Donderdag 1 October. A". 1874. M 3483. OTHEMLAHDSCHE BERICHTEN. BjJITEHLftHDSGHE BEBlOHTEi. COURANT* ABONNEMENT Ahonnenionlsprijspor brio Ulinden Franco ftx Pint, door liet gehcele llijk 4.85 2.50 (.Brieven Franco.) ADVEBTEHTIENi Prijs: van 1 tol 10 gewone regels 1.00; iedere regel meer (I).IO Vnur den wolkenden stand en voor weldadigheid, de helft vin den prijs. Spanje. In oen schrijven uil St. Juau de Luz van 25 September leest men: «De Carlisten hebben langcu tijd den spot gedreven met de door het gouvernement te Madrid uitgeschreven nieuwe lichting van recruten. Zij verwacht ten dat deze maatregel overal op een hardnekkig verzet zou Stuiten, en tot versterking dei'Carlislische benden door ontevredenen leiden zou. Die verwachting is niet vervuld. De Madridsche regeering heeft 60.000 nieuwe recruten verkregen, die titans geoefend worden om talrijke bezet tingen in de bedreigde groote steden te gaan aflossen, opdat deze zich bij het noorderlegor zouden kunuen voegen. Deze 'gunstige uitslag heeft de Carlisten niet weinig vet schrikt; en om dien thans nog zoo veel mogelijk te neutraliseeren heeft do broeder van den pretendent een decreet uitgevaar digd, waarbij de recruten dor nieuwe lichting, zoo zij wer kelijk in bet leger treden, evenals hunne fatniiiën met de gestrengste straffen bedreigd worden; terwijl bij do laatste paragraaf van dat besluit beloofd wordt. «dat aan alle soldaten \an het republikeiuscho leger, wanneer zij mot wapenen en bagage tot het koninklijke legemorloopcn, ecne premie van vijf harde piasters en, zoo zij zulks weu- schen, volledige vrijsteiliug van den dienst gegeven zal worden. «Inmiddels is liet aan Laserna gelukt daor een demon stratie tegen Estella de hoofdmacht van de route naar Pampelona af te trekkenMoriones heeft ton minste het grootste gedeelte der proviand-colonne veilig in de hoofd stad van Navami binnen kunnen brengen. Een klein ge deelte dorzelve beweren de Carlisten bemachtigd te hebben, tegelijk met twee compagniën, welke van het hoofd-corps afgesneden zouden zijn. De mislukte poging dor Carlisten om de gemeenschap met Pampelona af te snijden, schijnt te bewijzen dat zij niet sterk genoeg zijn om de lange linie, die zij bezetten en die zich vau Armignon en Penna Cerradft tot Puenta la Reyna uitstrekt, behoor lijk te beschermen." DultscUland. Het in de dagbladen verspreide be richt van den verkoop van 60,000 chassepot-gewercn dour de Duitsche aan de Perzische regeering heeft tot allerlei gissingen en aanmerkingen aanleiding gegeven. Vaneeue officieuse zijde worden uit Berlijn de volgende inlichtingen omtrent deze zaak gegeven. Tijdeus de aanwezigheid van den Schach te Berlijn in het voorjaar van 1873 word door de Perzische met de Pruisische regeering een overeenkomst over de levering van een aantal geweren gesloten, hetwelk echter niet 60,000 maar veel minder bedroeg. Ook werden geen chassepots bedongen, maar Perzie verklaarde tevreden te zijn met de levering van allerlei vroeger bij de Europce- sche legers in gebruik geweest zijnde geweren. Tengevolge daarvan zijn ciiassepot-, tabatière-geweren en andere vuur wapenen van verouderde constructie naar Perzie gezonden en in den loop der laatste anderhalfjaar uit onderscheidene havens derwaarts verscheept, Do daartoe behoorende am munitie is insgelijks van hier geleverd. Deze levering heeft voor het overige geeuerlei bcleokcnis, daar deze oude ge weren do militaire positie van Perzie tegenover do Euro- peesche legers geenszins verbeteren, en zij ook, naar het voornemen der Perzische regeering, alleen moeten dienen tot wapening van corpsen belast mot de handhaviug der openbare veiligheid in het binnenland. Voor het overige hoeft de Duitsche regeering in der tijd soortgelijke over eenkomsten betreffende de levering van wapenen ook mot China en Japan gesloten, daar zij er prijs op moest stellen zich van eene groote hoeveelheid voor de wijze van oorlog voeren in Europa niet meer bruikbaar materieel te ontdoen. In Engeland, zegt do Osisee Zeit.wordt tegen woordig meer dan vroeger op de zeewaardigheid der schepen gelet, en zoekt men aldaar dientengevolge gelegenheidom afgekeurde schepen in het buitenland te verkoopen. Gemeld blad vestigt daarop de aandacht der belanghebbenden, onder opmerking dat roods oenige van die afgekeurde schepen onder Duitsche vlag varen, en liet dus meer dan tijd is, om aan dat misbruik een einde te maken. liet is dou Engelschen tocli altijd maar om zaken te doon. Het is de Pruisische politie dezer dagen gelukt, om eene bende valschc munters op liet spoor te komen- Het hoofd dezer bendezekere Liihrseen der voor naamste socialisten te Hordein Westfalenis gear resteerd. Een aantal werktuigen en eene groote hoeveel heid valsche munt zijn teu zijnen huize in beslaggenomen. Frankrijk, liet karakter der verkiezingen voor do algemeeae raden, krijgt meer beteekenis naarmate zich meer vei schillende candidaten voordoen. Thans is het ook bij deze verkiezingen de vraag: Is de caiulidaat republikein, Scptcnnalist of Bomipartist. Vroeger kwamen de pni tijen slechts in botsing, wanneer er sprake was van ministers of afgevaardigden voor de Nationale Vergadering. Thans heb ben alle candidaten een politieke kleur, eu als zoodauig worden zij dan ook naubevoien of bestreden. Engeland. Van de Goudkust wordt aan dz Stan dard gemeld, dat kapitein Lees uit Cumassiuaar Cape mm twctem ifm uk wjy*. g u ua_-^ »r. «mu nt m' at mauwt» Coast is teruggekeerd. Officieel is bet resultaat zijner zen ding niet bekend, doch naar hot zich laat aanzien is hij goed ges'aagd. Een groot aantal Ashantynen is mot hom medegokomeu en velen hebben elpenbeen en goud mede gebracht. De koning der Ashantynen heeft de onafhanke lijkheid van Dschuabin erkeud, en zonder twijfel zullen de meeste schattiugplichlige stammen het voorbeeld van Dschuabin volgen, zoo niec'-önlcalli cr-siverzet liet prolectoiaat geniet thans een hier onbekende rust. Do slaveo-quaestie wordt in ernstige overweging genomen en zal weldra opgelost zijn. S C III E D AM 30 September 1874. Bij Koninklijk besluit is aan do commissie tot ondersteuning van C. Yermeere door het Rijk 100 geschonken. K. II. Prins Fredeiik heeft oen gift van f200 doen toekomen aan de commissie voor don bi and in de nickerslraat te Amsterdam. Gaarne willen wij in het treurig bericht van gisteren verbeterendat de ongelukkige vader hij liet voorval met zijn zoontje niet tegenwoordig was. Onze berichtgever is niet goed ingelicht geweest, toen hij zeide dat de lieer Nie- berg vóór het ongeluk shot kind gadesloeg." Aangaande do keuze van candidaten voor de aan staande verkiezing te Hoorn, wordt aan do Standaard ge meld, dat daarbij ditmaal minder de staatkundige ver houdingen. dan wel de spoorweg-quaestie den doorslag zal geven. Alzoo is van conservatieve zijde de aandacht gevestigd op den lieer Bloom, lid van den Hoornscbon ge meenteraad en burgemeester van Beets, die zich veel moeite getroost beeft voor bel tot stand komen van den Noord- IIollauflsch-Friossclien spoorweg. De aandacht dor anti revolutionairen woi dt gevestigd op de heoren von Wrangel en jhr. van Eik. Volgens opgaaf van bet Bureau Veritas zijn in de maand Augustus verongelukt 74 zeilschepenals: van Eugeland 36, Frankrijk 9, Amerika 8, Duitsche Bond 6, Denemarken 4, Griekenland 4, Noorwegen 3, Chili 2, Italië 2. Hieronder zijn begrepen '10 schepen waarvan berichten ontbreken. Verder nog '14 stoomschepen, ais: van Engeland 8, Duitsche Bond 2, Amerika 1, Brazilië '1, Japan 1 en Rusland 1. Uit Kedichem schrijft menliet schijnt dat do heer van der Worm, op Schiermonnikoog, niet de eenige mau- nelijke nakomeling is van den wakkeren Leidschcn burge meester T. A. van der Werf. Althans bestaat er gegrond vermoeden, dat do heer van der Werf alhier z.ch mede onder die nakomelingen mag rekenen, daar deze zicli in liet bezit bevindt, van 2 zilveren gedenkpenningen, ter grootte vau een rijksdaalder en geslagen tor herinnering aan Leideus beleg in 1574, terwijl ilczc penningen in die familie steeds van vader op zoon overgingen en alsreliquieën bewaard werden. Tot dusver is oen som van ruim f 18.000 ontvangen door de commissie tot het inzamelen van bijdragen voor do door den bi and in de Bickerslraat te Amsterdam broodoloos geworden arbeiders. Naar men verneemt, zou eene handels-firma te Mid delburg bet voornomen hebben om, ten behoeve van den groothandel, petrolcumbergplaatseu te stichten, eu zich hebben gewend tot den Minister van Binuenlandscbe Zakeu, ter verkrijging onder zekere voorwaarden van een daartoe geschikt terrein, gelegen aan hot kanaal door "Wal cheren, tusschen Vecre on Middelburg. Diepon indruk heeft te Blokzijl liet volgende voorval gemaakt: Terwijl de lieer B. de ter aarde bestelling ceuer bloedverwant bijwoonde, werd zijn echtgenoot ongesteld, eu voordat men van het kerkhof was teruggekeerd, was zij reeds overleden. Op de den 27 Sept. to Buren gehouden paardenmarkt werden ongeveer 700 paarden aangevoerd. De handel was niet zeer levendig, uitgenomen die in anderhalf jarige ruins, welke van f200 tot f450 deden en moest door Duitsche en Belgische kooplieden gekocht werden. Beste vijfjarige paarden weiden van f600lot f800, meest oor Fiunsclie rekening, ge!e\eid. Do prijzen der vette varkens in O vei jjsel zijn thans buitengewoon hoog. Men besteedt z.elfs 00 cents per kilo, schoon aan den baak. To Nijmegen wordt, ingevolge raadsbesluit, de prijs mui het gas van 12 op 10 centen per meter gebiachl. Men leest in dcJRoit. Courlieden kwam voor de balie eene zaak die wij niet met stilzwijgen kunuen laten voorbijgaan. Een lid vau een hoogst fashionable familie uit don Haag, wiens vader eon aanzienlijke post in den lande bekleed beeft, stond terecht bescli. van huulloopery. Hel was z.ckcte .1. W. J. d. 1. P., letterkundige, oen man uitmuntende door vorstand, doch wiens levenspad niet met rozen bezaaid was misschien door zijn eigen gediag of door dat van andeien. Wij willen niet lang bij liet ge- tuigenverliooi" stil staan, doeli luisteren met gespannen aandacht naar den Oft'ic. van Justitie, die met strenge woordun zijn requisitoir begon en ten einde bracht. «ZEd.,Aehtb. vond het feit wettig bewezen, noemde de büklaagjjfe een luiaard,- die van do weldadigheid geleefd had toert'hij in Gouda verbleef, wees er op dat alles door de famifie.baproefd was om hom een betere levenswijs te doen -vergeefs.- ZEd. vond-bet schande dat de beid., een zoo hoogst fatsoenlij kon naarn voerende, zich beroemd had .op de liefdadigheid die bij in Gouda zijnde var. de logeinentlioudster in de »Drie Kroonen" bad ondervonden, hij moest zich schamen een stuk brood te eten dat hij niet verdiend had, ZEd. Geslr. eisclite daarom dat de bekl. als een vagebond van do vcraclilelijkste soort zou worden veroordeeld tot 3 maanden gov. eenz. en op zending naar een bedelaars gesticht. De bekl. antwoordde daarop mot een taal den redenaar eigen, on verzocht dat do Rechtbank met rechtvaardigheid zijn oordeel mocht vellen. De uitspraak wei d bepaald op Donderdag muist." OEMEN«»E, KEllICBITEIV. lu de Petite Fresno leest men liet volgende: »Iu 1869 vestigde zich inedanie Miiriënwaldeen weduwe met acht kiudeien zeven zoons en een dochter, te Parijs. Dank zij den arbeid vau alle leden van liet gezin, kon men, hoewel niet in overvloed, toch onbe krompen leven. Eiken Zaterdag werd van 1 et verdiende loon zelfs een kleinigheid afgezondeid, om als bruid schat voor de dochterde jongste v an het nclittalte worden bespaard. Teen het voor Frankrijk zoo onge lukkige jaar '1870 aanbrak, vertrokken vier zoons der weduwe naar liet leger, terwijl do drie andoren te Parijs blevon, en toen de oorlog geëindigd was, waren van dit gezin van negen personen slechts twee overgebleven de moeder en de dochter. De zoons hadden allen den dood gevonden bij de verdediging van hun vaderland. De gelden voor de bruidschat der dochter bestemd hoewel slechts een geringe som, moesten gebruikt wor den om de inmiddels gemaakte kleine schulden te be talen. Uitgeputeensdeels door kommer en verdriet anderdeels door gebrek aan liet noodige kt aebtige voed sel, stierf ook weldra liet meisje. De weduwe was toeu uog in liet bezit van ongeveer tweehonderd francs. Na de kosten van een «fatsoenlijke begrafeniszooals zij hare dochter verlangde te gevendaarvan betaald te hebben, kwam zij op haar zolderkamertje terug, nog slechts iu liet bozit van zes francs. Tien dagen achter een ging zij eiken moigeu een ruiker witte rozen, die zij voor vijftig centimes kocht, op het graf barer sBen- jamine" brengen. Al dien tijd sleepte zij haar ellendig bestaan voort, totdat zij eindetijk, door honger en ont bering uitgeput, niet meer in staat was hare legerstede te verlaten. Nog vim- dagen lang duurde haar dood strijd zonder dat een enkele klacht of wan oopskreet ovor hare lippen kwam." Rochefort bevond zich dezer dagen te Genève, maar ook daar z.elfs, liet herbergzaam toevluchtsoord van zoo- velen zijner kornuiten, ging het hem niet naar vveusch. l)e s ton tern ier," zooals hij nu iu de wandeling gejioeind wordt, was eerst afgestapt aan het hotel de Itussie; maar Razoua, Gaillard, vader en zoon, en andere cofninune-rnanuen, allen oven onooglijk van kleeding en onhebbelijk van ma nieren, kwamen hem zoo druk op/ooken oti schenen er vermaak iu te scheppen liet hem zoo lastig te maken, dat de maitre d'hótel hem na twee dagen verblijf reeds dc deur wees. Rochefort zeiven haddon doze bezoeken verdroten, maar hij kon de frèies et amis niet weren. Hij trok ver volgens uaar liet hotel des Bcrgues, maar ook daar ging het deuzelfdeu weg op. Toon de eigenaar vau liet hotel iu per soon hein met deftigen ernst naderde kwam Rocliefoit hem reeds voer en zeide: «Ik weet wat ge zeggen wilt. Ik geneer u hier en ge komt mij verzoeken elders te gaan." Hij begaf zich nu naar don Ecu de Genève. Vier dagen lang ging alles goed, totdat er eene vrij talrijke EngeEche familie aankwam, die hem bij ongeluk dadelijk ontmoette. «Rochefort hier?" en terstond werd order gegeven do bagage weder op tc pakken. De hotelhouder bad de Engelselien te blijven en verzocht Rochefort don aftocht te blazon. Alzoo geschiedde. Hij nam daarop zijn intrek iu het hotel du Lac. Ook daar bad hij eene onaangename ontmoeting; hij trof er prins Jeróme Napoleon aan, doch heeft liet er echter uitgehouden tot zijn vertrek naar Vevy. Ook op straat had hij menige onaangename bejegening te verdut en. Dezer dagen lmd een landmeter bij hot kadaster hot geluk b'y zeer lagen waterstand een blik te kunnen slaan op de verdronken stad Romcrswaal, welke stad, nan do Noord-Oostzijde van Zuidbevelaud gelegen, voor ruim twee eeuwen onder het water bedolven geraakte. Do richting der straten, do fondamenten van gebouwen en torens enz. waren duidelijk te onderscheiden, zoo ook de ligging van een haven, herkenbaar auu de palen en dwars balken. Romerswaal was in dcI4de, 15de en'16de eeuw

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1