Tmclijiit flap®, litpzoiiflerfl Dinsflais. Zaterdag 19 September. Ao. 1874. M 3475. BUjTEMLAMDSCHE BEgjCHTESy. BiaiHEMLAWDSCHE BERICHTEN. A B O N N 3 M Abonnementsprijs, per Drio M.nnitcn Franco per Post, door lict geticeto ftijk N T: r i.85. 2.50. (Brieven Franco.) A D V e'k t'e N TI b'N!1 Prijs van 1 tot 10 gewone regels t 00iedere regel meer /Q. 10 Voor den werkenden stond en voor weldadigheid, do helft van den pr\js. Amerika. Het begint er in sommige streken der Nieuwe Wereld al even ellendig uit te zien als in Spanje en op Sicilië. Het is daar niet de strijd van een paar troon pretendenten of de zucht naar het privilegie van roovers- bedrijf, maar het is de onderlinge haat der verschillende rassen, der blanken en der kleurlingen, die elkander met vernietiging 'bedreigen. Die strijd, welke reeds twee jaren in Louisiana en Arkansas heerscht, heeft zich in den laatstentijd tot andere staten uitgestiokt. In Mississippi zij u twee steden, Vicksburg en Austin het tooneel geweest van bloedige twisten. Te Trenton hebben de negers zich onder de wapens vereenigd en de blanken met een algemeene slachting bedreigd. Laatstgenoemden hadden den aanval voorzien, sloegen de negers uiteen, en maakten meteen maar 16 belhamels van kant. fn de drie eerstgenoemde Staten maken de negers verie weg de meerderheid uiten zijn zij meester van de administratie, terwijl de blanken door hen tot volslagen machteloosheid gebracht zijn. Het tegendeel echter is het geval in Tennessee. De gouverneur van dien staat is een blanke, en de kleurlingen maken er verre de minderheid uit. Haar neemt intusschen de strijd het wreedaardigst ka- gieter aan. De doodvonnissen, in het laatst .'an Augustus te Trenton voltrokken, werden weldra nagevolgd. Zoodra de blanken in Coushatta (Louisiana) in een onverwachtcu strijd de overwinning behaald hadden, pasten zij terstond pp zes hunner gevangenen de Lynchwet toe. Gelijksoor tige tooneelen hebben plaatsgevonden in Lancaster, te Monterey in Kentucky, en te Ridge-Springs in Carolina. Te George-Town, in laatstgenoemden staat, zijn het juist de kleurlingen, die elkander onderling trachten te verdol gen. De blanke bevolking is hier zoo gering in getal, dat zij zich te midden der kleurlingen als het ware verliest. In deze stad telt zij 748 zielen tegenover 2,772 negers. In het graafschap, waarvan deze stad de hoofdstad is, merkt men ongeveer dezelfde ongelijkmatige verhouding op: men vindt er 2,773 blanken en 13,338 negers. George town vormt met hare omstreken eene kleine republiek, geheel overgelaten aan de heei schappij der kleurlingen en elk hunner heeft een gedeelte der bevolking op zijne hand. De eerste, W. H. Jones geheeton, kwam zich daar na den grooten oorlog vestigen. Ofschoon hem toen, als alle an dere Indianen, slechts een hemd om de schouders hing, is hij thans senateur van Zuid-Carolinn en bezit een vermo gen van '100,000 dollars. Zijn mededinger, James Bowley, is mede een neger uit het Noorden, die zonder een dollar derwaarts emigreerde en thans een vermogen van 200,000 dollars heeft. De verkiezingen in November e. k, zijn oorzaak, dat de partijen handgemeen geworden zijn. De vrouwen nempn daar ook ijverig deel aan de verkiezingen, die er dan ook in de daad een verkiezingssflryM mag genoemd worden. Op 16 Aug. jl. moet daarbij zoozeer moord en roof in practijlc gebracht zijn, dat de vieedzame bewoners voor lijfsbehoud en have den gouverneur vau den Staat dringend verzochten, dat hun'een korps der fedeiale troepen te hulp gezonden wei 'Deze kwam en herstelde weder de orde. Bowley werd in de gevangenis geworpen en wordt streng bewaakt door de troepen van zijn mededinger, want ieder hunner heeft zijn eigen militaire macht. De vroegere slavenhouders, die een zeer beschaafde en ontwikkelde klasse uitmaken, willen tot eiken prijs uit dien toestau'A geraken, en hebben overal hunre linieën van aan val of verdediging gevestigd, wijl zij nauwelijks kunnen rekenen op den steun van de centrale autoriteit. Deze ont ziet namelijk de negers, wijl zij haar de meerdei heiil van stemmen moeten bezorgeuterwijl het gezag der Noorde lij kej'^ffatéu niet door nieuwe vrijheid genoemde klasse jwil 'opófrèrén. Advocaat Summer had nochtans voor eenigen lijd een wet ingediend om aan de kleurlingen bur gerrechten' te verleenen. De Senaat had die wet aange nomen, doch zij werd door de kamer verworpen, tot groot genoegen der blanken zoowel van het Noorden als van het Zuiden. President Grant keurde, naar men zegt, dien maatregel af, om aldus zijne populariteit te vermeerderen. Mocht nu de wet in het eind toch nog eens aangenomen worden, dan zou het vertrouwen en de stoutmoedigheid der kleurlingen, die in het zuidenreeds zoo machtig zijn zeer toenemen, en zou er onder de twee rassen een oorlog kunnen ontstaan, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De oorzaak van dezen toestand moet voor een groot doel gezocht worden in de politiek die na den grooten oorlog door het Noorden gevolgdis. Men moest de kleurlingen vrij verklaren. Dit was eene noodzakelijkheid. Ofschoon men nu met dezen maatregel van humaniteit had kunnen volstaan, ging men nog verder en stelde hen in het volle genot der politieke vechten, terwijl men diezelfde rechten aan de overgroote meerderheid van de bevolking der geconfedereerde Staten ontnam. Van dezen maatregel zijn al die treurige tooneelen het gevolg. Volgens de Amerikaansche bladen kan daaraan slechts door groote ontwikkeling der militaire macht een einde gemaakt wor den. Deze gevoegd bij een krachtig gezag zal met den tijd in staat zijn om, zoo niet de verzoening, dan toch de bedariug der gemoederen te bewerken. Volgens belichten uit Guatemala is de commandant Gonzales, welke voor eenige maanden te San José den Britschen vice-consul Magee op een wreede wijze mishan delde, dooreen krijgsraad tot vijf jaren dwangarbeid en zijn medeplichtige Bolnes tot twee jaren gevangenis ver oordeeld. In Engeland is men, gelijk uit Louden geschre ven wordt, met deze straf niet tcviedeu en vei wacht dat zij door het opperste gerechtshof, aan hetwelk het vonnis van den krijgsraad ter bokiachtiging mcfet worden onder worpen, verzwaard zal worden. Frankrijk. üe Bouapartistische bladen zeggen, dat tot eiken prijs de verkiezing vau den Itepublikeiuschen candidaat voor Maiue-et-Loire most worden belet en dat dus bij de herstemming op den Regeerings-candidaat moet worden gestemd. Hetzelfde zegt de legitivnistische Monde. De Repubiikeinsche candidaat, van drie zijden bestookt, zal het dus hard te verantwoorden hebben. Dultsclilaml. Op de mededeeling van bet be richt aangaande de overhandiging der geloofsbrieven door de gezanten van Duitsciiland ou Oostenrijk te Madrid laat de halfofficieele Provinzial Correspondent volgenslnmid- dels openbaien zich in de Spaansche toestanden reeds verschijnselen welke de hoop versterken dat, dank zij do meerdere zedelijke kracht welke de tegenwoordige egeoi ing ook door de erkenning der mogendheden erlangd heeft, haie pogingen tot vestiging ecnor op vaste grond slagen berustende orde van zaken in Spanje zelf meer en meer krachtige ondei steuning zullen vinden." SCHIEDAM, i8 September -1874. In de gisteren gehouden openbare zitting van den Ge meenteraad alhier zijn 1De notulen van het verhandelde van Maandag 31 Augustus II. gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomeu eene missive van den Comm. des IConings ten geleide van het Kou. besluit, houdende her benoeming van den heer P. J. van Djjk van Matenesse tot Burgemeester der gemeente Schiedam. Nadat van dat besluit, alsmede van de akte van eedsaf legging was voorlezing gedaan, heeft de heer Roelants als oudste raadslid den Burgemeester ter zake dier horbe noeming hartelijk geluk wenscht en hem hulde gebracht voor hetgeen door hem tot dusverre in liet belang der ge meente was verricht. De Burgemeester, oprechten dauk zeggende voor de tot. hem gerichte woorden, heeft bij vernieuwing toegezegd al zijne pogingen aan te wenden, die stiekken kunnen om de belangen der gemeente te bevorderen. 3. Is ingekomen eene resolutie van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot afstand van grond aan Fliehe en Stolk. Aangenomen voor kennis geving. 4. Idem tot goedkeuring van het 2de voljaars-kohier vandeplaatselijke directe belasting voorl874. Als voren. 5. Idem ten geleide van het Kon. besluit tot goed- keuiing der heffing van waaggelden aan de Stads-waflg. Als voren. 6. Idem, houdende goedkeuring van het laadsbesluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven voor 1874, Als voi en. 7. Idem een adres van den heer inr. J. de Clercq van Weel om ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Gesteld in handen dier Com missie ten fine van bericht en raad, en casu quo tot liet doen eener aanbeveling ter voorzieuing in deze vacature. 8. Idem een outwerp-iaadsbesluit tot af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1874. 9. Na langdurige beraadslaging over de rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1873, inet algemeene stemmen 'aangenomen een voorstel van den heer J. B. Nolet (onder- steund door de heeren van der Drift enJ. L. J. Jansen) 1 om deze zaak aan te houden en do Commissie voor de Gasfabrjek uit te noodigeu de vergadering in te lich ten, omtrent de redenen van het nadeelig resultaat der werking dor fabriek over dit jaar. 10. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen (heb bende de hoer van der Schalk zich gedurende de behande ling uit de vergaderzaal verwijderd) goedgekeurd de reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1873, in ont vangst op f -13,448,89) in uitgaaf op 12,995,645, en alzoo sluitende met een goed slot van 453,25. 11. Op gelijke wijze de rekening van het Stads-Zieken- huis over' 1873, in ontvangst op/5585,56, in uitgaaf op 5334,40s, en alzoo sluitende met een goed slot van 251,15». 12. Zonder beraadslaging en met algemeene stemmen aangenomen de begrooting vau het Burgerlijk Armbestuur voor 1875, in ontvangst en uitgaaf op 11,576. 13. Idem, de begrooting van het Stads-Ziekenhuis voor 1875, iu ontvangst en uitgaaf op f 5650. 1 14. Mem, vastgesteld de besluiten tot het verleenen van subsidie voor 1875, aan het Burgerlijk Armbestuur, teii bedrage van /6000, ou aan het Stads Ziekenhuis^ ten bedrage van/5200. '15. Zonder beraadslaging met 13stemmen tegen '1 (den heer van der Schalk) aangenomen de begrooting der d.d. Schutterij voor 1875. r 16. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen, op liet voorstel van Burgemeester en Wethouders, overeen komstig bet rapport der Commissie van Fabricage afwij zend beschikt op-het adres van H. J. Plant Co. tot afstaud van grond aan het Westerhavenhoofd. 17. Idem, op het adres van P. vamKatwijk Sc Co. tot afstand van grond aan de Broersvest. '18. Zonder beraadslaging en met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van Burgemeester en Wethouders overeenkomstig het rapport der Commissie van Fabricage, tot afstand van grond bij de Groote VBchmarkt aan mej. A. M. R. van Gent. 19. Op gelijke wijze met 13 stemmen tegen 1 (den heer van der Schalk) aangenomen het voorstel vau Burgemees ter en Wethouders om aan F. II. Drost de gewone jaarlijk- sche gratificatie te verleenen. 20. Mede zonder beraadslagMg met 13 stemmen tegeu 1 (den heer van der Schalk) aangenomen een voorstel vau Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen een Waagmeester aan te stellen op de vorige jaarwedde. 21. Nadat de werkzaamheden gedurende eenigen tijd waren voortgezet iu eene zitting met gesloten deuren, heeft, de vergadering heropend zijnde, de heer J. L. J. Jansen het woord gevraagd en bekomen, en alstoen aan het Dagelijksch Bestuur o. a. inlichting gevraagd, of het reeds in onderhandeling was getreden met bankiers over de vermoedelijk aan te gane premie-leening. De Voor zitter heeft hierop hoofdzakelijk geantwoord, dat ten opzichte dier leening nog geen raadsbesluit was genomen maar dat Burgemeester eu Wethouders toch een I'd uit hun midden hebben uitgenoodigd om te dezer zake mogelijke inlichtingen in te winnen. Waarna de vergadering is gesloten Onze geachte stadgenoot, de heer Th. Zoetmulder, vicecousul van Zweden en Noorwegen, chef der handels vennootschappen A. Prins Oo. en Th. Zoetmulder Go. alhier, viert heden gedachtenis van het 59 jarig bestaan zijner firma Th. Zoetmulder Sc Oo. tot uitoefening van de houtzagerij en houthandel, welke vennootschap door hem werd opgericht met wijten de heeren J. F. Schweiker en A. Prins..Talrijkzijn de blijken van belangstelling, die de waardige jubilaris van onderscheidene zijden ondervindt. Voor den schietwedstrijd der Scherpschutters-ver- eeniging, te houden op Zondag 20 dezer, zijn nog inge komen de onderstaande prijzenVan den heer N. Tak, een kristallen vaas op zilveren voet; van het buitengewoon lid K., een kristallen thermometer; van den heer v. V., een metalen thermometer; van den heer R., twee veldfles- schen; van den heer N. N., een sigarenstel. Op de tentoonstelling der Maatschappij van Land bouw te Dordrecht, behaalde de heer Daniël Visser alhier, den 2den prijs voor u°. 68 van het programma, zijnde voor de kleinste, zeldzaamste en zuiverst geteekende vier paren duiven. Door het Departement van Financiën is mededee ling ge'daan van de volgende opgaven der op 15 September 1874 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveel heid ruwe suiker Amsterdam23,811,655 kilogr. Rotterdam14,910,889 Schiedam664,235 Dordrecht995,816 Middelburg1,179,583 Totaal 41,562,178 kilogr. Vau Prins Hendrik is eene gift van /300 inge komen, ten behoeve van de noodlijdenden door den brand op het Bikkerseilaud. Do Minister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in het volgende jaar eenige jonge- lingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De voorwaarden zijn in de Staats- 1 courant vermeld.' 1 Eergisterenavond had te Franeker eene vergadering plaats van de liberale kiesvereeniging tot het stellen van i een candidaat voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, tengevolge der bevordering van den heer De Roo van Alderwerelt. Verschillende sprekers voerden het woord, zoo voor als tegen het aftredend lid en ofschoon enkelen hulde brachten aan zijne etimente kennis van mi- jlitaire zaken, was toch de meerderheid van oordeel, dat j het aanhoudend afstemmen van nagenoeg alle wets-voor- drachten het den kiezers tot plicht maakte een anderen i afgevaardigde te benoemen. Tot candidaat werd dan ook

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1