Tmclijit Mb,. litpoieri BiMats. Zaterdag 3 October. A°. 1874. M 3485 BUITEtiUHDSCaE BEBICHTEM. B1MMEMLAMDSCHE BERICHTEN. SEHIEDAMSCHE COURANT. ABONNEMENT: Abonnementsprijs, per ilric Muntten Franco per Pott, dnur hot neheelo Rijk f 1.85. 2.50. (BrlCTcn Franco.) Pruisen. "Volgens de Nordd. AUg. Zeitung heeft de Noord-Sleeswyksohequaes tie niet~.de minsle-politieke strekking. Maat- do Deensclie en Eugelsche bladen, hebben volgens haar al die onheilspellende berichten in de wereld gestuurd. De zaak is eenvoudig dezeer waren vier lastige personen in Sleeswijk, deze maakten het land onveilig (zij moeien dm nog al wat mans geweest zijn!) en daarom heeft de provinciale overheid de voorzichtigheid gehad, om die heeren over de grenzen te zetten. Daarover was dan ook de Duitsche bevolking zeer te vreden, terwijl de Dcensche er in het minst niet over gei aakt was. Zelfs is er in geheel Sleeswijk geen spoor van de voorgewende agitatie te ont dekken. Als er nu ook geen spoor ontdekt wordt, dat von Bismarck achter die proviucialc overheid gestaan heelt, of daaromtrent geen schrandere gissingen meer kunnen ge maakt wordendan is die zaak gelukkig weer afgedaan. De commissien van-den bondsraad hebben thans de eer ste lezing van het bankwetsontwerp ten einde gebracht. Slechts weinige wijzigingen zijn in dat ontwerp door haar gemaakt. Het resultaat der eerste lezing is nu aan de af zonderlijke bondsregeeringen ter kennisneming en goed keuring toegezonden. Allerwaarschijnlijkst zal de tweede lezing den 42 Oct. e. k. plaatshebben. Gemelde commission hebben verder een voorstel van den gevolmachtigde van het groothertogdom Baden als ontijdig verworpen, hetwelk strekt om den rijkskanselier von Bismarck te verzoeken, zich met de Pruisische regeering wegens de hervorming van de Pruisische bank in oene rijksbank te verslaan, en dienbetreffende nog in de aanstaande zitting van den Duit- schen rijksdag een wetsontwerp in te dienen. Frankrijk. Het verbond door de monarchalen en bonapartisten bij de verkiezing in Maine en Loire gesloten had ten doel om de Broglie weer op den ministerieelen zetel te brengen zegt men. Thans is echter de kans daar toe weder langen tijd voor hem vorkeken. Die nederlaag heeft voorts de ministers ook ai niet vaster gemaakt, wat betreft den door hen te betreden weg. Terwijl zij toch dui delijk van hun voornemen hebben doen blijken om in liet departement Pas-de-Calais de caudidatuur van den heer Delisse, een Bonapartist. te ondersteunen, schorsten zij in Seiue-et-Oise den maire van Cormeilles-en-Vexin die, de zelfde gevoelens toegedaan als de heer Delisse, deze in eene verkiezings-circulaire publiek gemaakt en zicli verklaard had voor een beroep op bet volk, zonder evenwel in liet minst het gezag van maarschalk Mac-Malion te mis kennen. Yan dergelijke tegenstrijdigheden kan liet publiek zeker moeielijk een begrip krijgen. Engeland. In Clackmannan hebben de mijnwer kers besloten, om den arbeid tegen 45 pCt. vermindering van dagloon te hervatten. Ook in westelijk Lancashire hebben de mijnwerkers den arbeid hervat, nadat lmnne patroons de door hen piimitief voorgestelde loonsvermin dering met 47 "'a pCt. verlaagd hebben. Dc Post meldt, dat de hoeveelheid wapens en ammunitie, die uit Engeland aan de Carlisten geleverd wordt, zeer grootis. Onder ande ren worden van een station, ongeveer 400 mijlen van Bir mingham verwijderd, wekelijks niet minder dan 70 tons patronen aan hen toegezonden. SCHIEDAM, 2 October 4874. Z. M. heeft den luitenant-generaal van Swieten gis teren eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem op nieuw aan den koning en den lande bewezen, en weder ge steld in liet genot van liet vroeger verleend pensioen. Ter keunis van belanghebbenden wordt gebracht, dat, in verbaud met de werken tot afdamming van dc Kous te Delfshaven, de vaart, te rekenen van 5 October aanstaande, niet meer door de Kous maar door hot kanaal in de Ruigeplaat zal plaats hebben. St.-Ot. Ten overstaan vau de plaatselijke school-commissie had jongstleden Woensdagavond, in het gebouw der ge- meente-tusschenschool in het Broersveld, het gewone janrlijksche examen plaats van de kweokelingen der Loer en Vormschool alhier. Evenals in vorige jaren, leverden de meeste der kweekelingen bewijzen, dat zij de lossen van de leermeesters, aan die inrichting verbonden, met vrucht hadden bijgewoond. Aan het einde van dat onderzoek, werd clan ook bij monde van den voorzitter der commissie, de betuiging afgelegd van hare volkomen tevredenheid, en de jonge lieden met nadruk er op gewezen, deze schooue gelegen heid ter voorbereiding voor hunne toekomstige gewich tige betrekking, te blijven waardeeren, om laterals kun dige en - beschaafde mannen in de maatschappij op te kunnen treden. Als bij vroegere gelegenheden, werden op voordracht van de leerants aan de verdiens(telijksten onder hen, bjj wijze van aanmoediging, degelijke studieboeken uitgereikt. De namen van hen, aan wie die onderscheiding ten deel viel, waren inalphabetisclie orde, van den hengsten cursus 1). Bezeincr, J. II. lleinsbroek, J. van dor Laan, D. la Roy,* O. J. Yoortmanen G. Wuijst.Grvan den laagsten cursus: A. J. de Mooy, II. SellcmausKen L. Schefiers. De tegenwoordigheid van eenige belangstellende hoofd en hulponderwijzers verhoogde de plechtigheid van dezen avond. Gefyk ineeimalen is opgemerkt, behoort deze kweekschool onder de incest nuttige inrichtingen, die bin nen deze gemeente gevestigd zijn; daar zij, sedert haar bestaan, bereids mannen heeft gevormd, die in de voor naamste steden en dorpen van ons land, bunnen stand tot sieraad verstrekken. Omtrent den staat van don Rottcrdamschon water weg vernemen wy van goed ingelichte zijde, dat blijkens de laatste peilingen, die thans door den waterstaat en het loodswezen gecombineerd geschieden, de diepte langza merhand toeneemt. liet laag water is bevonden aan de zwarte lonnenzijde, waar altijd hot meeste wafer staat, 31 decimeter; op de lijn der geleide-vuren, het eigenlijke vaarwater alzoo3ü decimeter en aan de witte tonnenzyde 23 decimeter, hetgeen overal een vooruitgang iu diepte van een decimeter aanwijst sedert do voorlaatste loodin gen. Schepen van 46 decimeter zijn dan ook. bij hoog water, geen zeldzaamheid meer. Hoe moeilijk het overigens somtijds is uit de berichten omtrent den waterweg wijs te worden, blijkt uit hetgeen ons verder medegedeeld wordt omtient het feit dat, naar vóór eenigen tijd gemeld werd, een der Liverpool-stoom- booten het gat met een diepgang van 49 decimeter gepas seerd zou zijn. De loodsen en andere deskundigen haalden over dat vei haal de schouders op, ofschoon zij met eigen oogen, bij de aankomst vau bet stoomschip te Rotterdam, den fabelachtuen diepgang hadden kunnen aflezen. Wat was echter het geval De geheele zaak was echter niets anders dan eene grap. De stoomboot bezat, als alle schepen van die sooi t, het middel om, iloor water in of uit z'ijne wa terketels te pompen, zijn diepgang naar willekeur te doen toe- of afnemen. Toen de boot nu de droogte van liet zeegat gepasseerd wasmet een diepgang van niet meer dau 44 decimeter, zciile de kapitein tot den loods: »Nu zullen wij toch eens een aardigheid hebben en de Rotterdammers in hun courant laten iezon dat schepen van een verwonder lijken diepgang al door hun vaarwater kunnen komen." De loods had hier te minder.tegen, daar volgens de wet, bij lading of lossing gedurende de loodsreis, het loodsgeld geheven wordt naar don hoogsteu diepgang. Fluks liet men dus de ketels vo'loopeneu zoo lag de boot, bij het passeeren der rede van Maassluis, reeds meer dan 46 Engelsche voeten (ruim 48 decimeter) diep. Op het oogenblik dal wij deze regels schrijven, brengt de AT. iï. Ct. andermaal liet bericht, dat een Eugelsch stoomschipde Talisman, mot 49 decimeter diepgang door den waterweg is gevaren. 'tZou de moeite waard zyn te onderzoeken of ook hier weder de geestigheid vau den kapitein, gevoegd bij de waterketels van het schip, in 't spel geweest zijn. Intusschen geeft de gestadige vooruitgang in diepte moed voor do toekomst, zoodat de heer Caland dan ook in een volgend jaar reeds op veel gunstiger uitkomsten re kent. Hel vaarwater is echter lot dusverre smal, zoodat de schepen er niet in kruisen kunnen, en het alleen voor stoom- of gesleept wordende zeilschepen aanbevelenswaar dig is. (Midd. Ot.) Voor liet provinciaal gerechtshof te Amsterdam stond eergisteren en gisteren terecht A. M. Kleinvogel, huisvrouw van J. L. llersmanoud 38 jaren, geboren te Harliugen, laatst verblijf houdende te Amsterdam. Zij wordt beschuldigd, in den nacht van 48 op 49 Mei 11. opzettelijk in brand tè hebben gestoken het haar en haren echtgenoot toebehoorende, in het duin bij Velsen gelegen huis, verhuurd aan eu bewoond door de echte lieden Zwart en gezin. Volgens dc acte van beschuldi ging was bij dien brand gevaar voor menscheulevcns te voorziendaar de bewoners zich met hun kind ter nauwernood konden redden. Bescli., die door de arrond.- rechtbank tweemaal ter zake van bedrieglijke oplichting tot eene cellulaire gevangenisstraf, respectivelyk vaa 2 eu 7 maanden, is veroordeeld geweest, ontkende de haat ten laste gelegde feilen. Van de '19 in deze zaak gedag vaarde getuigen zyu 18 opgekomen eu door het hof gehoord. De advocaat-generaal requireerde eene tucht huisstraf van 10 jaren, Uitspraak 7 dezer. GJEMENfCJIMG BERICHTEN. De jongste avontuurlijke luchtreis van den heer Duruof geeft den Evenement aanleiding tot het verhaal van eenige inlei essante bijzonderheden omtrent vroegere rei zen, welke zeker niet zoo algemeen bekend zijn. Het blad verhaalt o. a. Arban, een beroemd Fransch luchtreiziger, bevond zich in 4846 in nog vreeselyker omstandigheden dan Duruof. ADVERTENTIE!?: Prijs: van 1 tol 10 gewone regels /-f.00; iedere regel meer f 0.10 Voor ilon werkenden stand en voor weldadigheid, do helft van den prijs. Hij had tegen den Ssten September eene opstijging aange kondigd te Tribst. Ten vier uren in den namiddag was niet alleen de ballon nog niet gevuld, maar hot was te voorzien, dut de opstijging, door een ongeval aan de gaspijpen, nog gcruimen tijd zou duren. Het publiek begon ongeduldig te worden, te mompelen en te dreigen. Te 6 üreu ontstond een vreesdij k geschreeuwmen verbrak de touwen, waar mede de omtrek was afgesloten en beleedigde den onge lukkiger! luchtreiziger op grove wijze. Afban besloot, bet kostte wat het wilde te vertrekken 5 hij hechtte zijn bootje aan den ring van den ballon, maar deze was nog niet gevuld en had geen kracht genoeg om die zwaarte op te voeren. Intusschen word hot ongeduld van het gepeupel al groo teren barstte eiiidelyk in een ysselijk geschreeuw uit. De verontwaardigde en wanhopige luchtreiziger maakte zijn bootje los, hield zich aan den ring vasten steeg zonder anker of hulplouwen statig naar boven. Op dit schouw spel vet anderen zyne bcleedigers in bewonderaars; zij staan verstomd eu bewonderen de vermetelheid van een man, die hen met de eene hand zit te salueeren, terwijl zijne andere krampachtig liet touw omknelt, waarop hij schrij lings nederzit. In zulk eeu vreemdsoortig voertuig heeft Arban het ongeluk in een hovigeu luchtstroom Ie geraken, die hem naar de Adriatische zee drijft. Men volgt hem langen tijd met verrekijkers; men zendt sloepen eu booten af hem tè volgeu. A'les te vergeefs. De ballon verliest zich weldra in de nevelen van den horizon. De vrouw van den ongeluk- kigen Arban, aan den vreesdijksten angst ter prooi, brengt den gebeden nacht door op het buitenste havenhoofd vaa Triest. Niemand kan haar daarvan verwyileren. Metwpeste blikken eu geopendeu mond staart zij onophoudelijk naar het punt aan den hemel, waar haar echtgeuoot is ver dwenen Abrau, intusschen, zich steig aan zijn koord vasthou dende, zweeft gedurende twee uren boven de Adriatische zee. Weldra daalt de ballon op de wateren; te acht uren des avonds is de reiziger byna geheel buiten kennis, terwijl de zwevende ballon hem van de eene golf in de andere plonst. Te elf uren zijn zijne krachten uitgeput; de worsteling had te lang geduurd. Zeker ware hij op ditoogenblik ver loren geweest, indien niet onverwachte hulp was komen opdagen. Twee moedige visschers, Francesco Salvagno en diens zoon, bemerkten hetgeyaar, waarin Arban verkeerde; met verdubbelde- riemslagen roeiden zij naar den zweven- deu ballon en namen den halfdooden luchtreizeiger in hun scheepje op. Eenige jaren na dit vreeselijk drama deed Arban weder eeu luchtreis; ditmaal steeg hy te Barcelona op en zweefde voort in de richting der Middellandsche zee. Daar is hij voor altijd verdwenen eu sedert sprak niemand meer vaa dien martelaar der luchtscheepvaart. Bij de aankomst der Noordpoolvaarders te Weenen Vrijdag jl. was ongeveer eeu-half miliioeu mensehen op de been om de heeren Weyprecht, Payer, Brosch, Orel en Ivepes benevens de matrozen te zien eu te begroeten. De ontvangst gaat alle beschrijving te boven. Op sommige plaatsen was het gedrang en de opeenhopiug zoo groot, dat men' ernstige ongelukken vreesde; één persoon echter kon zich gemakkelijk door de menigte bewegen; iedereen maakte ruim baan voor hemhij waseen schoor steenveger. Het schip Emma 3., kapt. Zolezzi, van New-York naar Amsterdam bestemd, werd den 1 Sept. door een zWaren orkaan plat op zijde geworpen, waardoor de lading overzeilde en al de booten, behalve een, verloren gingen. Het schip liep vol water en werd den volgenden dag op 38° NB. en 68" YVL. door de equipage verlaten, die door de (Delpldne opgenomen en te Baltimore werd binnenge bracht, De zagvoorder van de Emma 3. rapporteert, dat het schip zonk toen de boot een halve mijl van het schip was verwijderd. Roclieforts verblijf te Genève is niet zonder inci denten. Hij deed dezer dagen een rijtoei-tje dat aller gevaarlijkst dreigde te 'worden. Zijn koetsier, bemerkende dat hy een Franschman vervoerde, was van meening dat deze het wel aangenaam zou vinden, zoo hij hem op Fransch grondgebied rondreed. Men begrijpt welk een doodelijken angst Rochefort uitstond, toen hij het ge waar word. Onlangs maakten de bladen melding van liet zonder linge geval, dat in dc maag van een inwoner van Sheffield eene massa spijkers enz. gevonden werd. De inventarisatie van de maag van dien liefhebber gaf volgens nadere be richten de volgende uitkomsten: 46b9 kleine schoen makers-spijkers; 6 groote spijkers; 4 centime'er lang; 19 van 3 c.8 van,2 c.58 van 4 c.'; voorts 39 fne talen oogjes, 5 koperen haken, 9 koperen kuoopen, 20 stukken van gespen, 4 speld, 44 stukken glas, 40 steenen, 3 stukken touw, 4 stuk leer 3 centimeters lang, een stuk lood van 4 c. eu een steekpriem, in 't geheel 1841 voorwerpen.

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1