YmcUlnl JapUjts, uitpioniri Ditslap, V r ij d a g 9 October. A°. 1874. M 3489. BUITENLANDSSHE BERICHTEN. BIKNEMUNQSCHE BERICHTEN. <1985866» A B ONNBMElNtD; Abonnementsprijs, pur Drio Mannilen1.8S. Franco per Post, door liet geheele Rijk2.50. (Brieven Franco.) ADVEBTBNTIENi Prijsvjii 1 tot 10 genone regels ƒ1 00; iedere regel uieer ƒ0.10 Voer den wei kenden stuud en voor weldadigheid, de helft van den prijs. Pruisen. Ter toelichting \au de tegen den graat von Arnim genomen maatregelen, waarvan wij in ons vorig'nommer melding maakten, deelt de JSTordJeulscha Allgemeine Zeiiung van 7 Oct. het volgende mede. «Na de aankomst van den vorst van Ilohcnlohe, den op- volgervan den graaf von Arnim, te Parijs, bleek het terstond t'at het arcliieJ'der ambassade onvolledig was; bij een meer nauwkeurig onderzoek werd ontdekt, dat een groot aantal documenten, van bijzonder politiek gewicht, niet te vinden waren. De graaf von Araim deed, op hei haalde aanmaning, door eeu derden persoon een gering gedeelte van die be scheiden. aan het dcpai tement van buitenlandsche zaken terugbrengen; waar het grootste gedeelte der overige gebleven was ontkende hij te weten; van anderen ver klaarde hij ze als zijn bijzonder eigendom te beschouwen. Het voornaamste gedeelte der ontvieemde bescheiden bleef de graaf von Arnim dus terughouden en alle aanma ningen van het departement van buitenlandsche zaken tot dorzelver teruggave sloeg hij in den wind. Bij dezen stand van zaken schoot niets anders over dan de hulp des ge rechts in te roepen, hetwelk op grond van de beslaande ioiten tot eenecrimineele instructie besloot. Huiszoeking en voorloopïge inhechtenisneming waren het natuurlijk gevolg, «Yau de door een dagblad vermelde «bijzondere brie ven." inzonderheid van de zoodanige welke «ten grondslag van civielrechtelijke vorderingen moesten strekken," is bij huiszoeking en gevangenneming nooit sptake geweest." De KireuzzeUmig deelt mede dat de misdaad, welke d;n heer von Arnim te laste gelegd wordt, die is waarop de artt. 133 en 348 van het strafwetboek toe passelijk zijn. Het eerste dier artikelen luidt aldussWie een oirkonde, een register, bescheiden of eenig ander voorwerp-welke zich ter officieele bewaring op eene daartoe bepaalde plaats bevinden, of welke aan een ambtenaar of een derden persoon officieel toevertrouwd zijn opzettelijk vernietigtverduistert of beschadigt wordt met gevangenis gestraft. Is de daad met winzuch tig oogmerk gepleegd, dan wordt gevangenisstraf van niet minder dan drie maanden opgulcjd Tiet aangehaalde art. 348 bepaalt: «Gelijke straf (ge vangenis van niet minder dan eene maand) ondergaat de ambtenaar die een aan hem toevertrouwde' of voor hem toegankelijke oirkonde opzettelijk vernietigt, ver duistert, beschadigt of vervalscht." De Kölnischo Zeitung gelooft dat dit in de Pruisische geschiedenis liet eerste geval is, waarin een gezant of eenig ander hoog staatsambtenaar ter zake van zulk eene beschuldiging in hechtenis gesteld wordt. Graaf von Arnim is niet slechts een hooggeplaatst staatsman, maar zelfs aan de Keizerlijke familie verwant. Dultschland. De Rijksregeering is voornemens, om «en permanent Duitsch smaldeel in de Oost-Aziatische wateren te stationeeien, hetwelk voorloopig uit drie oorlogsschepen zal bestaan. Tot dat einde zal aan de beide schepen, welke zich thans in de Japausche wateren bevin den, de korvet llcrtha worden toegevoegd. Ook zal er te Yokohama een Duitsch lazaret, geschikt voor 60 zieken, worden opgericht. Nog zijn de puinhoopen, door denbrand van Meinin- gen veroorzaakt, niet weggeruimd of een plaats in de na bijheid, "Wasungen mei ongeveer 2700 inwoners treft een dergelijke ramp. Reeds is een geheelo straat afgebrand en bij net afgaan van dit bericht, gistermiddag, was men den brand nog niet meester. In Bohemen is thans de waterstand van de Elbe lager 'dan hij sedert 52 jaren geweest ismen heeft er dientengevolge de scheepvaart reeds ten deele moeten staken. Frankrijk. Bij de verkiezingen voor de algemeene raden hebben de conservatieven een dertigtal zetels ge wonnende meerderheid is in hun voordeel, in verschei dene departementen, verplaatst, o. a. in Aude, Ardêche, Yaucluse en Gironde. Uit Toulon bericht men dd. 6 dezer, dat het stoomjacht lüéber, na den generaal Chauzy van Marseille naar Algiers te hebben overgebracht, den Orènoguo te Civita-Vecchia zou gaan aflossen. liet laatstgenoemde schip zou alsdan naar Frankrijk terugkeerendoch do Jüéber zou niet in do Italiaansehe haven worden gesta- stioueerdmaar ter beschikking van den Paus gesteld worden zonder zich in de Italiaansehe wateren te mogen aertoonen; het schip zou in de Middcllandsche Zee moe ten kruisen met de haven van Bastia als station. Spanje. liet bericht dat don Carlos gekwetst zou y'juwcrd door vcloFrnnsche dagbladen intwijfel gotrolc- l.op, en naar 'tscliynb niet ten onrechte, althans de Quart el Ileal meldt, dat don Carlos welvarend is, en aan hot hoofd van het leger staat. Berichten van Carlistische zijde zeggen dat-don- Carlos den 3 dezer het hospitaal te Irasche heeft in oogenschouw- .genomen. vierduizend Carlïsten hebben getracht het stadje Vich in te nemen, doch zij zijn A"( i A* door den brigade-generaal Macias teruggeslagen, die een groote slachting onder hen aangericht heeft. Engeland. Bij de verkiezingen te Northampton lieeft de conservatieve candidaat Merewether 2671 stem men gekregen, Fowler, de liberale candidaat '1837, Brod- laugh, de radicale candidaat 1766. Tengevolge vau dezen uitslag hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad; de radicalen hebben eenige huizen aangevallen; een aantal personen zijn gekwetst, tei wijl de politie machteloos was de autoriteiten hebben militaire macht aangevraagd. Berichten uit Calcutta te Londen ontvangen behelzen het volgende: De regen in Bengalen duuit voort; vaneen goeden winteroogst is men er, behalve in de districten Burdwan en Hooghly, zeker. De uitgaven ter ondersteu ning vau de noodlijdenden aldaar zullen den 15 dezer, vroeger dan. men gcekend had, kunnen ophouden. Hot rappoit van de gevolmachtigden uit Londen afgezonden om de zaken van de Ei ie-spoorwegmaat- schappij te onderzoeken, bevestigt dat de ontvangsten genoegzaam zijn om de betaling van de dividenden op do prioiiteitsactios te rechtvaardigen, en wel voor twee jaren, eindigende September 1873, maar dat tengevolge van de ontdekte tekorten in de rekeningen der vorige administratie geen genoegzame middelen aanwezig zijn om dividenden te betalen van de gewone acties. SCHIEDAM, 8 October 1874. Een buitengewoon nommer van de Staats-Courant van gisteren bevat een Koninklijk besluit van den 6 dezer, waarbij don deelnemers aan den oorlog tegen het rijk van Atsjiu, ridderorden en onderscheidingen zijn toegekend. Het wets-ontwerp tot bekrachtiging van kredieten door den Gouv.-Gen. van Nod. Indie geopend boven de Indische begi ootingen voor 1872, '1873 en '1874. is, blijkens het eindverslag der commissie vau rapporteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, niet gunstig in de afdeelingen ontvangen, ook -na aandachtige overweging der Memorie van Antwoord, ouder dagteekening van 25 Juni, door den afgetreden Minister van Koloniën bij de Kamer ingezonden. Dit geldt vooral de kredieten boven de begrootingen van 1872 en '73 geopend. Het Vatl bericht dat do Tweede Kamer waarschijn lijk vóór de behandeling der Indische begroeting voor eenige dagen op reces zal uiteengaan. Naai* de Jff. OocscJie Ct. verneemt, bestaat het plan om aan iuiteuant-generaal \au Swieteu een cadeau aan te bieden, bestaando in eeu gouden beker. Alen vei neemt, dat liet door ons op de Atsjiueezen veroverde bronzen geschut in de rijksgieterij te 's Graven- hage is aaugebracht, om aidaar in stukken gedeeld en ver volgens naar 's rijks munt te Utrecht verzonden te worden, teneinde daaruit de ingestelde medailles voor deelneming aan de krijgsveri ichtingén in Atsjin te slaan. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 33 leden voor het kiescollege der Hervormde Gemeente alhier, hebben van do 1539 stemgerechtigden 1344 hunne stem briefjes ingeleverd. Omtrent den brand in het Centraal-station van den Staatsspoorweg te Rotterdam, achter do Schiekado, waar van wij in -ons no. van gisteren melding maakten, ver- nemeu wij nader dat de oorzaak moet worden toegeschre ven aan het vallen van een biandeude petroleumlamp in een uitgebreid bed van krullen, spaanders, planken en binten. Een werkman wendde nog pogingen aan tot blus- sehing, door terstond zijn dulTelschenjas over de bran dende olie te werpen, doch te vergeefs, zij ontsnapte aan alle zijden en in een oogwenk stonden de krullen en spaan ders in vlam en.deelden het vuur aan het overige hout werk mede. De brand heelt zich bepaald tot den rechtcr- binnenvleugol, zoodat de in aanbouw zijnde restauratie zalen met al wat zich er in bevond een prooi der vlammen zijn geworden. De aannemers, zijnde de hecren Engel en van Kreveler, hadden het werk legen brandschade verzekerd, doch niet tegenstaande dit berokkent deze ramp groote schade en geeft een langdurig oponthoud aan het werk. De Haagsche gemeenteraad heeft besloten in het bekende geding togen den lieer van Lennop, wegens liet al of niet verschuldigd zijn van hoofdelijken omslag door personen die hun woonplaats gedeeltelijk in, gedeeltelijk buiten do gemeente hebben, tegen hot door den kanton rechter gewezen vonnis in hooger beroep te komen. Aan hot Ilerv. armbestuur te Zwolle is dooreen onbekende f1000 geschonken, om in Nov. a. s. aanbe- hoeftigeu te verstrekken kaartjes voor soep, in de volks gaarkeukens. De rechtbank lo Amsterdam heefteen '16jarigeri en een 14jarigen knaap veroordeeld, respectievelijk tot 14' da gen on tot 5 dagen cellulaire gevangenisstraf, wegens liet stelen van een duif in JSfatwa Art is Mag is tra, De oudste jongeling had de duif weggenomen en de tweede had haar gekiegen in ruil voor een sigarenpijpje, echter wetende dat het beest gestolen was. De jonge Jacob Dooren, die ten vorigen jare zoo ongelukkig zijn beide armen verloren heeft, wordt thans, dank zij de ruime bijdragen van tnenschenvrienden,-te Naarden verpleegd bij den lieer J. Rijnenberg Jz., die zich zijn lot van den beginne af zoo ijverig heeft aangetrokken. Het'bijeengebrachte kapitaal is op het Grootboek'inge-'" schioven en wordt door den heer Lnngerhuizen, burge meester van Huizen, beheerd. Do heer Rijnenberg geeft don knaap onderwijs en deze beeft liet reeds zoover ge bracht, dat hij met zijn kunsthand een leesbaar briefje aan een zijner Arnsterdamsche weldoeners heeft kunnen schrijven, Men is te Huisduinen voortdurend aan heiwerk om het gestrande stoomschip Konig Wilhelm vlotte krijgen. Het schip moet van een zeldzaam deugdelijke constructie zijn, want het wordt, vooral bij het tegenwoordige storm weer, lievig in zijn geul geslingerd en gebeukt en het ver- loont volstrekt geen lek of averij. Er werken ruim veertig lieden. Ook aan het Luiker station te Maastricht is een be ambte, bezig met het in gereedheid breugen van eenige waggons, gevallen, waardoor hem beide beenen door een waggon werden verbrijzeldkort daarop is hij aan de ge volgen overleden. «EDIEKQDE BERICHTEN'. Te Argenteau, op Belgisch grondgebied gelegen, kort bij Maastricht, heeft den 29 Sept. een allerdroevigst voor val plaats gehad, waardoor een aantal personen in rouw ge dompeld zijn. liet was kermis en te dier gelegenheid wer den, evenals jaarlijks meer geschiedde, muziekfeesten op de Maas gegeven. Dan worden eenige schuitjes aan eikander verbonden; een losse vloer wordt daaroverheen gelegd en eene leuning er om heen gemaakt. Die schuitjes worden schitterend verlicht en leveren een tooveraehtigen aanblik, terwijl zij eene geschikte gelegenheid geven voor vele per sonen om het feest by te wonen. Dit jaar liep bet feest ech ter zeer ongelukkigaf. Toen men huiswaarts wildekeeren brak een deel van den houten vloer, en vandaar dat velen naar éón kant drongen; de leuning brak en 20 personen raakten in de Maas. Tien lijken werden den anderen mor gen opgevischt; 7 personen mist men nog. In de haven van Hull is Donderdag 11. met goed ge volg' te water gelaten de stoomboot Bessemer, hetwelk ten doel heeft, de bewegingen van het schip te neutraliseeren door middel eener in evenwicht hangende kajuit. Het schip heeft een zonderling, maar niet schoon aanzien en gelijkt, met zijn zeer hoog middengedeelte en lage voor- en achterstevens, veel op een gepantserd toreDSchip. Het heeft thans in zijnen nog niet geheel voltooiden staat, juist zooals berekend was, 7 voet en 3 duimen diepgang, wordt door middel van twee paar raderen in beweging gebracht en is 350 voeten lang. liet hangende salon is van binnen 70 voeten lang, 35 voeten breed en 20 voeten hooghet is nog niet voltooid en wordt zeer weelderig gedecoreerd. Het zal nog twee maanden duren, voordat het vaartuig geheel voltooid zal zijn en zijnen proeftocht za! kunnen doen. De Bessemer is ongetwijfeld op het gebied van den scheepsbouw eeu der belangwekkendste proefstukken van den laatsten tijd. Dezer dagen overleed een geestelijke van de En- gelsche staatskerk, de heer Thomas Thurlow, die ge durende zijn 86jarig leven volgens de berekening van het A. I7lhl. van den staat een bedrag van f5,094,118 aan bezoldiging ontvangen had. De geestelijke had nog ge noten van de gewoonte der machthebbenden uit den goeden ouden tijdom aan familie en vrienden goed- betalende sinecures te schenken. Zoo was de geestelijke'1 geworden lo. Protonotarius van het hof van Common Pleas van het graafschap Durham; 2o. Patentee of Ban kruptcy; 3o. Clerk of the Ilanaper in the Court of Chan- celery. Successievelijk werden die postjes afgeschaft en ontving de heer Thurlow de volgende onbegrijpelijk hooge schadeloostellingenvoor het eerste van f 4776 voor hot tweede van f 88,234, voor het derde van f 48,456 'sjaars. Dit maakt met de jaarwedde van f '18000, welke hij als rector in Suffolk genoot, het ontzaglijk bediag hierboven genoemd. Bij de trekking van 350 obligatiëu in een premie- leening, door de stad Brussel tot een bedrag vah 76 mil- lioen francs gesloten, is een prijs van 100,000 fr. gevallen op een obligatie waarvan de eigenaar had verzuimd den verschuldigdeu 3den termijn, tot een bedrag van 10.18 fr., op den daartoe bepaalden tijd te storlen.Het koninklijk besluit, waarbij de leening is goedgekeurd, bepaalt, dat obligation, die niet in tijds zijn aangezuiverd, niet in aan merking komen bij de premie-trekking, Dé houder'van de' óbligatie, waai;pp de prjjs van 100,000 fr.' is gevallen en dié eerst op den dag na de trekking het op zijn obligatie ver schuldigde giug storten, heeft daardoor alle aanspraak op dien prjjs verloren, ,i v - s 11 i j> s, ,i i~. - i

Schiedamsche Courant | 1874 | | pagina 1