Woensdag 23 September. M 3477. t\ i>' J POLITIEK OVERZICHT. BINNENLANDSGHE BERICHTEN. 11 lil tij W-'- i con "ij-\!it| ,j 'XI ABONNEMENT: Abonnementsprijs, pur Drie Maanden Franco per Post, door liet gehcelo Rijk f 1.85 CBrleven Franco.) A D V B B T S T I E Ns Prijs: van 1 tot 10 gewone regels 1.00;iedere regel meer ƒ0.10 Voor den werkenden stand en voor weldadigheid, de helft van den prijs. DatMac-Mahon, au hij in het algemeen overal bijzonder %vel ontvangen wordt, zijne reizen en uitstapjes voortzet, laat zich zeer goed begrijpen, al is het ook dat er voor hem nu endaiueen doorn onder de rozen verscholen zit. Bij zijn' aankomst te Ai ras zou namelijk een bonepartistische onverlaat geroepen hebben jLeve de Keizer", iets wat zeker niet zeerhoffelijk was. Sommige berichtgevers hebben zelfs gemeld, dat de Maarschalk dapper moet teruggeroepen hebben: ïLeve de Republiek." Dat was nog ergerlijker. Geen wander dan ook, dat men aan de waarheid van het feit twijfelt. De Presse, die onder den invloed der regeering staat, heeft zich inmiddels ge haast om te verklaren, dat de president zich niet aan zulk een uitroep «schuldig" gemaakt heeft. liet woord republiek is langzamerhand op liet politieke zonden-re gister gebracht. Het proces betreffende de ontvluchting van Bazaine is thans geëindigd. Da betrokken personen zijn er nog al genadig afgekomen. De luitenant-kolonel Villette en nog een paar anderen zijn tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld, zekere ex-kapitein Doineau ontving een maand gevangenisstraf, terwijl de directeur der gevangenis en nog drie bewaarders en een bediende, die mede beklaagd waren, vrij gesproken ziju. De officieuse bladen melden dat waarschijnlijk op 18 October e. k. weder een verkiezing zal plaats hebben van zes nieuwe leden voor de Nationale Vergadering, Men beeft reeds allerlei sprookjes gedicht uit het feit dat Rusland geweigerd heeft de regeering van Serrano te er kennen. Tot een van de opmerkelijkste kan gerekend wor den, dat Rusland sympathie gevoelt voor het streven van don Carlos, niet alleen omdat hij een vertegenwoordiger is van het monarchaal beginsel, waarbij de Keizer aller Rus sen zooveel belang heeft, maar vooral ook omdat de Keizer met den troonpretendent en zijne heilige belangen nog al ingenomen is. De Carlisten, of liever hunne bladen verhalen met zeer veel ophef, dat de groote Czaar den toekomstigen koning «bij do gratie Gods" een brief zeker als antwoord op's koningsmanifest «aan de Christens vorsten" heeft doen toekomen, waarin hij zijne ingenomenheid zou betuigen met het groote werk der legitimiteit, dat door de Carlisten en hun doorluehtigen aanvoerder in Spanje zal gewrocht worden. In de onderstelling nu, dat de Keizer zich tot zulke verregaande hoffelijkheid heeft laten verlei den, mag men het alleszins betwijfelen, of de inhoud van bedoelden' brief wel zoef rooskleurig zal geweest zijn als door de Carlistische organen wordt medegedeeld. Hun eigen telegraphische berichten geven daartoe allen grond. Immers de Keizer moet aau het slot van ziju briefden wensch uitgedrukt hebben, dat nde beproevingen van Spanjo spoedig een einde mochten ne ro e u," terwijl hij het in het begin van zijn brief betreurd had, dat dit land »de overleveringen en de les sen zijner eigene geschiedenis vergetende zyn vroegere plaats in Europa niet meer bekleedt." Of de Keizer zou hier moeten bedoeleu, dat don Carlos het werktuig der Voorzienigheid is, die het weerbarstige volk tuchtigt, omdat het legitieme vorsten weigert. De commissie, belast met de samenstelling en uitwer king van eenDuitseh burgerlijk wetboek, is Woensdag te Berlijn bijeengekomen en heeft, onder liet voorzitterschap van dr. Pnpe, president van het rijks-opperhandelsgerecht, hare moeielijke taak aanvaard. In rechtsgeleerde kringen is men van gevoelen, dat de werkzaamheid dier commissie een tiental jaren zal duron. Bij den Bonsraad te Berlijn is thans o. a. van den rijkskanselier von Biomm-oh ook oon ontwerp ter overweging en goedkeuring ingekomen, het welk strekt tot invoering van de rijksmunt en de wet op de maten en gewichten in den Elzas-Lotharingen. S C HIE D A M 22 September 1874. Opening van de gewone zitting der Staten- Generaal 1874—1875, op Maandag den 21 Septemper1874. De opening van de gewone zitting der Staten-Generaal heeftjl.'Maandagop de gebruikelijke wijze plaatsgehad, zynde de rede, bij die gelegenheid door Z. M. den koning uitgesproken, door ons denzelfden dag, in een buitenge woon nommer, aan onze geabonneorden in de stad en om streken" medegedeeld. De'Minister van' Binuenlandsche Zaken heeft be paald dat, ten gevolge van het aannemen der benoeming tot lid van de Eerste Kanier der Staten-Geiieraal doorjhr. mr, D. van Akerlaken, de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in helhoofd-kiesdis- trict Hoorn zal plaats hebben óp Dinsdag 13 October a. s. -De Minister van Koloniën zal Donderdag 1 October 'ars. in het stedelijk badhuis te ScKeveningeu een groot dinée geven ter eere van de uit Atsjin 'teruggekeerde gene raals van Swieten en'Verspyck. WL >i&65r Het plan van eenige particulieren om aan beiden gene- aals eadon Kolonel VairGogh een eeremaai aan te bieden is, ofschoon reeds oen lOOtal persoueu zich tot deelneming bereid had verklaard, opgegeven daar Generaal Verspyck al dadelijk voor dit huldeblijk had bedankt. liet heeft. Z, M. dea koning behaagd eeu blijk van be langstelling te geven in het feest-coneours, dat door de Lcid- sche seherpschutters-vereeniging zal gegeven worden bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van Lindens ontzet. Z SI. heeft, als koningspnjs, aau de vereenigiug toegezon den een gouden hoiloge, waarop liet koninklijk wapen is gegraveerd, met gouden ketting. Ook van Z. K. 11. Prins Frederik der Nederlanden, haren beschermheer mocht de vereeniging een niet minder gewaardeerd bewijs van inge nomenheid met het ontworpen feest-coneours ontvangen. Z. K. II. toch stelde oene belangrijke som ter beschikking van het bestuur, tot aankoop van prijzen. Zondagavond had alhier in hol gebouw Munis Sacrum de prijsuitdeeling plaats van den schielwetstrijddoor de Schiedamsche Scheipschutlorsvereeuing gehouden, waarbij eenige officiei en en leden van het kader der Scliio- damsche dd. Schuttel ij, alsmede eenige leden der Kon. scherscluitters van Rotterdam ter mededinging waren uitgenoodigd. De wedstrijd is gehouden te Rotterdam, op de schietbaan van laatstgenoemd corps. De prijzen wer den behaald als volgt: 100 Passen eerstbeginnende». 'Jste prijs, porseleinen schaal met bloemkelk, behaald met 50 punten door schutter Voltrnan; 2de prijs, Beierseh- bierglas, met 50 punten, schutter Houtenbrink; 3de prijs, kistje sigareu, met 41 punten, schutter-muziekant Weber. '100 Passen, meergevorderden. •lste prijs, sigarenkist (bois rustique) met 53 punten, schutter-muziekant A. Vijgenboom2de prijs, twee vazen, met49 punten, schutter-muziekant A. de Bruin; 3de prijs, lucifersdoosje, met 49 punten, schutter Groenhorst; 4de prijs, veldflesch, met 49 punten, schutter Levi; 5de prijs, botervlootje, met 49 punten, schutter van Noordwijk; Ode prijs, veldflesch, met 49 punten, schutter van Woer- kom: 7de prijs, veldflesch, met 49 punten, schutter Zwaan. Surprise, Consolatio-prijs (zijnde voor de minste punten in 5 treffers) met 26 punten, seïratter-muzik. L. Voortman. 300 Passen. Voor scherpschutters en schutters lste klasse, officieren en scherpschutters koninklijke scherpschutters Rotter dam officieren en onderofficieren der d. d. schutterij (buitengewone leden.) ■lste prijs, likeurstPl in étui, met 49 punten, scherp schutter Schmitt, Kon. schcrpsch. Rolt.; 2de prijs, Étagère (bois rustique), met 47 puulen, kapitein van Mens, Kon. scherpsch. Rott.3de prijs, buste in biscuit van Z M. met 46 punten, scherpsch. Oosterhout, Kon. scherpsch. Rot.4de prijs, crystnllen thermometer, met 45 punten, scherpsch. L. W. C. Walraven, scherpsch. Sehied.5de prijs, portret (oleograpliie) vau Z. M.met 44 punten, scherpsch. P. Schilpcroord, Kon. scherpsch. Rott.6de prijs, eigarenstel porselein, met 43 punten, buitengewoon lid J. M. den Bopr, van Vlaardingen, scherpsch. Schied. 200 Passen (mededingers als op 300 passen.) Ie Prijs. Blauw porceleino jardiniaire op verg. voet, met 54 punten, schutter N. Visser, scherpsch. Schied 2de prijs, punch bowl met glazen, met 52 punten, le luit. van der Grient, Kon. scherpsch. Rott.3de prijsvaas op zilveren voet, met 50 punten, schutter Baksteen, Kon. scherpsch. Rott.4e prijs, Zwitserseh klokjemet 50 punteu, buitengewoon lid J. L. J. Jansen, scherpsch. Schied.; 5de prijs, zilveren horloge, met 49 punten, schutter Daniel Visser, scherpsch. Schied.6e prijs, rook tafel, met 49 puuten, scherpsehutt. Valkenburg, Ko ninklijke scherpschutter Rotterdam; 7e prijsmetalen inktkoker, met 49puuten schutter A. Schilperoord Kon. scherpsch. Rott.8o prijs, metaleu thermometer, met 48 punten,scherpsch. Vmluijn, Kou. scherpsch. Rott.; 9e prijs, zilveren lucifersdoosje, met 45 punten, kapt-komm. G. Vissser Bzn., scherpsch. Schiedam; 10 prijs, koperen dominospel met dito doos, met 45 punten, scherpsch. Wanroij, Kou. scherpsch. Rolt.; 11e prijs, veldflesch, mot 44 punteu, korp. K. vauDijke, scherpsch. Schiedam. Bijzondere jaarlijksche prijs op 200 pussen voor den Schied. scherpsch. die de hoogste punten heeft: zilveren leeuwenkop met dito„ruimnaa!deu, met 54 punten, scherpsch. N. Visser. Bijzondere prijs op 200 passen voor eeu lid dor dd. schutterij, die niet iu aanmerking komt voor oen prijs tabakspot, met 42 puuten, sergeant Brons. Bijzondere prijs op 200 passen voor een lid der Schied. scherpsch, (mits den graad vau scherpsch. niet hebbende) die niet iu aanmerking' komt voor een prijs2 bronzen beelden, met 40 punten, korporaal W. van dei-Most. Zaterdagavond ontving de reg. commissie voor den wedstrijd nog als prijzeneen rooktafel van den kapt. 2de comp. dd. schutterij, M. M. ICerdel; een zilveren lucifers doos van het buitengèw* lid D. In aanmerking voor eereprijs op 3Ö0 en 200 passen kwa men: kapt. der Kon. scherpsch. van Rotterdam van(Mens; scherpsch. Kon. scherpsch. van Rotterdam Oosterhout; scherpsch. Kon. scherpsch. van Rotterdam ,P. Schilper oordscherpsch. Schiedamsche scherpsch. Daniël Visser: t scherpsch. Schiedamsche scherpsch. L.W. C. .Walraven. Het Reglement bepaalde echter, dat niemand meer dau een prijs mocht hebben, do bijzoudeie jaarlij ksche prijs hiervan uitgesloten. Na de prijsuitdeeling bleef men eenigen tyd bijeen, de muziek gaf eenige stukjes ten beste, toespraken werden' gehouden, de stemming was geanimeerd. Teil uren gin gen de leden uiteen. De leveriug van Riga Greneumasten, aaubesteed door de directie van de Marine te Amsterdam, is toege wezen aau -le heeiou II. J. Plant en Co. alhier, voor de door hen ingeschreven som van f 20.589. Do kiesvereening Vrijheid en Orde te IJnrlingen, heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den lieer de Roo van Aklerwerelt. Aan parliculieie nvededeelingen onlleenen wij het volgende uittreksel uit een brief, gedagteekend Java/ld. 7 Augustus '1874, door een geacht Indisch officier, dié de expeditie naar Atsjin heeft medegemaakt. «Nieuws van hier te melden is er niet, de laatste berich ten van Atsjin zijn gunstig. Diep leed heeft het ons, die met Generaal van Swieten den veldtpcht tegen Atsjin' hebben medegemaakt, gedaan, dat er eene kliek hier in ludië en in Nederland beslaat, die dien grijzen en waardigen bevel hebber zoo miskent en verguist. Men moet met dien be- kwamen en bezadigden Generaal gediend hebben om zijne groote kunde, rechtvaai digheid en doorzicht te leeren waardeeren. Wees verzekerd dat' allen, die hem omringden en met hem in aanraking kwamen, liet volste vertrouwen iu hem stelden, en dat vertrouwen ook niet in liet minste geschokt" is. Houdt u verzekerd dat, hoe de Atsjineezen zich pok nog mochten verzetten, dé zaak geleidelijk afloopt, zooals door Generaal van Swieten voorspeld is. (2V. e. 'd. D.) De heer Godard is Zaterdagavond met zijn mede luchtreizigers, zijn tienjarig zoontje en de heerea Elias Waeke van Amsterdam en Henri Eisen van Antwerpen', te' 8 uren 's avonds te Blankenham in Overijsel behouden neergekomen. «E9IËNCSDE BERICHTEN. Onlangs werd melding gemaakt van eene nieuwe uitvinding op het gebied van scheepsbouwkunst, bestaande in het toepassen op groote schaal, van hot middel waardoor scheepsklokken en kompassen aan den storenden invloed van het slingeren worden onttrokken. Het eerste schip, dat bestemd is om dienst te doen tusschen Dover en Galais, is' thans gereed en heet Oatalia. Het vaartuig heeft twee salon-kajuiten elk 60 voetbreed, waarin de reizigers zelfs bij de ousluimigste zeëen geen last zullen hebben van zee ziekte. De kracht der beide machines kan worden opge voerd tot 750 paardenkracht ieder. De proefreis naar Gra- vcsanct en Dover heeft geen resultaten opgeleverd, daar de zee zoo kalm was als een vischvijver.' De eerste reis van Dover naar Calais zal o. a. worden medegemaakt door lord Granville. «De grootste veehouder der wereld" is de naam, die Samnol W. Allen van Texas gerust mag dragen, want hy bezit niet minder dan 225000 stuks vee. 120000 sluks laat hij grazen op een vlakte van 80 Eng. mijlen lang en 40 breed, tusschen de Nevada en de"Columbia-stroomeh..De overige 105000 stuks weiden elders in twee partijen. .Met het opzicht enz. ziju niet minder dan 400 herders en bran ders belast, die 300 paarden tot hunne beschikking heb ben. Deze veestapel, die een waarde van ruim 5 milll dollars heeft, wordt met het jnarlijksch aanfokken vau minstens 60000 kalveren op zijne hoogte gehouden. Ongeveer eeu maand geleden, was een oud man van 70 jaren bezig met volgens zyn gewoonte de messen, te slijpen, in een klein hotel te Wassonville (Vereenigde Staten), toen eeu roau die oen dagblad in Je hand hield, naar hem kwam toeloopen en uitriep: Hola, Colter, gauwmen heeft u een legaat van 200,000 dollars ge schonken 1 Het half geslepen mes viel den grijsaard uit de handen en het dagblad vastgrijpende, las bij daarin een aankon diging en riep uit: Eindelijk! eindelijkI Zji zeiden dat ik een dief wasNu zal men toch zien dat het niet waar is Na twintig jaren wachten, krijg ik myn eer terug 1 In '1844 was Colter geassociëei de in een groot koophan- delsliuis van den Oregon. Eens naar Wassonville gaandej vertrouwde hij een som van 4800 dollars aan een jongeling, J genaamd Jessup, om ze aau zijn associé, den heer Pai ker, te bezorgen. Jessup vluchtte met het geld en begaf zich naar Zuid-Amerika, waar hij zich vestigde. Parker dacht dat Colter het geld voor zich had behouden; de associatie werd ontbonden en Colter wiens goede faam

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1