Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, ff Donderdag 17 September. Ig, iv IS74. M 3473. K ennisge v ing\t 8UITE(ÜLfifllDSGHE BERICHTE®, SMEgLAgOSCHE SEBiSHTERI. 1CHNEE dags tei '«S, de Vrij,la. ia COURANT. ABONNEMENT: AhonnomwilsprijsDor fine Vfci.imion franco per Port, ilonr hel goliocla llijk (Brieven Franco.) Ilocn 10 wolenil.it 4e verkiezing voor óón Lid van do Katncr .van Koophandel,, oil J^brjcJion-olhiOi-, m-.do-.pla.ilj vim^cn - hoer J -F. ifio ids zoodanig bedankt licefl, on met lid otndo van dil jaar had moeien aftreden, zal plaits liohüen op Domiciling den I5dcn October aanslaande, ion Raadlmizc alhier; Dat de inlevering der SlemlilljeUen zal aanvangen des voormiddag-, ton elf ure, en voortduion tot des namiddags ton half twee ure, na welk laatstgemeld uur otiniiddclijL lot de opening der hilletlcn zal worden overgegaan. En isliicivan afkondiging geschied, wair liet behoort, den 15 Sopl. 1871 Burgemeester en Wethouders van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENES3E. De Secretaris, A. W MULDER. Frankrijk. Het Journal des Hébais is zeer te vreden over den uitslae der verkiezing. De stemming der verstandige bevolking heeft liet zuiver Septeunaüsme en het verklaarde Bouepartisme veroordeeld. Bedenkt men, dat men in Maine en Loire door gewoonte, karakter en be lang'conservatief is, dan kan men zich niet genoeg ver heugen over liet voorbeeld, dat men daar gegeven heeft. Vóór driejaren zond dit zelfde departement nog'121 oyalis- tische afgevaardigden naar de Nationale Vergadering. Vau- waar die ommekeer? Zijn die kiezers veranderdGeens zins. Maar na driejaren van afwachting en beproeving, is men eindelijk tot het besef gekomen, dat de ware geest van conservatisme bij hen lieerseht, die het politiek ge iouw op hechte grondslagen willen doen herrijzen. Wat ook het eindresultaat der stemming van jl. Zondag zij, ze zal een ernstige beteekenis hebben; ze zal o. a.'t effect der stem ming in Nièvre en Calvados verminderen en het eigenlijk succes der Bouapartislen beteugelen. Bij de nauwkeurige waakzaamheid, welke de regeering ten opzichte van den toon der dagbladen in acht neemt, was genoemd Journal, dat in Frankrijk een machtige partij achter zich hoeft, altijd nog aan het gevaar ontsnapt. Maar eindelijk heeft zijne redactie ook de mededeeling ontvangen, dat liet gouvernement geene aanvallen dulden zal die lasterlijk zijn voor hare politiek. En wat heeft nu het blad misdaan? Het heeft gezegd; Die niet voor do republiek is, is voor het keizerrijk." Men voelt dat hier aan geen laster kan gedacht worden. Maar deze klemmende gevolgtrekking, die uit de feiten gemaakt wordt, slaat de regeering met schrik, want als er slechts Republikeinen en Bonapartisten in het land zijn, dan wordt zij overbodig. Engeland. De Times heeft o, a. de ontvluchting van Bazaine zeer gelaakt. Tegen haar is Bazaine dan ook het meest vertoornd. Iu zijn brief aan de New- York Herald, waarin hij zoowel zijne ontvluchting als zijne krijgsbedrijven te Metz verdedigt, werpt hij haar dezelfde besehuldiging van egoïsme naar het hoofd, die zij hem deed. Bazaine wijt de schuld aan de mannen van 4 September, vooial aan Gambetta. Trochu, Mac- Mahon, Bourbaki, allen hebben evenzeer niets uitgericht, hoewel zij zich in veel gunstiger omstandigheden be vonden dan hij. Overigens bad hij de bevelen des Kei zers te gehoorzamen. Zijne rechters hadden voor het rninst mannen moeten zijn, gelijk met hem in rang, maar niet daar beneden. Den heer Thiers, die hem altijd krachtig en waarheidslievend verdedigd heeft, geeft hij allen lof. Ilij acht verder zijn politieke loopbaan nog volstrekt niet geëindigd, want hij gevoelt zich nog frisch en krachtig. Dit laatste moet zeker als eene bedreiging aangemerkt worden. De Times schijnt intusschen door deze verklaringen van den ex-maarschalk nog geenszins bekeerd. Zij zegt: »De bekentenis, door Bazaine afgelegd, dat zijn gedrag te Metz geleid werd door politieke beweegredenen, doet de zwaar ste beschuldiging herleven, welke te Versailles tegen hern is ingebracht: Bazaine neemt feitelijk zijne beschuldiging aan door de poging om zich te rechtvaardigen. Welke op dat oogenblik de houding der mannen van 4 September geweest moge zijn, zij verontschuldigt geenszins het aar zelen en het talmen van Bazaine, dat de rampen van Metz ten gevolge had." II. M. Victoria heeft thans de schulden van den prins van Wales totaal afbetaald. Bedoelde schulden, ont staan door de kostbare hofhouding van den prins zeiven, zijn voortdurend vertegenwoordigen der koningin bij alle plechtige gelegenheden en bij het bezoek van hooge gasten, zijn ofllcieele reizen buiten 's lands, enz., be- droegen niet minder dan tusschen de 500,000 en 000,000 pond sterling. - Spanje. In een correspondentie uit Miranda del Ebro, aan de Independence Beige gericht, wordt vermeld dat de door maarschalk Zabala met zooveel aandrang aan gevraagde versterkingen bij het noordcrleger begonnen^ aan te komen, en dat het voornemen bestaat het leger in drie afdeelingea te splitsende eerste zou, onder beveLvan *"$4 Morioncs in Navarre, de tweede, onder bevel van Ceballos j in Alava tegen de Carlisle» optreden, terwijl de generaal j Lorna, aaii het hoofd der derde afdeeling, Logrono zou i blijven be/etten en de Ebro-üniezou verdedigen. Ook werd, I volgens denzelfden brief, vrij algemeen gcweuscht dat maarschalk Serrano zelf.-hel .opperbevel bij deoperatiën j tegen de Carlislen zou op zich nemen. S C HI E D A M -10 September '1874. De Keizer van Duitschland heeft Z. K. IT. Prins Alexander der Nederlanden benoemd tot Ridder der orde van don Zwarten Adelaar en hem do insigniën eigen handig aangeboden. Wij vernemen met genoegen, dat er van hef concours, Zondag a.s. te houden door do Schiedamsche Schcrpschut- tersvereeniging, veel werk gemaakt wordt. Behalve de tot mededinging gerechtigden, zijn nog uit- genoodigd tot bijwoning of mededinging: liet Dagelijksch Bestuur, de komm. der schutterij, het korps officieren en kader, benevens de officieren der Koninklijke Rotter- damsche Scherpschutteis mot 10 man van genoemd korps, terwijl hoogstwaarschijnlijk do President van den Nederl. weerbaarheidsbond, den wedstrijd met zijne tegenwoordig heid zal vereereu. Als ingekomen prijzen kunnen wij weder vermelden van de muzikanten der Schiedamsche scherpsehuttersver- eeniging A. en D. een bloomenstandaard. van een donateur S. S. V. een bronzen inktkoker op marmeren voet. Gisteren avond is te Leeuwarden, door de Kies- vereeniging Leeuwardenna levendige eu laugdurige beraadslagingen, de heer J. K. 11. De Roo van Alder- werelt, opnieuw tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer inet 31 stemmen. Op den heer I. D. Frauseu van de Putte, afgetreden Minister van Koloniën, werden 30 stemmen uitgebracht. Ter eere van zijn-SOjarig priesterschap, heeft monseigneur G. P. Wilmer, bisschop vau Haarlem, aau de bestuurders van gestichten en urmen-inrichtingen, onverschillig van welke geloofsbelijdenis, een som gelds ter hand gesteld, teu einde aau de bestedclingen een aangenamen dag te verschaffen. Men leest in de HelFtselie Gt.Naar wij vernemen, zou bij een aantal ingezetenen het plan bestaan tot oprich ting oener coöperatieve vleeschhouwerij, evenals zulks reeds met goed gevolg in vele andere gemeenten is ge schied, teneinde zich op die wijze te onttrekken aan het monopolie door de vleeschhouwers thans uitgeoefend, die den prijs van het vleesch veel te hoog stellen in verhouding tot dien van het slachtvee. Anderen zouden voornemens zijn hun vleesch van elders te ontbieden, om, zoo doende, de slagers te noodzaken bij hunne prijsberekening niet meerder redelijkheid te werk te gaan. Het is, gelooven wij, in het belang der vleeschhouwers zelve, dat zij het niet tot dit uiterste laten komen. Uit het jaarvci slag der Maatschappij van Weldadig heid blijkt, dat de bevolking der koloniën op het eiude van 1873 uit '1983 personen bestond. Een GOtal jongens en meisjes verlieten in verschillende betrekkingen de koloniën. Ofschoon het ledental verminderde, was echter, door de ontvangst van aanzienlijke giften eu legaten, het jaar'1873 voor de maatschappij niet onvoordeelig. Een onbekende schonk haar in opvolgende giften over verschillende jaren een kapitaal van f53,000, terwijl aan andere legaten enz. ruim f '15,000 ontvangen werd. Desniettemin blijft de toestand der maatschappij, ofschoon in. do laatste jaren steeds vooruitgaande, nog altijd van dien aard, dat voorf ilm ende ondersteuning dringend noodzakelijk is. Het aantal leden der maatschappij bedraagt 5231. Onder het opschrift: »de hekken verhangen" geeft de Spectator een plaat, voorstellende de Ned. Maagd, het woord richtende tot mevrouw Spanje. Zij zegt: »Ge scholdt ons driehonderd jaren geleden boeven en piraten, nu ondervindt ge hoe wezenlijke boeven en piraten het land teisteren. Nu, als onze erkenning u helpen kan ge hebt ons ten slotte toen ook erkend, al was hetnoode Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat in de gemeente Vlaardinger-Atnbacht in een akker met winteraardappelen zich 4 aardappelstruiken bevonden van buitengewonen omvang, waaraan zich niet minder dan ongeveer 900 aardappelen bevonden, waarvan 400 den vollen wasdom hadden bereikt Aan het burgerlijk armbestuur te Maastricht is dezer dagen, ten voordeele van het gesticht voor zieken en krankzinnigen, eene zeer aanzienlijke schenking ten deel gevallen van wijlen den heer Cruts, vroeger te Maastricht, laatstelijk te Brussel woonachtig, bestaande in p. m. 54 hectaren landerijen, ter waarde van onge veer f '125,000. Zondag 20 dezer zal door het comité ter bespreking der sociale kwestie ecu comité-vergadering worden ge houden in het gebouw voor Kunsten on Wetenschappen te Utrecht. De te behandelen onderwerpen zullen zijn: 1. A.DV EBTENTIEN: l'nis vmi I lol 10 gewone regels f 1 00; lOilcrc regel incer /'O.IO Vooi ilen werkenden slun) en voor weldadigheid, delielfl van den prijs. Ccdaehtenwisscling over de nieuwere richting'der staat huishoudkunde in verband met een eventueel programma; 2. dc behoefte aan goede arbeiderswoningen.. - - De besmettelijke longziekte heeft zich te Charlois weder voorgedaau. Van den landbouwer P. Barendregt zijn twee-runderen onteigend en afgemaakt:""- -* De burgemeester van Amsterdam heeft bekend ge maakt, dat bij hom ten behoeve der werklieden, die door den brand op liet Bickers-eiland vau werk zijn verstoken, is ingekomen een soin van f'1420.92/;, waaronder een gift \an f200 san II. M. de Koningin. Uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam zal a. s. Zaterdag de luchtreiziger F.ugène Godard opstijgen. De ballon heet Le Météore en meet '1200 kub. M. Zeven personen zullen de reis kunnen medemaken. Te Amsterdam is ji. Zaterdagavond oen knaap van 10 jaar, het eenig kind van oppassende ouders, terwijl hij een boodschap verrichtte, door een jongen uit baldadig heid in een kelder geworpen. Te huis gekomen, werd de knaap hevig ontsteld, met het treurig gevolg, dat hij, niet tegenstaande geneeskundige hulp, na twee uren lijds aan hersenschudding overleed. De i adeloosheid der diep be droefde ouders laat zich licht verklaren. Voor weinige dagen is in een kelder, in de eerste Ba taviersdwarsstraat te Amsterdam, een halfjarig kind door een rat dermate in het aangezicht gebeten, dat het don volgenden nacht is bezweken. De bewoners van ge noemden kelder hebben voor eenigen tijd nog een kind verloren, dat uit angst voor liet groot aantal ratten, dat zich daar vertoonde, ziek werd en overleed. Als eeu bewijs van de steeds stijgende waarde der landerijen wordt gemeld, dat eene te Haskerdijkea ge legen en Donderdag jl. publiek verkochte Zathe met de bijbelioorende landen heeft opgebracht f 87,802, met de de kosten van aankoop en overname omstreeks f400,000. Nog geeu halve eeuw geleden was die boerderij gekocht beneden de som van f40,000. GEMENGDE BERICHTEN. Men kent misschien het antwoord, door een ITol- landsch koopman uit de 46e eeuw, die beschuldigd werd aan de Spanjaarden oorlogs-contrabande geleverd te heb ben, aan prins Maurits gegeven. De prins voegde hem toe: »G'ij kooplieden zoudt, geloof ik, met uw schepen naar de hel varen, indien gij dacht daarbij iets te kunnen ver dienen." xAlsik zeker was mijn zeilen niet te zullen ver branden, zou ik er stellig geen gewetenszaak van maken," antwoordde de Amsterdammer. De kooplieden van onzen tijd denken er nog juist zoo over. De Engelsclien leverden met dezelfde onpartijdigheid aan Zuidelijke en Noordelijke Amerikanen tijdens den bur geroorlog hun krijgsbehoeften, als aan Franschen en Duit- schers tijdens den oorlog iii 1870. Een Engelsch koopman die thuis misschien wel bekend stond als een voorstander der zendingszaak, zond zelfs een geheele scheepslading metalen afgodsbeeldjes tot «gebruik der heidenen" naar Afrika. De Duitschers makou het ook al niet beter. De Spcnersche Zeitung verwijt aan de Hamburgsche koop lieden op hoogentoon, dal zij aan dezelfde Carlisten kruit en lood verkoopen, die hun landgenooten doodschieten cn op de kanonueerbooten van het rijk vuren, terwijl de Volks- Zeitung naïefgenoeg is te gelooven dat deze praclijken, na de officieole erkenning van hut gouvernement van Serrano we! zullen ophouden. De Hamburgerreeders zullen wel, als onze landgenooten van de 47e eeuw, wachten of hun sloepen in de wateren derBidassoa (de neutrale grensrivier tusschen Frankrijk en Spanje) misschien iu brand vliegen Dezer dagen werd te Keulen aan twee keldermees ters die onder hunne collega's als uitmuntende wijnproe vers te boek staau, eene kist met veertig onderscheidene soorten voorgezet. Na een allernauwkeurigst onderzoek, dat drie uur duurde, verklaarde zij twee soorten voor echt. Al de overige schoven zij, als «nagemaakt" en svervalscht" ter zijde. Een voorbeeld uit het kunstenaars levenDéjazet, eens de eerste soubrette van Parijs en thans over de zeven tig, is arm, dood arm, even als Frédéric Lemaltre. Boven dien is zij eensklaps lam geworden. Overal werden voor stellingen ten lmren voordeele georganiseerd, zelfs te Milaan, doch Déjazet heeft de aalmoezen van den vreem deling niet willen aannemen en den directeur der Scala voor zijne attentie bedankt. Déjazet heeft nooit onder de spaarzame Franschen behoord. Er was een tijd dat zij een hótel had, vier paarden op stal enz., thans is zij bede lares en oud. To Varzin werd dezer dagen het oogstfeest gevierd op de in die streken gebruikelijke wijze. De vroolijke paren vereenigden zich in een groot koetshuis ten dans op de maat der muziek. Ook de vorstelijke familie nam aan dat vermaak deel. Terwijl mevrouw Bismarck den meester knecht met een wals vereerde, danste de rijkskanselier met diens vrouw, wat zeker wel niet al te vlug in zijn werk zal z\jn gegaan. m

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1