Tcrsclijit JapHjfe, ,titpzotóerJ IMap. 'M3431. Maandag 17 Augustus. AVI 874. BUITEMUMOSCHE BERICHTEN. mm f' Ji *ÏU f f f UU COURANT. f 1.85. 2.50. ABONNEMENT: Ahojiiir.nontspnjspur f)rtp VI i lurtdi Franco per Pot/, door hoi pohoop lliik Duitseltlniul. Betreffende clen finantieeleu toestand van sommige kleine staten leest men in de K'óln Zeitvng. 5)IIet is bekend dat de kleinste der kleine staten van Duitschjand, dpoi' de vorming yan,,denJSaordduilschen 'Bond en van liet Duitsche Rijk in een slechten finantiëelen toestand geraakt zijn. Men heeft lang op middelen gezon nen om daarin verbetering aan te brengenhet vervangen van de quota door rijksbelastingen zou welaan do onbillijke bezwaring van de dun gezaaide en weinig welvarende be volking dezer staten een einde maken, doch het euvel niet voor goed uitroeien. Het vorstendom Waldeck, dat zich in 1867 reeds niet bij machte verklaarde zijn quotum aan de kas van den Noordduitschen Bond te voldoen, heeft thans met Pruisen een overeenkomst gesloten welke echter in het geheel niet als-een voorbeeld ter navolging kan worden gesteld. Gelijk in de National-liherale Correspondent wordt opgemerkt zullen de genoemde Staten in de aller eerste plaats dienen te onderzoeken of er in hun eigen land geone nieuwe hulpbronnen te openen zijn, en is het onder deze omstandigheden te verwachten dat er in vele der onderwerpelijke staatjes op eene eindregeling der zoo lang hangende gebleven dornein-quaestie zal worden aange drongen met het doel, orn de bij de deeling aan de staten toegewezen domeinen zoo productief mogelijk le maken, In den landdag vau Reuss jl., is dit onderwerp tegenwoor dig op den voorgrond getreden. Het vorstelijke huis geniet daar, thans de geheele inkomsten van de domeinen, welker billijke verdeeling tusschen den vorst en den staat door de liberale partij wordt verlangd. He vijanden van liet nieuwe Duitsche rijk laten natuurlijk deze gelegenheid niet onge bruikt om op tliet bankroet, waarheen de nationaal- liberale beginselen voeren" te wijzen en te beweren dat de nationaal-liberalc partij geen ander middel weet orn de rampen af te wenden, welke het nieuwe Duitsche Rijk' over de kleine staten heeft gebracht, dan aan de vorsten den raad te geven sliunne koffers te pakken." Ons komt het daarentegen voor, dat rnen eer eene paitij bankroet kan noemen, die den nood der kleine staten als een middel bezigt om tegenstanders verdacht temaken, zonder een enkel middel tot leniging van dien nood te kunnÊn vinden." Italic. In den laatsten tijd werd molding gemaakt van den treurigen toestand waarin het eiland Sicilië ver keert., De Engelsche Talilet bevat daarvan nadere bijzon derheden. In het algemeen wordt de oorzaak van het openbaar rooven en moorden aan liet onvoldoende der nieuwe wet ten en rechtspleging geweten. sMaar zoo zegt de Tablet. Wat baten wetten zonder zeden? Bovendien be staat er een geheime macht, de vreeselijke vereeniging de Maffiawelke noch aau rechters nocli aan getuigen vrij heid laat en hare verderfelijke takken van het eene einde van het eiland tot het andere uitstrekt. De openbaarheid zelv'e dus van crimineele vervolgingen, wel verre van een waarborg voor den onschuldige te wezen, wordt een mid del om den schuldige te beveiligen. De waarheidsprekende getuige en de onpai tijdige magistraat zijn er zeker van door het mes en het geweer \an den geheimen agent der Maffia te zullen vallen. De bevolking geeft zelve aanleiding tot het toenemen der misdaden, in zooverre het dooi' vrees en angst weigert- de justitie in de ontdekking van den schuldige behulpzaam te zijn. Zoo ontzettend is de maatschappij op Sicilië gaat de Tablet voort dat de publieke opinie zelfs tegen de ver volgingen van regeeringswege en de veroordeelingon der gezworenen gekant zijn. Strenge vonnissen worden gegispt en zachte geprezen, maar nog liever ziet men de daders ontsnappen. En de critiek van het volk bepaalt zich niet tot woorden: de dolk straft dikwijls de onvoorzichtigheid van een getuige. Zoo werd te Castrogiovanni den-10 Juli jl. om slechts één voorbeeld te noemen een mandie getuigenis aflegde tegen de ellendelingen, welke verdacht waren de moordenaars der gebroeders Grimaldi te zijn, in den namiddag op een publiek plein doorstokende moor denaar ontsnapte. In datzelfde stadje leverden de bandieten dezer dagen een staaltje van overmoed. Een negental movers had zich in een landhoeve op het grondgebied van Castrogiovanni genesteld, toon een patrouille van twaalf soldaten het buis kwam visiteeren.'De roovers, alle met achterlaadgewereu gewapend, ontvingen de soldaten echter zoo hartelijk, dat zij verplicht waren terug te deinzen en liet moesten toe zien hoe de roovevs de hun ontstolen paarden bestegen en daarmede in de bergen verdwenen. Engeland. Omtrent het karakter en de zeden der Ashantijnen op de Engelsche goudkust, bevat een corres pondentie aan de Timeso. a. bet volgende Men heeft dikwijls beweerd, dat de Ashantijnen het meest beschaafde volk ter kuste zijn, doch daarin bedriegt men zich. Zij belmoren tot hetzelfde i as als de Fantynen, maar zyu in den oorlog beter dan dezen, omdat zy meer ge disciplineerd zijn en betere aanvoerders hebben; doch in CBfleven Franco.j ■«BHTBrsgfflanaafinrrTr gm eren*- awrtr Kciwrapr.nir zeden cn ontwikkeling verschillen zij even weinig var de Fantijnen, als in taal, uiterlijk en kleedmg. Dn coi respon dent voegt er echter bij, dat de benoorden Ashauti wo nende Gemans volgens door hein op Cape Coast Cattle ingewonnen belichten,'zoowel in ontwikkeling als in vreedzaamheid en nijverheid zoor ver boven du bekende kustvolkcn staan. Zij zijn het juist, welker nadering tot de kustplaatsen door Ashauti aitoos was belet geworden hunne hoofdstad lluntoekoe is op vier dagreizen afstand van Ashauti gelogen. De stam is vredelievend en arbeid zaam belijdt clen Mohammcdnanschcn godsdienst, woont in ommuurde steden, waar regelmatig wckeljjksclie mark ten gehouden worden, bezit eene zekoio mate van zeif- regeering. teelt katoen en tabak en ontgint de in zin land gelegen rijke goudmijnen. De MailtTelegraph bevat de volgende depêche uit Berlijn: sMen verzekert in de diplomatieke kringen alhier, dal ook liet Russische gouvernement op de vraag omtient de erk'nning van de Spaansche republiek toestemmend heeft geantwoord, en men verwacht, dat allo mogend heden dit voorbeeld zullen volgen. De heer de Gontaut- Biron, gezant van Frankrijk bij ons hof', is naar Parijs ver trokken, na ecu belangrijk onderhoud met den Pruisischen Minister van Builenlandsche Zaken gehad te hebben." Frankrijk. lieden moet de verkiezing plaats hebben vau een lid voor de Nationale Vei gadcriug in het departement Calvados. Er moet geko/en worden tusschen den heer Le Provost deLaunay, ceu bo-apartist, en den lieer Fontctte, een legitimist. Le Soir meldt, dat de justitie documenten heeft ont dekt, die met de ontsnapping van den evrnaarschalk Ba- zaine in verband staan en de medeplichtigheid aan dat feit van personen buitenaf staven. SCHIEDAM, 15 Augustus '1874. Bij guustig weder, zal morgen namiddag van 12'A tot 2 uren ecu muziekuitvoering in de Plantage plaats heb ben door het korps muzikanten der dd. schutterij alhier, onder directie van den kapelmeester B L. L. J. Gores. Heden werd te Rotterdam in het hotel »de Maas," de Ode algem. vergadering der onderwijzers-vereeniging in dit district gehouden, ouder leiding van den schoolopziener en algemeenen voorzitter dr. C. J. Vaillant. De opkomst van leden en van voorstanders van het onderwijs, ten getale van 70, bewees op nieuw, hoe groot de belangstelling daarin bij de meesten der daarbij betrokken personen in dit district is. Ook do heer L, KruijfTLz., burgemeester en secretaris dei. plaatselijke schoolcommissie van Ridderkerk eu de heer A. Knottenbelt, secretaris dor plaatselijke school commissie te 'Vlaardingen, gaven door luin tegenwoordig heid blijk van ingenomenheid met deze bijeenkomst. Uit het jaar vei slag aangaande den toestand der vereeni ging bleek, dat ze zich in een voortdurenden bloei mag verheugen, en dat zelfs in den loop van het jaar een nieuwe afdeeling, en wel te Vlaardingen, zich heeft gevestigd. Van de voor hoofdonderwijzers uitgeschreven prijsvraag werd bekroond het stuk met de kenspreukTide geschiede nis is het wereldgericht," ingezonden door den heer P. van Meurs, onderwijzer te Schiedam, eu van de door kwecke- lingen iugeloverde antwoorden de kaart met het motto r>Al doende leert men," vervaardigd door den kweekeling J. Hoogerwerf te Vlaardingen eu het stel schoonschriften geteekend: Schrijf wedstrijd," ingezonden door den kwee keling G. Wujjsterte Schiedam. Verder vei kreeg loffelijke vermelding de inzender van het schoonschrift met liet motto: vKadmus," zijnde de kweekeling J. van der Laan van Schiedam, Na de behandeling van de gewone administratieve zaken had er eene levendige bespreking plaats van de vraag: s Is vormleer als leer oak op de lagere school noodzakelijk?" Onmiddellijk na dcu aQoop der werkzaamheden begaven leden en geïutroducoerden zich naai'eene stoomboot, om een uitstapje naar 1la Hoek van Holland te maken, om de aldaar in aanleg zijnde werken te bezichtigen, Wederom heeft men een vreeselijk spoorwegongeluk te betreuren. Even voorbij liet station Warmond, op onge veer 10 mimiten afstauds van Leiden, kwamen gisteren avond twee treinen in volle vaart met elkander in botsing. De eene trein was 9,04 van Rotterdam vertrokken, terwijl de andere, na een b'ataillon soldaten voor de marine naar den Helder geëxpedieerd te hebben, ledig terugkeerde. Volgens onze inlichtingen zijn er slechts twee dooden bij het ongeluk te betreuren. De een is een passagier uit Haatlem en de andere de hoofd-conducteur Hudikhuizen van Amsterdam, die eene weduwe met drie kinderen ach terlaat. Overigens moeten nog '10 personen lichter of zwaarder gekwetst zijn. De machinisten en stokers hebben niet het minste letsel bekomen, ofschoon volgens ooggetuigen de locomolieveu letterlijk in elkander gedrukt zijn. Allen die van de ramp getuigen zijn geweest, staan er over ver baasd, dat er niet meer ongelukken bij te betreuren zyn. ABVBSTEHIIIlJti Prijs, van 1 lot 10 gewone regels f I 00; iedere regel meer f0.10 Vuur Hen werkenden st.inil en voor weldadigheid, de helft vtn den prijs, 1 «I zoo tusschen de banker^gekneld, dat het door g m'oest gered worden. Zij moet echter, tot gif?' De oorzaak wordt eenstemmig toegeschreven tian'onop'-' löttendheid van een van beiden machinisten. Wegens het bouwen van nieuwe bruggen, moeten de treinen ter plaatse, waar het ongeluk voorviel, op eeu hulpspoor elkander vèr: wisselen. En ofschoon hot sein onklaar toekende, vergfit de machinist te stoppen, waardoor do ramp1 veroorzaakt' werd. Do conducteurs verzekeren da', ware een van beide trei nen ook maar twee minuten later gekomén, het ongeluk zou verbood geweest zijn. Schrikwekkend is do volgende bijzonderheid, die eed- stemmig wordt medegedeeld. De ongelukkige Hoofd-con- ducLeui' slak een paaj' seconden vóór den ramp het hoofd buiten het raam en ljet gevaar waarin men verkeert,' ziende, roept hij: d Memmen, remmen, anders heeft ons laatste uurtje geslagen." Nauwelijks verliet het laatste woord zijn lippen, of de noodlottige schok heeft plaats en snijdt hem het hoofd van het lichaam. Zijn makker heeft men, door boven in de waggon een opening te maken, moeten bevrijden. Een meisje van 15 jaren zat uitzaging verwondering van allen, die haar in «lezen vreeselijken toestand zagen, geen ernstige kneuzing bekomen hebben. De Minister van Financien maakt bekend, dat de verzending eencr brievenmail naar Curasaodoormiddel van de den 2den van elke maand uit Southampton ver trekkende Britsche pakketbooten, welke tijdelijk werd gestaaktzal te rekenen van de maand September worden hervat. In het vervolg zal alzoo langs den weg van Engeland, weder even als vroeger tweemaal 's maands eene verzen ding naar Curapao plaats vinden, en wel met de den 2den en 17den van elke maand uit Southampton vertrekkende pakketbooten. Krachtens besluit van Z. M. den.Koning van 21 Juli jl., no. 18, is den 10 dezer door den Minister van Financiën gearresteerd het plan van de 286e Staatsloterij. Zooals vroeger werd bericht, bestaat deze loterij uit 21000 loten en 10,500 prijzen en2premiën. Dus 1000 loten en 500 pr'yzen meer dan de voorgaande. Het getal hoogste prijzen in de vijfde klasse dezer loterij is nu gebracht op 65, als: 1 van f 100,000, 1 van f 50,0001 van f 25,000, 1 van f '15,000, 1 van f 10,000, 1 van f5000, i vau f 2000, 5 van f1500, 55 van f 1000, een premie van f 30,000 en een van f 3000. De collecte wordt geopend Maandag 28, Sept. en gesloten Zaterdag JO October. De trekking van de eerste klasse vangt aan op 26 October 1874, terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 16 Januari 1875 worden getrokken. De Minister van Marine brengt'ter kennis van be langhebbendendat ingeval de blautoe vlag geheschsu wordt bij eenig sein voor den waterstand op den droge van den Nieuwen Waterweg naar zee, dit beteekent dat er ëën decimeter meer water staat dan het eigenlijke sein aangeeft. De gezanten van Amerika, Belgie, Nederland, Italië, Engeland en Duitschlatid hebben'den minister Ulioa met de erkenning der Spaansche republiek gelukgewenscht. Ulloa heeft aan den keizer van Duitschlaud een brief van daukbetuiging gericht, daar deze ten opzichte van de er kenning van het Spaansche gouvernement het initiatief heeft genomen. De directeuren der Amsterdamsche Bank hebben de eer krachtens de hun bij Art. '15b. der statuten verleende bevoegdheid een tweede inschrijving te openeu tot aan bieding van aatideeleu. Nadere inlichtingen bevat de Staats Courant van heden. De zittingen der Synode van de Herv. Kerk zijn thans geëindigd. Tot (ie meest belangrijke wijzigingen, welke de Synode, overeenkomstig het haar in art. 62 van het Algemeen Re glement toegekende recht, in de redactie des vorigen jaars gemaakt beeft, behoot t, dat thans in hel nog in werking zijnde artikel ook de bepaling is opgenomen aangaande het aannemen tot lidmaat in een andere gemeente*als die zijner woonplaats, en dat aan het slot, in plaats van de bereidbetooning om toestemmend te antwoorden op de in ait. 39 vervatte vragen, van de aannemelingen de ver klaring zal gevorderd worden, dat zij, overeenkomstig de beginselen der Nederlaudsche Hervormde Kerk, de gods dienst, door Jezus Christus in leven en sterven geopen baard, liefhebben en naar de toeëigening van dien gods dienst zullen streven. Door de politie te Rotterdam zijn twee zusters aange houden, 17'en 13 jaren oud, die er haar werk vantnüaktfeh om kleine kinderen op straat van oor-en halssieraden'te berooven. In de Nieuwe T"laard. Ct. van lieden leest men; Ofschoon reeds dikwerf gewezen werd op het ge vaarlijke van het alleen laten van kinderen, vooral dan als zij bij vuur of andere brandbare stoffen kunnen komen, heeft zich gisteren alhier toch weder een dergelijk geval voorgedaan met het zoontje van L.die eenig hout en

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1