 500,000. Een kleinigheid 1 Duitschland heeft eeu uitleverings-tractaat met Noord-Atnerika, maar zal er alleen in zeer ernstigen ge vallen gebruik van maken. De kosten van advocaten transport enz. zijn zoo hoog, dat de eerste gevangene, die terug werd gebracht, den Staat 8,200 Th. kostte eer hij in Berlijn achter slot en grendel zat. De politie te Luik heeft aangehouden Elisabeth V., dienstmeid te Brussel. Deze was uit haren dienst gevlucht, met een som van meer dan 50,000 frank, in verschillende waarden. Waaronder zich bevoudeu een schuldbekentenis van 20,000 frank, voor 12,000 frank aan bankbij jetten) 5000 frank in goud en eene groote hoeveelheid obligatiën der leeniugcu vau de steden Brussel en Ostende. Deze ontrouwe dienstmeid hield zich te Luik verborgen, waar zij oen wouing gehuurd had, in de Rue des Ecoliers, en had deze met de grootste pracht doen meubeleeren. Het was een aangenaam verblijf, maar de diefegge maakte er weinig gebruik van. Verleden Zaterdag werd zij door de politie gevat, die bij een huiszoeking de schuldbekentenis van 20,000 frank terugvond, benevens de obligatiën der leeningen en eene som van 1350 frank die haar nog was overgebleven van de 5000 frank in goud. De bankbiljetten zijn niet teruggevonden. De politie van Gent heeft Maandag in een logement een jongeling van 15 jaar, aangehouden, waar hij oader een valschen naam was ingeschreven. Hij werd vervolgd om te Roubaix, ten nadeele van zijuon baas, bij middel van biaak en inklimmiug, een som van 400 frank, een broek cn een paar bottines te hebben gestolen. Hij bezat niets meer van het gestolen geld, maar had een nieuw costuum aan, een zilveren horloge in den zak en een dolkmes, welke voorwerpen hij voor het ontvreemde geld gekocht had. Te Antwerpen is een kroeghoudster, die aan een werkman 35 borrels verkocht had, waardoor zijn dood was veroorzaakt, door do rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, 50 francs boete en de uitkeering van 2003 francs aan de weduwe van den werkman. De negers zijn er zeer op gesteld zich den naam van beroemde mannen toe te eigenen. Er is geen stad, waar niet eeu aantal zwarte George Washingtons zijn. On langs heeft een neger te Nieuvv-Orleans den naam van Otto Bismarck aangenomen. Eene zwarte predikant bij de me thodisten. die tevens veel aan politiek doet, is nog hooger gestegen; als predikant meende deze zoon van Ethiopië dat te mogen doen. Hij is vice-president van de radicale centraal-club alle negers zijn radicaal van de'16de wijk van Nieuw-Orleans en noemt zich de eerwaarde Em peror William. Keizer Wilhelm als negerpastoor is waar lijk zoo kwaad niet. Men heeft meermalen waargenomen dat boomen, in wier nabijheid onderaardsche gasleidingen loopen, kwijnen en sterren. Het vermoeden, dat de schuld hiervan bij het gas te zoeken zou zijn, heeft van tijd tot tijd tot verschil lende onderzoekingen aanleidingen 'gegeven, die echter tot weinig voldoende resultaten hebben geleid. Het laatste onderzoek, verricht door den bekenden planten-physioloog Böhm, heeft een meer afdoend resultaat gehad. Böhm heeft uit verschillende proefnemingen bespeurd, dat de schadelijke invloed van het gas zich doet gelden. Dit geschiedt echter zeer langzaam. De reden hiervan ligt in het volgendeZooals men weet, bestaat het lichtgas groo- tendeels uit permanente, niet verdichtbare gassen, water stof-, moerasgas en kool-oxyde. Slechts tot een betrekkelijk

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1