Vrij dag 28 Augustus. A». 1874. M 3450. BU1TENUNDSGHE BEB1GHTE1L iSilEiLAiQSGHE BERICHTEN. SCHIEDAMSCHE COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur Drie Maanden Franco per Pust, door liet gclicelc Kijk Frankrijk. Het hof van appèl heeft te Parijs uitge maakt, dat niemand recht hooft op zijn eigen natvtn handel te drijven of een zaak op te zetten, wanneer die naam blijk baar gebruikt wordt, om het publiek in den waan te brengen, dat de nieuwe onderneming een en dezelfde is als een sedert jaren gevestigde firma. De welbekende wijn handelaren Moët en Chftndou, te Epernay, hadden een Maastrichtenaar, Jan Frederik Moet (zonder titteltjes op de e), die voor eenigen tijd naar Rheims kwam, om een huis in cliampague-wijnen op te richten, aangeklaagd dat hij het publiek wilde doen gelooven, dat zijn firma hot ori- gineele huis was. De verdediger voerde daartegen aan, dat iedereen liet recht had om van zijn eigen naam gebruik te maken; dat Moet zich zei ven niet Moët noemde; dal hij te Rheims en niet te Eperuay een zaak had gevestigddat zijn prospectussen en de ctiquotten op de flesschen duidelijk vermeldden: sopgericht iu 1872," terwijl de oude zaak van Moët, te Epernay, meer dan een halve eeuw oud is. Het hof was van oordeel, dal het publiek niet lette op al die onderscheidingen en meende, dal de prachtige zaken, die »Moet en Cö." in zeer korten tijd gedaan hadden op zich zolf reeds een bewijs waren, d~t deze firma rnet Moët on Chandon verward werd. Er werd dus een vonnnis ten ten uadeele van den beschuldigde uitgesproken, die tot een schadeloosstelling van 35,000 fr. erd veroordeeld. Oostenrijk. Bij het rijks-ministerie van oorlog te Weenen is thans eene regenscherm-kwestie aanhangig. Door het militaire commando eener zuidelijke provincie, waar in den herfst doorgaans bijzonder veei regen valt, is bij voornoemd ministerie aanzoek gedaanom aan officieren buiten diensttijd hetgebruik van regenschermen toe te staan. Men houdt het er echter voor, dat deze kwes tie weinig kans heeft, om toestemmend te zullen beant woord worden, daar, met uitzondering van de Russische armee, het anders bij geen enkel leger op het vasteland van Europa aan de officieren iu uniform veroorloofd is, om zich van een regenscherm te bedienen. liet blijkt, dat de Nette Fr etc. Pr esse over het be sluit der Russische regeering, om namelijk liet Spaansche uitvoerend bewind vooralsnog niet te erkennen, zeer onte vreden is. Gemelcl blad houdt het er voor, dat dit voorals nog slechts voorwendsel is, en is van gevoelen, dat er te St. Petersburg nooit iets van de erkenning cener Spaansche republiek zal komen. Mot het oog op de edele bedoelingen dier erkenning, t. w. het doen ophouden der gruwelen, die den burgerkrijg in "Spanje kenmerken, liet bespoedigen vaii het herstel van den Europeeschen vrede, enz., zegt de Neus Freio Presse, had Rusland, zonder ecnige aarze ling, in deze zaak met Duitschlaud en Oostenrijk de handen behooren ineen te slaan. Italic, Met betrekking tot de erkenning der Spaan sche regeering zegt de Opiniono.- »De vreemde mogend heden hebben aan het Madridsche gouvornemeut kennis gegeven, dat zij ..besloten hebben de regeering des maar schalks Serranó tè erkennen. Dit is de eenige mogelijke vorm om de Spaansche regeering ouder de tegenwoordige omstandigheden ,4e erkennen. Yoor liet overige is het altijd het hoofd eener feitelijke regeering, hetwelk in zulke gevallen erkend'wordt, wanneer de regcering de noodige waarborgen van duurzaamheid aanbiedt; en ofschoon Frankrijk in dor tijd to dezen opzichte grooter waarborgen aanbood dan Spanje thans, erkenden de mogendheden tocli alleen de regeering van den heer Thiers, en toen deze ten val gebracht werd, moesten aan de vreemde gezanten door hunne regeeringen eerst nieuwe geloofsbrieven ge zonden worden, welke hen ook bij den maarschalk Mac- Mahon accrediteerden. Met deze erkeuning der regeering van den maarschalk Serrano verklaren de vreemde mogend heden dus alleen dat zij met hem en zijne regeering in officieel verkeer willen tredenmaar niet met iedere andere welke haar eventueel mocht opvolgen, dewijl zij niet kunuen vooruitzien van welken aard eene nieuwe regeering zijn zal." Spanje. Uit Santander wordt gemeldDe Nautilus en Albatros zullen zeer spoedig naarSantona en Bilbao vertrekken. De bevelhebbers dier schepen hebben den last ontvangen om niet lusschen beiden te komen, dan in geval een Duitsch onderdaan door de Carlisten mishandeld wordt. In de rivier van Bilbao ligt een Engelsche kanon neerboot, Amerika! Bij de jongste verkiezingen in Utah is de candidnat der Mormonen tot lid van het congres te "Washington gekozen. Daar bedoeide persoon verscheidene vrouwen heelt, zoo verwacht men, dat het onderzoek zijner geloofsbrieven de kwestie der veelwijverij weder op het tapijt zal brengen, waaromtrent door het laatste congres geen beslissing genomen is. De "telegraaf bericht uit Washington van heden, dat do Amerikaunsche generaal Caleb Cushing, Amerikaausch gezant te Madrid, die thans bij de Spaansche regeering op de afdoening der Ameriknansche financieele eischen, in verband met het gebeurde met de Virginius, aandringt, r 1.85 2.50. (.Brieven Franco.) nu ook iu last heeft gekregen om aan de Spaansche regee ring mode te deelen, dat hare tegen-oischenbetref fende de Amorikaansche vrijbinters-expodiliün naar Cuba, niet iu aanmerking komen. Misschien zal deze laatste kwestie aan een schöidsi achterlijke uitspraak onderworpen worden. SCHIEDAM, 27 Augustus -1874. Blijkens de Si. öt. van lieden heed Z. M. de Koning gisteren eervol ontslag verleend aan het aftredend Mi nisterie, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den Koning en don lai. Ie bewezen, en tevens be noemd het nieuwe Ministerie door den heer Heemskerk Az. voorgedragen. Een nader bericht uit 's llage meldt dat Z. M. de Koning heden middag ten 1 ure van de nieuw benoemde Ministers, bij de aanvaarding hunner betrekking, den eed heeft afgenomen. Ten 2 ure hebben de nieuw benoemde bewindslieden de voor hen bestemde portefeuilles uit handen hunner voorgangers overgenomen en verschillende hoofdambtenaren bij de departementen van algemeen be stuur ontvangen. Toon de heer Heemskerk Az. belast was met de vorming van eon uieuiv kabinet, heeft het Handelsblad eenige artikelen geleverd om tc betoogen, dat daarin geen «Ultramoulaansche" elementen konden opgenomen wor den. De Katholieke bladen zijn daartegen opgekomen, ook de Nieuwe Noordkollander, en wel bij monde van dr. Nuycns. In dien strijd nudien wij hier niet behoeven na te gaan verweet dr. Nuyens aau het Handelsblad »Gij zijt doortrokken van deDuitsche philo- sopliieik geloof dat gij propaganda wilt maken voor de specifiek Pruisische be grippen." In het antwoord nu, dat het Amslerdamsche orgaan op dit verwijl geeft, vindt men o. a. weder zijn oordeel over de kerkelijke politiek iu Duitschland, dat wij hier overnemen. Een vraag: leest dr. Nuyens eenigszins geregeld het Han delsblad? Is dit niet het geval, dan is hij niet gerechtigd, eenig oordeel uit te spreken over de philosophic, waarvan wij doortrokken ziju, noch over ons propaganda maken. Leest hij ons blad geregeld, clan moet hij weten, dat geen onzer bladen de Pruisische Meiwctten strenger heeft \cr- oordecld en ei' de Nederlamlschc vrijheid scherper tegen over heefl geplaatst dan wij. Wij verkondigen altijd en overal de vrije Kerk iu den vrijen Staat en zullen te geener tijd goedkeuren, dat de Staat voorschriften geeft betref fende de opleiding van geestelijken en dat de aanstelling en vei plaatsing van geestelijken afhankelijk wordt ge maakt van zijne goedkeuring, enz. Wij zijn overtuigd, dat men in Pruisen, door op den pas ingeslagen weg der vrij heid terug te gaan en heil te zoeken bij dwang en geweld, een verkeerden weg heeft gekozen en bedrogen zal uitko men. Wanneer wij, evenals de ultramontaneu, niet de vrijheid voor den besten grondslag van hel Staatsgebouw hielden, zouden wij over deze kwestie zeker anders oor- declenen wij zijn overtuigd, dat, wanneer de tijdsom standigheden in den eeuen of anderen Staat een volkomen toepassing van de ultramoutaansche beginselen toelieten, andere kerkgenootschappen, bij gelijke houding als thans door do katholieke kerkvoogden in Pruisen tegenover den Staat wordt aangenomen, zicli nog over gansch andere Staatsbemoeiing zouden hebben te beklagen. Om de vrij heid als grondslag onzer Staatsregeling niet alleen zuiver te bewareu, maar steeda sterker te bevestigen en iu alle opzichten geheel in toepassing te brengen, daarom juist acliten wij ons verplicht, de ultramontaneu en hun boud- genoote», zooveel in ous is, van het Stautsroer te weren. De N. R. Cl. verneemt dat op weinige aatuleeleu na de leening van f 400,000, ton behoeve van de Rotler- damsche Diergaarde is geplaatst en dat dus. behoudens de goedkeuring van den Gemeenteraad, voor zoover den af stand van grond der gemeen te betreft, aan de voorgenomen uitbieiding zal gevolg gegeven worden. Volgens een particulier bericht aan liet Handelsblad zou aan boord Zr. Ms. stoomschip Randa ter roede van Atsjin, bij het doeu van een schot uit een aehterlaadkauon van 12 centimeter, het stuk tengevolge van een of ander verzuim over den kop geslagen en door de verschansing heen in zee gevallen zijn. De Economist Franpais zegt, dat de prijzen van het slachtvee sedert het laatst van April JOpCt. zijn gedaald. De vleeschprijzen bleven dezelfde. Ook in Duitschland eu misschien hier te lande doet zich dat verschijnsel voor. 't Zou niet overbodig zijn dat een of andere vleeselimaat- schappij daaromtrent eens opheldering gaf. N.v. d.D. Den Generaal van Swieten, die iu het begin van Sep tember te 's llage wordt lorug verwacht, heeft een droevig verlies getroffeneen zijner dochters is gisteren na korte Ongesteldheid op 23jarigen leeftijd overleden. De Zuid-Holiandsche Maatschappij tot reddiug van schipbreukelingen heeft hare gouden medaille uitgereikt ADVBBTENTIENs Prijs: van t tot 10 gewone regels iedere regel meer /"0.10 Voor den werkenden stand en voor wcld;idigl|ejdde lielfl van den pujv. aan kapitein K. K. List, gezagvoerder vau het Ned. bark schip Krimpen aan de Lolc, voor de redding op 10 Maart 1874 der uit 25 man bestaande equipage van het Engelsche schip Mouresfortdat op de reis van Newcastle naar Bom bay in brand was geraakt, en waarvan de equipage zich reeds gedurende vijf dagen in de sloepen had opgehouden. Men bericht ons uit 's llageDezer dageniis' be paald dat de agenten vau politie en nachtwakers geen bekeuringen meer mogen doen, zonder twee getuigen te kunnen aanwijzen, die hunne verklaring staven. De perti nente ontkenteuis van vele bekeurden tegenover de, soms ter goeder trouw, falende beambten moet tot dezen maat regel hebbcu aanleiding gegeven. Uit I'uUershoek wordt aan de Hord. Cour. onder dagleekeniug van 26 dezer gemeldIn don vroegen mor gen van lieden trof deze gemeente een groot en bitter, verlies. Na eer. ongesteldheid van eenige dagen overleed onze algemeene geachte burgervader, de heer A. van Driel. TI ij werd den '14 Januari 1797 te Goudswaard geboren en verliet als jongeling van '16 jaren don vaderlandsehen bodem, om in do plaats vau zijn broeder als garde d' hon- neur onder Napoleon I tc dienen. Als kapitein bij het2de bataljon 4de afdeeling der Zuid-Holl'andsche schutterij diende hij het vaderland in de jaren "18301831 en bleef tot October van het jaar 1849 majoor der schutterij. Den 22 October van het jaar 4821 werd hij burgemeester dezer gemeente en ijverde voor hare belangen gedurende ,53 jaren. Wat deze gemeente aau hem al die jaren te darmen heeft, is in geen woorden uit te drukken. Steeds was iet zijn streven om volksgeluk, welvaart, ontwikkeling,, be schaving en vooruitgang te bevorderen. Aan de ontwik keling en bevordering van het onderwijs wijdde hij zijne beste krachten. In dankbare herinnering zal zijn naam hier blijven voortleven. En niet alleen in deze gemeente, maar in den ganschen omtrek zal zijn gemis worden ge voeld Ieder landbouwer kan getuigen, wat hij tot dé be vordering en de ontwikkeling van den landbouw heeft gedaan. Ook de provincie verliest in hem een ijverig lid van de Staten. Sedert 4841 lid dor Provinciale Staten, bleef hij onvermoeid aan de provinciale belangen werkzaam. Ilij was een buitengewoon man. Wie hem kenden, be wonderden tot in zijn hoogen ouderdom een eigenaardigen levenslust, en die hern in de laatste uren van zijn werkzaam loven aanschouwden, hadden eerbied voor zijn ster vensmoed. De feestrede door den heer A. C. Wertheim op 20 Aug. jl. gehouden bij gelegenheid van hetlOjarig bestaan van het Paleis voor Volksvlijt is, zooals wij reeds mede deelden, uitgegeven met een bepaald doel. De bruto op brengst zal strekken als eerste bijdrage voor een standbeeld van Dr. Sarpliati, den stichter van het Paleis voor Volks vlijt en ontwerper van de uitbreiding van Amsterdam- Deze aanduiding van het karakter, 't welk men aan de zaak wcnscht te geven, heeft onze volle sympathie. 't Is in liet buitenland zeer gebruikelijk, dat men de na gedachtenis huldigt van een man, die een nieuw stads- kwartier in 't leven riep, 't eerst de hand aan den ploeg sloeg om een belangrijke uitbreiding of een bijzondere ver fraaiing aan te brengen. Hier te lande ziet men in een standbeeld wellicht al te veel uitsluitend de verheerlijking van den persoon en wij meenen ten onrechte. Dr. S. is de representaut van het nieuwe Amsterdam, dat naast het oude verrezen is. Hij had de geniale gedachte in het Paleis voor Volksvlijt een middelpunt te 3cheppen, waar om heen een nieuwe stad zich gaandeweg zou vor- nien. Hij heeft goed gezien, ja, de vérstrekkende plannen, welke in zijn werkzaam brein woelden, zijn nog op verre na niet verwezenlijkt. Daarom heeft hij recht dat de bevolking, die eenmaal met aandrang vroeg dat zijn naam aan eene der straten om het Paleis voor Volksvlijt zou verbonden worden, eeu schrede verder doe, door zijn beeld tot de nakomelingschap te laten spreken vau hetgeen er door zijn energie en op zijn voorbeeld voor de hoofdstad vari Nederland is verricht. Hiervoor moeten alle andere overwegingen wijken. Wij voor ons hopen, dat't zal blijken hoe deze reeds lang ge weken ziju onder den indruk van de grootheid der gedachte, die in het Paleis tot een feit geworden is. Sat-phati heeft zich verdienstelijk gemaakt voor Amster dam. Amsterdam zal wel doen dit openlijk te erkennen en luide te verkondigen. Te Franeker stoomde gepasseerden Vrijdag een per sonentrein dwars door een houten hek, dat men verzuimd had te openen. Naar aanleiding van dit verzuim, zoo kort na twee belangrijke spoorwegongelukken, wordt in het Vaderland het verlaugeu uitgesproken naar eeu grondig onderzoek, of dit gebrek aan waakzaamheid bij het per soneel wellicht toe te schrijven is aan overlading van werk zaamheid, of aan onverschilligheid doorgeringe bezoldiging in verband met te lichte straffen, Zoo goed als vergeten wordt een hek te openen,' kan men toch vergeten een wissel goed te stellen." De postkar van Assen naar Meppol geraakte ia den nacht van Zondag op Maandag in de Dreutsche ,'soofdvaart!

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1